kvietok
02.03.08,19:26
ahojte, tak dnes, dúfam, naposledy: vypisujem daňové priznanie a mám tu 2 otázočky, na ktoré by som od vás potrebovala odpovede. prvá - prečerpaná dovolenka - pripočítatelná položka? na ktorom riadku DP? druhá - pokuta od daňového úradu a soi - pripočítateľná položka? na ktorom riadku DP?
Johanka
02.03.08,18:44
A aké DP vypisuješ ?
kvietok
02.03.08,21:07
právnická osoba
azla
03.03.08,06:01
ahojte, tak dnes, dúfam, naposledy: vypisujem daňové priznanie a mám tu 2 otázočky, na ktoré by som od vás potrebovala odpovede. prvá - prečerpaná dovolenka - pripočítatelná položka? na ktorom riadku DP? druhá - pokuta od daňového úradu a soi - pripočítateľná položka? na ktorom riadku DP?
ako si písala dalej, ak ide o DP pre PO tak hľadáš kolonku v III.časti tabuľky na str. 4 - Položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami
a hľadáš
ak ti žiaden riadok nevyhovuje, tak použiješ riadok 14, ktorý ti potom vstupuje do r. 130 , ale to už asi vieš ....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kvietok
03.03.08,07:55
ako si písala dalej, ak ide o DP pre PO tak hľadáš kolonku v III.časti tabuľky na str. 4 - Položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami
a hľadáš
ak ti žiaden riadok nevyhovuje, tak použiješ riadok 14, ktorý ti potom vstupuje do r. 130 , ale to už asi vieš ....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
díky, aj som to tak napokon včera zadala, dnes si mi to potvrdila :o
kvietok
03.03.08,08:09
len mi ešte tak napadlo, ak prečerpaná dovolenka bola v minulom roku pripočítateľná položka, bude v daňovom priznaní za rok 2008 ako náklad?
azla
03.03.08,08:45
len mi ešte tak napadlo, ak prečerpaná dovolenka bola v minulom roku pripočítateľná položka, bude v daňovom priznaní za rok 2008 ako náklad?
Rok 2007 pre Teba v tomto ohľade skončil. Čo tam nepatrilo si dala do nedaňových nákladov. SKONCILO
V roku 2008 už ťa prečerpaná dovolenka r. 2007 nezaujíma.
Stefan2005
03.03.08,08:47
... prvá - prečerpaná dovolenka - pripočítatelná položka? na ktorom riadku DP?....

Úprava DPPO z titulu prečerpanej dovolenky? Priznám sa, že je to pre mňa novum.

Najprv by bolo treba ozrejmiť, prečo vznikla.

So súhlasom zamestnávateľa?
Viď Zákonník práce § 113 (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

Ak chcem byť dôsledný, tak by som to riešil cez náklady budúcich období; alebo ako pohľadávku voči zamestnancovi - ale úprava DP ???

Opravte ma, ak sa mýlim...
azla
03.03.08,09:01
Vychádzam z toho, že bolo čerpané viac, ako je nárok. Prečo by sa to malo riešiť ako NBO. Dá sa dovolenka čerpať dopredu? Myslím, že nie.
Ak sa vyčerpalo viac , ako patrí, môže sa to uplatniť ako pohľadávka voči zamestnancovi, náklady sú potom v oprávnenej výške a neupravujeme ich.

§ 117
Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Ak sa neuplatnila pohľadávka voči zamestnancovi /napríklad prečerpal dovolenku, skončil PP a neuplatňujeme už pohľadávka/ tak ostáva očistiť náklady.

To je môj názor.
Stefan2005
03.03.08,09:22
Aj ja som len prezentoval svoj názor a vyslovil som požiadavku spresnenia dôvodu prečerpania dovolenky. Bez znalosti dôvodu by som asi nevyniesol výrok o potrebe úpravy základu dane.

Ale už sme sa zhodli aspoň na tom, že to môže byť i pohľadávka voči zamestnancovi, a netreba robiť úpravy ZD.
azla
03.03.08,09:35
Aj ja som len prezentoval svoj názor a vyslovil som požiadavku spresnenia dôvodu prečerpania dovolenky. Bez znalosti dôvodu by som asi nevyniesol výrok o potrebe úpravy základu dane.

Ale už sme sa zhodli aspoň na tom, že to môže byť i pohľadávka voči zamestnancovi, a netreba robiť úpravy ZD.

Vychádzala som z toho, že zadavateľka už vypísuje DP, čiže účtovníctvo už je v stave na vyplňanie DP. Ak mala byť zúčtovaná pohľadávka, tak dovolenka už nevystupuje ako prečerpaná.
A ona sa pýtala, kde v DP dať prečerpanú dovolenku /čiže asi nebola zúčtovaná pohľadávka/ .

Nakoniec Kvietok už včera uzavrel DP.
H.B.
23.03.11,08:53
A čo s takou dovolenkou, ktorá bola preplatená (5dní) v 01/2010 a mala byť preplatená v 12/2009. Dávam tento mzdový náklad + odvody do pripoč. položky. Len neviem do ktorého riadku v priznaní. Môže byť riadok 130 tabuľka A,14?