merkinson
04.03.08,00:14
Ahojte,
potrebovala by som poradiť: Jednej SRO v 12/2007 vyhorel za noc sklad so zásobami. Oznámili to poisťovni. Prišli na druhý deň, spravili obhliadku. Nahlásili to aj na polícii a oni skúmajú okolnosi, ale doteraz sa nikto nevyjadril. Pravdepodobne bude páchateľ neznámy. Podľa súpisu skladových zásob bola skutočná vyčíslená škoda 1 000 000,-Sk. Ako mám ďalej postupovať v účtovaní zásob na konci roka, daňového výdavku a mám vytvoriť rezervu na predpokladaný príjem od poisťovne? Kedy tento príjem pôjde do príjmu-r.2007 alebo až keď ho vyplatia v r.2008? Stačí mi doklad od polície, že je páchateľ neznámy alebo musím čakať na vyjadrenie od poisťovne? Aj od hasičov? Prosím, napíšte mi, ako to všetko zaúčtujem v PÚ.
Stááááášne vám Ďakujem za rýchlu odpoveď.:o
jabko
04.03.08,13:49
ahojte, neviete poradiť, mám podobný problém a tiež sa neviem pohnúť.
azla
04.03.08,14:18
Učtovanie a daňové posúdzovanie bude závisieť od podkladov , ktoré máte k dispozícii.
1. škodu na zásobach naučtujete 549/112,132
2. škoda sposobená nezn. pachateľom je daňovým výdavkom v zdaňovacom
období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou. § 19,3g
3. škoda je daň. výdavkom, len do výšky prijatých náhrad §21,2e
4. ak viete aká náhrada Vám bude príznaná z poisťovne do uzavierky r. 2007
, naučtujete 378/648 , porovnate 648 a 549 a nepriznanú výšku škody
dáte do ned. nákladov.
5. ak správu z polície budete mať v roku 2008, nepriznanu škodu /povodne NN
si uplatnite ako odpočítateľnú položku v DP 2008/

vyhodnoťte všetky okolnosti, doklady a riešenie sa Vám ukáže samo.
merkinson
04.03.08,15:58
Ďakujem veľmi pekne za radu, pomohlo mi to.
azla
04.03.08,16:10
Ďakujem veľmi pekne za radu, pomohlo mi to.
Rada je to najmenej, čo môžeme urobiť. Hodnota je zanedbaneľná s výškou Vašej /podnikateľovej / škody. Ostáva veriť, že Ste si vybrali správnu poisťovňu a máte dobrú poistku.
MartuskaN
05.03.08,07:40
ahojte, tiež sa trápim so škodami. V zákone znie: "manká a škody presahujúce prijaté náhrady" a ja mám len odhad náhrady od poisťovne /keďže to poisťovni akosi trvá/, ktorý som zaúčtovala cez interné doklady do výnosov. Spĺňa aj tento odhad podmienku prijatej náhrady, aby som si znížila stratu zo škody?