zuzanask
03.03.08,09:16
Viete mi niekto vysvetlit problematiku danovych a uctovnych odpisov?
kupim auto za 400 000 v hotovosti. Ročný daňový odpis je 100 000. ak som ho kupila v decembri a učtovné odpisy su na rok 25 % tak ročný učtovný odpis je 100 000 ci 1/12 zo 100 000?
Anja111
03.03.08,08:22
Viete mi niekto vysvetlit problematiku danovych a uctovnych odpisov?
kupim auto za 400 000 v hotovosti. Ročný daňový odpis je 100 000. ak som ho kupila v decembri a učtovné odpisy su na rok 25 % tak ročný učtovný odpis je 100 000 ci 1/12 zo 100 000?
Účtovný ročný odpis je v tomto prípade 1/12 zo 100 000.
jamis
03.03.08,08:25
Účtovný ročný odpis je v tomto prípade 1/12 zo 100 000.


Možno sa mi budete smiať, ale ako sa účtuje účtovný odpis ?
Ja sa z toho PU zbláznim....:mee::mee::mee:
KvetkaK
03.03.08,08:27
Možno sa mi budete smiať, ale ako sa účtuje účtovný odpis ?
Ja sa z toho PU zbláznim....:mee::mee::mee:
Účtuje sa to 551/08. - podľa toho k čomu je odpis.
jamis
03.03.08,08:32
Účtuje sa to 551/08. - podľa toho k čomu je odpis.

Takže zasa som o niečo múdrejšia....

mimotemy aj tak sa z toho zbláznim a potom nebudem môcť chodiť na poradu....:eek::eek::eek:

Prepáčte, že tu robím mrník....
Dana K.
03.03.08,08:36
Účtovný ročný odpis je v tomto prípade 1/12 zo 100 000.

Ale účtovný odpis by mohol byť aj nižší, alebo vyšší, podľa toho, ako sa rozhodnem, že ako dloho mi ten HIM vydrží, nie? Účtovne môžem auto odpisovať aj viac rokov? Či to už neplatí? V daňovom priznaní sa to potom samozrejme koriguje podľa daňových odpisov.
Anja111
03.03.08,08:51
Ale účtovný odpis by mohol byť aj nižší, alebo vyšší, podľa toho, ako sa rozhodnem, že ako dloho mi ten HIM vydrží, nie? Účtovne môžem auto odpisovať aj viac rokov? Či to už neplatí? V daňovom priznaní sa to potom samozrejme koriguje podľa daňových odpisov.
Áno, môžeš odpisovať aj viac rokov.
Odpovedala som iba na položenú otázku zadávateľa...
Dana K.
03.03.08,08:56
Áno, môžeš odpisovať aj viac rokov.
Odpovedala som iba na položenú otázku zadávateľa...


Ďakujem Anja, viem, že si odpisovala na konkrétnu otázku, len som sa chcela uistiť, či to s tými odpismi ešte platí. (Teraz na MD nejako nestíham sledovať všetky zmeny v zákonoch) :o.
zuzanask
03.03.08,09:13
takze danovy odpis bude 100 000 a uctovny bude 1/12 co je 8333,33 Sk. co mi z toho vyplyva:
- potrebujem ten rozdiel nejako v uctovnictve sledovat?
- rozdiel medzi UO a DO mi ovplyvnuje zaklad dane?
janaGT
03.03.08,09:18
takze danovy odpis bude 100 000 a uctovny bude 1/12 co je 8333,33 Sk. co mi z toho vyplyva:
- potrebujem ten rozdiel nejako v uctovnictve sledovat?
- rozdiel medzi UO a DO mi ovplyvnuje zaklad dane?

v účtovníctve to nesleduješ nijako, tam urobíš len účtovný odpis 551/082 a v daň.priznaní vyrátaš ten rozdiel medzi účt.a daň.odpismi
Ešte doplním:
ak sú Do väčšie ako účtovné, vtedy znižuješ HV
ak sú DO menšie ako účtovné vtedy zvyšuješ HV,
takže v tvojom prípade o rozdiel 100000 - 8333 znižiš HV
azla
03.03.08,09:23
takze danovy odpis bude 100 000 a uctovny bude 1/12 co je 8333,33 Sk. co mi z toho vyplyva:
- potrebujem ten rozdiel nejako v uctovnictve sledovat?
- rozdiel medzi UO a DO mi ovplyvnuje zaklad dane?

Obrazne povedané učtovné odpisy sledujete na jednej karte.
Daňové odpisy sledujete na druhej karte.
Na konci roku porovnáte účtovné odpisy s daňovými.
Základ dane môžu ovplyvňovať iba daňové odpisy.
Na str. 4 Dp sa porovnávaju a výsledok nám bud zvyšuje alebo znižuje základ dane.
zuzanask
03.03.08,09:31
takze do uctovnictva mi pojde len tych 8333 nie tak ako mi to program rata 100 000. to zauctujem 551/082.cize ked nadobudnem auto v decembri tak do nakladov na 551 mi ide len mesacny odpis - to plati pre PO?
pri FO sa uplatnuje ako?
janaGT
03.03.08,09:33
v účtovníctve to nesleduješ nijako, tam urobíš len účtovný odpis 551/082 a v daň.priznaní vyrátaš ten rozdiel medzi účt.a daň.odpismi
Ešte doplním:
ak sú Do väčšie ako účtovné, vtedy znižuješ HV
ak sú DO menšie ako účtovné vtedy zvyšuješ HV,
takže v tvojom prípade o rozdiel 100000 - 8333 znižiš HV

uvedieš na riadku 15O DP za rok 2007
janaGT
03.03.08,09:34
takze do uctovnictva mi pojde len tych 8333 nie tak ako mi to program rata 100 000. to zauctujem 551/082.cize ked nadobudnem auto v decembri tak do nakladov na 551 mi ide len mesacny odpis - to plati pre PO?
pri FO sa uplatnuje ako?
pri PO to platí takto ako píše, FO neúčtujem, takže neviem poradiť
tých 8333 zaúčtuješ 551/O82, rozdiel medzi DO a UO sleduj len mimo účtovníctva
jessica
03.03.08,09:44
takze do uctovnictva mi pojde len tych 8333 nie tak ako mi to program rata 100 000. to zauctujem 551/082.cize ked nadobudnem auto v decembri tak do nakladov na 551 mi ide len mesacny odpis - to plati pre PO?
pri FO sa uplatnuje ako?
FO vedie tzv.daňové účtovníctvo, čiže v prípade odpisov, tie ktoré sú daňové sú zároveň aj "účtovné".

1. Faktúra za auto - zaevidujem FA v plnej výške do záväzkov
2. Úhrada FA - Výdaj z banky v plnej výške - Výdaj za hmotný majetok - Výdaj neovplyvňujúci ZD
3. Ročný odpis 25% - Uzávierkové úpravy k 31.12. - Výdaj za réžiu.
Dana K.
03.03.08,09:46
A keď sa účtovná jednotka rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak by mohla na 551/08x zaúčtovať 100000 a netreba nič sledovať?:confused:
jessica
03.03.08,09:54
A keď sa účtovná jednotka rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak by mohla na 551/08x zaúčtovať 100000 a netreba nič sledovať?:confused:
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.
Dana K.
03.03.08,10:23
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.

Vrelá vďaka za uistenie ;)
Petra29
03.03.08,10:39
FO vedie tzv.daňové účtovníctvo, čiže v prípade odpisov, tie ktoré sú daňové sú zároveň aj "účtovné".

1. Faktúra za auto - zaevidujem FA v plnej výške do záväzkov
2. Úhrada FA - Výdaj z banky v plnej výške - Výdaj za hmotný majetok - Výdaj neovplyvňujúci ZD
3. Ročný odpis 25% - Uzávierkové úpravy k 31.12. - Výdaj za réžiu.
Nie, v JU taktiež sledujeme účtovné odpisy a zohľadníme ich vo výkaze MaZ,
skús pozrieť http://www.porada.sk/t72269-prerusenie-danovych-odpisov-majetku-preradeneneho-z-osobneho-uzivania.html#post639233
azla
03.03.08,10:40
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Dana K. http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/74963-uctovne-danove-odpisy-post664590.html#post664590)
A keď sa účtovná jednotka rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak by mohla na 551/08x zaúčtovať 100000 a netreba nič sledovať?:confused:

Pôvodca textu príspevku: jessica http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/74963-uctovne-danove-odpisy-post664604.html#post664604)
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.

Odpisový plán pre účtovné odpisy by mal zohľadňovať životnosť, využitie DHM a jeho opotrebenie. Ako obhajite v smernici, že učtovné odpisy sa rovnajú daňovým?. Potom by to znamenalo že napr. Vaše konkrétne auto sa účtovne opotrebuje za 1 mesiac vo výške 100 000 a v roku 2008 za 12 mesiacov tiež za 100 000. Budete smernicu meniť každý mesiac?
Osobne tento spôsob neuprednostňujem, lebo nemá logické zdôvodnenie. Potom je účtovníctvo skreslené a ono má podávať pravdivý a verný obraz. Týmto Vašim postupom by v roku 2007 bol účtovný Hv skreslený.
Petra29
03.03.08,10:41
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.
Takáto možnosť by tu bola, len ak by majetok kúpila v januári, nakoľko účtovné odpisy sa účtujú mesačne od zaradenia, ani v tomto prípade však z dôvodu zaokrúhľovania sa nedosiahne táto vzácna zhoda účt.a daňových odpisov.
Dana K.
03.03.08,10:50
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Dana K. http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/74963-uctovne-danove-odpisy-post664590.html#post664590)
A keď sa účtovná jednotka rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak by mohla na 551/08x zaúčtovať 100000 a netreba nič sledovať?:confused:

Pôvodca textu príspevku: jessica http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/74963-uctovne-danove-odpisy-post664604.html#post664604)
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.

Odpisový plán pre účtovné odpisy by mal zohľadňovať životnosť, využitie DHM a jeho opotrebenie. Ako obhajite v smernici, že učtovné odpisy sa rovnajú daňovým?. Potom by to znamenalo že napr. Vaše konkrétne auto sa účtovne opotrebuje za 1 mesiac vo výške 100 000 a v roku 2008 za 12 mesiacov tiež za 100 000. Budete smernicu meniť každý mesiac?
Osobne tento spôsob neuprednostňujem, lebo nemá logické zdôvodnenie. Potom je účtovníctvo skreslené a ono má podávať pravdivý a verný obraz. Týmto Vašim postupom by v roku 2007 bol účtovný Hv skreslený.

Mňa skôr zaujímalo, či by to bolo porušenie Zákona o dani z príjmov, mohla by to daňová kontrola "vyhodiť" z nákladov? Viem, že v skutočnosti sa takto auto neopotrebuje a súhlasím aj s tým ostatným,čo píšete. Skôr len tak polemizujem, či je niečo také obhájiteľné.
azla
03.03.08,10:57
Mňa skôr zaujímalo, či by to bolo porušenie Zákona o dani z príjmov, mohla by to daňová kontrola "vyhodiť" z nákladov? Viem, že v skutočnosti sa takto auto neopotrebuje a súhlasím aj s tým ostatným,čo píšete. Skôr len tak polemizujem, či je niečo také obhájiteľné.
Daňová kontrola môže dávať pokuty aj za porušenie zákona o účtovníctve. Spoločníci tiež nemusia súhlasiť s takým účtovaním, lebo sa znižuje disponibilný zisk /čiže ak by sa delil, menej sa im ujde/.
Zákon o účtovníctve
§ 38
(1) Za porušenie ustanovení tohto zákona, s výnimkou podľa odseku 2, môže daňový úrad uložiť pokutu do 1 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva,
(2) Daňový úrad môže uložiť pokutu za porušenie povinností ustanovených v § 4 ods. 1, § 6, § 7 ods. 1, § 8 ods. 1, § 17 ods. 3 a 4, § 17a , § 19, § 19a, § 20, § 21, § 22, § 22a a § 24 do 3 % celkovej sumy majetku.

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva,
c) z konsolidovanej súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke, ktorá zostavuje konsolidovanú účtovnú závierku.
Martina CF
04.03.08,13:17
Položím možno trápnu otázku, ale už mi z toho mierne preskakuje. Je súčasťou obstarávacej ceny, ktorú použijem pri výpočte odpisov aj DPH. Sme platcami DPH. Ďakujem za všetky odpovede :)
azla
04.03.08,13:21
Položím možno trápnu otázku, ale už mi z toho mierne preskakuje. Je súčasťou obstarávacej ceny, ktorú použijem pri výpočte odpisov aj DPH. Sme platcami DPH. Ďakujem za všetky odpovede :)
o aký majetok a ako bol obstaraný sa jedná, lebo je to dôležité pre posúdenie.
Martina CF
04.03.08,13:30
o aký majetok a ako bol obstaraný sa jedná, lebo je to dôležité pre posúdenie.
Ide o nový osobný automobil, ktorý bude zaradený hneď kúpou do majetku firmy. Obstaraný bol kúpou, mám tu pred sebou kúpnu zmluvu s predajcom.
azla
04.03.08,13:34
Ide o nový osobný automobil, ktorý bude zaradený hneď kúpou do majetku firmy. Obstaraný bol kúpou, mám tu pred sebou kúpnu zmluvu s predajcom.
Ak ide o osobný automobil obstaraný kúpou, ako platca nemáte nárok na odpočet dph, súčasťou OC je aj neuplatnená Dph.
Martina CF
04.03.08,13:40
Ak ide o osobný automobil obstaraný kúpou, ako platca nemáte nárok na odpočet dph, súčasťou OC je aj neuplatnená Dph.
Kedy by nárok na odpočet DPH vznikol?
azla
04.03.08,13:44
Kedy by nárok na odpočet DPH vznikol?

Ak by išlo o nákladny automobil.
Ak by išlo o osobný automobil na leasing, súčasťou OC by bola istina bez Dph. Dph by sa učtovalo do nákladov 548. /§25, odst.6/
Martina CF
04.03.08,13:47
Ak by išlo o nákladny automobil.
Ak by išlo o osobný automobil na leasing, súčasťou OC by bola istina bez Dph. Dph by sa učtovalo do nákladov 548. /§25, odst.6/
A upravuje to zákon o DPH v paragrafe 49?
Martina CF
04.03.08,14:01
asi bude lepšie keď napíšem typ vozidla uvedený v kúpnej zmluve: Mondeo 2.5T 220HP M6 Wagon COURIER EX N1. totižto sa v tých symboloch vôbec nevyznám :(
azla
04.03.08,14:05
už vieš všetko, čiže:

vstupná cena ZoDP § 25, odt. 5,6
odpočítanie § 49
neuplatnená dph § 19, 3k
azla
04.03.08,14:08
asi bude lepšie keď napíšem typ vozidla uvedený v kúpnej zmluve: Mondeo 2.5T 220HP M6 Wagon COURIER EX N1. totižto sa v tých symboloch vôbec nevyznám :(
Ak N1 - tak je to nákladny automobil a potom máte nárok na odpočet a odpisujete z VC bez Dph.
v predchádzajúcich príspevkoch si uviedla, že ide o osobný automobil.
Martina CF
04.03.08,14:13
Ak N1 - tak je to nákladny automobil a potom máte nárok na odpočet a odpisujete z VC bez Dph.
v predchádzajúcich príspevkoch si uviedla, že ide o osobný automobil.
veď práve preto som tu napísala celý typ vozidla. hovorím, že sa v tých symboloch nevyznám :( tak prepáč, že som ťa uviedla do omylu :(
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? po zaplatení celej ceny vozidla, si môžeme uplatniť odpočet DPH? zaplatili sme zálohu vo výške 30 000Sk.
azla
04.03.08,15:01
veď práve preto som tu napísala celý typ vozidla. hovorím, že sa v tých symboloch nevyznám :( tak prepáč, že som ťa uviedla do omylu :(
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? po zaplatení celej ceny vozidla, si môžeme uplatniť odpočet DPH? zaplatili sme zálohu vo výške 30 000Sk.

čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? ANO

Odpočet dph si uplatňujete vo výške uvedenej na faktúre. Neposudzuje sa či bola dph zaplatená.
Iná situácia je, ak bola zaplatená záloha v jednom mesiaci a ostrá fa je v ďalšom mesiaci. Vtedy v jednom mesiaci odpočítate Dph zo zálohovej fa daňovej a v ďalšom období z vyučtovacej ostrej faktúry, ktorá je už ponížená o vyúčtovanú zálohu.
ALE odpočet Dph je už mimotemy v ktorej sa nachádzame.
Martina CF
05.03.08,05:54
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? ANO

Odpočet dph si uplatňujete vo výške uvedenej na faktúre. Neposudzuje sa či bola dph zaplatená.
Iná situácia je, ak bola zaplatená záloha v jednom mesiaci a ostrá fa je v ďalšom mesiaci. Vtedy v jednom mesiaci odpočítate Dph zo zálohovej fa daňovej a v ďalšom období z vyučtovacej ostrej faktúry, ktorá je už ponížená o vyúčtovanú zálohu.
ALE odpočet Dph je už mimotemy v ktorej sa nachádzame.
Ďakujem strašne, strašne moc za odpovede a pripomienky :) Veľmi mi to pomohlo vymotať sa z toho nejako :)
azla
05.03.08,05:57
Ďakujem strašne, strašne moc za odpovede a pripomienky :) Veľmi mi to pomohlo vymotať sa z toho nejako :)
S radosťou.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Martina CF
05.03.08,06:01
A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
Anja111
05.03.08,06:08
A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
V poslednom mesiaci odpíšeš o 19 Sk menej...
azla
05.03.08,06:08
A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
Odpis v poslednom mesiaci bude o 19 Sk nižšší ako po iné mesiace.
Martina CF
05.03.08,06:11
Odpis v poslednom mesiaci bude o 19 Sk nižšší ako po iné mesiace.
A tak isto to bude aj v prípade daňových odpisov? Tie zaokrúhľujem ročne na celé koruny nahor a tam mi to vyšlo o 3Sk viac.
renata77
11.06.08,08:41
Zdravím všetkých. Pracujem v malej rozpočtovej organizácii, odpisový plán doposiaľ sme mali nastavený tak, že účtovné a daňové odpisy sa rovnali, nakoľko sme ani nemali výsledok hospodárenia a neplatili sme daň z príjmov PO.
Chcem sa spýtať či sa dá napr. majetok, ktorý som začala odpisovať horespomínanou metódou od 01.01.2008 odpisovať, že daňové a účtovné odpisy sa nebudú rovnať a aký názor máte na odpisovanie, že účtovné a daňové odpisy sa rovnajú, naša organizácia nie je založená za účelom podnikania. Ďakujem
Valuška
17.07.08,13:19
Neviete mi poradiť kde by som kúpila literatúru k odpisom, pretože vôbec tomu neroumiem, tak si to potrebujem naštudovať. Viete mi aj niečo odporúčiť?
ďakujme
Zoltán Kovács
17.07.08,13:55
Neviete mi poradiť kde by som kúpila literatúru k odpisom, pretože vôbec tomu neroumiem, tak si to potrebujem naštudovať. Viete mi aj niečo odporúčiť?
ďakujme

Pozri tu:

http://www.dunaj.sk/Knihy/Ekonomika/Danove-a-ucetni-odpisy/produkt=10906866/kategorie=6927/
Meggie32
17.07.08,14:01
Aj ja sa pridám. Ako funguje odpisovanie v realitných kanceláriách? Nakúpené domy a byty sú majetkom firmy? A teda sa odpisujú? Ale to funguje úplne inak?
KEJKA
18.07.08,18:22
Neviete mi poradiť kde by som kúpila literatúru k odpisom, pretože vôbec tomu neroumiem, tak si to potrebujem naštudovať. Viete mi aj niečo odporúčiť?
ďakujme
nie je pravda, čo si písala v ss-ke, ved odpoved si dostala.......
okrem toho si môžeš prečítať témy na Porade...... dobrá škola.
Myslím, že ti nezaškodí prečítať si aj môj blog k odpisom...........
http://www.porada.sk/blog.php?b=62

http://www.porada.sk/blog.php?b=48

a v profile máš "účtovník", to predsa niečo značí, nie?
natalakovac.
21.07.08,07:51
Dobry den,

chystame sa kupit auto do s.r.o.čky,za 250000,-Sk stym ze akontacia bude 60% a ostatne bude na 3 roky splatky.Ako sa odpisuje ked to je na leasing?učtovný odpis a daňový odpis?
optimistka
21.07.08,09:21
budeš odpisovať tzv. leasingovým spôsobom, minimálne 36 mesiacov v prípade auta /1.odp.skupina/, ak obstaráte auto v 8/08, tak v roku 2008 5/36, v r. 2009 12/36, v r. 2010 12/36 a v r. 2011 7/36, vždy podľa počtu mesiacov trvania leasingu v konkrétnom roku
natalakovac.
21.07.08,09:23
dakujem, je to osobne auto.