braxator
03.03.08,06:06
Chcel by som rekonstruovat byt,vymenit bytove jadro,malba...Stavebne sporenie mi vsak konci az na buduci rok.Bojim sa vsak,ze o rok uz budu ceny daleko vyssie,ked prejdeme na euro.Neviem sa rozhodnut,ci zacat s prestavbou uz tohto leta,alebo pockat rok,vtedy by som dostal od stavebnej sporitelne aj uver.Viete mi poradit,co by bolo lepsie?Naozaj ceny po novom roku pojdu hore tak drasticky,ze sa neoplati s prestavbou cakat,ale zacat radsej cim skor?Dakujem
Chobot
03.03.08,07:16
Chcel by som rekonstruovat byt,vymenit bytove jadro,malba...Stavebne sporenie mi vsak konci az na buduci rok.Bojim sa vsak,ze o rok uz budu ceny daleko vyssie,ked prejdeme na euro.Neviem sa rozhodnut,ci zacat s prestavbou uz tohto leta,alebo pockat rok,vtedy by som dostal od stavebnej sporitelne aj uver.Viete mi poradit,co by bolo lepsie?Naozaj ceny po novom roku pojdu hore tak drasticky,ze sa neoplati s prestavbou cakat,ale zacat radsej cim skor?Dakujem

Neviem, prečo všetci šíria paniku ohľadne zavedenia eura. Veď len sa ceny prepočítajú výmenným kurzom na EURo a život pôjde ďalej. Možno pri zaokrúhľovaní nejaký obchodník zaokrúhli v neprospech spotrebiteľa, ale neverím, že by dramaticky zvýšili ceny. Aj keby ostala koruna, v dôsledku inflácie by sa tiež zvýšili ceny tak, ako každý rok.
Braňo
03.03.08,07:23
Paniku nešírime, ale v Slovinsku dramaticky stúpla inflácia zavedením eura, takže výmysel to nebude. Momentálne je 6,4%. U nás okolo 3,8%. Ceny stavebných prác a nehnuteľností nerastú iba o infláciu, ale o dvojnásobok inflácie a viac.

Ako dôkaz prikladám :
http://reality.etrend.sk/images//0802/Priemerne_ceny_nehnutelnosti_SR.jpg
leonq
03.03.08,08:25
neverim, ze na inflaciu by mal vplyv len zavedenie eura
skoda ze tu nieje ziadny slovinec, pretoze v tomto jednoducho interpretacii nasim novinam neverim
na zvysenie inflacie mohlo mat vplyv desiatky inych veci, okrem eura, napriklad narast ceny potravin, ktory je celosvetovy, narast ceny ropy...
napriklad este nikto nevysvetlil aka bola cenova politka v Slovinsku pred zavedenim eura a ci sa len jednoducho nedorovnali ceny
u nas su v mnohom ceny porovnatelne zo zahranicim, niekedy dokonca vysie a to aj pri takych polozkach ako su potraviny
co je u nas lacnejsie su sluzby a tie podrazit mozu
ceny stavebnych matarialov pojdu hore ci euro zavedieme alebo nie a to z dovodu stavebneho rozmachu, ktory tu momentalne je. staci si pozriet vyvoj cien v tomto roku.
Kuzelnicka
03.03.08,08:30
Stavebny rozmach je tu prave preto ze ludia co maju nekae tie prasule sa boja ze po zavedeni eura o ne pridu, tak radsej investuju. Ja keby som mohla tak radsej pockam kym tento boom pominie (momentalne dokoncujem nadstavbu).
leonq
03.03.08,09:34
preco by mali prist o peniaze po zavedeni eura???
investuju preto lebo sa to oplati
keby som mal volne peniaze tiez nakupin reality, pretoze ich narast cien je velky a predpokladam ze este nedosiahol strop, urcite nie pri pozemkoch.
investicia do realit je vyhodna, narast investicii bol v niektorych pripadoch cez 100 percen za dva roky a to ziadnou inou legalnou invesiciou nedosiahnete!
Gabi03
03.03.08,09:47
preco by mali prist o peniaze po zavedeni eura???
investuju preto lebo sa to oplati
keby som mal volne peniaze tiez nakupin reality, pretoze ich narast cien je velky a predpokladam ze este nedosiahol strop, urcite nie pri pozemkoch.
investicia do realit je vyhodna, narast investicii bol v niektorych pripadoch cez 100 percen za dva roky a to ziadnou inou legalnou invesiciou nedosiahnete!

Je rozdiel medzi investiciou do nehnuteľnosti a zaobstaraním si nehnuteľnosti.
leonq
03.03.08,09:59
to urcite je
ale myslim si ze clovek ked kupuju nehnutelnost, by ju mal kupovat s tym ze ju mozno bude musiet niekedy predat...
moj prispevok skor smeroval k poznamke ze "investuju lebo sa boja ze pridu o peniaze"
ja si myslim ze investuju, pretoze na tom zarobia
a zial toto ovplynuje ludi co si stavaju pre seba pretoze ceny su tahane silnym dopytom...
Kuzelnicka
03.03.08,10:16
[quote=leonq;664578]preco by mali prist o peniaze po zavedeni eura???
quote]

mohli by prist napriklad inflaciou, kurozvym rozdielom.
leonq
03.03.08,11:03
netrufam si odhadnut inflaciu, nie som makroekonom, ale som optimisticky
co sa tyka kurzovych rozdielov, momentalne kurz hovori v prospech uspor v korunach, ale to bude jasne az po stanoveni fixneho kurzu...
prave preto by som volne uspory rozumne investoval do realit - pozemkov a domov
preco sa asi v poslednej dobe vyrojilo tolko skandalikov s podou...
...este stale sa da na tom zarobit
zial my bezny smrtelnici musime zapasit z vysokou cenou stavebnych materialov a pomalostou nasich uradov...
220870
04.03.08,19:00
Samozrejme že ceny pôjdu hore.Rožky možno nie ale v stavebníctve tipujem 20%.Ja si určite tiež prihrejem svoju polievočku.Ak dnes beriem za štukovú omietku 80SKK, tak pri kurze 33,3 je to 2,4 eur, bol by v tom čert aby som to nezaokrúhlil na 3 eu.
Braňo
05.03.08,15:58
Samozrejme že ceny pôjdu hore.Rožky možno nie ale v stavebníctve tipujem 20%.Ja si určite tiež prihrejem svoju polievočku.Ak dnes beriem za štukovú omietku 80SKK, tak pri kurze 33,3 je to 2,4 eur, bol by v tom čert aby som to nezaokrúhlil na 3 eu.


Práveže potraviny zdražejú najviac-pretože sú najlacnejšie.
leonq
06.03.08,06:38
netvrdim ze mam perfektny prehlad v potravinach, ale ja tvrdim, ze nase potraviny uz lacne nie su!
Niektore veci dokazete dokonca v susednom Rakusku kupit lacnejsie!
nela88
06.03.08,19:11
Je tu ešte jedna možnosť. Vziať medziúver. Sýtaj sa v stavebnej sporiteľni, veď medziúver budeš tým pádom splácať iba jeden rok a potom prejdeš na úver.
nela88
06.03.08,19:13
nečítam po sebe. CHcela som napísať- spýtaj sa v stavebke
braxator
14.03.08,20:09
Uver mozem dostat uz v juli.Problem je skor v tom,ze nemam nejaku serioznu stavebnu firmu,ktora by mi urobila bytove jadro este v lete,pretoze vecsina ma uz zakazky na cely rok dopredu.Byvam v Kosiciach.A tiez neviem,kolko by to asi stalo,pretoze od toho sa odvija aj vyska mojho uveru.Ak ma niekto kontakt na nejaku dobru stavebnu partiu,ktora v Kosiaciach robi kvalitne bytove jadra,nech mi to,prosim,napise.Dakujem.
diry
15.03.08,12:54
Pokiaľ viem, tak výmena jadra vyjde do 150 000 Sk (dobrá firma). Inzerátov je veľa, ale najlacnejšie to vyjde svojpomocne-keď to preženieš s kvalitnými materiálmi tak max. 50 000 Sk. Druhá možnosť je známa partia murárov (známi...) - + 20 000 SK. V oboch prípadoch ušporíš min. 50 000 Sk. Čo sa týka stavebnej, tak jednoznačne medziúver.