Ivka68
02.03.08,15:43
Mám program alfa štandart nie je možnosť účtovať valutové pokladne:confused:

Podnikateľ má 6 FA všetky vystavené v Kč a všetky uhrádzané v hotovosti.
V pohľadávkach ich mam zaúčtované v Kč.

Ako mám však zaúčtovať úhradu v hotovosti v Kč???

1.ako úhradu do pokladne SKK prepočtom na SKK cez kurz v deň úhrady
( sú ešte ďalšie pohyby výdaj a príjem v pokladni v slov.korunách)

alebo

2.úhrady FA cez interné doklady
DanielaSL
02.03.08,14:52
V pohľadávkach ich prepočítaj kurzom v deň vystavenia faktúry. Úhradu v hotovosti tiež prepočítaj v denníku kurzom zo dňa úhrady. Nepotrebuješ valutovú pokladňu. Alfa pri úhrade ti oznámi ako bola vysporiadaná kurzovým rozdielom suma v pohľadávkach.
DanielaSL
02.03.08,14:54
Nerozumiem prečo chceš ísť cez interné doklady...
Ivka68
02.03.08,15:12
podnikateľ prijal úhradu v Kč takže mám fyzicky Kč aj ked to prepočitam kurzom pre učtovnictvo. A má výdavok v Sk.
Ked mám uhradiť výdavok ja fyzicky nemam Sk iba Kč v pokladni aj
ked su prepočitane na Sk.
Preto sa pýtam či úhrady FA nemam evidovať cez int.dokl. a pohyby v pokladni SK budu sedieť aj účtovne aj fyzicky.
Johanka
02.03.08,15:12
Asi je načase dokúpiť si príslušný modul :) a nevymýšľať nové postupy účtovania..
Ivka68
02.03.08,15:14
Dik, to viem aj ja, ale teraz to potrebujem nejako vyriešiť
DanielaSL
02.03.08,15:27
Normálne príjmový doklad vypísaný na Kč kurzom prepočítaj na Sk. Robím to tak roky, robia to aj iní... a od kontroly neboli žiadne výhrady. Aj keď..mala by byť správne valutová pokladňa.
Ivka68
02.03.08,15:33
V inom soft. mi to danovníci vytkli tak som musela viesť valutove pokladne a aj inventury za ne

Risknem to ak to tak robis a DU su spokojní...

Dik a peknu nedelu ako citam tak tiez pracujes :-)
natkov
07.03.08,11:04
Ja mám problém: Klient si dal trvalý príkaz v banke na povinné odvody, to by nebol problém keby to nebol devízový účet VÚB (CZ). Keď idem zadať platbu tak sa orientujem kurzom NBS (program Alfa ju zadáva sama), prekurzuje mi to ine sumy ako napr. ZP 1064Sk, ale 1030Sk. Mám použivať v tomto prípade kurz banky no neviem............
4326
07.03.08,11:49
Ja valutovú pokladňu v Alfe riešim číselným odlíšením dokladov - korunové doklady majú svoje číslo /SKK a napríklad EUR mám napr. VPD27/EUR.......... Do textu zadám aj sumu v EUR a samozrejme účtujem v SKK. Takto si na konci roka len označím doklady z danej meny a urobím kurzový rozdiel, ktorý zaúčtujem cez VPD alebo PPD.
natkov
16.03.08,04:15
Aj ja si učtujem cez valutovú pokladňu a rozlišujem doklady, ale mňa zaujíma ako vyriešiť problém, ak klient z VUB si urobil trvalý príkaz na odvody do ZP z devizového účtu. Napr. ZP 1064Sk mne to po prepočte s kurzom NBS urobí inú sumu. Otázka: pri týchto odvodov budem používať kurz banky VÚB alebo ako to mám zaučtovať (kvůli závazkom)????
natkov
16.03.08,09:02
Otázka: Ak mám uhradené fa v CZ (Príjem) a urobím si CP vyučtovanie v CZ môžem si uplatňovať výdavky OZD (CP) z valutovej pokladne CZ? SW ALFA
liba2
16.03.08,10:55
Aj ja si učtujem cez valutovú pokladňu a rozlišujem doklady, ale mňa zaujíma ako vyriešiť problém, ak klient z VUB si urobil trvalý príkaz na odvody do ZP z devizového účtu. Napr. ZP 1064Sk mne to po prepočte s kurzom NBS urobí inú sumu. Otázka: pri týchto odvodov budem používať kurz banky VÚB alebo ako to mám zaučtovať (kvůli závazkom)????Pokiaľ by bolo vidieť z bankového výpisu, že príkaz na úhradu bol 1064 Sk - ale z valutového účtu - a teda banka komerčným kurzom prepočítala na valutu a odviedla, potom by som použila komerčný kurz aj v účtovníctve a mala by sa zaúčtovať suma 1064 Sk.
Ak však príkazca sám prepočítal sumu 1064 Sk na danú valutu a tak podal príkaz na úhradu, potom sa dá predpokladať, že ani príjemca nemusel dostať to čo mal, teda 1064 Sk.
natkov
16.03.08,12:16
Otázka: Ak mám uhradené fa v CZ (Príjem) a urobím si CP vyučtovanie v CZ môžem si uplatňovať výdavky OZD (CP) z valutovej pokladne v CZ? SW ALFA:confused:
liba2
16.03.08,12:23
dala som ti súhlas, čo znamená že môžeš ak si bola na PC v ČR.
natkov
16.03.08,21:03
Klient pracoval celý rok v ČR (závisla činnosť),
-podáva DP v SR?
-ak áno môže si uplatniť Daňový bónus?

Kontrola: Zaokrúhľovanie:
Hrubý príjem (matematický)
Poistné (smerom nahor koruna)
Daň - smerom nadol (koruna)
natkov
19.03.08,05:22
Prosím ako učtovať v alfe (peň. denník) živnostníkovi, ktorý pozastavil činnosť od 10.10.2007 do 10.10.2008. Otázka: účtovať všetko BÚ, Orange do konca roka stým, že od 10.10.2007 budú všetky výdavky NZD alebo učtujem všetko do 10.10.2007 ako je to správne??????