Coosom
03.03.08,09:21
Chcem Vás poprosiť o radu k 2 otázkam, ktoré mi pomôžu a dúfam aj iným pri vyplňovaní DP.

Za rok 2006 mi vyšla v DP strata, a DÚ mi vrátil daň, ktorú za mňa zaplatil zamestnávateľ. Mal som preplatky v ZP a aj oni mi v roku 2007 vrátili peniažky.

Účtoval som to takto (JÚ, SZČO):

DÚ PREPLATOK mi vrátili na súkromný účet, neevidujem ho v účtovníctve,
keďže mi účtovníčka u zámestnavateľa povedala, že je to moje.
Je to daň, ktorú zaplatili oni za mňa (7054 Sk).
VRÁTENE POISTNÉ ZP - vrátili mi na firemný účet, účtoval som to ako INÝ
NEZDANITEĽNÝ PRÍJEM (Podľa porady).

V DP za rok 2006 bola kolonka, vrátené poistné.
Zaujíma ma, či v DP za rok 2007 mám a kde uviesť vrátene poistné a prípadne preplatok z DÚ.
Veď to už bolo účtované v roku 2006 a teda je to moj čistý zisk a preto nepredpokladám, že to budem ešte raz zdaňovať..

Ďakujem za Vaše rady
Coosom
03.03.08,08:48
Skúsim si odpovedať na svoj príspevok na základe toho, čo som tu našiel.
Stačí, keď mi to niekto potvrdí.

Keď mi prišiel preplatok 9/2007 našiel som na porade tento článok:
http://www.porada.sk/t45677-vratenie-preplatku-szco-z-rzzp.html

Johanka mi už niekoľko krát poradila a tak som preplatok účtoval ako PNZD.
Ďalej ale tam čítam, že v DP sa to dáva do oddielu VIII riadok 10 (vrátene).
Možno v minulých r. to sedelo ,teraz je ale iné DP ,asi preto, lebo poisťovne by tento preplatok mali zdaniť, čo je asi logické ,lebo polovica ľudí si to nezdaní.
Mne ho vrátili ako nezdanený,
takže logicky predpokladám aj podľa príspevku
http://www.porada.sk/t66379-preplatok-rocneho-zdrav-zuctovania.html
že tento príjem, keďže som si v roku 2006 znižoval základ v roku 2007 si ho zvýším, teda preplatok zaučtujem ako POZD a tým pádom ho už nedávam to žiadného riadku v DP, keďže už ani neexistuje.

U vrátenej dane neviem, ale predpokladám, že ho nemusím účtovať... Mám ho vrátený na súkromný účet a j tak by som ho len dal ako PNZD, keďže to čo už bolo raz dzanené nebudem zdanovať ešte raz.

Súhlasíte s mojim záverom ?
Coosom
03.03.08,08:51
Ešte poznamenám, keď už Vám tu píšem,že v roku 2007 som platil pokutu SOI.
Dal som to ako VNZD, je potrebné tento výdavok niekde uviesť v DP ?
Predpokladám, že.
Dosť blbé, že pokuty musím platiť zo svojho a nemôžem si to uplatniť...
KvetkaK
03.03.08,08:53
Ešte poznamenám, keď už Vám tu píšem,že v roku 2007 som platil pokutu SOI.
Dal som to ako VNZD, je potrebné tento výdavok niekde uviesť v DP ?
Predpokladám, že.
Dosť blbé, že pokuty musím platiť zo svojho a nemôžem si to uplatniť...
Áno je to VNZD, iba zmluvné pokuty idú do nákladov. No bohužiaľ, je to blbé, ale s tým nič nenarobíme. :rolleyes:
jamis
03.03.08,08:53
Preplatok na dani z príjmu je príjem neovlyvňujúci základ dane a preplatok z RZZP je príjem ovplyvňujúci základ dane a musíme ho zdaniť.
Coosom
03.03.08,08:56
Preplatok na dani z príjmu je príjem neovlyvňujúci základ dane a preplatok z RZZP je príjem ovplyvňujúci základ dane a musíme ho zdaniť.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Takže vrátenú daň si nemusím viesť ani v účtovníctve ?
Ako som už písal, bol vrátený na súkromný účet.
jamis
03.03.08,08:58
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Takže vrátenú daň si nemusím viesť ani v účtovníctve ?
Ako som už písal, bol vrátený na súkromný účet.

Nemusíš preplatok na dani uvádzať v účtovníctve
vladenka29
06.03.08,09:25
Prosím, viem mi niekto povedať pri príjme nad koľko sa muselo podať daňové priznanie za rok 2006
Coosom
06.03.08,09:38
Prosím, viem mi niekto povedať pri príjme nad koľko sa muselo podať daňové priznanie za rok 2006

Zlá otázka.
Pokiaľ si podikateľka, resp. samostatne zárobková osoba musíš daňové priznanie podávať či už si alebo nie si v strate.

Dokonca aj keď máš pozastavenú činnosť od 1.1-31.12 musíš dať daňové priznanie s 0. (Čerstvý príklad z tohto týždňa).
vladenka29
06.03.08,09:41
Nie, ide o zamestnanca, ktorý mal príjem 36 tis. a nepodal priznanie ani nepožiadal o RZD.
oriesok
06.03.08,20:17
Ten vrátený preplatok na dani bol pravdepodobne z príjmu zo závislej činnosti usudzujem, keď spomínaš zamestnávateľa, takže ten nemiešaš z príjmom z podnikania, preto to ani nepatrí do účtovníctva.To je už vysporiadané.Vrátené preplatky z RZZP je príjem ovpyvn.ZD, veď platby si si uplatnil ako výdaj ovplyv.ZD.