sopon
04.03.08,07:52
Pozor ak sa idete registrovať ako dobrovoľný platca DPH a ste sro, prídu Vám na kontrolu, budú Vám kontrolovať sídlo spoločnosti, či máte menovku firmy, budú chcieť vidieť hlavnú knihu, budú chcieť spoločenskú zmluvu, zoznam partnerov, ktorým chcete predávať a budú kontaktovať partnerov či s nimi naozaj obchodujete. Dokonca idú kontrolovať aj môjho jedného partnera, či naozaj existuje. Silaaaaaa! Podnikanie na Slovensku je hrúza.
bv_alexandra
04.03.08,06:59
Nikde nie je napísané že ak si absolvoval kontrolu z DÚ ty ako daňový subjekt, tak to platí hned na všetkých. :)
sopon
06.03.08,14:47
No, asi som sa zle vyjadril, môžu prísť na kontrolu, ale samy kočky daniarky mi povedali, že chodia bežne na tieto kontroly pri dobrovoľných platcoch, takže sorry za nepresné vyjadrenie. Len som chcel upozorniť, že sa na to treba pripraviť.
Vladimír Ozimý
06.03.08,14:50
No, asi som sa zle vyjadril, môžu prísť na kontrolu, ale samy kočky daniarky mi povedali, že chodia bežne na tieto kontroly pri dobrovoľných platcoch, takže sorry za nepresné vyjadrenie. Len som chcel upozorniť, že sa na to treba pripraviť.

daňová kontrola patrí k normálnemu javu podnikateľského prostredia. ak človek robí ako má myslím že niet sa čoho obávať :)
Martin Mocko
06.03.08,14:53
Pozor ak sa idete registrovať ako dobrovoľný platca DPH a ste sro, prídu Vám na kontrolu, budú Vám kontrolovať sídlo spoločnosti, či máte menovku firmy, budú chcieť vidieť hlavnú knihu, budú chcieť spoločenskú zmluvu, zoznam partnerov, ktorým chcete predávať a budú kontaktovať partnerov či s nimi naozaj obchodujete. Dokonca idú kontrolovať aj môjho jedného partnera, či naozaj existuje. Silaaaaaa! Podnikanie na Slovensku je hrúza.

Presne tak. Pokiaľ chceš legálne vykonávať podnikateľskú činnosť a podľa zákona nakladať s DPH, nemáš sa čoho báť. Kontrola je iba a lne preto, lebo veľa firiem v minulosti vzniklo iba koli tomu, aby niekto vystavil falošnu fakturu a uplatňoval si z nej odpočet DPH. Preto každá firma, ktorá chce byť platcom, musí skutonče existovať a preto chcú vidieť i účtovníctvo....
Lucka V
06.03.08,15:05
Tým som prešla aj ja a som bola rada, lebo mi prišli na to že zle vypočítavam DPH pri stravných lístkoch. Tak som to hneď opravila. Ak by neprišli tak by som stále pokračovala zle. Takže niekedy je aj dobrá kontrola. ;)
pivko
06.03.08,15:07
Tak to si ojedinelý prípad, mne sa to ešte pri registracii platcu DPH nestalo.
Ajuška
06.03.08,15:28
Tak to si ojedinelý prípad, mne sa to ešte pri registracii platcu DPH nestalo.

to je ten novodobý "fenomén"... aby predišli špekuláciám (pokiaľ pri žiadosti o registráciu neuvedieš svoj doterajší obrat)... aaale to sme tu už v pár témach rozoberali... že majú fajn praktiky...:rolleyes:... ja som natrafila na super babu, ktorá mi vysvetlila aj verziu "A" aj verziu "B" ... som síce typ, ktorý sa drží hesla že niet nad čisté svedomie a spokojný spánok - takže sa snažím v živote pohybovať tak, že kontroly vnímam ako nevyhnutnosť (a nie horor)... ale v prípade novovzniknutého subjektu vaaažne nechápem účel...(hooold a to si v mojom veku už "lebedím" že mám aj daake IQ)...:rolleyes:...
Martin Mocko
07.03.08,06:01
to je ten novodobý "fenomén"... aby predišli špekuláciám (pokiaľ pri žiadosti o registráciu neuvedieš svoj doterajší obrat)... aaale to sme tu už v pár témach rozoberali... že majú fajn praktiky...:rolleyes:... ja som natrafila na super babu, ktorá mi vysvetlila aj verziu "A" aj verziu "B" ... som síce typ, ktorý sa drží hesla že niet nad čisté svedomie a spokojný spánok - takže sa snažím v živote pohybovať tak, že kontroly vnímam ako nevyhnutnosť (a nie horor)... ale v prípade novovzniknutého subjektu vaaažne nechápem účel...(hooold a to si v mojom veku už "lebedím" že mám aj daake IQ)...:rolleyes:...

Raz som sa bavil na tuto temu - registracie a prva kontrola s jednym clovekom z DU..a povedal mi, ze sa zaregistrovala na ich urade firma a hned podala ziadost o DPH. Isli tam pozriet a sidlo registracie bol obycajny rodinny dom a nikto z ludi byvajucich v dome nevedel, ze by na ich adrese mala byt registrovana nejaka firma... Potom prebehlo patranie po konateloch na inych DU a z kazdeho prisla odpoved, ze sa pokusili uz o zalozenie "ciernej firmyô i v inych mestach so smerovanim cerpat nadmerny odpocet vystavenim ciernych faktur... Takze registracia nebola povolena a firma zmizla z obchodneho registra :D

Urcite tieto kontroly nie su novodoby fenomen. Predpokladam, ze ak firma funguje nejakych par rokov a DU ju pozna ako spolahlivu firmu, kontrola nemusi prebehnut. Ale pokial zaregistrujes novu firmu a ihned ziadas o registraciu DPH...tak si to preveruju.
Ingrid Ondruskova
07.03.08,07:09
Tým som prešla aj ja a som bola rada, lebo mi prišli na to že zle vypočítavam DPH pri stravných lístkoch. Tak som to hneď opravila. Ak by neprišli tak by som stále pokračovala zle. Takže niekedy je aj dobrá kontrola. ;)

Nebolo by zlé v kocke podeliť sa o skúsenosť ako si to rátala pred kontrolou
a po kontrole /viem, že na Porade je hrozne veľa príspevkou ohľadom strav.lístkov, ale takto to budeme mať z prvej ruky-veď správny postup odsúhlasili ďaňováčky/.Ďakujem.
Dada
07.03.08,07:25
Po akom čase od registrácie prišli na kontrolu?
pivko
07.03.08,10:16
Raz som sa bavil na tuto temu - registracie a prva kontrola s jednym clovekom z DU..a povedal mi, ze sa zaregistrovala na ich urade firma a hned podala ziadost o DPH. Isli tam pozriet a sidlo registracie bol obycajny rodinny dom a nikto z ludi byvajucich v dome nevedel, ze by na ich adrese mala byt registrovana nejaka firma... Potom prebehlo patranie po konateloch na inych DU a z kazdeho prisla odpoved, ze sa pokusili uz o zalozenie "ciernej firmyô i v inych mestach so smerovanim cerpat nadmerny odpocet vystavenim ciernych faktur... Takze registracia nebola povolena a firma zmizla z obchodneho registra :D

Urcite tieto kontroly nie su novodoby fenomen. Predpokladam, ze ak firma funguje nejakych par rokov a DU ju pozna ako spolahlivu firmu, kontrola nemusi prebehnut. Ale pokial zaregistrujes novu firmu a ihned ziadas o registraciu DPH...tak si to preveruju.
Založil som novu firmu s.r.o. a hneď sa prihlásil za platcu DPH
Nemal som žiadnu kontrolu.:D
Martin Mocko
07.03.08,10:40
Založil som novu firmu s.r.o. a hneď sa prihlásil za platcu DPH
Nemal som žiadnu kontrolu.:D

Toto je velmi specificke. Ja poznam DU s takou posobnostou, ze poznaju svoj region a i majitelov a konatelov firiem v svojom okoli. Takze pre nich je lahke zistit, kto je podozrivy a kto nie. Teraz je to uz asi o niecom inom..registruje sa takmer kazdy. Pred 10timi rokmi sa mohol zaregistrovat naozaj iba ten, kto mal obrat, pripadne predlozil naozaj hodnoverny dokaz o tom, ze ho dosiahne. S natupom EU sa vela zmenilo aj v proplematike DPH...
Ajuška
07.03.08,15:05
Raz som sa bavil na tuto temu - registracie a prva kontrola s jednym clovekom z DU..a povedal mi, ze sa zaregistrovala na ich urade firma a hned podala ziadost o DPH. Isli tam pozriet a sidlo registracie bol obycajny rodinny dom a nikto z ludi byvajucich v dome nevedel, ze by na ich adrese mala byt registrovana nejaka firma... Potom prebehlo patranie po konateloch na inych DU a z kazdeho prisla odpoved, ze sa pokusili uz o zalozenie "ciernej firmyô i v inych mestach so smerovanim cerpat nadmerny odpocet vystavenim ciernych faktur... Takze registracia nebola povolena a firma zmizla z obchodneho registra :D

Urcite tieto kontroly nie su novodoby fenomen. Predpokladam, ze ak firma funguje nejakych par rokov a DU ju pozna ako spolahlivu firmu, kontrola nemusi prebehnut. Ale pokial zaregistrujes novu firmu a ihned ziadas o registraciu DPH...tak si to preveruju.

To všetko chápem... len zákon o dobrovoľnej registrácii hovorí niečo iné....:rolleyes:...
Ingrid Ondruskova
08.03.08,08:29
Môj manžel SZČO začal podnikať a po 2 mesiacoch sa zaregistro-val ako dobrovolný plátca DPH /zistil, aj na základe príspevkov na Porade...konečne to jeden z Vás lopatisticky vysvetlil/že v biznise sa mu bude lepšie dariť, keď bude patriť do toho pomyselného súkolia plátcov DPH, neviem, čo je na tom podozrivé, a tak to aj trochu uráža, keď k Vám príde kontrola-ako by Vás hádzali do jedného vreca s podvodníkmi "fakturantami", a napriek tomu sú tu medzi nami aj takí /ešte stále/ a DÚ ich neodhalí, čo absolútne nechápem. Naivne som si myslela, že divoká doba 90.rokov je už dávno za nami, ale asi nie celkom...
Dáša_
08.03.08,08:56
Teda, som v podnikani od roku 94 a prešla som s danovymi uradmi roznymi etapami.
Aj davali registraciu každemu, kto požiadal, aj iba vtedy, ked splnil obrat. Inokedy bolo treba projekty, dokladať zmluvy s odberatelmi, dodavatelmi.
Potom bolo obdobie, ked prisli skontrolovat hned prvu dph, potom iba prvy nadmerný odpočet. Absolvoala som desiatky dožiadaní, krížových kontrol aj so zahraničnými odberatelmi.

Priznam sa, ze ma to absolutne nevzrušuje. No a čo, že prídu na kontrolu. To je predsa normalne a bežné.

Aj tak si stale myslim, pokial nebudeme nuteni na du predkladat zoznam našich zdanitelnych plneni v nejakom stanovenom formate, podvodmi s dph nezabrania. A to by nebola sranda, taketo data spracovat.
Cecilia
15.03.08,13:55
Novovzniknutá sro bude mať daňovú kontrolu v sídle firmy, lebo sa prihlásila za dobrovoľného platcu DPH. Kartička s DIČ už došla poštou. Odkázali, že si treba pripraviť zmluvu o účte v banke /ešte sa nistihol otvoriť/, zmluvy s budúcimi odberateľmi a dodávateľmi - sro bude pokračovateľom fyzickej osoby, nemá zatiaľ žiadne zmluvy s dodávateľmi, odberatelia sú koncoví zákazníci. Je potrebné previesť v leasingovej spoločnosti nákladné auto na sro-čku a to sa nedá zo dňa na deň. Čo by som mala pre nich ešte pripraviť?
H.B.
15.05.08,13:56
Cecilia...zaujímalo by ma, či si mala doklady z reg.pokl. pred tým ako ste dostali IČ DPH z DÚ...A keď áno, tak či si si ich dala do odpočtu DPH.
Zoltán Kovács
15.05.08,14:07
Cecilia...zaujímalo by ma, či si mala doklady z reg.pokl. pred tým ako ste dostali IČ DPH z DÚ...A keď áno, tak či si si ich dala do odpočtu DPH.

Ak sa nemýlim, tak otázka smeruje k odpočtu DPH pri registrácii. Jedna z tém:

http://www.porada.sk/t80878-narok-na-odpocet-dph-pred-po-registracii.html
H.B.
15.05.08,14:27
Áno, sú to doklady pred registráciou DPH. Sme novovzniknutá sro a čakáme každú chvíľu na registráciu. Upravujeme si priestory, takže doklady za drobné nákupy už su. Prečítala som si viaceré príspevky, lenže už som z toho riadne popletená. Preto sa pýtam ešte raz. Urobím to asi tak, že bločky za tie farby, náradie...atď dám normálne do nákladov a pri prvom DPH si dám na odpočet. Dúfam, že to bude ok.
Zoltán Kovács
15.05.08,14:45
Áno, sú to doklady pred registráciou DPH. Sme novovzniknutá sro a čakáme každú chvíľu na registráciu. Upravujeme si priestory, takže doklady za drobné nákupy už su. Prečítala som si viaceré príspevky, lenže už som z toho riadne popletená. Preto sa pýtam ešte raz. Urobím to asi tak, že bločky za tie farby, náradie...atď dám normálne do nákladov a pri prvom DPH si dám na odpočet. Dúfam, že to bude ok.

Ak prečítaš §55 sa dozvieš, že pri registrácii si môžeš uplatniť DPH na vstupe iba z nespotrebovaných nákupov. Teda ak tie farby dáš do nákladov, tak to znamená, že sú spotrebované, bez možnosti uplatnenia DPH.
Jana 55
19.05.08,08:37
Chcem sa spýtať na nejaký vzor oznámenia pre firmy s ktorými spolupracujem kde im potrebujem oznámiť, že som sa stala platcom Dph.
tukulino
23.05.08,12:06
A ešte jedna otazka k registracii. Na DU chcu pri dobrovolnej registracii dolozit aj fakturu. Co sice podla mna je nad ramec zakona o DPH, ale ok.
Je tym myslena predpokladam faktura mnou vystavena. Ako takuto fakturu pred registraciou vystavit? Bez DPH, alebo s DPH?