Evanka
21.03.05,10:07
Prosim vas, myslite, ze treba do prijmov pri uplatnovanom 25% pausali pocitat aj uroky do prijmu a dan z urokov ako preddavok?
Zita5
21.03.05,09:14
Prosim vas, myslite, ze treba do prijmov pri uplatnovanom 25% pausali pocitat aj uroky do prijmu a dan z urokov ako preddavok?


Úroky patria po príjmov ovplyv.ZD - takže áno .
Daň z úrokov - výdavok neovplyvn.ZD , ale započítať ako zaplatený preddavok na daň .

To je môj názor .
Katarína STR
21.03.05,09:15
Súhlas so Zita5, aj ja to tak robím.
Evanka
21.03.05,09:29
Vdaka, nebola som si ista, ci aj pri pausali postupovat takto.
eoneon
22.03.05,11:42
nie je nutne podla mna, predsa banka uz 19% strhla, nic zle neurobis ak to nezapocitas, predsa viac ako 19% statu uz nepojde
Zita5
22.03.05,11:48
nie je nutne podla mna, predsa banka uz 19% strhla, nic zle neurobis ak to nezapocitas, predsa viac ako 19% statu uz nepojde

Áno , štát neukráti ,ale postup by mal byť taký , že sleduje príjmy . A daň ktorú jej banka odviedla si odpočíta v DP .
Katarína STR
22.03.05,11:49
eoneon :

aj takto sa to dá a bude to OK.

Ak si nezapočítaš úroky z účtu do príjmu, tak ani daň zaplatenú z úrokov z účtu nebudeš počítať ako preddavok na daň a bude to OK. Tým pádom bude dať vysporiadaná.
Robo
22.03.05,11:58
daň zrazena bankou sa považuje za vysporiadanu len pri nepodnikatelskych učtoch. pri podnikatelskych sa vysporiada preddavok v daňovom priznani.
ale stretol som sa s tak malymi sumami urokov (ratane na haliere) že banka daň ani nestrhla takže som ich do prijmov ani nezahrňal.
skvrnka
22.03.05,18:49
Ja tiež tvrdím, že ak sa jedná o podnikateľský účet, tak aj keď
uplatňujem paušálne výdavky, dávam urok do úhrnu príjmov
a zrazenú daň z uroku pokladám za preddavok na daň.
Ja mám prípad tiež, že uroky boli tak malé, že banka daň nestiahla,
ale aj tak som ich zahrnula do príjmov.
Viď príklad v brožúrke Daňové priznania r.2004, Vydavateľ: Poradca s.r.o.
na str. 23.
jeso
22.03.05,20:17
Ja tiež tvrdím, že ak sa jedná o podnikateľský účet, tak aj keď
uplatňujem paušálne výdavky, dávam urok do úhrnu príjmov
a zrazenú daň z uroku pokladám za preddavok na daň.
Ja mám prípad tiež, že uroky boli tak malé, že banka daň nestiahla,
ale aj tak som ich zahrnula do príjmov.
Viď príklad v brožúrke Daňové priznania r.2004, Vydavateľ: Poradca s.r.o.
na str. 23.
aj ja dávam úroky do príjmov-akékoľvek malé a dan si zaúčtujem ako preddavok-robím to aj pri paušálnej dani
ondrejvla
22.03.05,20:33
Evka, aj ja účtujem v JÚ úroky z účtu ako ostatné príjmy, a zrážkovú daň odpočítam v DP ako zaplatenú. V PÚ máš na to účet 662 a 341/anal. voči 221.Vlasta
eoneon
22.03.05,21:25
ja si to teda nebudem s tymi haliermi komplikovat, davam pausalne vydavky, dan statu z urokov bola zaplatena priamo bankou (uroky su take smiesne v nasich bankach, ze odmietam si s tym este komplikovat priznanie)... vdaka za odpovede.
Adula
02.02.06,09:33
Živnostník má sporožírový účet, ktorý využíva v súvislosti s podnikaním, na konci roka mu stiahli - základný úrok kreditný 6,-Sk, daň žiadna, uplatňuje si preukazateľne vynaložené výdavky. mám ten úrok pripočítať k celkovým príjmom a uviesť do daň. priznania alebo do priznania sa to neuvádza, keďže sa jedná o sporožírový účet.Diki. Adula.
ini
02.02.06,21:07
§4 6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


§34:Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom prislo k vybraniu dane.

V pripade, ak sa uroky zahrnu do prijmu, mozno si zrazenu dan uplatnit ako preddavok na dan z prijmu. Ak sa vsak prijmy z urokov nezahrnu do prijmu, povazuje sa zrazkova dan za vysporiadanie prijmu. Cize danovnik sa moze rozhodnut, ci si prijem z urokov zahrnie medzi prijmy alebo nie. Ja tie prijmy z urokov pri pausalnych vydavkov nezahrnam do prijmu podliehajucemu zdaneniu a povazujem ich za vysporiadane. Tym padom si ani neodpocitavam zrazkovu dan. Ak mate nejaky §, podla ktoreho to tak robit nemozem, prosim napiste mi ho. Diky
Evanka
03.02.06,07:16
Skúsim to trocha zamotať.
Podnikateľ má príjmy v roku 2005 napr. 82799,- Sk. Keď si však pripočíta aj úroky z podnikateľského účtu, vyjde mu suma príjmov nad 82 800.- Sk a v tom prípade má povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne.

Podľa Zákona o dani z príjmu §6 ods5, písm b)
Sú príjmom aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sú používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Podľa
§4 ods 6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


Nemyslíte, že §6 ods5, písm b) zaväzuje podnikateľa započítať do príjmov aj úroky a je teda povinný tieto príjmy účtovať?
evina
03.02.06,07:27
Skúsim to trocha zamotať.
Podnikateľ má príjmy v roku 2005 napr. 82799,- Sk. Keď si však pripočíta aj úroky z podnikateľského účtu, vyjde mu suma príjmov nad 82 800.- Sk a v tom prípade má povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne.

Podľa Zákona o dani z príjmu §6 ods5, písm b)
Sú príjmom aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sú používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Podľa
§46) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


Nemyslíte, že §6 ods5, písm b) zaväzuje podnikateľa započítať do príjmov aj úroky a je teda povinný tieto príjmy účtovať?
Áno podnikateľ započítava úroky do svojho daňového základu a zrazenú daň bankou odpočítava od svojich preddavkov.
Neviem odkiaľ máš to znenie §46, ja mám § 46 Minimálna výška dane.
Evanka
03.02.06,07:39
Áno podnikateľ započítava úroky do svojho daňového základu a zrazenú daň bankou odpočítava od svojich preddavkov.
Neviem odkiaľ máš to znenie §46, ja mám § 46 Minimálna výška dane.
evina, jasné, to bol preklep, nie §46 - má to byť § 4 ods 6, reagovala som na príspevok 14.
evina
03.02.06,08:03
evina, jasné, to bol preklep, nie §46 - má to byť § 4 ods 6, reagovala som na príspevok 14.
Evanka prepáč, ja som si akosi tak klikla na príspevky, že som videla iba Tvoj :), takže som nechápala. Myslím s, že si to "zamotala" správne:)
Teraz reagujem aj na príspevok 14. Podľa môjho názoru sa daňovník-podnikateľ nemôže rozhodnúť, či úroky z bankového účtu si zahrnie do príjmu, on ich do príjmu zahrnúť musí. Presne ako uvádza Evanka vyplýva to z § 6 ods. 5 písmeno b.


Čiže záver podľa mňa: Podľa §6 ods. 5, písm. b a aj § 6 odst. 10 , kde posledná veta znie : Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom /paušálne výdavky/ je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach..
je daňňovník povinný úroky z peňažnného vkladu zahrnúť do príjmu a čo sa týka odpočtu preddavku je v zákone dikcia "Môže odpočítať".
Gabca
03.02.06,08:18
ja mam tiez dotaz k urokom a pausalnym vydavkom. Zivnostnik ma uroky , ktore banka nezdanuje, jasne zaratam do prijmov, ale on si uplatnuje 60% vydaje, moze si tych 60% aj z urokov? alebo 60% z remeselnej cinnosti a 25% z urokov? ide len o drobne korunky, ale ako to ma byt? vie niekto? dakujem
ricij
03.02.06,08:30
Ani jedno, ani druhé. Paušálne výdavky si môže odpočítať iba z ods. 1 a 2, úroky je ods. 5. K príjmom si ich pripočíta, ale paušálne výdavky si odpočíta len z príjmov podľa prvých dvoch odsekov. Namiesto toho si v DP odpočíta prípadne zrazené preddavky.
Gabca
03.02.06,08:34
rijcij - diiiiiik, uz som pochopila
Jana G.
03.02.06,11:11
úrok na BU ide do príjmov, ale mne sa stalo, že pri uplatnení paušálnych výdavkov som si odpočítala daň ako preddavok a DU mi asi po pol roku poslal list, že nemá nárok na odpočet dane z úroku, takže som ich musela zaplatiť, lebo že pri paušalnych výdavkoch na to nemá nárok.
evina
03.02.06,12:29
úrok na BU ide do príjmov, ale mne sa stalo, že pri uplatnení paušálnych výdavkov som si odpočítala daň ako preddavok a DU mi asi po pol roku poslal list, že nemá nárok na odpočet dane z úroku, takže som ich musela zaplatiť, lebo že pri paušalnych výdavkoch na to nemá nárok.
Veľmi by ma zaujímal dôvod, ktorý uviedli:
1. Ak by to tak bolo, že úroky zahrňujem do príjmu a nemôžem si odpočítať zrazený predavok, tak ich vlastne zdaňujem 2x, čo z našej legislatívy nevyplýva.
2. Ak si nemôže odpočítať preddavok, nemá potom ani zahrňovať do príjmov, čo mi zase odporuje dikcii zákona.
3. Podľa zákona sú v paušálnych výdavkoch zahrnuté všetky daňové výdavky /okrem poistného/ a pokiaľ viem preddavok na daň z príjmu nie je daňovým výdavkom.
4. Možnosť odpočítania zrážkovej dane podnikajúcich FO umožňuje zákon v zmysle vyššie citovaných paragrafov.

:eek:
Monika Kováčová
03.02.06,12:50
úrok na BU ide do príjmov, ale mne sa stalo, že pri uplatnení paušálnych výdavkov som si odpočítala daň ako preddavok a DU mi asi po pol roku poslal list, že nemá nárok na odpočet dane z úroku, takže som ich musela zaplatiť, lebo že pri paušalnych výdavkoch na to nemá nárok.
Tak to fakt nechápem, pretože ja som daňové za r. 2004 podala tiež výdavkami % z príjmov, úroky som uviedla a zrážkovú daň klientovi riadne v máji DÚ vrátil. Akurát chcela správkyňa vidieť výpis z účtu, kde boli úroky pripísané a daň zrazená.
ini
04.02.06,12:43
Ja som tiez komunikovala s DU a pani povedala, ze sa mozem rozhodnut, kedze v zakone je uvedene "ak je o nich danovnik povinny uctovat" a kedze uplatnovanim % vydavkov nie som uctovna jednotka, da sa vyhovorit aj na tuto vec. Na druhej strane ide v mojom pripade o par smiesnych korun, takze som to povazovala za vysporiadane. Ked robim uctovnictvo klasickym sposobom, cize vydavkami, tak uroky pripocitavam k ZD a zrazenu dan pouzijem ako preddavky. Tento rok by som to vsak mohla pripocitat aj v pripade % vydavkov, len mam mensiu otazku. Vypocitate si ZD a sumu urokov uvediete do poloziek povysujucich ZD?
Evanka
04.02.06,14:31
úrok na BU ide do príjmov, ale mne sa stalo, že pri uplatnení paušálnych výdavkov som si odpočítala daň ako preddavok a DU mi asi po pol roku poslal list, že nemá nárok na odpočet dane z úroku, takže som ich musela zaplatiť, lebo že pri paušalnych výdavkoch na to nemá nárok.
Nakoľko som to tak robila aj ja, pozrela som si ako je to citované v zákone. Podľa mňa pracovníčka nepostupovala správne.

Zákon o dani z príjmu
§4 (6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.

§43 (6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2),

§43 (7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní......

Vo vysvetlivkách v DP pre rok 2004 bolo pri riadku pre preddavky uvedené
"Uvádza sa len tá suma preddavku, ktorá sa vzťahuje k príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 zákona)".


Z uvedeného vyplýva, že daňovník, ktorý podniká, má povinnosť úroky priznať, bez ohľadu na to či využíva paušál, alebo skutočné výdavky.
Na základe §43, ods 7 si však daň z úrokov uplatní ako preddavok.
ini
06.02.06,13:00
Evanka diky za odpoved. Ja som tie uroky minuly rok nezahrnula, lebo to cinilo len 78 halierov :). Chcela som sa vsak spytat na vec, ze pri urokoch si nemozes odpocitat 25%, takze ci bude moj postup spravny, ak urobim tak, ze z prijmov zo zivnosti (bez urokov) vypocitam % 25 a sumu urokov uvediem v DP ako polozky zvysujuce ZD podla §17 (ods.4) v plnej vyske. Malo by to tak byt, len si to chcem overit. Este jedna otazocka. Ked robim klasicke uctovnictvo, tak uroky zahrnam v penaznom denniku do prijmov a vydavky si uplatnujem preukazane. V tomto pripade su uroky sucastou ZD a uz ich neuvadzam ako polozky zvysujuce ZD alebo to ma byt tak, ze sa v penaznom denniku nezahnaju do prijmov OVZD a az v danovom priznani sa daju do polozky zvysujucej ZD? Podla mna to ma dopad na konecny ZD taky isty, len to chcem vykazovat spravne. Dakujem za odpoved.
majernikova
07.02.06,07:16
Môže mi niekto povedať akú evidenciu musím viesť podnikateľ, ak sa rozhodne uplatniť výdavky percentom?
Ďakujem
evina
07.02.06,07:20
Môže mi niekto povedať akú evidenciu musím viesť podnikateľ, ak sa rozhodne uplatniť výdavky percentom?
Ďakujem

Pozri príspevok 18.
majernikova
07.02.06,08:58
Ďakujem, pmohla si mi.
Pekný deň.
martina 11
24.02.06,12:12
Evanka diky za odpoved. Ja som tie uroky minuly rok nezahrnula, lebo to cinilo len 78 halierov :). Chcela som sa vsak spytat na vec, ze pri urokoch si nemozes odpocitat 25%, takze ci bude moj postup spravny, ak urobim tak, ze z prijmov zo zivnosti (bez urokov) vypocitam % 25 a sumu urokov uvediem v DP ako polozky zvysujuce ZD podla §17 (ods.4) v plnej vyske. Malo by to tak byt, len si to chcem overit. Este jedna otazocka. Ked robim klasicke uctovnictvo, tak uroky zahrnam v penaznom denniku do prijmov a vydavky si uplatnujem preukazane. V tomto pripade su uroky sucastou ZD a uz ich neuvadzam ako polozky zvysujuce ZD alebo to ma byt tak, ze sa v penaznom denniku nezahnaju do prijmov OVZD a az v danovom priznani sa daju do polozky zvysujucej ZD? Podla mna to ma dopad na konecny ZD taky isty, len to chcem vykazovat spravne. Dakujem za odpoved.



Tak aj ja som sa s tým popasovala, ale určite tohto roku dám úroky - 5 Sk do položiek zvyšujúcich ZD podľa § 17 /ods. 4/ - r.40 DP B. Minulý rok som to dala priamo do príjmov zo živnosti, ale konečne ste mi pomohli na správnu cestu a dufam, že to už bude dobre. Majte sa
alexxandra
24.02.06,12:20
este sa opytam,pri pausalnych vydavkoch sa nedavaju tlaciva Vykaz o prijmoch a vydavkoch a o majetku a zavazkoch,vsak? Lebo to je vystup z uctovnictva a tu uctovnictvo neexistuje. Dufam,ze sa nemylim :-)
martina 11
24.02.06,12:23
Ja ich nedávam, a určite myslis správne
ini
25.02.06,17:01
Tak aj ja som sa s tým popasovala, ale určite tohto roku dám úroky - 5 Sk do položiek zvyšujúcich ZD podľa § 17 /ods. 4/ - r.40 DP B. Minulý rok som to dala priamo do príjmov zo živnosti, ale konečne ste mi pomohli na správnu cestu a dufam, že to už bude dobre. Majte sa

pozor na to, pytala som sa na to na DU a nasla si tu aj stare temy a kludne mozes uroky zahrnut do ZD a z toho vypocitat 25%. Ono totiz 25% si mozes uplatnit z prijmov podla §6 ods. 1 a 2, ale do ods.1, co su prijmy z podnikania patria aj prijmy z BU, ktore danovnik vyuziva na podnikanie. T.z., ze uroky su sucastou prijmov zo zivnosti, aj ked uplatnujes vydavky percentom z prijmov.
emily 2
20.03.06,15:47
Chcela by som sa uistiť či to je správne, lebo čítam tu rôzne názory :

úroky na pod. účte boli vo výške 13,57

Mám ich pripočítať k príjmom zo živnosti (+ 14,- Sk) a z toho vypočítať 25% ?

ďakujem.
Pepa
20.03.06,16:04
Chcela by som sa uistiť či to je správne, lebo čítam tu rôzne názory :

úroky na pod. účte boli vo výške 13,57

Mám ich pripočítať k príjmom zo živnosti (+ 14,- Sk) a z toho vypočítať 25% ?

ďakujem.
Áno môžeš lebo sa jedná o podnikateľský účet.
eoneon
20.03.06,16:44
skor (príjmy + úroky) - 25%, pricom zaplatena dan sa zapocita ako preddavok, nie?
Pepa
20.03.06,17:02
Ale áno - je to tak - podľa ods. 5 písm. b) sú príjmami úroky z peňažných prostriedkov na BU, ktoré sú používané v súvislosti s podnikaním a zaraďujú sa v brutto výške medzi príjmy z činností, ktoré daňovník dosahuje, pri ktorých si zriadil v banke tento účet.
Ak si daňovník zriadil bežný účet na osobné účely a uplatňuje výdavky percentom z príjmov, pričom tento účet využil aj na podnikanie či inú SZČ tieto úroky sa nezahŕňajú medzi príjmy podľa ods. 1 a 2 a takýto úrok je príjmom podľa par. 7 ods. 1 písm. b).
eoneon
20.03.06,20:57
v suvislosti s touto odpovedou ma zaujala cast "Ak si daňovník zriadil bežný účet na osobné účely a uplatňuje výdavky percentom z príjmov, pričom tento účet využil aj na podnikanie či inú SZČ". Znamena to, ze osobny ucet mozem pouzivat aj na osobne aj podnikatelkse ucely naraz? V pripade pausalnych vydavkov je to OK? Musim takyto ucet nahlasit na DU, alebo nie?
emily 2
21.03.06,08:50
ďakujem za potvrdenie . Myslela som to isté, len som sa v rýchlosti asi zle vyjadrila.

emily 2 .
Silkov
21.03.06,22:37
Preddavok z úroku podľa §43 riadok 95 DP????
Evanka
22.03.06,00:40
Preddavok z úroku podľa §43 riadok 95 DP????
Áno, preddavok na daň z úroku uvedieš na riadku 95.
Majka
22.03.06,09:25
Áno, preddavok na daň z úroku uvedieš na riadku 95.

teraz som si vsimla ako ste sa zhodli na tych urokoch....
ja som mala predstavu ze sa to robi tak ze prijmy - vystavene faktury...napocitam,z toho vypoictam 25perc.pausalne vydavky + odvody zapisem na r. 2 v tabulke c. 1
a prijem z urokov zapisem na r. 2 v tabulke c. 2 , preddavok-dan z urokov na r. 95.
Majka
22.03.06,09:46
prosim,mozte sa mi ktomu niekto vyjadrit?
Marína
22.03.06,11:11
v suvislosti s touto odpovedou ma zaujala cast "Ak si daňovník zriadil bežný účet na osobné účely a uplatňuje výdavky percentom z príjmov, pričom tento účet využil aj na podnikanie či inú SZČ". Znamena to, ze osobny ucet mozem pouzivat aj na osobne aj podnikatelkse ucely naraz? V pripade pausalnych vydavkov je to OK? Musim takyto ucet nahlasit na DU, alebo nie?
Povinnosť mať zriadený účet je len pre platcov DPH. Nadmerný odpočet DÚ uhrádza len prostredníctvom BÚ.
Marína
22.03.06,11:16
teraz som si vsimla ako ste sa zhodli na tych urokoch....
ja som mala predstavu ze sa to robi tak ze prijmy - vystavene faktury...napocitam,z toho vypoictam 25perc.pausalne vydavky + odvody zapisem na r. 2 v tabulke c. 1
a prijem z urokov zapisem na r. 2 v tabulke c. 2 , preddavok-dan z urokov na r. 95.
Do r. 2 stĺ. 1 uvedieš nie vystavené faktúry(pohľadávky), ale uhradené + úrok na BÚ. V r. 2 stĺ. 2 nič neuvádzaš. V r. 9 stĺ. 2 uvedieš 25% výdavky+zaplatené poistné. Pod tabuľkou zaškrtneš políčko x-kom(§ 6 ods. 1 a 2). Do odd. XIII. rozpíšeš výdavky z r. 9 na 25% a poistné. Na r. 95 tak, ako píšeš.
Majka
22.03.06,12:37
Do r. 2 stĺ. 1 uvedieš nie vystavené faktúry(pohľadávky), ale uhradené + úrok na BÚ. V r. 2 stĺ. 2 nič neuvádzaš. V r. 9 stĺ. 2 uvedieš 25% výdavky+zaplatené poistné. Pod tabuľkou zaškrtneš políčko x-kom(§ 6 ods. 1 a 2). Do odd. XIII. rozpíšeš výdavky z r. 9 na 25% a poistné. Na r. 95 tak, ako píšeš.

dakujem velmi pekne za upresnenie