dusanpetras
17.05.04,09:05
Ako je to s platením odvodov pri osobe samostatne zárobkovo činnej, ktorá je súčasne zamestnaná a tiež vedená v Živnostenskom registri ? Zamestnávateľ platí za osobu všetky odvody do poisťovní. Príjem osoby za podnikateľskúú činnosť za posledný rok dosiahol cca. 90tis. Sk. Je potrebné platiť za túto činnosť odvody ? Prípadne, bude to povinné v budúcnosti, ak príjem za podnikateľskú činnosť bude dosahovať hranicu okolo 90tis. Sk ročne ?

Ďakejem za odpoveď
Jozef Mihál
17.05.04,07:30
1. Sociálne poistenie.
Pretože Váš hrubý príjem z činnosti SZČO za rok 2003 bol vyšší, ako 72960 Sk, budete sa musieť k 1.7.2004 prihlásiť v Sociálnej poisťovni a platiť poistné. Každý rok k 1.7. sa posudzuje, či Váš "hrubý" príjem z činnosti SZČO za uplynulý rok je vyšší, ako 12násobok minimálnej mzdy zamestnancov, platnej k 1.7. Ak áno, od 1.7. do 30.6. nasledujúceho roku platíte poistné do SP, ak nie, v tomto období neplatíte.

2. Zdravotné poistenie.
Pretože ste na zdravotnom poistení zúčastnený už ako zamestnanec, od 1.7.2004 sa Vás bude týkať povinnosť platiť zdravotné poistenie ako SZČO v prípade, ak polovica pomernej časti základu dane z činnosti SZČO za rok 2003 je vyššia ako 3000 Sk.

Napr. ak ste podnikali po celý rok 2003 a Váš základ dane z činnosti SZČO (príjmy - náklady) sú 90000 Sk, tak polovica pomernej časti... = 1/2 z 1/12 z 90000 Sk = 3750 Sk, čo je viac ako 3000 Sk - teda budete musieť platiť zdravotné poistenie, vymeriavací základ v tomto príklade bude 3750 Sk.

Pozor, chystá sa nový zákon o zdravotnom poistení, podľa neho sa to môže zmeniť. Predpokladaná účinnosť nového zákona je 1.1.2005
Lýdia
17.05.04,07:32
Môj názor je, do zdravotnej poisť. vždy 14% z vym zákl. najmenej 3000Sk - 420Sk
Soc. poisť. s príjmom nie vyšším ako 121000 v r. 2002
nemocenské - dobrovoľne 4,4% z vym. zákl. najmenej z 6080-268Sk
dôchodkové star. - dobrovoľne 20% z vym. zákl. najmenej z 6080-1216Sk
dôchodkové inval. - dobrovoľne 6% z vym. zákl. najmenej z 6080-365Sk
v nezamestnanosti - dobrovoľne 2% z vym. zákl. najmenej z 6080-122Sk
rezervný fond - dobrovoľne 2,75% z vym. zákl. najmenej z 6080-168Sk
úrazové a garančné poisť neplatí
do 30.06.2004 treba postať Výpis z daň. priznania. Hranica bude možno vyššia toto bolo za DP v R. 2002 Povinosť platiť do 30.06.2004
cbcb
20.05.04,11:20
Tuto otazku som sa pytal uz na inom fore:

Dajme tomu ze som predal 3 pocitace o celkovej sume 80000 Sk a na kazdom mal rabat 10 % - minus rezia atd a ostalo mi napriklad 5000 sk cisteho zisku.
Odkial mam zobrat ciastku cca 24000 Sk? (aspon tolko vyrubuje za rok SOCP.)

Kto je predkladatelom navrhu zakona? Kde sa da (ak sa vobec da) stazovat?
Vsak to je priam okradanie, najme ak podnikatel rata s tym ze neprekroci hranicu 120000 sk a zrazu hop, od noveho roku je to 72000 sk a pekne vsetci platme...
Jozef Mihál
20.05.04,14:05
Pre cbcb:
S tým, ako sú stanovené povinnosti pre SZČO, ťažko niečo narobíte. Že je to pritvrdé voči SZČO, je známa vec. Sťažovať sa dá všelikde, ak mám odpovedať k veci, tak najväčšiu šancu by som videl skúsiť to pretlačiť cez nejakého poslanca. Prípadne cez organizácie združujúce SZČO - Živn. komora a podobne.
Rozumné (?) riešenie vo Vašej situácií - k 1.7.2004 zrušiť živnosť.
Milan
25.05.04,11:38
Bohuzial, je to tak ako to je :mad: :mad: Ked je niekto zamestnany na plny uvazok a este je aj SZCO, tak zamestnavatel mu plati odvody v plnej vyske, ale este si aj sam musi platit odvody. T.j. ako SZCO zaplatim 2.139,-Sk + odvody zo zamestnania (okolo 3000,-Sk). Pri PN je limit na den 440,-Sk. Ked idem na PN, lekar vystavi 2 kladenky (SZCO+zamestnanec). Ako je to s plnenim zo strany poistovne? Za prvych 10 dni je povinny platit podnikatel PN, pokial je este narok, tak doplaca k tomu Soc.poistovna, ale len do vysky 440,-Sk/den. T.j. nie je mozne dostat pocas PN viac ako uvedenu sumu. Preco ked platim z 2 vymerov (SZCO+zamestnanie), preco aj limity nie su osobitne?? NO PREDSA ABY STAT USETRIL !!!!!!!! Dalsie dni prebera platenie Soc. poistovna, avsak s tym istym limitom na den. :mad: :mad: Temou na diskusiu je tiez preco sa neberie zisk, ale prijem. Pretoze ked predam tovar za 400.000, naklady mam 380.000, nie aby som mal aspon aky taky zisk, ale na buduci rok zaplatim na odvodoch viac ako som mal zisk. Ked Vas nezderu na daniach, tak si sposob najdu (Soc. poistovna)
Dada
25.05.04,11:48
Odvody do poisťovní si musím vypočítať sama? Alebo mi ich povie tá ktorá poisťovňa? Čo v takom prípade, že SZČO platí odvody z minimálnej mzdy a mal by z vyššieho vymeriavacieho základu? Poisťovne sa neozývajú, že im niečo chýba. Čo s tým?
ANNA
25.05.04,11:53
Odvody si každý vypočíta sám. Ale mám skúsenosti, že pri odovzdávaní Výpisu z prizanania to skontrolujú. Dokonca som sa stretla s tým, že mi v soc.poit.dali kartičku so všetkými potrebnými údajmi. A to ma v tedy prekvapilo. Zato, aké sú veľké odvody by to mal dostať každý.
ekin
25.05.04,14:55
ja som nemala istotu, ci som pre moju klientku dobre vyratala +- 1 Sk, tak som ju poziadala, aby to dala v SP...nech oni vypocitaju.. Odmietli, ze je to jej povinnost. Uplne je to smiesne, ze ak vedia VZ, my vypocitat mame, zacneme platit a oni nemaju ani povinnost nam dat vediet, ze sme zle zaokruhlili /napr./ a platime o 1 Sk menej.. A potom odmietaju plnit..Zial, ze som sa s tym takto stretla. Povazovala som to za samozrejmost, ze oni maju poradit, prip. vypocitat...
bea
26.05.04,04:59
Ja mám dobré skúsenosti s poisťovňami - zdravotná Dôvera a soc. poisť. Keď som zaniesla výpis s priznania, vypočítali mi poistné, napísali na kópiu výpisu aj s podpisom a pečiatkou.
Milan
26.05.04,05:32
Aj ja mám dobré skúsenosti, hlavne zo Všeobecnou. U nich je vypočítanie samozrejmosť. V Sociálnej tiež poradia, len sa správajú tak ako by ich človek vyrušoval. Pritom úradné hodiny majú len PO-ST-PIA. Pokiaľ nemáte istotu, ako to zaokrúhliť, vždy to zaokrúhlim hore, potom sa nemôže stať, že je nedoplatok, že by bolo zaplatené menej. Tých pár korún za rok ma nezabije a mám istotu, že je to OK.
judy
26.05.04,17:30
ak predpokladas, ze najblizsiu dobu nebudes mat zo zivnosti ziaden prijem, skus prerusit zivnost. nemal by si platit odvody ako SZCO
Milan
27.05.04,06:17
Áno, ale prerušiť sa dá najmenej na 6 mesiacov
ekin
28.05.04,15:47
a v com je problem? 6 mesiacov je do konca roka a v januari mozes vyfakturovat viac...:-)
alebo vezmi prijem, ako radim inde, na prikaznu zmluvu, ak nechces prist o zakazku..
a obnovis si zivnost niekedy buduci rok, ved mozno dovtedy upravia zakon :-)
Zolo
08.07.04,15:17
Mam typ na riesenie tohoto hrubo diskriminacneho a evidentne retroaktivne posobiaceho zakona o odvodoch do SP od SZCO, ktori sucasne platia odvody zo zavislej cinnosti ako zamestnanci. Uz tu je uverejneny dobry typ na docasne prerusenie zivnosti - co sa da zdokonalit tak, ze z rodiny maju dvaja zivnost a "na striedacku" ju za 200 Sk kazdorocne prerusia na 12 masiacov - raz jeden, potom druhy.
A este jedna poznamka - vsade o tom hovorit a pisat - mozno to pomoze, ze raz tvorcom zakonov Pan Boh osvieti rozum a nebudu schvalovat taketo nezmysly. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifVsetkym prajem pekny den a vela optimizmu, Zolohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
dusanpetras
27.07.04,05:11
Nie celkom rozumiem, v čom je výhoda prerušenia živnosti v súvislosti s neplatením odvodov do Soc. poisťovne. Po prerušení a opätovnom začatí podnikania za ráta od nuly ? (teda ako keby som doposiaľ nemal žiadny príjem ?)