flower
02.03.08,18:11
Ahojte,
mám otázky. Ak budem evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná môžem si niekde hľadať brigádu alebo prácu na VPP?
Ako sa vypočítava podpora v nezamestnanosti?
Ďakujem
mysimis
02.03.08,17:13
Keď si evidovaná na ÚP, môžeš si zarobiť na dohodu max. 3200,- Sk a odpracovať max. 64 hod. mesačne.
flower
03.03.08,16:07
ďakujem všetkým za radu
gita
08.04.08,12:00
Tých 3200 Sk, ktoré môžu brigádnicky zarobiť, sa potom stiahne z podpory z ÚP, aj zo sociálky? To som sa teraz dozvedela, doteraz to tak bolo????
drobeceva
08.04.08,12:03
Tých 3200 Sk, ktoré môžu brigádnicky zarobiť, sa potom stiahne z podpory z ÚP, aj zo sociálky? To som sa teraz dozvedela, doteraz to tak bolo????
Neviem o tom, žeby to tak bolo. Doteraz evidov. mohli odrobiť 64 hodín mesačne a zarobiť 3 200.- Sk.
katka50
08.04.08,12:04
Tých 3200 Sk, ktoré môžu brigádnicky zarobiť, sa potom stiahne z podpory z ÚP, aj zo sociálky? To som sa teraz dozvedela, doteraz to tak bolo????
Ak Ti vznikne nárok na podporu-tak budeš mať vyplatenú podporu+brigádu. Suma za brigádu však musí byť max. 3.200,- Sk na mesiac a odpr. max. 64 hodín. Ak budeš mať vyplácané sociálne dávky-tak sa vyplatená suma sociálnych dávok poníži o príjem za brigádu. Tá brigáda však počas evidencie na Úrade práce môže byť len Dohoda o vykonaní práce.
gita
08.04.08,12:50
Tak ale akú to má logiku, potom kto bude robiť na dohodu, keď mu to stiahnu z tej biednej sociálky??? To som fakt nevedela !!!
katka50
08.04.08,16:14
Tak ale akú to má logiku, potom kto bude robiť na dohodu, keď mu to stiahnu z tej biednej sociálky??? To som fakt nevedela !!!
Pretože na soc.dávky máš nárok, ak si v hmotnej núdzi.
Lucia231
14.07.09,05:50
mohla by som poprosit o radu?? Som evidovana na urade prace nedostavam ziadnu podporu ani socialku. Teraz mam ist na brigadu a chcela by som vediet ze ci aj ja musim mat odpracovanych najviac tych 64 hodin alebo mozem aj viac. Dakujem a este jedna otazka do 3 odpracovanych rokov mi chyba 67 dni. To kvoli tomu nemam narok na podporu a ani na socialku???
Tweety
14.07.09,05:59
mohla by som poprosit o radu?? Som evidovana na urade prace nedostavam ziadnu podporu ani socialku. Teraz mam ist na brigadu a chcela by som vediet ze ci aj ja musim mat odpracovanych najviac tych 64 hodin alebo mozem aj viac. Dakujem a este jedna otazka do 3 odpracovanych rokov mi chyba 67 dni. To kvoli tomu nemam narok na podporu a ani na socialku???
Počet hodín už nie je obmedzený, obmedzená je len výška mesačnej odmeny. Od 1.7.09 je to 136,38 €. Áno, nárok na podporu nesplňaš pre počet dní platenia odvodov do fondu nezamestnanosti.
danino
27.07.09,18:48
Zdravim, chcel by som Vas poprosit o radu a cenne informacie. V pripade že by som mal viacej brigad a v mesiaci by som prekrocil uvedenu sumu 136,38 € a poberam davky v nezamestnanosti aký by to malo pre mna postih? Akým sposobom sa mozu dozvediet o mojom prime v pripade ze by som tu skutocnost zamlcal? ( nejedna sa o brigadu na cierno )

Vopred pekne dakujem.
veronikasad
27.07.09,18:53
Zdravim, chcel by som Vas poprosit o radu a cenne informacie. V pripade že by som mal viacej brigad a v mesiaci by som prekrocil uvedenu sumu 136,38 € a poberam davky v nezamestnanosti aký by to malo pre mna postih? Akým sposobom sa mozu dozvediet o mojom prime v pripade ze by som tu skutocnost zamlcal? ( nejedna sa o brigadu na cierno )

Vopred pekne dakujem.
Dávky v nezamestnanosti vypláca soc. poisťovňa. A tvoj príjem od každého zamestnávaeľa nahlasuje zamestnávatel podľa rodného čísla v prílohe mesačného výkazu v SP.
Nie vždy to kontrolujú, ak na to prídu vyradia ťa spätne z evidencie a musíš doplatiť zdr. poistenie ako samoplatiel.
jaanna
05.08.09,04:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či má nezamestnaný evidovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie povinnosť nahlásiť výkon práce na dohodu o vykonaní práce, keď čiastka ktorú poberá na základe dohody nepresiahne 136,38 EUR? Ďakujem
drobeceva
05.08.09,04:22
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či má nezamestnaný evidovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie povinnosť nahlásiť výkon práce na dohodu o vykonaní práce, keď čiastka ktorú poberá na základe dohody nepresiahne 136,38 EUR? Ďakujem
Áno, má.
Klimentová Viera
05.08.09,04:34
Podľa mojich informácií nesmie uchádzač o zamestnanie, evidovaný na ÚP prekročiť sumu 131,65 € mesačne. Odpracované hodiny už nie sú obmedzené (64 hod. do mesiaca). Odkiaľ je tá suma 136,38 eur?
lenkage
05.08.09,04:39
od 01.07.09 sa zmenila výška životného minima!!!
Klimentová Viera
05.08.09,04:59
Ďakujem. Je to jasné, ale ešte včera som mala túto sumu z ÚP.
mzdarka renca
05.08.09,05:04
Ďakujem. Je to jasné, ale ešte včera som mala túto sumu z ÚP.

Asi im nedošlo, že sa od 1.7.09 zvýšila výška ŽM:D:eek::D
Tweety
05.08.09,05:05
Asi im nedošlo, že sa od 1.7.09 zvýšila výška ŽM:D:eek::D
A Ty nevieš také, že pod lampou býva najväčšia tma?:--- v tomto prípade :mee:
kira
05.08.09,05:15
Ďakujem. Je to jasné, ale ešte včera som mala túto sumu z ÚP.


Ja som tam teraz ráno volala a potvrdila mi to tiež.
Porada je jednoducho rýchlejšia ako pracovníčky ÚP. :-)
Klimentová Viera
05.08.09,05:27
Z toho mi zase vyplýva len jedna dobrá skúsenosť. Vždy, keď prídem ráno do roboty musím si zapnúť poradu a pracovať spolu s ňou. Ďakujem v mene všetkých, ktorým je Porada dobrým, tichým, ale múdrym spolupracovníkom.
veronikasad
05.08.09,05:53
Ja som tam teraz ráno volala a potvrdila mi to tiež.
Porada je jednoducho rýchlejšia ako pracovníčky ÚP. :-)
Zrejme "zaspali" za Ústredí práce Sva R. V pondelok som si s nimi dopisovala, tiež mi oznámili výšku zárobku platnú do 30.6.2009

Tu je ich reakcia na môj meil :

"Informácie, ktoré sú uvedené na web stránke v časti služby zamestnanosti, podmienky evidencie omylom neboli aktualizované, za čo sa ospravedlňujeme a vykonali sme opravu.


S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava

Zrejme tá oprava na úrady práce ešte nedošla ...
veronikasad
05.08.09,05:59
A tu je stanovisko UPSVaR k výške možného príjmu dohodára /ktorý neplatí odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne /


Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava
Panta
20.09.09,10:58
A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta
veronikasad
20.09.09,11:02
A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta
Tu je výpočet Ustredia PSVaR


V súvislosti s valorizáciou výšky životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1.7.2009 na sumu 185,19 € sa mení aj maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,38 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2009:
· životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 185,19 €
· 65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 120,37 €

Odvody:
· starobné poistenie 4 % 4,80 €
· nemocenské poistenie 1,4 % 1,60 €
· poistenie v nezamestnanosti 1 % 1,20 €
· invalidné poistenie 3 % 3,60 €
· zdravotné poistenie 4 % 4,81 €

65 % zo sumy životného minima + odvody = 120,37 + 16,01 = 136,38 €

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti, skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 136,38 EUR, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.

Informácie, ktoré sú uvedené na web stránke v časti služby zamestnanosti, podmienky evidencie omylom neboli aktualizované, za čo sa ospravedlňujeme a vykonali sme opravu.


S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/_)
atka4
20.09.09,11:03
A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta

Výpočet limitu príjmu od 1.7.2009.
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.
Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €
atka4
20.09.09,11:04
veronikasad
pracovali sme na tom asi súčasne...
mzdarka renca
20.09.09,11:38
Výpočet limitu príjmu od 1.7.2009.
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.
Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €

Dievčatá, tento piatok pracovníčka ÚPSVaR Bratislava 1 poslala nášho dohodára s príjmom cca 135€ späť, že mu mám opraviť odmenu za vykonanú prácu na 120,37€, v opačnom prípade ho vyradia z evidencie. Tak som odkázala pracovníčke, že kľudne a že on podá odvolanie. Presne tento výpočet som mu vytlačila s odkazom, že nech si pani láskavo naštuduje zákony, v opačnom prípade tam nemá čo robiť.
Dosť ma to naštvalo, lebo okrem tohoto musíme všetky ovládať aj iné zákony........jednoducho nemám slov.
veronikasad
20.09.09,11:41
Dievčatá, tento piatok pracovníčka ÚPSVaR poslala nášho dohodára s príjmom cca 135€ späť, že mu mám opraviť odmenu za vykonanú prácu na 120,37€, v opačnom prípade ho vyradia z evidencie. Tak som odkázala pracovníčke, že kľudne a že on podá odvolanie. Presne tento výpočet som mu vytlačila s odkazom, že nech si pani láskavo naštuduje zákony, v opačnom prípade tam nemá čo robiť.
Dosť ma to naštvalo, lebo okrem tohoto musíme všetky ovládať aj iné zákony........jednoducho nemám slov.
Renča, s p. Grellovou z ústredia PSVaR som si "dopisovala" meilom, že ten výpočet u dohodára nie je správny. Napriek tomu trvala na sume, ktorú uviedla. Žeby to už nebola prvda ?
mzdarka renca
20.09.09,11:46
Renča, s p. Grellovou z ústredia PSVaR som si "dopisovala" meilom, že ten výpočet u dohodára nie je správny. Napriek tomu trvala na sume, ktorú uviedla. Žeby to už nebola prvda ?
Veronika, je to samozrejme pravda, táto pracovníčka sedí na Vajanského ul., tak asi sa to k nej nedostalo:D, alebo si metodický pokyn čítala povrchne. Chudák zamestnanec, prišiel a mal smrť v očiach:D.
veronikasad
20.09.09,11:49
Veronika, je to samozrejme pravda, táto pracovníčka sedí na Vajanského ul., tak asi sa to k nej nedostalo:D, alebo si metodický pokyn čítala povrchne. Chudák zamestnanec, prišiel a mal smrť v očiach:D.
Skôr som myslela, že p. Grellová zmenila spôsob výpočtu, lebo z dohôd sa odvody zamestnanca naozaj neplatia ...
mzdarka renca
20.09.09,12:01
Skôr som myslela, že p. Grellová zmenila spôsob výpočtu, lebo z dohôd sa odvody zamestnanca naozaj neplatia ...
To nie, tento zamestnanec nosí mesačne potvrdenie (výplatnú pásku) a doteraz nebol problém, ale tá jeho je na dovolenke, tak išiel k inej a tá mu podala takúto informáciu.
Ja som si to aj napriek tomu overovala u jednej poraďáčky, ktorá zhodou okolností robí na kontrole v SP a potvrdila mi max. výšku príjmu 136,38€.
dalilada
20.09.09,12:32
Nam na urade prace v KK vyradili zamestnankynu s prijmom 130€ z evidencie a absolutne si nedali vysvetlit, ze PP, SNV pri tych istych prijmoch v evidencii ponechava. Vraj oni sa nemylia. Na otazku, ci sa mylia, ze ostatni sa mylia, odpovedala uradnicka, ze to netvrdi. Vsetci maju ine tlacivo (v PP potvrdzujeme cisty prijem) na potvrdenie vysky prijmu a odvolavali sa na to, ze oni maju potvrdenie na hruby prijem. Ale ved u dohodara je to jedno, teda ak ma vyhlasenie.
mzdarka renca
20.09.09,13:07
Nam na urade prace v KK vyradili zamestnankynu s prijmom 130€ z evidencie a absolutne si nedali vysvetlit, ze PP, SNV pri tych istych prijmoch v evidencii ponechava. Vraj oni sa nemylia. Na otazku, ci sa mylia, ze ostatni sa mylia, odpovedala uradnicka, ze to netvrdi. Vsetci maju ine tlacivo (v PP potvrdzujeme cisty prijem) na potvrdenie vysky prijmu a odvolavali sa na to, ze oni maju potvrdenie na hruby prijem. Ale ved u dohodara je to jedno, teda ak ma vyhlasenie.

Nech sa odvolá a tá pani, čo ho vyradila má o problém postarané. Odkopíruj si vyjadrenie z ústredia ÚPSVaR, je v príspevku č.25 od VeronikySad.
Panta
20.09.09,16:40
Zrejme teraz asi strelim blbost, tak ma berte trochu s rezervou,
ja sa tomu sice vobec nerozumiem, ale preco + odvody?

1,Ved ked som vedeny na UP, za mna platia len zdravotne poistenie,
preco tie dalsie odvody?

2,A vlastne ako je to s daňami? To co ma vyplati zamestnavatel(na dohodu),
to uz dostanem zdanene? alebo to musim dodatocne pri rocnom danovom priznani?

Dik

Panta
Panta
20.09.09,17:22
V § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2009 sa spomina len 65% zo Živ. min, ale nieco ohldaom odvodov sa tam nic nespoomina. Odkial ste zobrali tie ciastky ohladom odvodov?
Panta
20.09.09,17:29
Beriem s5, je tam nieco take pisane, aj ked tomu moc nerozumiem, vie to niekto prelozit do lopatistickeho textu?

Dik
Panta
20.09.09,17:34
Prepacte, este jedna otazka:

Tych 136,38€ plati aj v tom pripade ak dohodu uzavriem 15. dna v mesiaci - teda v polovici mesiaca? alebo je to alikvotna cast? teda polovica?

Dik
mzdarka renca
21.09.09,09:55
Bože, tá pracovníčka ÚPSVaR ma prestáva baviť, dnes tam bol opäť a nedala si povedať, aj keď som jej poslala výpočet. Vyzerá to tak, že ju navštívim osobne (našťastie to mám pešo cca 5 min. cesty z práce) a čo jej poviem, tak to si už za klobúk nedá, hlavne z dôvodu, že tam pôjdem a zabijem čas vecou, ktorá by hlavne jej mala byť jasná. Nakoniec to majú aj na ich webstránke http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06014438

PS: prepáčte za tvrdé slová, ale fakt ma to dnes vytočilo, resp. ma vytočí vždy hlúposť iných, ktorí aj po predložení dôkazov si trvajú na svojom.
Xanti
21.09.09,09:58
Bože, tá pracovníčka ÚPSVaR ma prestáva baviť, dnes tam bol opäť a nedala si povedať, aj keď som jej poslala výpočet. Vyzerá to tak, že ju navštívim osobne (našťastie to mám pešo cca 5 min. cesty z práce) a čo jej poviem, tak to si už za klobúk nedá, hlavne z dôvodu, že tam pôjdem a zabijem čas vecou, ktorá by hlavne jej mala byť jasná. Nakoniec to majú aj na ich webstránke http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06014438

PS: prepáčte za tvrdé slová, ale fakt ma to dnes vytočilo, resp. ma vytočí vždy hlúposť iných, ktorí aj po predložení dôkazov si trvajú na svojom.
Reni,
tu pomôže asi len návšteva jej nadriadeného. A písomná sťažnosť. Kto chce kam pomôžme mu tam. Bude to poznať z druhej strany, ked sa bude chodiť hlásiť.
mzdarka renca
21.09.09,10:09
Reni,
tu pomôže asi len návšteva jej nadriadeného. A písomná sťažnosť. Kto chce kam pomôžme mu tam. Bude to poznať z druhej strany, ked sa bude chodiť hlásiť.
Vieš, že ma napadlo presne to isté?;):)
mzdarka renca
21.09.09,10:11
Prepacte, este jedna otazka:

Tych 136,38€ plati aj v tom pripade ak dohodu uzavriem 15. dna v mesiaci - teda v polovici mesiaca? alebo je to alikvotna cast? teda polovica?

Dik

tú max. sumu 136,38 môžeš zarobiť aj za jeden deň v danom mesiaci.
Xanti
21.09.09,10:11
Vieš, že ma napadlo presne to isté?;):)
Urob to,
ktohovie koľkým takto znepríjemnuje život. A nie je schopná nič prečítať a nerozumie sa svojej robote. Na jej miesto čaká kopec schopnejších ludí.
mzdarka renca
21.09.09,10:16
Urob to,
ktohovie koľkým takto znepríjemnuje život. A nie je schopná nič prečítať a nerozumie sa svojej robote. Na jej miesto čaká kopec schopnejších ludí.
Presne tak ako píšeš........... vieš, ide o nášho bývalého zamestnanca, ktorý u nás robil cca 20 rokov a viem, že to nie je žiaden fluktuant a nejaká pani ho bude preháňať hore dolu a šikanovať ho, a benzín mu kto zaplatí? Ona?

"Milujem" tieto glotové rukávy:D
Xanti
21.09.09,10:19
Presne tak ako píšeš........... vieš, ide o nášho bývalého zamestnanca, ktorý u nás robil cca 20 rokov a viem, že to nie je žiaden fluktuant a nejaká pani ho bude preháňať hore dolu a šikanovať ho, a benzín mu kto zaplatí? Ona?
mimotemy Pre takú šikanu som šla na operáciu do druhého mesta, v našom ma preháňali a voči takému ja sa bránim.

Určite porozprávať sa s nadriadenými a s písomnou sťažnosťou nech to riešia. Nech im urobia školenie, ale od 1.7.2009 už prešlo hodne času. Ako to, že je v štátnej službe neznamená, že nemôže dostať padáka. :mad:
mzdarka renca
22.09.09,08:17
No, práve som sa vrátila z ÚPSVaR a samozrejme pani si to nedala vyhovoriť, že má také inštrukcie, išla som za jej šéfkou a tá mi hovorila to isté (si viete predstaviť, že som mala tlak 500:D), že v čistom nesmie zarobiť viac ako 120,37€. Samozrejme, že som sa jej snažila vysvetliť, že ich nech nezaujíma jeho čistý príjem, nakoľko zákon nič také ani nespomína a ani v ich usmernení z ich web stránky tam také nič nie je spomenuté, citujem:
V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 136,38 EUR, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.


Ona mi na to, že ak by platil daň, tak jeho čistý príjem je do sumy 120,37€. S kľudom angličana som jej vysvetlila, že zamestnanec má u nás podpísané vyhlásenie a spĺňa podmienky na NČZD, a tým pádom žiadnu daň neplatí.
Po tomto mi navrhla, že si to overí a pošle mail s jej vyjadrením, že si to ešte overí:eek:.
Chápete to?
Xanti
22.09.09,08:22
Asi trebalo ísť za riaditeľom. Teda to je úžasné.
Holka dýchaj z hlboka, nieže dostaneš infarkt z nich :eek:
mzdarka renca
22.09.09,08:26
Asi trebalo ísť za riaditeľom. Teda to je úžasné.
Holka dýchaj z hlboka, nieže dostaneš infarkt z nich :eek:

Asi budem musieť fakt ísť za riaditeľom, ak sa nespamätá. A neboj, infarkt nedostanem:), aspoň dúfam:confused:, lebo som si tie emócie vybila tam:D, Samozrejme v rámci slušnosti;):D, nič som nerozbila:D, ani som nekričala:D.
Xanti
22.09.09,08:29
Asi budem musieť fakt ísť za riaditeľom, ak sa nespamätá. A neboj, infarkt nedostanem:), aspoň dúfam:confused:, lebo som si tie emócie vybila tam:D, Samozrejme v rámci slušnosti;):D, nič som nerozbila:D, ani som nekričala:D.
Ja som len zvedavá čo zistí tá vedúca a či Ti vôbec dajú vedieť.
Taký boj s veternými mlynmi.

A riaditeľ by možno tiež povedal, že on tomu nerozumie, že sa bude ministra pýtať :D:D:D:D:D
mzdarka renca
22.09.09,08:33
no, už mi prišla odpoveď:

Pani...................,


Ak klientovi hrubý príjem nepresiahne sumu 136,38 Eur, môže naďalej zostať v evidencii ÚP. Bez ohľadu na to, že táto suma je zároveň aj čistým príjmom, sledujeme iba príjem hrubý. Pán ............. naďalej zostáva v evidencii úradu práce.

Ďakujem za spoluprácu.


Xanti
22.09.09,08:36
no, už mi prišla odpoveď:

Pani...................,ffice:office" />


Ak klientovi hrubý príjem nepresiahne sumu 136,38 Eur, môže naďalej zostať v evidencii ÚP. Bez ohľadu na to, že táto suma je zároveň aj čistým príjmom, sledujeme iba príjem hrubý. Pán ............. naďalej zostáva v evidencii úradu práce.

Ďakujem za spoluprácu.


No tí sú rýchly, a teraz bude nasledovať školenie pracovníkov UP aby nepreháňali ludí. :D:D:D:D:D

Vybojovala si to. Šikulka.
mzdarka renca
22.09.09,08:37
Ešte doplním, ešte že som tvrdohlavá ako mulica:D, inak by ho vyradili z evidencie.
Som šťastná aj za neho;):), lebo bol tiež na mašľu:D.
mzdarka renca
22.09.09,08:39
No tí sú rýchly, a teraz bude nasledovať školenie pracovníkov UP aby nepreháňali ludí. :D:D:D:D:D

Vybojovala si to. Šikulka.

Ďakujem ti veľmi pekne za podporu, bez teba by som to tak ľahko nezvládla;):).
Xanti
22.09.09,08:39
Ďakujem ti veľmi pekne za podporu, bez teba by som to tak ľahko nezvládla;):).
Ale zvládla, bojovala si za dobrú vec. :rolleyes::D:D
Ančika
22.09.09,08:46
Milá Renča, klobúk dolu pred tvojou "tvrdohlavosťou". Ale ten pocit, keď dosiahneš svoju pravdu je super. Tiež som to už zažila, ale nebolo to až také pracné, ako teraz u teba. Si jednička!
mzdarka renca
22.09.09,10:06
Milá Renča, klobúk dolu pred tvojou "tvrdohlavosťou". Ale ten pocit, keď dosiahneš svoju pravdu je super. Tiež som to už zažila, ale nebolo to až také pracné, ako teraz u teba. Si jednička!

Ďakujem aj tebe Anička;):)
janaGT
24.08.10,05:07
zo stránky www.upsvar.sk :

Zmena výšky životného minima od 1.7.2010

Aplikácia ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti") od 1. 7. 2010

V súvislosti s valorizáciou výšky životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1.7.2010 na sumu 185,38 € sa mení aj maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,52 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2010:

životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 185,38 €
65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 120,50 €
Odvody:

starobné poistenie 4 % 4,80 €
nemocenské poistenie 1,4 % 1,60 €
poistenie v nezamestnanosti 1 % 1,20 €
invalidné poistenie 3 % 3,60 €
zdravotné poistenie 4 % 4,82 €
65 % zo sumy životného minima (185,38 €) + odvody (4,80 €+ 1,60 €+ 1,20 €+ 3,60 €+ 4,82€) = 120,50 € + 16,02 € = 136,52 €

65% zo sumy životného minima
120,50 €

odvody
16,02 €

maximálna výška mzdy alebo odmeny
136,52 €


Uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou) výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti, skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 136,52 EUR (brutto), uvedenú v potvrdení zamestnávateľa, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.
heňa36
03.11.10,18:54
Mám otázku!!! Ak som evidovaná na úrade práce a živnostník by ma chcel na pár týždňov ako brigádu a nepresiahnem pri tom povolený zárobok je tento živnostník povinný ma prihlásiť do SP a Zdr.P? Ak áno aké tlačivo je potrebné? po skončení brigády ma musí opäť odhlásiť a ako?
drobeceva
03.11.10,19:04
Mám otázku!!! Ak som evidovaná na úrade práce a živnostník by ma chcel na pár týždňov ako brigádu a nepresiahnem pri tom povolený zárobok je tento živnostník povinný ma prihlásiť do SP a Zdr.P? Ak áno aké tlačivo je potrebné? po skončení brigády ma musí opäť odhlásiť a ako?
musí Ťa prihlásiť na SP a takisto po ukončení odhlásiť na RLFO. Na ZP nie je potrebné.
heňa36
03.11.10,19:09
čo znamená RLFO?
drobeceva
03.11.10,19:09
čo znamená RLFO?
Registračný list fyz.osoby /pýtala si sa na tlačivo/
heňa36
03.11.10,19:19
ďakujem za radu!
Brana
10.10.11,06:41
Ahojte. Nikde nenájdem kompletné informácie a preto Vás prosím o radu. Živnostník ide na dohodu o vykonaní práce zamestnať chlapca, ktorý je evidovaný na Úrade práce. Už sme spravili oba registračné listy. Nachádzam však aj informáciu, že SZČO si má na DÚ doplniť registráciu na daň zo závislej činnosti. Je toto potrebné, keď sa v podstate za toho zamestnanca nebude odvádzať daň (daň sa neodvádza ak mesačne príjem nepresiahne nezdaniteľnú časť základu dane - on bude mať príjem len cca. 120 Eur)? A tým pádom netreba podávať ani "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch" a v apríli budúceho roka tiež "Hlásenie o vyúčtovaní dane"? Stačí, keď urobíme to "Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane"? A kam ho máme doručiť - na DÚ či SP?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
katka 23
10.10.11,06:46
registrácia na DÚ je povinná , Q prehľady budú nulové , aj hlásenie
vyhlásenie na zdanenie príjmu ostáva zamestnávateľovi
Brana
10.10.11,07:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Viete mi poradiť kde nájdem vzor na to vyhlásenie a žiadosť o registráciu? Link na drsr.sk na prihlášku k registrácii mi vypisuje chybu.
rodina1
10.10.11,08:04
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Viete mi poradiť akú žiadosť vypísať na tú registráciu a kde nájdem aj to vyhlásenie?

Na DÚ stačí listom oznámiť, že sa rozširuje registrácia o platenie dane zo závislej činnosti.
Vyhlásenie nájdeš na stránke DRSR:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy9wFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHgQXRo!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSSDE
Brana
10.10.11,09:14
Ďakujem. Skúsim dáko sformulovať tú žiadosť. Pekný deň prajem.
maja111
16.10.11,12:03
Dobrý deň, ak uzavriem dohodu o VP s nezamestnaným evidovaným na ÚP , dokedy musí predložiť podpísanú dohodu? Stačí ak ju odnesie s potvrdením o výške odmeny za prvý odpracovaný mesiac? Ak je nejaká lehota, kde si to viem pozrieť? Ďakujem
katka 23
16.10.11,12:08
dohodu je potrebné predložiť vopred
rodina1
16.10.11,13:09
Doplním Katku, najneskôr jeden deň pred nástupom na výkon práce na základe Dohody ... Inak bude uchádzač o zamestnanie vyradený z evidencie.
Po nájdení § doplním svoju odpoveď.

Doplnenie
Zákon o službách zamestnanosti
§ 6
Uchádzač o zamestnanie(2) Uchádzač o zamestnanie na úely tohto zákona je oban, ktorý môže pracovať, chce
pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie,


ďalej len „evidencia uchádzaov o zamestnanie“) a ktorý


d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy
životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému du kalendárneho
mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady
preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené
zamestnancom a preddavku na daňz príjmov, pričom za zárobkovú činnos sa považuje
osobné vykonávanie inností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu
5) alebo iného právneho vzahu poda osobitných predpisov;13a) uchádza
o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti
a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deňpred začiatkom
vykonávania tejto činnost i a preukázať skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za
uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa§ 34 ods. 5.

Zo stránky MPSVaR vyplýva, že
vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.

Ospravedlňujem sa za úpravu, ale už pol hodiny sa "hrám", aby som to dala ako-tak do čitateľnej formy. Táto nová Porada ma niekedy strašne štve!!!
maja111
16.10.11,14:21
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď
a ešte jedna situácia - čo ak zamestnávateľ prihlási dohodára do SP napr. k 1.1.2011 ale dohodu s nim podpíše až napr. 5.11. s tým , že je platná od 6.11. , jednoducho celý týždeň šéf nemal čas sa stretnúť s budúcim dohodárom , čo v takomto prípade. Je problém ak na dohode by bolo od 6.11 a prihlásený by bol už od 1.1. Je treba ho vyhlásiť a následne prihlásiť od 6.11.?
maja111
16.10.11,14:28
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď
a ešte jedna situácia - čo ak zamestnávateľ prihlási dohodára do SP napr. k 1.1.2011 ale dohodu s nim podpíše až napr. 5.11. s tým , že je platná od 6.11. , jednoducho celý týždeň šéf nemal čas sa stretnúť s budúcim dohodárom , čo v takomto prípade. Je problém ak na dohode by bolo od 6.11 a prihlásený by bol už od 1.1. Je treba ho vyhlásiť a následne prihlásiť od 6.11.?
maja111
16.10.11,14:33
tam nemá byť 1.1.2011 ale 1.11.2011 opravujem
ivka70
16.10.11,14:45
tam nemá byť 1.1.2011 ale 1.11.2011 opravujem

Svoj prispevok tu na porade s ivies opravit stacenim tacitka upravit pod nim.

Do SP nemozes niekoho prihlasit skor ako ma platnu zmluvu.
A ak ide o evidovaneho nezamestnaneho, ten musi mat zmluvu najneskor den vopred, pred prvym prac. dnom.

ak by si nezamestnaneho prihlasila v SP a on by den vopred nedoniesol na UP zmluvu a nenahlasil, ze pracuje, tak by ho z evidencie vyradili, co by ste asi nechceli sposobit.
maja111
16.10.11,16:35
Prečo by mali dohodára vyradiť z evidencie, keď chybu spraví zamestnávateľ? On má predsa zmluvu s dátumom napr. 5.11 a dohoda je platná od 6.11 - keď ju predloží do 5.11 na ÚP , malo by to byť v poriadku. &Problém je na strane zamestnávateľa , ktorý by to mal dať do poriadku. Čiže aký je postup ak "omylom" sa prihlási zamestnanec s nesprávnym dátumom napr. 1.11. a mal byť prihlásený až 6.11. ?
rodina1
16.10.11,16:55
Prečo by mali dohodára vyradiť z evidencie, keď chybu spraví zamestnávateľ? On má predsa zmluvu s dátumom napr. 5.11 a dohoda je platná od 6.11 - keď ju predloží do 5.11 na ÚP , malo by to byť v poriadku. &Problém je na strane zamestnávateľa , ktorý by to mal dať do poriadku. Čiže aký je postup ak "omylom" sa prihlási zamestnanec s nesprávnym dátumom napr. 1.11. a mal byť prihlásený až 6.11. ?

Zamestnávateľ musí nesprávnu prihlášku stornovať na SP a následne zamestnanca prihlásiť so správnym dátumom.
Poznámka:
zamestnanec môže oznámenie o práci na základe dohody vykonať aj telefonicky, mailom alebo faxom.
maja111
16.10.11,17:13
Ďakujem za odpoveď, čiže v takomto prípade treba na registračnom liste zaškrtnúť " zrušenie prihlásenia" ? A následne ho prihlásiť so správnym dátumom.
jarkra
12.11.11,14:18
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či nezamestnaný, ktorý je evidovaný na úrade práce a poberá dávku v hmotnej núdzi môže mať uzatvorenú aj dohodu o pracovnej činnosti. Príjem z dohody o pracovnej činnosti mesačnej nepresiahne v hrubom 100 EUR. Alebo môže mať uzatvorenú len dohodu o vykonaní práce?

Ďakujem za odpoveď.
zk24
12.11.11,14:41
Len pre istotu - máte na mysli naozaj dávku v hmotnej núdzi?*
Katy a R
12.11.11,14:50
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či nezamestnaný, ktorý je evidovaný na úrade práce a poberá dávku v hmotnej núdzi môže mať uzatvorenú aj dohodu o pracovnej činnosti. Príjem z dohody o pracovnej činnosti mesačnej nepresiahne v hrubom 100 EUR. Alebo môže mať uzatvorenú len dohodu o vykonaní práce?

Ďakujem za odpoveď.
..
môžeš mať obidva typy dohody ... len sa každá z hľadiska príjmu pri dávke v hmotnej núdzi posudzuje inak .. kuk sem http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
pri príjme 100 evri pri DoPČ .. a ak si sám(neuvádzaš :confused:) .. tak dávka v hmotnej núdzi asi nevýjde (prepočítaj si podľa priloženého linku - záleží aj od iných okolností - napr bývanie :confused:...)
jarkra
15.11.11,07:03
Ďakujem za odpovede a link, ešte sa chcem uistiť, či som to pochopila správne:

- je uzatvorená dohoda o pracovnej činnosti - môže byť evidovaná na úrade práce, zdravotné poistenie platí za ňu štát
- na základe dohody o pracovnej činnosti zarobí v hrubom 83 € mesačne, teda:
- hrubý príjem 83 €
- čistý príjem po zdanení 67,23 € - je to príjem, ktorý sa považuje za príjem na účely posudzovania hmotnej núdze, teda nárok na dávku pre jednotlivca nevznikne

alebo sa odrátava ešte aj 25 % z príjmu na účely posúdenia výšky príjmu na dávku v hmotnej núdzi

Ak je dohoda o vykonaní práce tak môže mať príjem do výšky dvojnásobku životného minima spolu za 12 mesiacov (ide o príjem v čistom? po zdanení)
katka 23
15.11.11,09:40
25% z príjmu sa nepovažuje za príjem ,pre posúdenie výšky nároku na dávku v hmotnej núdzi, ak sa odráta tých 25% dávka v hm.núdzi by mala byť 12,07 €.
majkaaa75
01.03.12,08:56
Chcem sa opýtať, pri prijatí nového zamestnanca, resp. pred jeho prijatím do zamestnania je zamestnávateľ nahlásiť túto zmenu aj na Úrad práce?
Tweety
01.03.12,08:58
Chcem sa opýtať, pri prijatí nového zamestnanca, resp. pred jeho prijatím do zamestnania je zamestnávateľ nahlásiť túto zmenu aj na Úrad práce?

Nie, nič nenahlasuje, ak je z ÚP, on sám musí doniesť zmluvu a to ešte pred nástupom do práce. Ale si v téme brigáda, takže asi nie zmluva, ale dohoda.
majkaaa75
01.03.12,09:20
..pardón, myslela som prijatie zamestnanca na trvalý pracovný pomer.
veronikasad
01.03.12,09:41
..pardón, myslela som prijatie zamestnanca na trvalý pracovný pomer.
Vznik pracovného pomeru nahlasuje na UP uchádzač o zamestnanie. Dňom nástupu do práce ho vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
majkaaa75
01.03.12,09:51
Ďakujem pekne