matkovci
03.03.08,12:39
Viem že to tu odznelo možno 1000 krát ale ako na potvoru to neviem najsť. Som SZČO a chcem sa opýtať či mám povinnosť viesť si účtovníctvo, resp. kedy áno a kedy nie. Vďaka
mysimis
03.03.08,11:59
Záleží na tom či si uplatníš paušálne výdavky alebo skutočné výdavky.
KulovaM
03.03.08,12:02
...môže si uplatniť paušálne výdavky aj platca DPH učtujúci v JU?
KvetkaK
03.03.08,12:03
...môže si uplatniť paušálne výdavky aj platca DPH učtujúci v JU?
Nie, nemôže byť platcom DPH:
Martin Mocko
03.03.08,12:05
Viem že to tu odznelo možno 1000 krát ale ako na potvoru to neviem najsť. Som SZČO a chcem sa opýtať či mám povinnosť viesť si účtovníctvo, resp. kedy áno a kedy nie. Vďaka

Ako bolo spomenuté, iba to trošku rozvediem.

Ak chceš uplatňovať skutočné náklady musíš robiť účtovníctvo.

Ak chceš uplatňovať paušálne náklady musíš viesť evideciu o príjmoch. (60% ak podnikáš v remeselnej živnosti, 40% pri ostatných druhoch živnosti)
matkovci
03.03.08,12:08
Pravdepodobne si budem uplatnovat pausalne vydavky, teda nemusim viest uctovnictvo. Akym sposobom sa vedie evidencia o prijmoch? Ak sa ale rozhodnem pre skutocne vydavky, je potrebne viest uctovnictvo pribezne?
mysimis
03.03.08,12:11
kuk sem:

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

(14) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
Lubica12
03.03.08,12:28
Prosím o info: daňovník splnil podmienku plátcu DPH od01.03.08. Doteraz si uplatňoval na remeselnú živnosť výdavky vo výške 60%.
Od 01.03. - môže uplatňovať výdavky vo výške len 40% aj naďalej ?, alebo musí od 01.01. viesť JU (nie od 1.3.?
Jana Acsová
03.03.08,13:54
Prosím o info: daňovník splnil podmienku plátcu DPH od01.03.08. Doteraz si uplatňoval na remeselnú živnosť výdavky vo výške 60%.
Od 01.03. - môže uplatňovať výdavky vo výške len 40% aj naďalej ?, alebo musí od 01.01. viesť JU (nie od 1.3.?Môže do konca kalendárneho roka postupovať podľa § 6 ods. 10 ZoDP t.j. uplatniť výdavky percentom z príjmov.

Nesmie však zabudnúť na povinnosti platiteľa dane z pridanej hodnoty:
- faktúry so všetkými náležitosťami,
- vedenie záznamov podľa § 70 ZDPH.
Záznamy sú dosť rozsiahle. Je potrebé zvážiť, akým spôsobom si ich zabezpečíte:
- ručne (napr. knihy EkonSpo, Ševt ... resp. iné predtlačené evidencie),
- v Exceli, či inak v tabuľkovej forme na PC,
- v účtovnom programe.
Spracovanie záznamov v predpísanom rozsahu je potrebné vopred zvážiť. Ak máte externého účtovníka je potrebné sa s ním na vedení evidencie dohodnúť.

Ak bude ďalej platiteľom (čo je reálne predpokladať), stane sa od 1. januára 2009 účtovnou jednotkou a môže účtovať v sústave jednoduchého (ak nie je zapísaný do obchodného registra) alebo podvojného účtovníctva.
koporcova
22.10.09,09:54
Dobry den, potrebovala by som poradit. Predavam nove veci ( oblecenie ), ktore nakupujem mimo EU. Zalozila som si zivnost a chcela by som ist na pausalne vydavky. Neviem ci treba viest uctovnicto o nakupe tovaru. Musim viest skladove zasoby? Co vsetko musim evidovat pri pausalnych vydavkoch ked predavam tovar (oblecenie)? Dakujem moc
veronikasad
22.10.09,10:00
Dobry den, potrebovala by som poradit. Predavam nove veci ( oblecenie ), ktore nakupujem mimo EU. Zalozila som si zivnost a chcela by som ist na pausalne vydavky. Neviem ci treba viest uctovnicto o nakupe tovaru. Musim viest skladove zasoby? Co vsetko musim evidovat pri pausalnych vydavkoch ked predavam tovar (oblecenie)? Dakujem moc
uveď prosím predpokladané ročné tržby z predaja tovaru