Zuzana T
03.03.08,22:14
Dobrý večer Poraďáci, poprosím Vás o pomoc.
Zamestnanec bol vyslaný na služobnú cestu, za účelom dojednania odchodných podmienok a dovozu tovaru. Pri vyúčtovaní cestovného príkazu, sú tieto náklady ako stravné v zahraničí, za PHM, ubytovanie, diaľničné poplatky a iné. Cestovný príkaz je zaúčtovaný 512/211. Môžem celý cestovný príkaz preúčtovať cez ID 131/512 na obstaranie tovaru ? V podstate ten tovar sme si doviezli sami na vlastné náklady, a chceme to premietnúť do ceny za obstaranie. Sklad vedieme A spôsobom.
Ďakujem
Zuzana T
Dana K.
03.03.08,21:32
Dobrý večer Poraďáci, poprosím Vás o pomoc.
Zamestnanec bol vyslaný na služobnú cestu, za účelom dojednania odchodných podmienok a dovozu tovaru. Pri vyúčtovaní cestovného príkazu, sú tieto náklady ako stravné v zahraničí, za PHM, ubytovanie, diaľničné poplatky a iné. Cestovný príkaz je zaúčtovaný 512/211. Môžem celý cestovný príkaz preúčtovať cez ID 131/512 na obstaranie tovaru ? V podstate ten tovar sme si doviezli sami na vlastné náklady, a chceme to premietnúť do ceny za obstaranie. Sklad vedieme A spôsobom.
Ďakujem
Zuzana T

Podľa mňa nie, ale som zvedavá, čo odpíšu skúsenejší poraďáci. Možno sa dnes opäť dozviem niečo nové.
Zuzana T
05.03.08,20:18
To skutočne nikto nemá podobný prípad ?
Poraďáci poprosím Vás o pomoc, je to súrne .
Ďakujem
andrej_rv
05.03.08,20:43
Dobrý večer Poraďáci, poprosím Vás o pomoc.
Zamestnanec bol vyslaný na služobnú cestu, za účelom dojednania odchodných podmienok a dovozu tovaru. Pri vyúčtovaní cestovného príkazu, sú tieto náklady ako stravné v zahraničí, za PHM, ubytovanie, diaľničné poplatky a iné. Cestovný príkaz je zaúčtovaný 512/211. Môžem celý cestovný príkaz preúčtovať cez ID 131/512 na obstaranie tovaru ? V podstate ten tovar sme si doviezli sami na vlastné náklady, a chceme to premietnúť do ceny za obstaranie. Sklad vedieme A spôsobom.
Ďakujem
Zuzana T
V zmysle § 25 ods. 1 písm. a) bod 2 ZÚ sa zásoby oceňujú obstarávacou cenou. Podľa ods. 5 písm. a) sú súčasťou obstarávacej ceny aj náklady súvisiace s obstaraním majetku (zásob). Ak sa rozhodnete všetky náklady alebo ich časť považovať za náklady súvisiace s obstaraním konkrétneho tovaru a zaúčtovať ich do ceny tovaru, tento postup je podľa mňa úplne v súlade s účtovnými i daňovými predpismi (aj keď možno samotná preprava by sa mala účtovať skôr cez aktiváciu 131/622, nie storno 131/5xx. Náklady na PHM by mali ísť na 512 len v prípade, ak šlo o vozidlo zamestnanca, pri firemnom na 501. Ale toto nesúvisí s podstatou otázky...)
Dana K.
05.03.08,20:54
My dovážame tovar rôznymi spôsobmi. Ak nám to dovezie prepravca, účtujem 504/321 (pri spôsobe A by to bolo 131/321). Ak si tovar dovezieme sami ,tak prepočítam PHM a účtujem 504/622.

Príde mi však divné dávať do obstarávacej ceny tovaru aj stravné vodiča-účet 512. Na niečo tie účty predsa musia slúžiť, potom by stačilo mať v celom účtovníctve účty dva - 500 a 600. Hneď by sa nám jednoduchšie účtovalo.Neviem, môj názor. Veď do obstarávacej ceny by sa potom mohla rozpočítať aj vodičova mzda za tento deň, práca skladníkov, ktorí to vyložia, odpisy auta, amortizácia .......:confused:
andrej_rv
05.03.08,21:17
Veď do obstarávacej ceny by sa potom mohla rozpočítať aj vodičova mzda za tento deň, práca skladníkov, ktorí to vyložia, odpisy auta, amortizácia .......:confused:
Nie mohla - mala. Do OC tovaru by sa mali zahŕňať aktivované skutočné alebo kalkulované náklady na vnútropodnikovú prepravu. Do kalkulácie ceny sa väčšinou zahŕňajú priame náklady na prepravu (najmä PHM mzda vodiča, prípadne závozníka vrátane zákonného poistenia, opravy, údržba a odpisy motorového vozidla) prípadne podľa rozhodnutia účtovnej jednotky aj časť nepriamych nákladov, ktoré sa k preprave vzťahujú. Pre obťažnosť sledovania skutočných nákladov sa viac používajú kalkulované náklady, vyčísľujú sa napr. na 1 km (vnútropodniková cena prepravy).
Dana K.
05.03.08,21:28
Nie mohla - mala. Do OC tovaru by sa mali zahŕňať aktivované skutočné alebo kalkulované náklady na vnútropodnikovú prepravu. Do kalkulácie ceny sa väčšinou zahŕňajú priame náklady na prepravu (najmä PHM mzda vodiča, prípadne závozníka vrátane zákonného poistenia, opravy, údržba a odpisy motorového vozidla) prípadne podľa rozhodnutia účtovnej jednotky aj časť nepriamych nákladov, ktoré sa k preprave vzťahujú. Pre obťažnosť sledovania skutočných nákladov sa viac používajú kalkulované náklady, vyčísľujú sa napr. na 1 km (vnútropodniková cena prepravy).

Fuuuha, ja som dobre vedela, že sa tu opäť dozviem niečo nové. Teda logicky mi to vychádzalo tak, že v podstate časť práce každého zamestnanca tvorí náklady na obstaranie tovaru, ale netušila som nič o kalkulovaných nákladoch.
Ale preúčtovať cesťák 131/512? Čo ja viem?:confused:
Zuzana T
07.03.08,07:38
Ahojte Poraďáci, ďakujem za vaše názory, konečne som sa dopátrala k odpovedi,a aj na základe Vaších príspevkov budem postupovať takto. Cez ID 131/ 622 zaúčtujem celú sumu vedľajších nákladov, ktorá súviseli s obstaraním tovaru. (PHM, stravné, dialničná známka, ubytovanie atď. Bolo mi povedané: "všetko čo súvisí s obstaraním tovaru sa aktivuje. Takže toto je pre A spôsobe skladu.
Dana K.
07.03.08,19:46
Ahojte Poraďáci, ďakujem za vaše názory, konečne som sa dopátrala k odpovedi,a aj na základe Vaších príspevkov budem postupovať takto. Cez ID 131/ 622 zaúčtujem celú sumu vedľajších nákladov, ktorá súviseli s obstaraním tovaru. (PHM, stravné, dialničná známka, ubytovanie atď. Bolo mi povedané: "všetko čo súvisí s obstaraním tovaru sa aktivuje. Takže toto je pre A spôsobe skladu.

Na základe príspevkov skúsenejších súhlasím...:)
Zuzanak1
08.03.08,09:43
Ahojte. Mám otázku, ešte som to nikdy neriešila, tak neviem ako na to. Osobný automobil som v r.2006 zaradila s nejakou OC, v r. 2007 som ale zistila, že mala byť vyžšia. Teraz neviem ako mám postupovať. Robím v programe ALfa. Ja som to urobila, tak, že som v roku 2007 dala "navýšenie ceny" o tú sumu, ktorá mi chýbala od OC. Odpisy na rok 2007 (mám rovnomerné) vypočítam už z tej novej OC ? Alfa mi to síce vypočítala z novej OC ale ten zvyšok, čo som si vlastne neodpísala minulý rok, mi predĺžila odpisy o jeden rok a tam to dala. Ako to má vlastne byť ? Poraďte. ďakujem.
ALINKA
10.03.08,09:04
Ahojte!Podľa §25 ZU chápem, že OC tovaru je cena,za ktorú sa tovar obstaral.Účtujem spôsobom B a príklad : za tovar sme zaplatili 29.jan. 94000 Sk ( 314/221) a tovar s faktúrou bol dodaný 28.februára. Na dodávateľskej faktúre mi vyšla OC tovaru 92000 Sk+ kurz.rozdiel. Mám túto faktúru účtovať tiež v OC 94000 Sk 504/321 bez kurz.rozdielu?