mlaco
03.03.08,08:49
Zdravim!

Robim si nazor na vhodnu velkost domu (podkrovny, 2 ludia, 2 buduce deti). Nechcem, aby bol dom zbytocne velky (drahy), ale zaroven nie som si isty aka je vhodna "minimalna" velkost. Rad by som sa zmestil do rozpoctu 3 mil.

Nie som si isty velkostou kuchyne a obyvacky. V prilozenom nacrtku mi vychadza jej velkost na 34m2 (10m2 + 24m2).
Aky je vas nazor na takuto plochu obyvacky a kuchyne?
Da sa uvazovat o jej zmenseni, alebo naopak, je, podla vas, primala?

(V prilohe prikladam moj jednoduchy pomocny nacrtok prizemia. Obsahuje pozadovanie miestnosti na prizemi, pricom zastavana plocha vychadza 96m2. Uvazujem ci to nie je privela).
Peter Briatka
03.03.08,08:23
Je pravda, že obývačka by mohla byť trochu menšia, no bolo by treba vedieť, či je možné posunúť niektoré steny dovnútra tak, aby zostali prijateľné rozmery podkrovných miestností... Ja by som ale mierne zväčšil kuchyňu a zmenil funkčné usporiadanie jednotlivých prvkov jej zostavy...
r.galovic
03.03.08,12:52
Jednoznačne zväčšiť kuchyňu. Zároveň ale poprehadzovať spotrebiče. Drez je celkom ok, ale výhodňejšie je mať pod oknom pracovnú plochu. Nenašiel som tam ale vôbec sporák. Dvere zo špajzy otvárať von. Namiesto steny medzi kuchyňou a jedálňou by som volil barový pult.
Kuzelnicka
03.03.08,13:01
Mne to pride prilis otvorene, a co ta priecka medzi obyvackou a schodmi? Ak uz tam ma byt tak nech je riadna aj s dverami.

96m2 sa mi vobec nezda privela.
lorelei
03.03.08,13:23
Tak ako aj r.galovic, dvere zo spajze otvarat von, tam nemaju o co zavadit, pod prvym oknom od jedalne jednoznacne pracovnu plochu, chladnicku tam do rohu, sporak som tiez nenasla, a ten pult v strede - miesto priecky taktiez. Ale ja by som tu kuchynu tiez zväcsila, ked je mozne. A ten medzipriestor v strede celej plochy moc tiez nechapem,naco je dobry. Nie je to moc prakticke - aspon pre mna by to nebolo.
mlaco
03.03.08,13:31
Ale ja by som tu kuchynu tiez zväcsila, ked je mozne. A ten medzipriestor v strede celej plochy moc tiez nechapem,naco je dobry. Nie je to moc prakticke - aspon pre mna by to nebolo.

dakujem za rady.

medzipriestor medzi stolom a obyvackou som myslel tak, aby sa dalo volne chodit zo zahrady (spodna cast skice) dovnutra domu - smer schodisko a kupelna.

(spotrebice v kuchyni su len odbrucha, zatial zvazujem velkost priestorov)
VladoaKatka
03.03.08,13:59
Mne to pride prilis otvorene, a co ta priecka medzi obyvackou a schodmi? Ak uz tam ma byt tak nech je riadna aj s dverami.

96m2 sa mi vobec nezda privela.

Tá priečka ako tu píšu je zbytočná a prikláňam sa k názoru radšej dvere. Zistíš to hlavne v zime, že je zbytočné to schodisko tak vykurovať, ako obytné - oddychové plochy. Také otvorené priestory sú dobré v podkrovných bytoch na xx poschodí ale nie na prízemí v RD.
Vzdušnosť ano, ale ...:) pri platení FA sa zistí, že asi to neni moc praktické.
VladoaKatka
03.03.08,14:01
Skús zasúvacie dvere do steny na obývačke - v lete môžeš mať otvorenejší priestor.
Peter Briatka
04.03.08,07:45
Jednoznačne zväčšiť kuchyňu. Zároveň ale poprehadzovať spotrebiče. Drez je celkom ok, ale výhodňejšie je mať pod oknom pracovnú plochu. Nenašiel som tam ale vôbec sporák. Dvere zo špajzy otvárať von. Namiesto steny medzi kuchyňou a jedálňou by som volil barový pult.
Dovolím si nesúhlasiť so zvýraznením... Volil by som stenovú konštrukciu z "ľahkých materiálov" aby opticky nezmenšovala priestor - sklo, členenú sdk vo svetlej farbe... ale aby zároveň vizuálne oddelila priestor varenia od priestoru pre pohostenie návštev. + Netreba šetriť na odsávači!!! Barový pult je podľa mňa výborná vec, ale rozhodne by som ho umiestnil na konci spomínanej priečky.
r.galovic
04.03.08,11:44
Dovolím si nesúhlasiť so zvýraznením... Volil by som stenovú konštrukciu z "ľahkých materiálov" aby opticky nezmenšovala priestor - sklo, členenú sdk vo svetlej farbe... ale aby zároveň vizuálne oddelila priestor varenia od priestoru pre pohostenie návštev. + Netreba šetriť na odsávači!!! Barový pult je podľa mňa výborná vec, ale rozhodne by som ho umiestnil na konci spomínanej priečky.

OK. Všekto je vec názoru. Však aj ten barový pult sa dá urobiť tak, aby opticky oddeľoval od seba tieto funkčné plochy. Ide o to, že aj spodná časť toho barového pultu sa dá urobiť so spodnými skrinkami, takže úložná plocha sa podstatne zväčší.
Peter Briatka
04.03.08,12:10
OK. Všekto je vec názoru. Však aj ten barový pult sa dá urobiť tak, aby opticky oddeľoval od seba tieto funkčné plochy. Ide o to, že aj spodná časť toho barového pultu sa dá urobiť so spodnými skrinkami, takže úložná plocha sa podstatne zväčší.

Áno, to som aj predpokladal... Išlo mi skôr o to, aby zvuky a pachy z kuchyne mali obmedzený prístup ku spoločenskej časti. Z estetického hľadiska úplne súhlasím s čo najviac otvorenou dispozíciou a voľným prepojením týchto priestorov, no z hľadiska komfortu užívania obývačky by som ju oddeľoval... Dôležité sa mi javí zdôrazniť napríklad pokračovanie priečky pod stropom až k nosnej konštrukcii (vo forme akéhosi nadpražia)... obmedzuje cirkuláciu vzduchu (vrátane vlhkosti z varenia) medzi kuchyňou a obývačkou...
r.galovic
04.03.08,12:46
Áno, to som aj predpokladal... Išlo mi skôr o to, aby zvuky a pachy z kuchyne mali obmedzený prístup ku spoločenskej časti. Z estetického hľadiska úplne súhlasím s čo najviac otvorenou dispozíciou a voľným prepojením týchto priestorov, no z hľadiska komfortu užívania obývačky by som ju oddeľoval... Dôležité sa mi javí zdôrazniť napríklad pokračovanie priečky pod stropom až k nosnej konštrukcii (vo forme akéhosi nadpražia)... obmedzuje cirkuláciu vzduchu (vrátane vlhkosti z varenia) medzi kuchyňou a obývačkou...

Riešení je samozrejme viac. Ešte by som pripomenul, že existujú také digestory so zaústením do komína, ktoré zhasínajú plameň na sporáku :D :D :D
Gabi03
04.03.08,12:59
Áno, to som aj predpokladal... Išlo mi skôr o to, aby zvuky a pachy z kuchyne mali obmedzený prístup ku spoločenskej časti. Z estetického hľadiska úplne súhlasím s čo najviac otvorenou dispozíciou a voľným prepojením týchto priestorov, no z hľadiska komfortu užívania obývačky by som ju oddeľoval... Dôležité sa mi javí zdôrazniť napríklad pokračovanie priečky pod stropom až k nosnej konštrukcii (vo forme akéhosi nadpražia)... obmedzuje cirkuláciu vzduchu (vrátane vlhkosti z varenia) medzi kuchyňou a obývačkou...

Tá priečka nie je zlý nápad.
Aj ja som mala dilemnu, či otvorený priestor kuchyňa - obývačka, alebo oddelene. Nakoniec som to vyriešila tak, že na jednej strane bude užšia stena, (cca 1,2 m, ktorú ešte môžem využiť na nejaké skrinky) a ďalej otvorený priestor v šírke asi 2 m. Na túto stenu plánujem zasúvacie dvere, takže podľa potreby budem mať otvorený priestor, alebo uzavretú kuchyňu.
Peter Briatka
04.03.08,13:06
Riešení je samozrejme viac. Ešte by som pripomenul, že existujú také digestory so zaústením do komína, ktoré zhasínajú plameň na sporáku :D :D :D

O digestoroch som sa zmieňoval (myslím, že) v prvom príspevku...
Peter Briatka
04.03.08,13:08
Tá priečka nie je zlý nápad.
Aj ja som mala dilemnu, či otvorený priestor kuchyňa - obývačka, alebo oddelene. Nakoniec som to vyriešila tak, že na jednej strane bude užšia stena, (cca 1,2 m, ktorú ešte môžem využiť na nejaké skrinky) a ďalej otvorený priestor v šírke asi 2 m. Na túto stenu plánujem zasúvacie dvere, takže podľa potreby budem mať otvorený priestor, alebo uzavretú kuchyňu.
Presne o tomto sme tu diskutovali s p.Galovicom... aj ked sme nehovorili o zasúvacích dverách...
Gabi03
04.03.08,13:09
Presne o tomto sme tu diskutovali s p.Galovicom... aj ked sme nehovorili o zasúvacích dverách...

Ja viem :D. Preto som spomenula svoj nápad. ;):D
r.galovic
04.03.08,13:30
Áno. S tými zasúvacími dverami súhlasím. Jedná sa o praktické a vcelku šikovné riešenie. Otvorený priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou má aj svoje nevýhody. Napr. v kuchyni je nutné udržiavať neustále poriadok pre prípad nečakanej návštevy :D a druhá vec je to, že aj najvýkonnejšie digestory, ktoré ťahom zhasínajú plameň sporáka nedokážu úplne odviesť všetky pary a pachy. Tie môžu v obývačke pôsobiť dosť nepríjemne. Nevýhoda otvorenej kuchyne sa ukáže aj pri iných praktických príkladoch ktoré sú veľmi individuálne, napr. keď máte návštevu tak v samostatnej kuchyni môže manžel(-ka) nerušene variť. Ale to samozrejme závisí od individálnych životných návykov a životného štýlu majiteľov.
Dootka
12.05.08,12:23
Momentálne tiež riešim prepojenie obývačka-kuchyňa. Najskôr mi to vychádzalo na otvorený priestor predelený barovým pultom, až kým mi zopár známych túto myšlienku nevyhovorilo a doporučujú mi zasúvacie dvere. Hluk a výpary z kuchyne sa prenášajú do celej obývačky, takže určite oddeliť. Čo sa týka kuchyne, riešim, či v nej uvažovať so samostatnou komorou presne toho istého typu ako na nákrese alebo ju úplne vypustiť.Na panelákovom byte nebude mať vetranie, v tom prípade asi stráca zmysel.Akú máte skúsenosť?
KEJKA
12.05.08,22:22
dakujem za rady.

medzipriestor medzi stolom a obyvackou som myslel tak, aby sa dalo volne chodit zo zahrady (spodna cast skice) dovnutra domu - smer schodisko a kupelna.

(spotrebice v kuchyni su len odbrucha, zatial zvazujem velkost priestorov)
medzipriestor na chodenie zo záhrady ku schodom a do kúpelne cez obývačku ti nezávidím..... a ešte vzhľadom na buduce deti.
Neodporúčam.
Určite treba aj WC vonku v záhrade, voda tam bude isto tiež.
bulnova
13.05.08,04:54
V súčasnosti je naozaj trendom spojená obývačka s kuchyňou. Je to pekné, ale snáď vhodné pre tých, ktorí varia len sviatočne. Zo skúsenosti 30-ročnej domácnosti som toto prepojenie zrušila a kuchyni som vydelila svetlú miestnosť s dobrým výhľadom (na obe vstupné brány na pozemok). Moja sedačka by totiž už po týždni vydávala svedectvo o našom stravovaní (vôňou).