danielaz
02.03.08,21:34
Dobrý večer,
chcela by som vedieť Váš názor, či aj ústna dohoda je platná.
Objednala som si dopravu tovaru zo zahraničia na Slovensko - ústne od osoby, s ktorou spolupracujem už 3 roky. Za posledné 3 roky viem preukázať dovoz tovaru 8-9x počas roka, nikoho iného na dopravu nevyužívam.
Bohužiaľ, počas dopravy došlo ku krádeži tovaru z auta, bez riešenia polície. Až po tomto vyšlo najavo, že prepravca nemá uzatvorené žiadne poistenie pre prípade poškodenia tovaru a krádeže počas prepravy.
Samozrejme, prepravca sa vykrúca, zaplatiť škodu nechce, lebo nemám nič na papieri (zmluvu).
Ďakujem za Vaše názory
dusan13
03.03.08,06:00
pre platnosť zmluvy opreprave veci sa nevyžaduje písomná forma. Ale aby ste mohli preukázať fakt, že zmluva bola uzavretá, mali by byť pri prevzatí zásielky prepravcom potvrdené prepravné doklady
pravnicka
03.03.08,09:22
Obchodný zákonník i občiansky zákonník pripušťajú zmluvy ústnou formou. Len potom, ak nastane problém je to problématickejšie. Obchodný i občiansky zákonník upravujú i pojem dobré mravy a obchodné zvyklosti. A vašou výhodou je, že to viete písomne preukázať.

Obchodný zákonník i občiansky zákonník upravujú zmluvu o preprave. Len rozdiel je, že Obchodný zákonník upravuje vzťahy medzi podnikateľmi. Občiansky zákonník upravuje vzťahy medzi občanmi.:):):)

Obchodný zákonník:
§ 272
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

dopravca je tovar povinný poistiť len vtedy, ak to bolo v zmluve dohodnuté.
helloween23
01.09.08,17:49
Dobrý večer. Mám tiež jeden problém. Asi pred pol rokom som požičal kamarátovi auto a dohodli sme sa ústne,že ak ho rozbije tak mi vyplatí za neho 40 000 Sk. On súhlasil stále vyvolával, aby som ho mu už požičal. Tak som mu ho požičal. Lenže stala sa taká vec, že tak o dva mesiace neskôr ako som mu ho požičal ho rozbil, je aj zápis na polícii o tom, a to mi ho mal už vrátiť. O tej havárii mi ani nepovedal vravela mi to svokra keď išla náhodou autobusom okolo z práce. Tak som mu volal a on nedvíhal. Potom som sa s ním spojil a vravel, že všetko vráti. Lenže prešli ďalšie dva mesiace a on nič. Tak som mu volal a stále sa vyhováral, že musí predať to rozbité auto a potom mi dá peniaze aj napriek inej dohode som podstúpil. Lenže opäť háčik pred týždňom vo štvrtok to auto predal lebo mi aj písal, že ho predáva a hneď ako ho zoberie sa mi ozve a vyplatí ma. Lenže od štvrtku ma vypnutý telefón a vyhýba sa mi. Prosím PORAĎTE ako sa to dá vyriešiť bez toho aby som porušil zákon viete ako myslím. Ja to už psychicky nezvládam však mám aj rodinku ktorú musím živiť. Ďakujem :mee: :mee: :mee:
Chobot
02.09.08,07:31
Dobrý večer. Mám tiež jeden problém. Asi pred pol rokom som požičal kamarátovi auto a dohodli sme sa ústne,že ak ho rozbije tak mi vyplatí za neho 40 000 Sk. On súhlasil stále vyvolával, aby som ho mu už požičal. Tak som mu ho požičal. Lenže stala sa taká vec, že tak o dva mesiace neskôr ako som mu ho požičal ho rozbil, je aj zápis na polícii o tom, a to mi ho mal už vrátiť. O tej havárii mi ani nepovedal vravela mi to svokra keď išla náhodou autobusom okolo z práce. Tak som mu volal a on nedvíhal. Potom som sa s ním spojil a vravel, že všetko vráti. Lenže prešli ďalšie dva mesiace a on nič. Tak som mu volal a stále sa vyhováral, že musí predať to rozbité auto a potom mi dá peniaze aj napriek inej dohode som podstúpil. Lenže opäť háčik pred týždňom vo štvrtok to auto predal lebo mi aj písal, že ho predáva a hneď ako ho zoberie sa mi ozve a vyplatí ma. Lenže od štvrtku ma vypnutý telefón a vyhýba sa mi. Prosím PORAĎTE ako sa to dá vyriešiť bez toho aby som porušil zákon viete ako myslím. Ja to už psychicky nezvládam však mám aj rodinku ktorú musím živiť. Ďakujem :mee: :mee: :mee:

Získal si veľkú skúsenosť - ústne dohody sú na nič. Ani pred súdom nedokážeš, že ste sa dohodli na vyplatení tej sumy.

Jedinou možnosťou je spojiť sa s ním osobne a ak uzná svoj záväzok, tak nech napíše a podpíše zmenku. Tá je ľahko súdne vymáhateľná a môžeš ho dať aj na exekúciu. Pokiaľ ti zmenku nepodpíše, tak máš smolu.

Ešte by si ho mohol udať na polícii za poškodenie cudzej veci, na základe čoho ho môžu trestne stíhať. Pokiaľ by bol odsúdený, môžeš si následne cez občiansky súd vymáhať od neho náhradu škody.
helloween23
16.11.08,19:27
Získal si veľkú skúsenosť - ústne dohody sú na nič. Ani pred súdom nedokážeš, že ste sa dohodli na vyplatení tej sumy.

Jedinou možnosťou je spojiť sa s ním osobne a ak uzná svoj záväzok, tak nech napíše a podpíše zmenku. Tá je ľahko súdne vymáhateľná a môžeš ho dať aj na exekúciu. Pokiaľ ti zmenku nepodpíše, tak máš smolu.

Ešte by si ho mohol udať na polícii za poškodenie cudzej veci, na základe čoho ho môžu trestne stíhať. Pokiaľ by bol odsúdený, môžeš si následne cez občiansky súd vymáhať od neho náhradu škody.
Dobrý deň. Tak už som mu napísal a keď som mu popísal čo môžem urobiť tak sa ozval a navrhol som, že ešte raz mu vyjdem v ústrety a urobil som splátkový kalendár dal tam dátum a sumu po 5000sk, sumu a dátum upresnil on. Má to splácať desiateho v mesiaci a boli sme aj potvrdiť na mestskom úrade podpisy lebo už som to chcel mať aj nejak potvrdené. Lenže sa stala zase taká vec, že tohto mesiaca 10-tého mal dať prvú splátku a nedal. Aj som sa mu ozval a odpísal, že ešte nemá a že do toho 13 - tého mi vyplatí, ale ani sa neozval ani nič a už je 16 - tého. PROSÍM poraďte ako mám postupovať ďalej ĎAKUJEM
Chobot
16.11.08,22:17
Dobrý deň. Tak už som mu napísal a keď som mu popísal čo môžem urobiť tak sa ozval a navrhol som, že ešte raz mu vyjdem v ústrety a urobil som splátkový kalendár dal tam dátum a sumu po 5000sk, sumu a dátum upresnil on. Má to splácať desiateho v mesiaci a boli sme aj potvrdiť na mestskom úrade podpisy lebo už som to chcel mať aj nejak potvrdené. Lenže sa stala zase taká vec, že tohto mesiaca 10-tého mal dať prvú splátku a nedal. Aj som sa mu ozval a odpísal, že ešte nemá a že do toho 13 - tého mi vyplatí, ale ani sa neozval ani nič a už je 16 - tého. PROSÍM poraďte ako mám postupovať ďalej ĎAKUJEM

Čo ste boli potvrdiť? Aký dokument ste podpisovali? Je to niečo, kde uznáva svoj dlh? Ak áno, môžeš na súde podať žiadosť o platobný rozkaz a následne cez exekútora vymáhať dlžnú sumu.
helloween23
17.11.08,14:01
Čo ste boli potvrdiť? Aký dokument ste podpisovali? Je to niečo, kde uznáva svoj dlh? Ak áno, môžeš na súde podať žiadosť o platobný rozkaz a následne cez exekútora vymáhať dlžnú sumu.
Boli sme potvrdiť pravosť podpisov a podpisovali sme splátkový kalendár ktorý som ja vypracoval v znení: Splátkový kalendár

Týmto sa zaväzuje dole podpísaný ............. narod. ..........., rod. číslo ............, že do 10.júna 2009 splatí dlžnú sumu 40 000sk(1327.80eur) ............ nar..............., rod. číslo ............... v tomto splátkovom kalendári .

Splátky
Dátum splátky Suma Sk Suma eur Dal Prevzal


10. 11. 2008 5000 166
10. 12. 2008 5000 166
10. 01. 2009 5000 166
10. 02. 2009 5000 166
10. 03. 2009 5000 166
10. 04. 2009 5000 166
10. 05. 2009 5000 166
10. 06. 2009 5000 166


Súhlasím: tu sú podpisy potvrdené na mestskom úrade.
Chobot
17.11.08,20:18
Boli sme potvrdiť pravosť podpisov a podpisovali sme splátkový kalendár ktorý som ja vypracoval v znení: Splátkový kalendár

Týmto sa zaväzuje dole podpísaný ............. narod. ..........., rod. číslo ............, že do 10.júna 2009 splatí dlžnú sumu 40 000sk(1327.80eur) ............ nar..............., rod. číslo ............... v tomto splátkovom kalendári .

Splátky
Dátum splátky Suma Sk Suma eur Dal Prevzal


10. 11. 2008 5000 166
10. 12. 2008 5000 166
10. 01. 2009 5000 166
10. 02. 2009 5000 166
10. 03. 2009 5000 166
10. 04. 2009 5000 166
10. 05. 2009 5000 166
10. 06. 2009 5000 166


Súhlasím: tu sú podpisy potvrdené na mestskom úrade.

Aspoň máš v ruke nejaký doklad. Ak nebude platiť, môžeš dať na súd vystaviť platobný rozkaz a následne osloviť exekútora.
helloween23
18.11.08,06:56
Aspoň máš v ruke nejaký doklad. Ak nebude platiť, môžeš dať na súd vystaviť platobný rozkaz a následne osloviť exekútora.
Ďakujem nevedel som či to bude stačiť, no vedel ale nebol som si istý.
lussaa
17.02.10,14:06
Prosim vas, ..aj ja mam problem..volala mi daka pani cez telefon a ponukla mi vyrobok ja som suhlasila, ale teraz to uz necem, pretože si myslim, že je to nejaky podfuk..plati ústna dohoda?ale ten hovor bol nahravany..mozem neprebat zasielku?abo co mam robit?
Chobot
17.02.10,14:39
Prosim vas, ..aj ja mam problem..volala mi daka pani cez telefon a ponukla mi vyrobok ja som suhlasila, ale teraz to uz necem, pretože si myslim, že je to nejaky podfuk..plati ústna dohoda?ale ten hovor bol nahravany..mozem neprebat zasielku?abo co mam robit?

Výrobok nemusíš prevziať. Nie je to ale pre to, že by neplatila ústna dohoda, ale ty ako spotrebiteľ si chránená zákonom o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a predaji na diaľku. Ten zákon konkrétne uvádza, že spotrebiteľ má právo do 7 dní od dodania tovaru odstúpiť od zmluvy. Ty tým, že nepreberieš tovar vlastne odstúpiš od dohody.

Nájdi si staršie témy o ochrane spotrebiteľa a o odstúpení od zmluvy, dočítaš sa v nich viac.
lussaa
17.02.10,14:41
Ďakujem, čiže keď ten tovar nepreberiem, už im nemusim pisať list o odstupeni objednavky?
Chobot
18.02.10,09:20
Ďakujem, čiže keď ten tovar nepreberiem, už im nemusim pisať list o odstupeni objednavky?

Prečítaj si zákon 108/2000, najmä § 12.

Nie je to síce priamo napísané, ale vrátenie tovaru znamená aj to, že ho neprevezmeš na pošte.
toki55
24.02.10,07:48
Dobrý deň
Mám dosť dlhý príbeh o požičaní peňazí manželovi mojej švagrinej,pred rokom a pol som mu požičal 75tis.Sk dohoda znela do konca roka vráti aj z dohodnutým úrokom 3%.Keďže podnikal a celkom dobre sa začínalo dariť,potreboval požičať na rozšírenie tovarového výberu,tak som požičal samozrejme bez papiera VEĎ SME RODINA nie tak načo.Koniec roka sa blížil,po mojej výzve vrátil 1600Eur,stým že ostatné vráti čo najrýchlejšie že teraz nemá.Prešiel rok a ja ten zbytok ešte stále nemám ani po ďalších výzvach.Ako mam postupovať ďalej aby som sa dopracoval k svojim zvyšným cca 1000 Eurám?

Za vaše príspevky vopred ďakujem
fulmaja
24.02.10,07:51
Dobrý deň, dúfam, že máte aspoň svedkov, že ste peniaze požičali, keď nemáte o tom písomný doklad. Písomne ho vyzvite, aby do konkrétneho termínu zvyšný dlh vrátil.
toki55
24.02.10,07:56
Buhužial nie,moja švagrina o tom vedela že im požičiavam aj to vedela kedy vracal tých 1600 boli spolu
fulmaja
24.02.10,07:59
Možno máte nepriamy dôkaz - ak ste vybrali peniaze z účtu. Najskôr treba dlžníka vyzvať doporučeným listom. Je to dosť komplikovaná situácia .
toki55
24.02.10,08:06
Jeho firma medzitým krachla prišiel o všetko 3 auta neplatené telefony učty faktury atď. Umňa doma má uskladnený tovar v predajnej hodnote asi 3000 Eur ktorý je už asi pol roka po záruke,totalne sa mi utajuje aj rodiným príslušníkom zakazal dať mi telefonne číslo.A su aj taky z rodiny ktory mu tiež naleteli požičali a nič nemajú.
toki55
24.02.10,08:07
Dal som mu ich v hotovosti využil toho že som predal auto
Chobot
24.02.10,10:09
Dal som mu ich v hotovosti využil toho že som predal auto

SI v dosť zlej pozícii. Ak zaprie, že si niečo požičal, nemáš to ako dokázať.

Ak ešte uznáva dlh, skús mu dať podpísať vlastnú zmenku alebo uznanie dlhu na zvyšnú sumu. Ak ju neuhradí, zmenka je súdne vymáhateľná. Najlepšie je overiť jeho podpis notárom, aby ani to nemohol zaprieť.

Momentálne súdne vymáhanie by bolo otázne, nemáš žiadne dôkazy o pôžičke. Súd by ti návrh mohol zamietnuť pre nedostatok dôkazov.
Lea91
12.10.10,08:06
Dobry den potrebovala by som radu ..., manžel podnika- zemne prace ,
v júly tohto roka sme uzavreli so starostom nasej obce ústnu dohodu/na zaklade dobrych vztahov / o reklamacii kanalizacie kt. mala spravit udajna kosicka firma.
Manzel kanalizaciu opravil ,myslim, ze uz aj je po kolaudacii a stale peniazky nemame na ucte,
vystavila som fakturu a obecny urad mi ju vratil spat s tym ze ju nemoze zaevidovat do uctovnictva nakolko investor stavby je "udajna kosicka firma". Ale dohoda bola medzi starostom a mojim manzelom ja som bola svedok. Aj pocas praci pri kanalizacii su svedkovia. Ako sa mam dopracovat k svojim peniazkom . Mali sme x zakazok no takýto problem nikdy nebol. Od ukoncenia prace je uz 2 mesiac , o chvilu su tu volby a som si ista ze náš starosta uz nebude zvoleny . Kto mi potom vyplati peniazky ked nieje ziadna evidncia o reklamacii vlastne o nicom a ked za nim chodim aby ma vyplatil tak sa vyhovara na tu firmu. Poradte mi ako postupovat aby som o peniaze neprisla.Dakujem
Mária27
13.10.10,15:31
Starosta by mal potvrdiť objednávku: buď dá príkaz na úhradu faktúry, podpíše objednávku a pod. Najlepšie je prerokovať to s ním osobne. Môžete mu aj napísať list, že ste na základe jeho požiadavky vykonali opravu - a priložiť faktúru.
Vy nemôžete vedieť, kto je u nich zaevidovaný ako investor. Keď ste prácu na základe dohody vykonali, musia vám to uhradiť. Veď ste si to nevymysleli sami.
Lea91
14.10.10,06:40
Snazila som sa to snim prerokovat. Ale nema zaujem sa ani stretnut , nedvíha telefon a ked ho neohlasene navstivim tak sa vyhovara na investora.Neviem ako mu na to oponovat nejak zo zakona. Este to skusim cez obecne zastupitelstvo ale na dedine to je vsetko "ruka v ruke", obavam sa ze ani to mi nepomoze.O chvilu su tu volby a pokial ho nezvolia opat za starostu prepadnu mi peniaze.
sito
14.10.10,07:05
Ústna dohoda, žiadna dohoda. Po voľbách sa vám to potvrdí.
Mária27
14.10.10,07:46
Čo keby ste kanalizáciu uviedli do pôvodného stavu?:D:D:D
Lea91
14.10.10,10:52
Maria 27,,, ta kanalizacia bola spravena pre romsku populaciu ...asi by to vobec nedopadlo dobre , :-)),,
neviem sa pohnut pred chvilou sme mu opat volali a bez vysledkov...
Mária27
15.10.10,03:03
Pošli mu oficiálny list s doručenkou, musí ti odpovedať. V liste popíš skutočnosť a žiadaj preplatenie faktúry. Aspoň uvidíš, aké uvedie dôvody nezaplatenia a od toho sa môžeš odraziť, ako postupovať ďalej. Oni by asi mohli prácu aj refakturovať ...