bui
03.03.08,16:00
Mame zamestnanca na sluzobnej ceste v Cine. Pracuje tam na jednom projekte. Poslal nam vykaz prac. Ma na nom 155 hodin ndcasov. Vykaz vyzera strasidelne, lebo robi kazdy den, aj soboty a nedele v kuse.
On je rad lebo si chce zarobit. Je to projekt pri otvarani nejakej novej fabriky, kde je nejaky casovy harmonogram dokedy sa to musi dokoncit a uviest d prevadzky.
Ked vsak citam zakonnik prace mam dojem ze ho porusujeme. Zamestnanec ma v prac. zmluve dohodnuty prac. cas 8 hodin denne. Tam pracuje aj 15. Bude tam minimalne 3 mesiace.
V zakonniku prace sa pise
§ 93
Nepretržitý odpočinok v týždni
(3)Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

Toto sa nedodrzuje kedze tam robi den co den...alebo zle chapem zakonnik?
Tu pracu sme mu nijako nerozvrhovali, jeho prac. doba podla prac. zmluvy je 8 hodin denne...na projekte pracuje podla pokynov veducich zamestnancov v Cine. Cize ked oni povedia kolko ta ma byt tolko tam je. My voored vobec netusim kolko hodin bude pracovat na projekte.

Dalej
(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.

(2) Tento odpočinok možno skrátiť až na osem hodín zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov v nepretržitých prevádzkach a pri turnusovej práci, pri naliehavých opravárskych prácach, ak ide o odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život alebo zdravie zamestnancov, a pri mimoriadnych udalostiach. Ak zamestnávateľ skráti minimálny odpočinok je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok.


Su dni kedy nas zamestnanec ma medzi dvomi dnami prace 8 hodin volno napr. jeden den konci o 18 hodine a o 8 hodin uz opat zacina praca....no neviem ci sa to da povazovat za pracu podla bodu 2..a tiez kedze tam bude minim. 3 mesiace tak asi ani tento bod dva nebude dodrzany...
Alebo zase to zle chapem...a zakonnik ma namysli rovrhnutia prace ine?napr. urcene v prac. zmluve, a pod.?

Dalej
NADCASY
(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7)V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.
Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, (toto by nas asi zachranilo len zamestnanec asi nebude suhlasit)
alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.
(toto sa nas asi netyka)
(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.(neviem co su vazne dovody...no aj tak bude mat tych nadcasov viac)

Takze poradte ak viete co robit? Musim mu vyplnit dochadzku, urobit vyplatu a som bezradna.

Ide mi teda najma o nadmerny pocet nadcasov a tiez o pracu den co den...bez volna. Je mozne ze nejake dni volno daju....podotykam nema prac kde by sa namahal fyzicky..ide o vykon inzinierskych prac..teda napr. dohlad nad uvadzanim automatizacie do vyroby a pod...ide teda o psychicku pracu..a velakrat je to aj nicnerobenie kvoli cakaniu na ine useky...

Dakujem vopred a dufam ze Vas moja rozsiahla otazka neodradi....:o
karka
03.03.08,15:34
v jednom casopise som nasla nasledovne:
"Pracovná cesta podľa § 2 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov je čas od nástupu na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pracovisko vrátene výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Podstatou prac. cesty je, že zamestnavatel posiela zamestnanca na výkon práce mimo pracoviska alebo bydliska na nevyhnutne potrebné obdobie, a to len so súhlasom zamestnanca. Za..vatel poslaním zam..nanca na prac. cestu neprikazuje výkon práce nadčas, ale výkon práce, kt. je predmetom prac. cesty a s kt. zam..nec súhlasil. Pri Prac, ceste, kt. trva dlhsie ako je denna prac. doba, sa predpoklada, ze zam..nec odpracoval celu dennu prac. dobu bez ohladu na to, ci je u zam..tela pracovny cas ustanoveny ako pevny prac. cas a patri mu mzda ako keby odpracoval cely fond urcenenho denneho prac. casu. V suvislosti s vykonom prace na prac. ceste patria zame...covi cestovne nahrady v zmysle zakona o cest. nahradach. Zhrnutie:
doba stravena vykonom prace, nie je pracou nadcas, ale dobou nevyhnutnou na vykon pracena pracovnej ceste. Preto zam..covi nepatri ani nahradne volno, ani mzda za pracu nadcas. Patria mu len cestovne nahrady."

Opravte ak s niecim nesuhlasite. Dakujem
bui
03.03.08,22:48
Ja si praveze myslim ze aj ked je zamestnanc na sluzobnej ceste tak v pripade ze ma vykon prace dolozeny nejakym pracovnym listom, kde je uvedene a podpisane ze pracoval od ..do..tak ide o nadcasy. To len v pripade ze je zamestnanec na sluzobnej ceste..napr. zamestnanec isiel na dva dni na skolenie a je tam teda aj v noci, tak sa mu do prac. casu zapocitava normalne povedzme 8 hodin..ako ma uvedene v prac. zmluve..teda ta noc resp. cely ten cas co tam je nie je nadcas....
My mame podla mna iny pripad..nas zamestnanec tam skutocne pracuje...ma to dolozene a teda ma podla mna nadcasy..
Len by som uvitala nejaky prispevok k tomu mojmu problemu..pocet hodin nadcasov a volno....ako vyiresut tento problem?...Ide o ozivovanie prevadzky v Cine a tam musime splnat poziadavky zakaznik..nemoze sa nas zamestnanec zobrat prec a povedat ze mam uz moc nadcasov musim ist do hotela...
karka
04.03.08,06:49
Vypracovala to pravnicka, co neznamena, ze je to spravne. Mne sa to tiez nezda na mieste. Zakony nespomina ziadne. Vydavatel je poradca s.r.o.
pravnicka
04.03.08,09:17
Zakonník práce v § 97 odsek 9 znie - rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zastupcami zamestnancov.
odsek 10 - zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu 150 hodín ročne. A to najviac 250 hodín.

Zákon síce udáva presný počet hodín práce nadčas, ktoré sa nesmú prekročiť, ale prax je vo väčšine prípadov iná, obzvlášť v krajoch, kde je veľká nezamestnanosť. Zamestnávatelia vedome porušujú zákon s vedomí, že pracovných miest je málo a nezamestnaných veľa. A nikto im nič neurobí.

Nemám tým na mysly konkrétne vás, len som chcela ukázať na skutočnosť, že je tu možnosť, aby váš zamestnanec toľko pracoval, ak tak chce robiť. A ked je to až niekde v číne.

Ako som to v prvých vetách citovala zákon, tak sa dohodníte so zastupcami zamestnáncov alebo nariadte 250 hodín nadčasov.
bui
12.03.08,23:23
Sme mala firma, zastupcov zamestnancov nemame....

To ze bude mat tolko nadcasov sme netusili...pracu si u nas objednava tuzemska firma...ide o zakazku v Cine...a tam nikto nemoze vopred vediet ake problemy nastanu...ako dlho pocas dna bude nas zamestnanec potrebny aby vo fabrike bol...
Ide vacsinou o projekty kde sa nasadza vo fabrikach nieco nove..a to sa moze aj nemusi darit...:o