Liptáčik
02.03.08,16:44
Pracovník skončil PP 31. 12. 2007. Som jeho posledný zamestnávateľ a požiadal ma o ročné zúčtovanie dane. Urobím mu ho cez program ale ako si vyrovná nedoplatok, prípadne preplatok? Prostredníctvom výplatnej pásky to nebude. Je potrRbné zo strany zamestnávateľa vypísať ručne "A"?
jvp111
02.03.08,15:52
ak nedoplatok, resp. preplatok je do 100,- Sk (a nežiada si o vydanie potvrdenia na 2%), -- nezráža sa
azla
02.03.08,15:53
Ak sa robí ročné zučtovanie dane pre zamestnanca aj ked byvaleho, robí sa cez vyplatnu pásku. Preplatok mu zašlete na účet, nedoplatok zinkasujete.
Daňové priznanie A nerobí mzdová účtovníčka pre zamestnanca. To si môže urobiť sám. (alebo mzdová účtovníčka, ale nie v postavení ako zamestnávateľ, ale súkromne).
Mzdová účtovníčka nie som, tak rozmýšľam, čo ak vyjde nedoplatok. Ako ho zinkasujete? Aby sa nestalo, že Vám ostane visieť pohľadávka voči zamestnancovi. Asi by som v prípade hroziaceho nedoplatku, odporučila urobiť DP A, len neviem, či mzdová účtovníčka môže odmietnuť urobiť ročné zúčtovanie dane, ak sú splnené všetky podmienky zo strany zamestnanca.
jamis
02.03.08,15:56
Nevypisuješ typ A, len ak by si bol ako zamestnávateľ tak iniciatívny nechcel by si sa prípadným preplatkom, alebo nedoplatkom z RZD ďalej zapodievať.
Johanka
02.03.08,16:00
§ 40 Zákona o dani z príjmov
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 100 Sk alebo je nižšia ako 100 Sk, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.