Dejw
03.03.08,17:42
Dobry den, mam otazku ohladne letnej prace, respektive Work and travel v USA. Minuly rok som pracoval v priebehu roka na slovesnku, kde som zarobil zhruba 50 000SK zaroven v lete som bol na programe WAT v USA, kde som pracoval a zarobil tiez nejake peniaze.

Opravte ma ak sa mylim, ale zrejme aj tie si musim zahrnut do DP u nas. Problem nastava s tym, ze ja napisem do DP ze som tam zarobil "xy" a zaplatil dan "z", z ktorej sa mi nieco zarata ako zaplatene u nas v SR.

Otazka ale znie, mozem si potom podat danove priznanie v USA, kde mi zo sumy z vratia povedzme 2/3?

Dakujem za skoru odpoved.
Lenka4
03.03.08,19:21
ahoj.

tiež som mala prijmy v USA. Urcite si danove priznanie podam v USA, aby mi vratili peniaze a podam si ho aj tu a ten nedoplatok (reps. rozdiel) medzi slovenskou 19 % daňou a americkou daňou musim doplatit na Slovensku.
Dejw
03.03.08,19:27
No otazka znie, ze co napises do sumy dan zaplatena v zahranici? Tu co si zaplatila a chces z nej vratit, alebo tu, ktoru v skutocnosti zaplatis, cize bez toho co ti vratia? Lebo to co ti vratia vies az po tom co si podas v amerike a to je do 15.4. tusim.

Dalsia vec je ze podla toho co som zistil, tak ani nejde o rozdiel medzi % ale tam sa nejako pocita ze co ti uznaju s tej dane co si zaplatila.
Lenka4
03.03.08,19:38
Do sumy napisem celu dan, ktoru som zaplatila. ta co je uvedena na formulary W-2. Aj state income tax aj fed inc tax. To ze nam nejaky podiel z dane vratia je uz nasa sikovnost, ze sme o to poziadali. My sme tu dan zaplatili. a myslim, ze tieto danove urady medzi sebou ani nekomunikuju. Ja som sa pytala na DÚ ci tam mozem dat celkovu sumu a povedali, ze ano. ale nie velmi isto. asi prvykrat videli taketo tlacivo.
Dejw
03.03.08,19:45
No pokial viem malo kto si zahrnie toto do DP, ale ak som to pocital, tak moc na tom neusetrim a radsej nebudem mat problemy. Zaujima ma ci sa k tomu vyjadri aj niekto kto pracuje v tejto sfere, lebo co som tak cital a bavil sa kazdy ma na to svoj nazor a kazdy iny.
Lenka4
03.03.08,19:48
aj ja si myslim, ze malokto poda DP. ja musim, lebo som bola odhlasena z povinneho poistneho na Slovensku. A mohli by mi na to prist, ze som bola z USA, keby sa zdravotka spojila s DU. tak pre istotu to uvediem do DP. ale vsetci mi vraveli aby som to nepriznavala. Ale tiez mi tam nevyjde az taka stasna dan, tak to nebudem rizkovat.