borosp
03.03.08,11:55
Dobry den.
Chcel by som poprosit o radu.

Sused sa rozhodol ze si postavy dom, vedla mojej zahrady.Dom bude vysoky 8m a siroky 12m, cim mi sposobi celodenny tien v zahrade.
Je mozne nejakym sposobom obmedzit stavbu takehoto domu?
Nizky dom si nemoze postavit, lebo ma maly pozemok.


Dakujem.
Peter Briatka
03.03.08,11:39
Samozrejme.... predpokladom na vydanie stavebného povolenia je súhlas susedov s výstavbou. Ak súhlas nedáte... nemôže stavať. Jadnoduché.
vieroslava
03.03.08,11:55
Nie je to celkom tak, ako sa píše v predchádzajúcom príspevku. Pokiaľ sused splní všetky náležitosti podľa vyhlášky, môžete mu svojím nesúhlasom stavbu oddialiť, ale nemôžete jej zabrániť.
wagner
03.03.08,12:02
Keby každý čakal na súhlas suseda, či sa mu uráči ten súhlas dať, tak doteraz žijeme v zemliankach. Treba si dať na túto výšku spraviť svetlotechnický posudok a ten predložiť na stavebnom konaní. Iné sú podmienky na obývané časti, iné na záhrady. Inak sa môžeš domáhať svojich práv nasúde podľa § 126 Občianskeho zákonníka. Nesúhlasím so stanoviskom Petra Briatku. To stanovisko je zavádzajúce.
TinkiDinki
03.03.08,12:10
Oficiálne sa prizerá na stavby v obci (intraviláne) ako že majú prednosť pred záhradkami.
Kto chce stavať má prednosť v jazde.
Koho v obci pestovanie nejak omedzuje môže pestovať mimo obce (extravilán).
ARCHIZA
03.03.08,22:49
Zatienenie záhrady vplyvom výstavby susedného domu je z hľadiska stavebnej legislatívy irelevantné. Dovolená miera zatienenia sa určuje iba pre vnútorné miestnosti s trvalým pobytom ľudí. Jedná sa o obytné miestnosti, kancelárie, dielne a iné priestory v ktorých sa vykonáva práca. Čo sa týka vonkajších plôch zákon rieši v tomto prípade iba vonkajšie - hracie plochy pri materskej škôlke. Obávam sa, že vo vašom prípade, nie je možnosť zabránenia výstavbe susedného rodinného domu.
daria29
04.03.08,06:10
myslim si ze celodenne zatienenie nemoze byt, to je len tak povedane.syn mojej susedy tiez ide stavat v zahrade, a uz sa susedia ozyvaju,jeden nema vzduch, druhy dovali len cez mrtvolu stavat, atd,to je len zavist a kapric!dodrzi ako sa spominalo odstup predpisany, a je to,
rybanka
04.03.08,11:11
S mnohými súhlasím, len nezabudni v určenej lehote namietať, pretože čo ja viem, tak sused - ako ty, od obdržiania oznámenia o zámere suseda stavať dom, má lehotu napr. 15 dní na prípadnú sťažnosť alebo pripomienkovanie. Ak dostane od obce stavebné povolenie, tak to bude už horšie. A keď dom postaví, už mu ho nikto nezbúra. U nás aj cigáni stavajú kde chcú, dostanú pokutu, potom im to zlegalizujú a hotovo. Neviem o tom, že by niekomu dom zbúrali. Pozor na lehoty.
r.galovic
04.03.08,11:58
Načo nejaká lehota. Však dostane oznámenie o začatí stavebného konania a pozvánku na ústne konanie, vrámci ktorého si môže vzniesť námietky. Toto všetko sa musí objaviť v zápise. Vecou stavebného úradu je potom či, a ktoré námietky zoberie v úvahu. Následne môže stavebné konanie prerušiť a do určitej lehoty zaviazať investora preukázať to, že námietky sú neopodstatnené a stavba je v súlade so zákonom. Neúčasť na ústnom konaní niektorého z účastníkov stavebného konania sa berie tak, že nemá voči výstavbe námietky. Právoplatnosť stavebné povolenie nadobúda po 15 dňoch od vydania. V tejto lehote je možné sa ešte odvolať. Potom prechádza celý spis na krajský stavebný úrad. Upozorňujem, že nie každé stavebné koanie prebieha takto.
miso2
05.03.08,17:17
Ja si myslím, že len zbytočne sa pohádaš so susedom, ten dom si aj tak postaví ak dodrží odstup 2m od hranice pozemku .Do záhrady to nebude až tak tieniť veď bežné domy majú výšku 7m a každý niekým susedí a tým pádom aj tieni. Tvoj dom netieni nikomu?