misha5
02.03.08,18:28
Dobrý, chcem sa poradiť ako mám postupovať pri nákupe ojazdených aut z členskych štátov EU a ich následný predaj na Slovensku. Som platca DPH a neviem ako to je s DPH pri dovoze aj pri predaji,ked to mam ako živnosť čiže mam to ako formu podnikania. Tak isto ako to je ked sa to predá formou autobazáru. Ďakujem
Alena Šimová
03.03.08,10:56
Toto je riešené v DPH par. 66. Obchodník je povinný pri predaji použitého tovaru uplatňovať osobitný postup, ak preváda použitý tovar, ktorý mu bol dodaný na území EU:
- osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
- osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo inom členskom štáte a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa par. 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte.
- iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
Základom dane je kladný rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou zníženou o daň. Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie na žiadnom doklade o predaji tovaru podľa odsedku 1 uviesť samostatne sumu dane. Ak ide o nadobudnutie použitého tovaru z členských štátov EU ak predávajúci zdaňuje tento tovar podľa osobitnej úpravy, nepovažuje sa toto za nadobudnutie tovaru podľa par. 11. Nesmie sa zabudnúť na povinnosť uviesť na faktúre odkaz na par. 66 - viď par. 71, odst. 7 zákona o DPH.
misha5
13.03.08,08:26
Dakujem za odpoveď,
veľmi ste mi pomohli, ale este jedna otázka.
čo teraz ked sme uz niečo predali a odviedli sme normálne dph z celkovej ceny, treba to opraviť, alebo nechať tak. A môžem to odteraz robiť podľa par.66 a staré faktúry už nechať tak, boli vystavené v roku 2007.
Alena Šimová
13.03.08,09:54
Obchodník sa môže rozhodnúť, či bude alebo nebude uplatňovať osobitný postup. Podľa par. 66, odst. 11 môže použiť bežný režim, ale podľa mňa len vtedy, ak tým neporuší odst. 2. Ak došlo k porušeniu odst. 2, kde sa hovorí o tom, kedy je obchodník povinný uplatniť tento osobitný spôsob, asi by som sa poradila na daňovom riaditeľstve, čo s tým. Lebo si myslím, ak ste vystavili pre plátcu dane faktúru s daňou, on si ju určite odpočítal.