Katka0208
02.03.08,15:51
Rada by som sa opytala ohladom skoncenia PZ. Mam priatelku, ktora k zaciatku mesiaca podpisala PZ na dobu urcitu - do 31.12. No o par dni na to dostala vyhodnu ponuku na inu pracu. V jej PZ je vsak uvedena skusobna doba 3 mesiace a vypovedna lehota 2 mesiace. Viem, ze v skusobnej dobe je mozne pracovny pomer kedykolvek ukoncit bud zo strany zamestnanca alebo zamestnavatela. Ale ako je to s vypovednou lehotou? Plati 2mesacna vypovedna lehota i v skusobnej dobe? Alebo jej platnost zacina az po uplynuti skusobnej doby a pocas SD je mozne zo dna na den dat vypoved? :confused:
Vopred dakujem za vsetky odpovede a prajem pekny den
mysimis
02.03.08,14:54
2-mesačná výpovedná lehota začne platiť až po uplynutí skúšobnej doby. Počas skúšobnej doby môže dať výpoveď zamestnanec i zamestnávateľ bez udania dôvodu.
Katka0208
02.03.08,15:38
Dakujem za odpovede, hoc musim vyvratit ze o ziadne "spekulacie" tu nejde. Jednoducho som potrebovala poradit preto, lebo je lepsie mat v rukach viac tromfov. Tato nemenovana firma (v ktorej uz mimochodom kamaratka pracovala) je riadne "vypocitava" a pre nich akoby zakony obcas neexistovali. Takze by boli neznalych zamestnancov schopni presvedcit aj o tom, ze vypoved dat nemozu atd.
jamis
02.03.08,15:50
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak má zamestnanec v pracovnej zmluve uvedenú skúšobnú dobu a zároveň i dobu výpovednej lehoty, nevedia na čom vlastne sú. Mnohí si myslia, že ak je tam výpovedná lehota, tak musia dať i v skúšobnej dobe výpoveď.
Katka0208
02.03.08,15:58
Aby som upresnila, mne islo len o to, ze ked k 1.marcu podpisala PZ a o den nato dostala druhu ponuku, ale az k 1. maju, tak ci ked da ku koncu aprila vypoved (teda este v skusobnej dobe) ci na nu nevybalia, ze musi 2 mesiace cakat. Nezazila som totiz zatial takuto situaciu a v zakone som hladala, hladala, ale nenasla. Mozno som ale zle hladala
Danila
02.03.08,16:08
Aby som upresnila, mne islo len o to, ze ked k 1.marcu podpisala PZ a o den nato dostala druhu ponuku, ale az k 1. maju, tak ci ked da ku koncu aprila vypoved (teda este v skusobnej dobe) ci na nu nevybalia, ze musi 2 mesiace cakat. Nezazila som totiz zatial takuto situaciu a v zakone som hladala, hladala, ale nenasla. Mozno som ale zle hladalaPočas skúšobnej doby môže Tvoja priateľka kedykoľvek zabaliť a odísť.
jamis
02.03.08,16:11
Aby som upresnila, mne islo len o to, ze ked k 1.marcu podpisala PZ a o den nato dostala druhu ponuku, ale az k 1. maju, tak ci ked da ku koncu aprila vypoved (teda este v skusobnej dobe) ci na nu nevybalia, ze musi 2 mesiace cakat. Nezazila som totiz zatial takuto situaciu a v zakone som hladala, hladala, ale nenasla. Mozno som ale zle hladala
Ak má prac. zmluvu od 1.3.2008, tak skúšobná doba končí 30.5.2008 a v tejto dobe môže kedykoľvek rozviazať pracovný pomer. Pozor. Nedáva výpoveď, len rozväzuje prac. pomer. Zamestnavateľovi aspoň 3 dni vopred oznámi /najlepšie písomne /, že rozväzuje prac, pomer v skúšobnej dobe k určitému dátumu.
Katka0208
02.03.08,17:14
Este raz vam pekne dakujem
JankaO
02.03.08,17:37
Aby som upresnila, mne islo len o to, ze ked k 1.marcu podpisala PZ a o den nato dostala druhu ponuku, ale az k 1. maju, tak ci ked da ku koncu aprila vypoved (teda este v skusobnej dobe) ci na nu nevybalia, ze musi 2 mesiace cakat. Nezazila som totiz zatial takuto situaciu a v zakone som hladala, hladala, ale nenasla. Mozno som ale zle hladala


§ 72 Zákonníka práce:
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#72
brčko
02.03.08,19:37
Aby som upresnila, mne islo len o to, ze ked k 1.marcu podpisala PZ a o den nato dostala druhu ponuku, ale az k 1. maju, tak ci ked da ku koncu aprila vypoved (teda este v skusobnej dobe) ci na nu nevybalia, ze musi 2 mesiace cakat. Nezazila som totiz zatial takuto situaciu a v zakone som hladala, hladala, ale nenasla. Mozno som ale zle hladala

Katka, zdá sa mi, že nemáš vyjasnené dva odlišné spôsoby rozviazania PP.
1. Ak kamarátka doručí napr. 25.4.08 zamestnávatelovi "výpoved ku dnu 30.4.08" (§ 67 ZP)- tak 30.4.08 sa nekončí jej PP!!! Pre nu začne od 1.5.08 plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a jej PP by končil až 30.6.08 (§ 62 ZP).
2. Ak však doručí oznámenie "o ukončení PP v skúšobnej dobe ku dnu 30.4.08" podla § 72 ZP, tak jej PP končí 30.4.08.

Pozor na formuláciu "výpoved v skúšobnej dobe", je to hybrid. Také niečo Zákonník práce nepozná.
Katka0208
03.03.08,07:18
Tak uz tomu uplne rozumiem. Mozno som to trosku zle napisala, ale v celku som rozumela o co ide, len nie presne. A ved predsa nemoze kazdy vsetko vediet. Potom by nam od tych vedomosti praskla hlava a nemohli by sme pracovat.
Pekny pracovny den
lilife
03.03.08,07:34
Dobrý deň, prosím Vás poradte mi. Môj známy je zamestnaný cca pol roka. Teraz zamestnávateľ ruší prevádzku a dáva im výpoveď. Ak nepristúpi na dohodu, zamestnávateľ mu dá normálnu výpoveď? A v tom prípade má výp. lehotu 2 mesiace a aj nárok na odstupné 2 mesiace? A ešte mu navrhujú, že tie 2 mesiace vo výp. lehote môže odpracovať na inej prevádzke(čo on veľmi nechce). Prosím o radu. Ďakujem
Chobot
03.03.08,07:43
Dobrý deň, prosím Vás poradte mi. Môj známy je zamestnaný cca pol roka. Teraz zamestnávateľ ruší prevádzku a dáva im výpoveď. Ak nepristúpi na dohodu, zamestnávateľ mu dá normálnu výpoveď? A v tom prípade má výp. lehotu 2 mesiace a aj nárok na odstupné 2 mesiace?

Áno, má nárok na odstupné 2 mesiace a výpovednú dobu 2 mesiace. Ak odpracoval u toho zamestnávateľa viac ako 5 rokov, tak je všetko nie 2 mesiace, ale 3 mesiace.


A ešte mu navrhujú, že tie 2 mesiace vo výp. lehote môže odpracovať na inej prevádzke(čo on veľmi nechce). Prosím o radu. Ďakujem

Záleží od toho, čo má uvedené v pracovnej zmluve. Ak je tam uvedené, že miesto výkonu práce je prevádzka A (súčasné pracovisko), tak keby ho chceli poslať na pracovisko B (iná prevádzka), tak sa to považuje za zmenu pracovnej zmluvy a s tým nemusí súhlasiť. Ak tam má však uvedené, že miestom výkonu práce bude miesto prevádzky zamestnávateľa v meste X, tak v rámci mesta X ho môže poslať do ktorejkoľvek prevádzky.
Katka0208
03.03.08,07:49
V § 63 ods. 1 ZP sa pise, ze zamestnavatel moze dat vypoved zamestnancovi iba z dôvodov ak sa zrusuje alebo premiestnuje zamestnavatel alebo jeho cast atd. Cize podla mojho nazoru, ak zamestnanec nepristupi na dohodu, zamestnavatel mu v tom pripade da vypoved.
§ 62: Ak je dana vypoved, PP sa skonci uplynutim vypovednej doby.
§ 76: V danom pripade (ked zamestnavatel skonci PP vypovedou z dôvodov uvedenych v § 63 ods.1a) patri tomuto zamestnancovi odstupné v sume najmenej dvojnasobku jeho priemerneho mesacneho zarobku.
To je moj nazor. Neviem ci staci
lilife
03.03.08,07:50
Ďakujem a ešte čo sa týka toho odstupného? Za akých podmienok ho dostane? Ak by to náhradné pracovisko odmietol, má nárok na odstupné?
Chobot
03.03.08,08:00
Ďakujem a ešte čo sa týka toho odstupného? Za akých podmienok ho dostane? Ak by to náhradné pracovisko odmietol, má nárok na odstupné?

Má nárok na odstupné aj vtedy.
Katka0208
03.03.08,08:04
Na odstupne ma narok kazdy zamestnanec, s ktorym zamestnavatel skonci PP vypovedou z toho dôvodu, ak dochadza k ruseniu zamestnavatela. Podla mna aj v tom pripade ak odmietne to nahradne pracovisko. Ale ma tu moznu zmenu pracoviska uvedenu aj v PZ?
pravnicka
03.03.08,09:40
podľa môjho názoru v skúšobnej dobe neplatí výpovedná lehota. Výpovedná lehota je sa podľa mňa vzťahuje až po skončení skúšobnej doby. Preto je skúšobná doba, že môžeš hned odísť zo dňa-na deň. ;);):):):):):)
Chobot
05.03.08,10:49
podľa môjho názoru v skúšobnej dobe neplatí výpovedná lehota. Výpovedná lehota je sa podľa mňa vzťahuje až po skončení skúšobnej doby. Preto je skúšobná doba, že môžeš hned odísť zo dňa-na deň. ;);):):):):):)

Zase musím s tebou nesúhlasiť. Výpovedná doba (nie lehota, ako uvádzaš!) platí počas celého trvania PP. Už minule bolo diskutované, že počas skúšobnej doby je možné ukončiť PP aj skončením PP v skúšobnej dobe, ale aj ostatnými spôsobmi, ktoré uvádza ZP, teda teoreticky aj výpoveďou. AK by sa dla výpoveď, tak zamestnanec pracuje počas výpovednej doby a potom skončí PP.

Je to síce nelogické, lebo v skúš. dobe nemusí dávať výpoveď ale môže skončiť jednoduchšie a to okamžite. Ale právne je to tak, že počas skúš. doby môže dať aj výpoveď, okamžitú výpoveď alebo ukončiť PP dohodou.