pupavienka
03.03.08,20:49
Ahojte,
ako zaúčtovať v občianskom združení za rok 2007, ktoré vydáva vlastný časopis, prijaté finančné dary od čitateľov. Jedná sa o sumy, ktoré niektorí čitatelia zaplatia navyše. Napr. odber časopisu na jeden rok stojí 169,-Sk a čitateľ zaplatí formou zloženky, alebo na bankový účet napr. 170,-Sk, či 200,- Sk. Tá koruna, či 31,-Sk je ako príjem neovplyvňujúci základ dane? Podotýkam, účtovanie prebieha v jednoduchom účtovníctve.
b.breza
04.03.08,08:17
"Tá koruna, či 31,-Sk je ako príjem neovplyvňujúci základ dane?"
K prijatému daru bola uzavretá darovacia zmluva? Asi nie, potom je to príjem ovplyv. ZD, ostatný príjem.
hanelie
04.03.08,08:21
pre O Z = PNZD
pupavienka
04.03.08,09:21
pre O Z = PNZD
takže to neovplyvňuje mi základ dane? :)
Lebo ma to teraz zmiatlo, keď som dostala dve protichodné odpovede:(
ziadna darovacia zmluva nie je. Su to dary od citatelov...
b.breza
04.03.08,12:26
Aké daň. priznanie podáva O Z ? Myslím, že daň. priznanie PO.
§ 12 ods. 7 predmetom dane nie je b) príjem získaný darovaním s ovolávkou na prísl. ust. Obč. zákonníka. Aby dar nebol predmetom dane, musela by byť uzavretá dar. zmluva.
Ak nie je dar. zmluva, potom je to príjem ovplyv. ZD.
pupavienka
04.03.08,14:33
Aké daň. priznanie podáva O Z ? Myslím, že daň. priznanie PO.
§ 12 ods. 7 predmetom dane nie je b) príjem získaný darovaním s ovolávkou na prísl. ust. Obč. zákonníka. Aby dar nebol predmetom dane, musela by byť uzavretá dar. zmluva.
Ak nie je dar. zmluva, potom je to príjem ovplyv. ZD.
maju vedene jednoduche uctovnictvo. co v takomto pripade?
b.breza
04.03.08,14:46
Podľa zák. o účtovníctve § 9 ods. 2 písm c) v sústave jednoduchého účtovnictva môžu účtovať "občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb ..., a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,"
Ak občianske združenie spĺňa uvedené podmienky, je v poriadku, že vedú JÚ, ale daňové priznanie podávajú aké? To združenie nie je náhodou združením fyzických osôb ? Potom by patrili pod § 10 zákona o dani z príjmov a podávali daň. priznanie ako FO.
pupavienka
04.03.08,15:05
Podľa zák. o účtovníctve § 9 ods. 2 písm c) v sústave jednoduchého účtovnictva môžu účtovať "občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb ..., a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,"
Ak občianske združenie spĺňa uvedené podmienky, je v poriadku, že vedú JÚ, ale daňové priznanie podávajú aké? To združenie nie je náhodou združením fyzických osôb ? Potom by patrili pod § 10 zákona o dani z príjmov a podávali daň. priznanie ako FO.
no OZ splna tu podmienku dosiahnutia prijmu za predchadzajuce obdobie. Vznikli totiz na sklonku roku 2006. No danove priznanie mali vyhotovene ako DP PO... :cool: je tam len jeden statutar... takze by som sa mala orientovat ako v podvojnom uctovnictve? a aj ucto viest podvojne? :cool:
b.breza
04.03.08,16:34
"no OZ splna tu podmienku dosiahnutia prijmu za predchadzajuce obdobie"
Ak v predchádzajúcom účt. období (r. 2006) splnili podmienku a príjmy boli 3 mil. Sk a viac, v r. 2007 majú účtovať v sústave PÚ. Potom platí aj odpoveď pod bodom č.5. Ak nie je dar. zmluva, potom je to príjem ovplyv. ZD.
Ak v predchádzajúcom účt. období (r. 2006) nesplnili podmienku a príjmy nedosiahli 3 mil. Sk, v r. 2007 môžu účtovať v sústave JÚ. Podávajú daň. priznanie PO, preto platí zase odpoveď pod bodom č.5.
Ak za rok 2007 dosiahnu príjmy 3 mil. Sk a viac, v r. 2008 budú účtovať v PÚ.
Týmto sa lúčim.
pupavienka
04.03.08,17:21
"no OZ splna tu podmienku dosiahnutia prijmu za predchadzajuce obdobie"
Ak v predchádzajúcom účt. období (r. 2006) splnili podmienku a príjmy boli 3 mil. Sk a viac, v r. 2007 majú účtovať v sústave PÚ. Potom platí aj odpoveď pod bodom č.5. Ak nie je dar. zmluva, potom je to príjem ovplyv. ZD.
Ak v predchádzajúcom účt. období (r. 2006) nesplnili podmienku a príjmy nedosiahli 3 mil. Sk, v r. 2007 môžu účtovať v sústave JÚ. Podávajú daň. priznanie PO, preto platí zase odpoveď pod bodom č.5.
Ak za rok 2007 dosiahnu príjmy 3 mil. Sk a viac, v r. 2008 budú účtovať v PÚ.
Týmto sa lúčim.
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie a poskytnutie informacii. Cenim si to. A ked som sa pytala stale dookola, tak len kvoli tomu, aby som to spravne pochopila:o