S.V.
03.03.08,22:40
Ahojte!
Poradil by mi prosím niekto či je chybou zaúčtovať prijaté fa aj s vyčíslenou DPH (JÚ, neplatca DPH) pričom mám účtovný program nastavený pre neplátcu teda účtujem celkovú sumu. Je chybou rozpísanie a naúčtovanie celkovej sumy na výdavkovom poklad. doklade na základ+DPH.
Ďakujem.
Dana K.
03.03.08,21:44
Ahojte!
Poradil by mi prosím niekto či je chybou zaúčtovať prijaté fa aj s vyčíslenou DPH (JÚ, neplatca DPH) pričom mám účtovný program nastavený pre neplátcu teda účtujem celkovú sumu. Je chybou rozpísanie a naúčtovanie celkovej sumy na výdavkovom poklad. doklade na základ+DPH.
Ďakujem.

V JÚ prijatie faktúry neúčtuješ, iba ju eviduješ v Knihe prijatých faktúr. Účtuje sa až pri úhrade a napr. pre neplatcov DPH existujú výdavkové pokladničné doklady, kde sa to rozpísať ani nedá. Ja osobne nevidím dôvod to rozpisovať.:confused:
S.V.
03.03.08,21:49
Pred MD som účtovala v PÚ a iba vlani som začala robiť JÚ. Teraz som zistila, že všetky výdavk. pokl.dokl. mám rozpísané aj s DPH a aj fa mám evidované s DPH. Chcela by som sa opýtať, či je to veľká chyba, či to mám radšej ešte prerobiť. Ďakujem.
Paula
03.03.08,21:50
Ahojte!
Je chybou rozpísanie a naúčtovanie celkovej sumy na výdavkovom poklad. doklade na základ+DPH.
Ďakujem.


Nie je to chyba, je to "nezmysel". Pre neplatiteľa DPH je cellková suma výdavkom ovplyvňujím základ dane (ak takým výdavkom je) v príslušnom členení - napr. réžia, materiál, tovar, atp.
cloe
03.03.08,21:51
Ahojte!
Poradil by mi prosím niekto či je chybou zaúčtovať prijaté fa aj s vyčíslenou DPH (JÚ, neplatca DPH) pričom mám účtovný program nastavený pre neplátcu teda účtujem celkovú sumu. Je chybou rozpísanie a naúčtovanie celkovej sumy na výdavkovom poklad. doklade na základ+DPH.
Ďakujem.

Ty ako neplátca DPH nemáš prečo rozpisovať DPH na doklade, či už je to faktúra alebo VPD. Teda myslím, že je to chyba, aj keď pravdepodobne to máš v peňažnom denníku zaúčtované správne, keďže máš program nastavený pre neplátcu DPH.
S.V.
03.03.08,21:55
Pred MD som účtovala v PÚ, vlani som začala účtovať Jú a teraz som zistila, že všetky výdavk. pokl.dokl. mám rozpísané aj s DPH (PHM, režijné výdavky...) a aj fa mám evidované aj likvidované s DPH. Chcela by som vedieť či to mám radšej všetko prerobiť. Ďakujem.
S.V.
03.03.08,21:57
Ďakujem za názory, myslím tedam že prerobím. Pomohlli ste mi.
Dana K.
03.03.08,22:00
Pred MD som účtovala v PÚ, vlani som začala účtovať Jú a teraz som zistila, že všetky výdavk. pokl.dokl. mám rozpísané aj s DPH (PHM, režijné výdavky...) a aj fa mám evidované aj likvidované s DPH. Chcela by som vedieť či to mám radšej všetko prerobiť. Ďakujem.

Možno je to tou pokročilou nočnou hodinou, ale voľajako nerozumiem. Ak máš program nastavený pre neplatcu DPH, tak ako sú faktúry evidované s DPH? Ak vytlačíš knihu prijatých faktúr máš tam čo? Výdavkový doklad je vypísaný tak, že je tam Vyplatené komu ......, potom suma bez DPH, DPH a suma celkom, ale účtovací predpis je iba jedna suma?:confused: Peňažný denník je potom správne?
cloe
03.03.08,22:06
Možno je to tou pokročilou nočnou hodinou, ale voľajako nerozumiem. Ak máš program nastavený pre neplatcu DPH, tak ako sú faktúry evidované s DPH? Ak vytlačíš knihu prijatých faktúr máš tam čo? Výdavkový doklad je vypísaný tak, že je tam Vyplatené komu ......, potom suma bez DPH, DPH a suma celkom, ale účtovací predpis je iba jedna suma?:confused: Peňažný denník je potom správne?

To mi je tiež divné ako to je v tom programe. Ja keď založím novú firmu a zadám, že je neplatiteľ DPH, tak sa mi čiastka DPH ani nedá zobraziť.
S.V.
03.03.08,22:11
V knihe prijatých fa mám základ, DPH a celkom. V peňažnom denníku je iba suma celková.Pri VPD mám sumy rozpísané tak ako si napísala, účtovací predpis je jedna suma a aj v denníku je iba táto jedna suma.
S.V.
03.03.08,22:13
Predtým som si to ani "nevšimla", nejak mi to nedošlo, len teraz som sa nad tým pozastavila.
Paula
03.03.08,22:14
Asi by to chcelo ísť do porady pre účtovné SW a nakuknúť, ako sa to v tom Tvojom robí :)
Dana K.
03.03.08,22:16
V knihe prijatých fa mám základ, DPH a celkom. V peňažnom denníku je iba suma celková.Pri VPD mám sumy rozpísané tak ako si napísala, účtovací predpis je jedna suma a aj v denníku je iba táto jedna suma.

Najdôležitejšie je, aby bol správne peňažný denník a správne vyčíslená a odvedená daň. Ale aj účtovné doklady a knihy pomocnej evidencie by mali byť vypísané správne. Ak toho nie je veľa, ja osobne by som to prerobila. Ak sa to z nejakých dôvodov nedá, tak už potom iba pri daňovej kontrole zdôvodniť prílišnou aktivitou? Neviem, fakt zaujímavý prípad. A nedá sa kniha faktúr vytlačiť tak,aby tam bola iba celková suma? Ja som v programe mala voliteľné zostavy, kde som si dala, čo všetko tam chcem mať. Tie výdavkové by možno až tak hrozne nevadili, keďže účtovací predpis je správny.
S.V.
03.03.08,22:22
Najdôležitejšie je, aby bol správne peňažný denník a správne vyčíslená a odvedená daň. Ale aj účtovné doklady a knihy pomocnej evidencie by mali byť vypísané správne. Ak toho nie je veľa, ja osobne by som to prerobila. Ak sa to z nejakých dôvodov nedá, tak už potom iba pri daňovej kontrole zdôvodniť prílišnou aktivitou? Neviem, fakt zaujímavý prípad. A nedá sa kniha faktúr vytlačiť tak,aby tam bola iba celková suma? Ja som v programe mala voliteľné zostavy, kde som si dala, čo všetko tam chcem mať. Tie výdavkové by možno až tak hrozne nevadili, keďže účtovací predpis je správny.
OK, skutočne ďakujem veľmi pekne za rady, skúsim sa s tým ešte "pohrať" a poopravovať. Verím, že v nasledujúcich rokoch sa mi to už nestane :-)))
Prajem dobrú noc...
Slávka :)
cloe
03.03.08,22:29
Fakt je, že ja som tiež najskôr robila podvojné účto a až potom som pridala aj jednoduché a voľajaké deformácie z PÚ mi tiež zostali;)