duficek
02.03.08,22:03
dostal som fakturu z UK robenu s DPH, bola to jednorazovka a kupoval som to cez znameho, ako odberatel je na FA uvedene : CASH SALES

ako VOZD dam celu sumu aj s DPH. robim aj samozdanenie, kde si vycislim aj uplatnim DPH? ak ano tak z akej sumy DPH ratam, bez alebo s UK DPH?

este podotazka - ak sa kupovali PHM do auta v CR v hotovosti, ako VOZD ide cela suma, robi sa tu tiez samozdanenie?
mandula
02.03.08,21:53
- z PHL načerpaných v iných štátoch sa samozdanenie nerobí, suma aj s dph ide do VOZD
- pri samozdanení za tovar z UK vychádzaš a dph rátaš z ceny bez dane
petovsan
02.03.08,22:04
- z PHL načerpaných v iných štátoch sa samozdanenie nerobí, suma aj s dph ide do VOZD
- pri samozdanení za tovar z UK vychádzaš a dph rátaš z ceny bez dane

Ja som to pochopila tak, že tá faktúra z UK už obsahuje DPH ... tak by sa nemala samozdaňovať, či nie? Za čo je tá faktúra, ak už obsahuje anglickú DPH?
duficek
02.03.08,22:25
ano ta FA z UK uz obsahuje VAT.
je to FA za drobny majetok, ktory sa v SR neda kupit a shipping z UK by stal tolko co ta vec, takze som o dal kupit v UK cez znameho co mi to doniesol zdarma :)

takze tu FA s vycislenou VAT len zauctujem v plnej sume ako VOZD a v DP k DPH sa mi ziadna DPH neobjavi...ano?
petovsan
02.03.08,23:35
ano ta FA z UK uz obsahuje VAT.
je to FA za drobny majetok, ktory sa v SR neda kupit a shipping z UK by stal tolko co ta vec, takze som o dal kupit v UK cez znameho co mi to doniesol zdarma :)
takze tu FA s vycislenou VAT len zauctujem v plnej sume ako VOZD a v DP k DPH sa mi ziadna DPH neobjavi...ano?

... ak tomu teda dobre rozumiem, firma v UK, platiteľ DPH vyfakturovala Tvojmu známemu v UK (platiteľovi? či neplatiteľovi DPH?) tovar s DPH a Tvoj známy ho zasa fakturoval Tebe s UK DPH, tak?
Stále sa mi to zdá nejaké divné, pretože malo by to byť tak, že anglický platiteľ DPH by ten tovar mal vyfakturovať Tebe (za predpokladu, že si tiež platiteľ DPH) bez DPH a tu na Slovensku by si si to mal samozdaniť.

... ale možno sa mýlim, je už predsa dosť pokročilá hodinka ... počkaj radšej ešte aj na názor niekoho iného.
duficek
02.03.08,23:42
znamy to kupoval v obchode ako FO nepodnikatel, kde mu vystavili fakturu s DPH (VAT), uviedli dodavatela a ako odberatel je tam uvedene "cash sales". nasledne znamy doniesol tu vec aj fakturu a doklad o uhrade jeho platobnou kartou..
mandula
03.03.08,05:19
Nadobudnutie tovaru malo byť bez dph. Ale aj keď sa tak nestalo, tovar musíš samozdaniť, vychádzaš z ceny bez dph.
Viď nižšie:

Dodanie tovaru v rámci EÚ – pokladničný blok z ERP
________________________________________
Otázka:
Slovenská firma nakupuje tovar (topánky) v Taliansku od dodávateľa, ktorý jej vystavuje bloček z registračnej pokladnice – ide o predaj v maloobchode. Tento bloček obsahuje sumu základ DPH a taliansku DPH. Slovenská firma a aj dodávateľ sú registrovanými platiteľmi DPH, každý vo svojej krajine. Ako postupovať z pohľadu DPH?
________________________________________
Odpoveď:
V danom prípade ide o nadobudnutie tovaru podľa § 11 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Podľa § 11 ods. 2 zákona o DPH je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu predmetom dane, ak:
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.
To znamená, že slovenský platiteľ musí zdaniť nákup topánok v súlade s § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH. Daňová povinnosť totiž vzniká platiteľovi dňom vyhotovenia faktúry, ktorou je doklad o nákupe – doklad z ERP. Základom dane však bude podľa § 23 ods. 1 zákona o DPH cena znížená o taliansku DPH.
duficek
03.03.08,07:05
este kontrolna otazka, plati hore spomenute iba ak sa jedna iba o tovar, alebo aj v pripade ze sa jedna o nakup drobneho majetku?

fakturu mam na 85 GBP
zaklad 72,34
VAT (17,5%) 12,66

uhradu FA zauctujem ako VOZD 85 GBP.
samozdanim 72,34x19%=13,7446
samouplatnim dan 13,7446
(pre jednoduchsie zobrazenie som to neprepocital na SK kurzom NBS)

je tak?
Tweety
03.03.08,07:07
este kontrolna otazka, plati hore spomenute iba ak sa jedna iba o tovar, alebo aj v pripade ze sa jedna o nakup drobneho majetku?

fakturu mam na 85 GBP
zaklad 72,34
VAT (17,5%) 12,66

uhradu FA zauctujem ako VOZD 85 GBP.
samozdanim 72,34x19%=13,7446
samouplatnim dan 13,7446
(pre jednoduchsie zobrazenie som to neprepocital na SK kurzom NBS)

je tak?
ZDanenie bude: ZD 85*19%. Doplním, ak ste obidvaja platiteľmi dph vo svojej krajine faktúra mala byť vystavená bez dph.
duficek
03.03.08,07:14
ale v mandulinom prispevku je uvedene, ze zakladom dane bude suma znizena o taliansku (u mna teba UK) DPH, ako je to teda?
duficek
03.03.08,08:52
skusi sa mi este niekto vyjadrit ? :)
duficek
04.03.08,07:45
ZDanenie bude: ZD 85*19%. Doplním, ak ste obidvaja platiteľmi dph vo svojej krajine faktúra mala byť vystavená bez dph.
ale kupoval to pre mna v UK znamy, ktory nie je podnikatel a myslel som si ze mi donesie iba blocik z ERP a nie FA.
duficek
04.03.08,16:07
neskusi sa este niekto pridat na nejaku stranu ? :)
duficek
11.03.08,12:23
skusim to este trochu objasnit. faktura je uctovana s DPH (VAT), preto, lebo obchodnik v UK nevedel ze to ide na SK a kupoval to obcan UK ako fyzicka osoba. cize na tej fakture nie su moje fakturacne udaje, ale ani obcana UK. ako odberatel je napisana poznamka "predaj v hotovosti"
kedze dany majetok pouzivam v suvisloti s podnikanim, chcel by som mat tento vydaj zauctovany v uctovnictve spravne.

kedze na fakture nefigurujem ako odberatel, budem sa k tomu dokladu stavat ako k dokladu z ERP a samozdanenie nebudem robit. co vy na to?
duficek
13.03.08,08:59
takze aby som nemusel riesit ci urobit samozdanenie z celkovej sumy alebo iba zo zakladu dane a ci vobec samozdanit, rozhodol som sa spisat so znamym KP zmluvu a ziadnu DPH nebudem dalej riesit...
mimaemma
18.06.08,11:10
.