alex2
03.03.08,15:46
ahoj
chcem sa spytat, robim teraz uzavierku s.r.o. a pocula som, ze ak niekto ma zisk viac ako 500 000 sk rocne ma platit vyssiu dan. Myslela som, ze je v platnosti rovna dan...bez rozdielov 19 % a teraz som v pomykove lebo som sa nikde o tom nedocitala, ze existuje milionarska dan a kolko je to percent len som o tom pocula. Dakujem za rychlu odpoved
veronikasad
03.03.08,14:50
ahoj
chcem sa spytat, robim teraz uzavierku s.r.o. a pocula som, ze ak niekto zaraba viac ako 500 000 sk rocne ma platit vyssiu dan. Myslela som, ze je v platnosti rovna dan...bez rozdielov 19 % a teraz som v pomykove lebo som sa nikde o tom nedocitala, ze existuje milionarska dan a kolko je to percent len som o tom pocula. Dakujem za rychlu odpoved

Daň je rovná, len pri základe dane nad 498 tis. SK sa postupne znižuje nárok na odpočitateľnú položku na daňovníka.

Pozri § 11 odst. 2 ZoDP:
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.


3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

-------
Veronika
Tweety
03.03.08,14:50
ahoj
chcem sa spytat, robim teraz uzavierku s.r.o. a pocula som, ze ak niekto ma zisk viac ako 500 000 sk rocne ma platit vyssiu dan. Myslela som, ze je v platnosti rovna dan...bez rozdielov 19 % a teraz som v pomykove lebo som sa nikde o tom nedocitala, ze existuje milionarska dan a kolko je to percent len som o tom pocula. Dakujem za rychlu odpoved
Áno, je rovná daň, tzv. milionárska daň sa uplatní len pri NČ § 11 Zákon o dani z príjmov.
Vladimír Ozimý
03.03.08,14:51
daň je 19% ta milionárska daň je braná pre FO a znižovanie nezdaniteľnej čiastky na osoby ktoré dosiahnu príjem vyšší ako 498000 poprípade základ dane...je to uvedené v § 11 zákona 595//2003

s.r.o. sa to netýka
alex2
03.03.08,15:01
uz som si to precitala aj v zakone, dakujem velmi pekne za pomoc...cize tyka sa to len FO tak som sa nechala popliest na chvilu.d