jaroslavH
03.03.08,11:23
Prosím vás, kto by mi vedel poradiť ako mám zaevidovať došlé faktúry, t.j. či ich mám zoradiť podľa dátumu prijatia alebo dodania služby. Účtovníčka mi povedala že aj podľa jedného aj druhého, čo je podľa mňa hlúposť, lebo tým treba klamať dátum prijatia, lebo fa mi chodia rôzne. Ďakujem
Dana K.
03.03.08,10:26
Nerozumiem, ako sa dá zoradiť podľa jedného aj druhého.:confused:

Ja som ich radila a účtovala podľa dátumu prijatia, tj. podľa toho, kedy som faktúru fyzicka dostala do ruky. V programe som mala dátum zaúčtovania a dátum dodania služby a tie boli rôzne.
jaroslavH
03.03.08,10:37
Ale čo je správne z daňového , účtovného hľadiska. Účtujem v Omege.
karpis
03.03.08,10:38
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, faktúry evidujem podľa toho kedy ich dostanem nie podľa dátumu dodania tovaru alebo služby.
denisie
03.03.08,10:41
podľa mňa podľa dátumu dodania, pretože to je dôležitý dátum z hľadiska vzniku daň. povinnosti. Ale u mňa tie faktúry neboli nikdy presne poporadí, pretože často sa stalo, že sa mi dostali do rúk o pár dní neskôr
Anna1974
03.03.08,10:42
Ja tiež účtujem v Omege a ja zase si všetky faktúry zoradím podľa ich vystavenia. ALe samozrejme sa mi niekedy stane,že oneskorenci pošlú svoje fa neskoršie, ale takisto je správne účtovať fa podľa ich fyzického prevzatia a doručenia, niektorí si dávajú na faktúry aj pečiatky s dátumami. Takže sa moc netráp.
Dana K.
03.03.08,10:44
Ale čo je správne z daňového , účtovného hľadiska. Účtujem v Omege.

Neviem, ako sa účtuje v Omege, ale predsa nemôžeš faktúru zaúčtovať skôr, ako ju dostaneš. Ak faktúry účtuješ denne, tak ich účtuješ podľa toho, ako prichádzajú. Ak ti príde v jeden deň viac faktúr, tak si ich môžeš zotriediť podľa dátumu dodania tovaru/služby, to už záleží na každom aký systém mu vyhovuje. Na každú faktúru je dobré dať si pečiatku, kedy došla a v knihe faktúr ich evidovať podľa tohto dátumu.

Pozri aj túto tému:
http://www.porada.sk/t72511-vznik-zavazku-zauctovanie.html