Hansa
04.03.08,07:07
Slovenský živnostník /remeselná živnosť - murárske práce/ doložil doklady za rok 2007:
má uzatvorenú Zmluvu o dielo s inou slovenskou firmou, ale práce chodí vykonávať do Belgicka.
Faktúry sú vystavené za murárske práce a výsledná suma v Eurách!
Príjmové doklady sú vystavené na príjem EUR!
Na faktúrach uvádza číslo účtu, ale tvrdí, že účet nie je podnikateľský a ani nie je nahlásený na DÚ. Výpisy z účtu doložil len dva, ostatné sú stratené.
Čo s tým? A čo s ním?
mysimis
04.03.08,06:10
Robí nejaké úhrady, príp. má príjmy z podnikateľskej činnosti z uvedeného účtu?
Hansa
04.03.08,08:40
Robí nejaké úhrady, príp. má príjmy z podnikateľskej činnosti z uvedeného účtu?

Občas mu prišla úhrada na tento účet za vystavenú fa.

Má aj iný /súkromný účet SK/ z toho platil odvody na zdravotku, ale pri tomto probléme doložil zo zdravotky potvrdenie o výške zaplatených odvodov.

Ide mi o to, či má prerobiť faktúry na SK a k nim vyhotoviť PPD na sumu v SK a účet, o ktorom tvrdí, že ho nenahlásil na DÚ vôbec neevidovať ako účtovný doklad.
Pralinka
04.03.08,17:02
Ahoj Hansa

mam pocit, akoby sme mali toho istého živnostníka. Tak isto aj ja mám takého, čo má zmluvu so slov. firmou, murárske práce v Belgicku, faktúry v EUR, ale platby má na účet - nie svoj podnikateľský, ALE ŽENIN OSOBNÝ!!!!! Čo s tými platbami, to teda neviem. Mám ich dať , akože do pokladne a doložiť výpis zo ženinho účtu? A tak isto aj fa v EUR.

Ak vie niekto poradiť, vrelá vďaka.
Pralinka
Johanka
04.03.08,17:19
Slovenský živnostník /remeselná živnosť - murárske práce/ doložil doklady za rok 2007:
má uzatvorenú Zmluvu o dielo s inou slovenskou firmou, ale práce chodí vykonávať do Belgicka.
Faktúry sú vystavené za murárske práce a výsledná suma v Eurách!
Príjmové doklady sú vystavené na príjem EUR!
Na faktúrach uvádza číslo účtu, ale tvrdí, že účet nie je podnikateľský a ani nie je nahlásený na DÚ. Výpisy z účtu doložil len dva, ostatné sú stratené.
Čo s tým? A čo s ním?
K červenému - úplne normálny jav.
K modrému - úplne normálne, faktúry vystavené v cudzej mene..
K zelenému - valutová pokladnica.
K fialovému - ak má príjem za fa v hotovosti, je to úplne jedno.
K oranžovému - ak na tomto účte nesústreďuje peň. prostriedky týkajúce sa podnikania, nemá ho prečo nahlasovať.

Ak sa Ti napriek uvedenému ešte stále nepozdáva, pošli o kanceláriu ďalej ;).
Marína
04.03.08,17:48
Pralinka
04.03.08,18:47
Ten môj živnostník pracoval v Belgicku len 2 mesiace, takže štát zdanenia je Slovensko. Čo sa týka platieb za faktúry, kt mu prišli na ženin účet, mal by tento ženin účet nahlásiť na DÚ, Vďaka.
Rozalka
04.03.08,19:41
mimotemy Asi som už unavená, lebo som názov prečítala takto: Živnostník - doklad v bordeloch?
A nechápavo som čumela :eek::eek::eek::eek:

Už aby bol 26.apríl - Deň účtovníkov
Hansa
05.03.08,05:24
Hansa a Pralinka, doporučujem aj tému http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html#post639348


Príjmy zdaňuje na Slovensku.

Tiež používa ešte ďalší súkromný účet /manželkin/ na úhrady poistného. No bordel.

Rozmýšľam: výdavky uplatním percentom /60 % - remeselná živnosť - murár/, faktúry prepočítam na Sk a taktiež PPD na Sk. Len akým kurzom?
Johanka
05.03.08,13:58
§ 31 Zákona o dani z príjmov :).
berry
05.03.08,14:12
Nie je to náhodou tak že ak živnostník nepracuje celý rok v remeselnej živnosti tak si môže odpočítať iba 40%?
Nemôžem to teraz najsť , ale zdalo sa mi , že si spomínala že pracoval iba dva mesiace. Ak si to nebola ty tak prepáč.
Zoltán Kovács
05.03.08,14:27
Nie je to náhodou tak že ak živnostník nepracuje celý rok v remeselnej živnosti tak si môže odpočítať iba 40%?
Nemôžem to teraz najsť , ale zdalo sa mi , že si spomínala že pracoval iba dva mesiace. Ak si to nebola ty tak prepáč.

Ak počas tých dvoch mesiacoch mal príjem iba z remeselných živnosti tak môže si uplatniť 60%. Prečo nie? 60% nie je podmienené časovo, ale vecne.
sníček
05.03.08,14:51
Chcela by som sa opýtať, dokedy je živnostník povnný zahlásiť na Dú číslo účtu? Ďakujem
Zoltán Kovács
05.03.08,15:15
Chcela by som sa opýtať, dokedy je živnostník povnný zahlásiť na Dú číslo účtu? Ďakujem

Do 15 dni od prvého použita, založenia.
Hansa
06.03.08,06:31
Ešte malá otázočka, čo sa týka Výpisu z DP.

Podnikateľ má živnosť od 01.04.07 ale fakturovať začal od 01.09.07. Do Výpisu z DP do kolónky Počet mesiacov vykonávania samost.zár.činnosti v roku 2007 napíšem počet mesiacov 4.
KvetkaK
06.03.08,06:33
Ešte malá otázočka, čo sa týka Výpisu z DP.

Podnikateľ má živnosť od 01.04.07 ale fakturovať začal od 01.09.07. Do Výpisu z DP do kolónky Počet mesiacov vykonávania samost.zár.činnosti v roku 2007 napíšem počet mesiacov 4.
Napíšeš tam 9 mesiacov.
Hansa
06.03.08,10:24
Napíšeš tam 9 mesiacov.

Ďakujem!