ROBOTA
03.03.08,21:40
Dnes mi zákazník - konateľ sro vrátil uzávierku roka 2007 a požaduje nasledovnú zmenu:
- za predchádzajúce obdobia vytvorený nerozdelený zisk nim. období vo výške 482000,- Sk použiť na kúpený HIM - auto v OC 750000,- Sk
- jeho argument - vyčistil sa z reálnych peňazí a teda nemôže mať hodnotu nerozdeleného zisku k dispozícii
V podstate má pravdu, ale neviem ako na to.
Moja teoria:
- VZ sro sa uznesie na použití nerozdeleného zisku a preúčtujem 428/427
- a ďalej neviem ako !!!

Prosím o radu, lebo mám pocit, že nerozumiem účtovníctvu.
siza
04.03.08,10:38
mam pocit, ze si pletie aktiva a pasiva - nerozdeleny zisk je nejaky zdroj prijmu - vytvoreny zisk z minulych rokov. Ak ho chce nechat vo firme a financovat z neho nakup auta - tak nerurobis nic - nechas to na ucte 428 - nerozdeleny zisk z minulych rokov (to je pasivum - zdroj penazi )a kludne moze kupit auto - teda zmeni jedno aktivum (peniaze v banke, ktore podnikanim zarobil a ma zisk vo forme penazi) na ine aktivum - auto.
Ale zjavne je problem v tom, ze tie realne peniaze na ucte nema - treba zistit, v akej forme sa ten nerozdeleny zisk vo firme nachadza - pravdepodobne su to nejake neuhradene pohladavky alebo co.
to je moj nazor, ale mozno sa mylim.
Pekny den
ROBOTA
04.03.08,18:00
ďakujem za pomoc, zajtra to skúsim vysvetliť zákazníkovi a možno odstúpi od svojej požiadavky. Aj ja si myslím , že si pletie trochu pojmy s dojmami. Vzťah PO s.r.o. a on ako spoločník ,voči ktorému má PO záväzok ( aj keď len budúci) vyplatiť zisk. Asi tak nejako to chápem ja.