Majka
21.03.05,12:39
Prosim ma niekto skusenost ked SZCO zivnostnik chce zalozit s.r.o. a previest svoj majetok zo zivnosti do s.r.o. ? co vsetko musi?
Majka
21.03.05,17:30
nik mi nevie poradit,usmernit?
ucetni_fantozzi
22.03.05,08:37
Pravne sa zda byt najlepsou cestou predaj podniku (alebo jeho casti) podla § 476 Obch.zakonnika. Takato operacia tiez nepodlieha DPH. Horsie je to vsak zo zauctovanim - robil som takuto operaciu tento rok (teda rok 2004 ;-))) ), ale ci som to zauctoval dobre, to veru neviem... Akurat sa chystam oslovit UDR...
Majka
31.03.05,11:24
predaj podniku zivnosti svojej valstnej s.r.o ??? tak?
Fany
31.03.05,11:34
My sme to robili vlani. Predali sme podnik sro-čke. Musí tam byť riadna kúpno-predajná zmluva, vyčíslené stavy v sklade, pohľadávky záväzky..., DPH sa tam nedáva, ak sú obaja plátci DPH. Najskôr sme vytvorili sro-čku, začali v nej drobné akcie, požiadali o registráciu DPH. Potom to už nieje také zložité. Treba ale rátať s tým, že príjem vo FO z predaja pôjde do daní, v sro zase do výdavkov. Okrem toho netreba zabudnúť, že aj ak sú zamestnanci, vlastne im končí pracovný pomer a začína nový, takže všetky tie prihlášky, odhlášky... treba riadne povyplňat. Ak prechádzajú bezprostredne do sro, tak treba napísať v zmluve, že všetky práva a povinnosti z predch. prac. pomeru im prechádzajú na nového zamestnaávateľa, tzn. zostatky dovolenky, ...My už celý rok 2004 sme ako sro. FO ešte máme, ale práve idem podať o zrušenie platcu DPH, (lebo to sa dá až po roku, kedy máš nižší príjem). A potom uvidím. Alebo zruším, alebo nechám ale bez DPH.
mir0slav
31.03.05,12:04
[7.12.2004, eTREND / Patrik Benčík, advokát ]
Aké právne a administratívne náležitosti si vyžaduje transformácia spoločnosti so štatútom fyzická osoba na spoločnosť s ručením obmedzeným?
V prvom rade treba povedať, že transformácia fyzickej osoby – podnikateľa na spoločnosť s ručením obmedzeným nie je podľa platnej legislatívy možná. Vy budete postupovať tak, že k určitému dátumu požiadate živnostenský úrad o zrušenie vášho živnostenského listu. Počítajte pritom aj s návštevou daňovej kontroly, ktorá je v takomto prípade bežná. Preto ja klientom zväčša odporúčam, aby hneď neskončili s podnikaním ako fyzická osoba, ale aby túto činnosť len utlmili a postupne presúvali biznis na eseročku.

Daňový úrad totiž nezaujíma, že vy začnete podnikať ako právnická osoba, pretože to už bude iný subjekt práva a iný daňový subjekt, ktorý bude mať odlišné IČO a DIČ. Nezabudnite sa ako fyzická osoba odhlásiť aj z evidencie správcu dane. Toto je prvá fáza procesu. Druhou je založenie spoločnosti s ručením obmedzeným a jej zapísanie do obchodného registra. Pri založení eseročky budete postupovať podľa § 105 a nasledujúcich ustanovení Obchodného zákonníka. Spolu so spoločníkom(mi) podpíšete pred notárom spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným.

Alebo ak partnera nemáte, podpíšete zakladateľskú listinu. V prípade dvoch spoločníkov sa spoločenská zmluva zväčša vyhotovuje v piatich exemplároch – dve kópie pre obchodný register, jednu pre každého spoločníka a jednu do archívu firmy. Notárske poplatky Vás vyjdú zhruba na tisícku. Dvojmo sa tiež podpisuje vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladov jednotlivými spoločníkmi a podpisový vzor konateľa. Spoločenskú zmluvu je najlepšie dať skoncipovať právnikovi.


Po založení spoločnosti sa treba vybrať na živnostenský úrad, kde konateľ firmy vybaví živnostenský list (1 000 Sk) alebo koncesnú listinu (2 000 Sk) už na novo založenú spoločnosť s ručením obmedzeným. Budete potrebovať tiež negatívny výpis z registra trestov všetkých konateľov (poplatok 100 Sk za každého).

Po vybavení živnostenského listu všetci konatelia podpisujú návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra, ktorý treba podať na súd do 90 dní od získania živnostenského oprávnenia. Podpisy konateľov na návrhu musia byť tiež úradne osvedčené. Tu je dôležité spomenúť, že od 1. februára 2004 návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra možno podať len na predpísanom tlačive č. 7, ktorý tvorí prílohu vyhlášky č. 25/2004 Z.z. a v elektronickej forme ho môžete nájsť v internete na webovej stránke obchodného registra http://www.orsr.sk/ alebo ministerstva spravodlivosti http://www.justice.gov.sk/.

Po novom by vám registrový súd mal zapísať eseročku do obchodného registra do 5 pracovných dní. Súdy túto krátku lehotu zatiaľ stíhajú. Prílohami návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra sú tieto dokumenty: spoločenská zmluva (2x), vyhlásenie správcu vkladu (2x), podpisové vzory prvých konateľov (2x) a úradne overená kópia živnostenského listu (2x). Za zapísanie eseročky do obchodného registra zaplatíte súdny poplatok vo výške 10 000 Sk.

Spoločenská zmluva je zakladateľským dokumentom firmy. Jej význam je nielen pri vzniku eseročky, ale ovplyvňuje najmä režim fungovania firmy počas celého jej života (konateľstvo, hlasovanie na valnom zhromaždení, deľba zisku). Netreba zabudnúť, že po novom je klauzula o predpokladaných nákladoch súvisiacich so vznikom spoločnosti a klauzula o tom, či zakladajúci spoločníci majú nejaké výhody oproti ostatným spoločníkom povinnou náležitosťou spoločenskej zmluvy.

Základnou výhodou podnikania cez eseročku je, že spoločník zodpovedá za záväzky spoločnosti len do výšky nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Ak má teda úplne splatený vklad, za záväzky eseročky neručí vôbec. Pokiaľ ide o splatenie základného imania 200 000 Sk, v praxi sa to často robí tak, že tieto peniaze zostanú len na papieri. Správca vkladu podpíše vyhlásenie, že peniaze prijal, hoci ich reálne nezinkasoval. Je síce pravda, že voči veriteľom ručí z tohto titulu za záväzky eseročky, avšak pri bezproblémovom chode firmy mu to prejde.

Spoločnosť s ručením obmedzeným vzniká až dňom zápisu do obchodného registra. Až registrový súd vydá eseročke identifikačné číslo osoby (IČO). Preto živnostenský list vydaný na založenú eseročku IČO ešte neobsahuje.
jeso
17.05.05,08:35
chcela by som sa vrátiť k tejto téme,

SZČO založila sro a chce podnikať už len cez sro-ako je to najjednoduchšie ?
čítala som vela príspevkov a začínam v tom mať hokej,
problém je v tom, že SZČO vlastní v mejetku budovy, ktoré kupovala bez DPH, ale ich celé opravila-zrekonštruovala a tu si vlastne uplatnila DPH- ak SZČO predá budovy sro bez DPH -budem musieť uplatnenú DPH pri oprave vrátiť ?
Alebo je jednoduchšie predať bodovy sro aj s DPH ?

Čo urobiť s neukončeným leasingom -ako ho najjednoduchšie previesť na sro ?
za akékoľvek rady ďakujem !!!
pyton
17.05.05,09:17
mirOslav, pekný príspevok si sem prilepil:), dobre sa to čítalo. Škoda, že to nemá aj pokračovanie...:p , napríklad taký nepeňažný vklad do s.r.o., prevod auta ako sa dá urobiť a tak...
jeso
17.05.05,10:25
chcela by som sa vrátiť k tejto téme,

SZČO založila sro a chce podnikať už len cez sro-ako je to najjednoduchšie ?
čítala som vela príspevkov a začínam v tom mať hokej,
problém je v tom, že SZČO vlastní v mejetku budovy, ktoré kupovala bez DPH, ale ich celé opravila-zrekonštruovala a tu si vlastne uplatnila DPH- ak SZČO predá budovy sro bez DPH -budem musieť uplatnenú DPH pri oprave vrátiť ?
Alebo je jednoduchšie predať bodovy sro aj s DPH ?

Čo urobiť s neukončeným leasingom -ako ho najjednoduchšie previesť na sro ?
za akékoľvek rady ďakujem !!!

kto skúsi pomôcť neznalej veci ?
ucetni_fantozzi
17.05.05,11:43
Ahoj jeso!

Ako som uz v minulosti pisal, myslim si, ze najlepsi sposob je urobit to formou predaja podniku. V tomto pripade operacia nebude podliehat DPH (§10 zakona o DPH) a zaroven nepride k zmene ucelu pouzitia majetku a teda nebude treba vracat uplatnenu DPH z rekonstrukcie (§54 zakona).

Odporucal by som ti vsak dat dokopy dobreho uctovnika (alebo -cku :D ) a pravnika - tuto tranzakciu sa oplati dobre si osetrit.