robo_
03.03.08,23:42
Prajem dobry den,

poprosil by som o pomoc nejakeho velmi sikovneho cloviecika.


Situacia je nasledovna:
v roku 2007 sme prenajimali byt po dobu 8 mesiacov kde vyska prenajmu predstavovala 12.500 mesacne (spolu s energiami). Som okrem ineho zivnostnik kde mam prijem 0 a taktiez som zamestnany ako bezny zamestnanec vo firme. Tento byt mam v spoluvlastnictve so sestrou ktora nema ziadne prijmy v SK kedze byva v zahranici (trvaly pobyt na Slovensku), dane plati v zahranici.

Ak je to mozne vyjadrit sa este k tomuto:


1)ak uplatnime 40% alternativu, mame pravo si obaja od prijmu z prenajmu odratat 24900? specialne v mojom pripade kedze mam este prijem v SK zo zavislej cinnosti ako zamestnanec (nie je to uz nahodou niekde odratane?), predpokladam ze sestra by s tym problem nemala mat, .. bude niekto taky zlaty a uvedie mi aj ako sa to rozratava a na ktore riadky v DP si treba dat v oboch pripadoch pozor?

2)v pripade ze zvolime alternativu skutocnych vydajov (v r. 07 sme kupili komplet nabytok), akym sposobom je potrebne viest evidenciu? doposial som sa tu stretol len s protichodnymi nazormi, je mozne prosim uviest vypocet aj s detailami v tomto pripade? Podotazka, je mozne menit metodiku z roka na rok to znamena skutocne vydaje a pausalne podla toho co je vyhodnejsie?

3)nechcem to prilis komplikovat ale v pripade ze by sme medzi vydaje chceli zahrnut aj uroky z hypo (nie splatku istiny) je potrebne viest uctovnictvo? respektive preklasifikovat tento majetok?


Poprosim o co najzrozumitelnejsiu odpoved, ak je to mozne ziadne paragrafy, postacia mi jasne odpovede a cisla s popisom,

Vopred pekne dakujem za pomoc!

Robo
Muška
03.03.08,22:51
fúha
Tak len na úvod

Tento byt mam v spoluvlastnictve so sestrou ktora nema ziadne prijmy v SK kedze byva v zahranici (trvaly pobyt na Slovensku), dane plati v zahranici.


Robo, .....a sestra tu nepodáva DP??
Klikni http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Muška
03.03.08,22:58
1)ak uplatnime 40% alternativu, mame pravo si obaja od prijmu z prenajmu odratat 24900? specialne v mojom pripade kedze mam este prijem v SK zo zavislej cinnosti ako zamestnanec (nie je to uz nahodou niekde odratane?), predpokladam ze sestra by s tym problem nemala mat, .. bude niekto taky zlaty a uvedie mi aj ako sa to rozratava a na ktore riadky v DP si treba dat v oboch pripadoch pozor?

2)v pripade ze zvolime alternativu skutocnych vydajov (v r. 07 sme kupili komplet nabytok), akym sposobom je potrebne viest evidenciu? doposial som sa tu stretol len s protichodnymi nazormi, je mozne prosim uviest vypocet aj s detailami v tomto pripade? Podotazka, je mozne menit metodiku z roka na rok to znamena skutocne vydaje a pausalne podla toho co je vyhodnejsie?

3)nechcem to prilis komplikovat ale v pripade ze by sme medzi vydaje chceli zahrnut aj uroky z hypo (nie splatku istiny) je potrebne viest uctovnictvo? respektive preklasifikovat tento majetok?

klikni - http://www.porada.sk/652017-post2.html
Muška
03.03.08,23:01
1)ak uplatnime 40% alternativu, mame pravo si obaja od prijmu z prenajmu odratat 24900? specialne v mojom pripade kedze mam este prijem v SK zo zavislej cinnosti ako zamestnanec (nie je to uz nahodou niekde odratane?), predpokladam ze sestra by s tym problem nemala mat,

...ak je vo Vašom spoluvlastníctve, a taktiež príjem z prenájmu je spoločný, tak áno môžete si každý odpočítať po 24900,- Sk

Tu je príklad - klikni - http://www.porada.sk/460758-post2.html
Muška
03.03.08,23:16
Robo, nereaguje ??

žeby pred spaním zadal otázku.......a ráno sa kukne :eek: ????
megyzah
04.03.08,14:07
prosím Vás ak moji starí rodičia prenajali podnikateľovi garáž na skladovanie jeho náradia ročne za 3000 Sk mesačne, čiže 36 000 Sk ročne, musia si podať daňové priznanie, keďže príjem bol vyšší ako tých 24 900 Sk? Okrem dôchodku a toho prenájmu nemajú iný príjem.
megyzah
04.03.08,14:25
prosím Vás ak moji starí rodičia prenajali podnikateľovi garáž na skladovanie jeho náradia ročne za 3000 Sk mesačne, čiže 36 000 Sk ročne, musia si podať daňové priznanie, keďže príjem bol vyšší ako tých 24 900 Sk? Okrem dôchodku a toho prenájmu nemajú iný príjem.

Prepáčte ešte raz formulujem otázku, lebo som už z toho všetkého od veci. Je u prenájme napr. tej garáže nejaká hranica po ktorú si nemusia prenajímatelia podávať dańové priznanie, ak nemajú iný príjem?
Marína
04.03.08,16:05
47808.
megyzah
04.03.08,20:09
A ako je to so samotným účtovaním u nájomcu ( u podnikateľa ), nájomné musí byť účtované pravidelne mesačne? Je to chyba, ak je splátka nájomného zaúčtovaná len dva krát - k 30.6. a k 31.12. ?
Zoltán Kovács
04.03.08,20:14
A ako je to so samotným účtovaním u nájomcu ( u podnikateľa ), nájomné musí byť účtované pravidelne mesačne? Je to chyba, ak je splátka nájomného zaúčtovaná len dva krát - k 30.6. a k 31.12. ?

Pri platení nájomného sa má vychádzať zo znenia zmluvy. Ak v zmluve je uvedené splátka nájomného na 2x, tak je to v poriadku.
robo_
04.03.08,20:58
Dakujem Muska za doterajsie odpovede!

Moja sestra zije v UK, tam podava danove priznanie a plati dane, odvody, poistenie, atd. Znamena to ze je povinna viest nejaku agendu, resp. podavat aj danove priznanie na Slovensku? Odhadom je v UK asi 350 dni v roku, zvysok doma, meni to nieco na situacii? Podotykam ze na Slovensku nema ziaden prijem okrem tohto prenajmu ak sa nerata urocenie vkladov na nejakom osobnom bankovom ucte vedenom v slovenskej banke ktory je vedeny na jej meno.

Dakujem za pomoc.
Marína
04.03.08,21:30
Muška ti v 2. prísp. uviedla link. Čítal si ho? Sestra si podľa daných kritérii určí, ktorého štátu je rezidentom.
Muška
04.03.08,23:13
Dakujem Muska za doterajsie odpovede!

Moja sestra zije v UK, tam podava danove priznanie a plati dane, odvody, poistenie, atd. Znamena to ze je povinna viest nejaku agendu, resp. podavat aj danove priznanie na Slovensku? Odhadom je v UK asi 350 dni v roku, zvysok doma, meni to nieco na situacii? Podotykam ze na Slovensku nema ziaden prijem okrem tohto prenajmu ak sa nerata urocenie vkladov na nejakom osobnom bankovom ucte vedenom v slovenskej banke ktory je vedeny na jej meno.

Dakujem za pomoc.

Citát: zo stránky drsr - 27.2.2008

Daňovník s príjmami so zahraničia
Otázka:
Som občan SR a celý rok 2007 som bol zamestnaný v inom štáte. V SR nemám žiadne príjmy. Som povinný podať daňové priznanie v SR ?
Odpoveď:
Ak je občan SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, predmetom jeho dane sú príjmy plynúce zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. Daňovník je povinný podľa § 32 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A. Pre zamedzenie dvojitého zdanenia sa uplatní metóda podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a štátom, v ktorom bol daňovník zamestnaný, alebo ak nebola uzavretá zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a príjmy boli preukázateľne zdanené, uplatní sa metóda vyňatia príjmov podľa § 45 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov. Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a výšku zaplatenej dane.
dadasv
05.03.08,22:05
Prosila by som ešte o jednu radu ohľadom prenájmu.
Živnostník postavil budovu, v ktorej mal predajňu. Budova je v OM, majiteľ je platiteľ DPH, budovu odpisuje. V r.2007 nehnuteľnosť prenajal a tovar a zariadenie predal. Teraz už vlastne iné príjmy nemá, aj keď živnosť nezrušil, iba prenajíma predmetnú nehnuteľnosť.
Čo myslíte, jedná sa stále o príjem zo živnosti podľa §6 ods. 1b), alebo si už môže dať príjem z prenájmu do § 6 ods. 3.
Keďže budovu staval ako FO tak pravdepodobne totiž patrí do BSM a mohla by si časť uplatniť manželka. ? Vstupoval by potom príjem z prenájmu do VZ pre odvody?
Možno sa vám to zdá jasné, ale mne to už nemyslí.