Armola
21.03.05,13:19
Potrebovala by som vediet ako to je s tymi 7 dnami, co ma zamestanaec pravo na navsetu lekara? Kde najdem ten zakon a ako to funguje?

Vopred dakujem!
janaGT
21.03.05,12:30
je to §141 zákonníka práce a skús pozrieť staršie témy, bolo tu toho popísané veľa
Evaman
21.03.05,12:31
Zákonník práce- § 141 Dôležité osobné prekážky v práci.
Armola
21.03.05,12:34
Dakujem! Tam som sa uz pozerala, ale nenasla som tych 7 dni!!! Ja potrebujem prave to.
janaGT
21.03.05,12:43
musíš to tam mať, § 141 ods. 2 písm. a, 1.
Evaman
21.03.05,12:43
Armola , akože si nenašla, veď to tam máš. Je to ods. 2 bod a1.- to je tých 7 dní zamestnanca na seba a ďalších 7 dní bod c1. - to je sprevádzanie rod. prísl. Alebo napíš akých 7 dní nevieš? Čo je to konkrétne.
buba
21.03.05,12:44
Je to v tom paragrafe 141 odstavec 2 a prečítaj si ho celý pozorne
Evaman
21.03.05,12:44
Jani , asi súťažíme ? hi,hi
janaGT
21.03.05,12:45
§ 141

Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,

2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

e) vlastná svadba; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň,

f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec ťažko zdravotne postihnutý; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,

g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,

h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,

i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy, prípadne mu môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.



§ 141a

Dočasné prerušenie výkonu práce

Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.
janaGT
21.03.05,12:45
Jani , asi súťažíme ? hi,hiale som ťa predbehla ... :p
Evaman
21.03.05,12:48
ci bysťu, si dóóóóóóbrááááá, asi máš rýchloprsty..
Armola
21.03.05,12:57
Armola , akože si nenašla, veď to tam máš. Je to ods. 2 bod a1.- to je tých 7 dní zamestnanca na seba a ďalších 7 dní bod c1. - to je sprevádzanie rod. prísl. Alebo napíš akých 7 dní nevieš? Čo je to konkrétne.
Dakujem este raz vsetkym!!! Asi som tak trosku slepa (na internete je to pisane s malinkymi pismenkami http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif)
Na tych 7 dni som myslela, lebo zamestanavatel mi tvrdil po tom co som mu dala potvrdenku od lekarky, ze nech si to potom odpracujem a ja som mu na to povedala, ze to netreba, tak teraz mu to vytlacim. Bol velmi prekvapeny ked som mu to vysvtelila.
Takze aby som si bola 100%-ne ista: Pokial ma zamestnanec tych 7 dni, tak nemusi straveni cas u lekara odpracovat???
Evaman
21.03.05,13:00
Nie nemusí odpracovať, je to s náhradou mzdy takže ti to nemôže ani strhnúť.
Jankaaa
26.05.05,12:20
Chcem sa spýtať niekoho, kto má skúsenosti s liečením a s tým spojenou PN-kou. Bola som na liečením so svojím 3-ročným dieťaťom /doprovod bol povinný/. Lekárka mi vypísala PN-ku /ja som SZČO/ a ja som je pekne poslala na Sociálku. Dnes mi pani zo sociálky zavolala, že takúto PN-ku mi nemôžu preplatiť a ani si nemôžem ponížiť odvody za daný mesiac. Čo vy nato?
Luba2
26.05.05,12:25
A aký uviedla dôvod? Ja si myslím, že si mala mať OČR-ku a nie PN-ku, veď si opatrovala člena rodiny a Ty si sa neliečila.
Jankaaa
26.05.05,12:27
presne taký ako uvádzaš, vraj mi lekárka/na liečení/ mala vypísať OČR-ku a nie PN-ku. Lekárka na liečení mi zase tvrdila, že vypisujú iba PN-ky a nemali s tým žiadne problémy. Tak teraz neviem, čo mám vlastne urobiť. 3 týždne som nezarobila ani korunu a ešte musím zaplatiť odvody. Dosť ma to teda nahnevalo.
Luba2
26.05.05,12:37
Ja si myslím, že teraz asi s tým už nenarobíš nič, ale možno sa mýlim a niekto má nejakú skúsenosť.

Na Tvojom mieste by som asi zašla za detskou lekárkou, všetko by som jej to vysvetlila a poprosila by som ju, aby mi vystavila nejakú novú OČR-ku na čerstvejší termín /aj keď je dieťa zdravé/ a dala by som si preplatiť tú. Ale pozor OČR-ka je na rozdiel od PN-ky platená len 10 dní.
Jankaaa
26.05.05,12:40
to viem. skúsim zavolať lekárka, ktorá bola na liečení a uvidím, čo mi povie. Ale aj tak vďaka. Aspoň som si trošku uľavila.
Luba2
26.05.05,12:44
Ja som skôr myslela Tvoju detskú lekárku, ktorej chodíš bežne.
Jankaaa
26.05.05,12:49
Skúsi aj tú, vďaka za radu, aj keď neviem či mi to bude niečo platné. Moja detská lekárka je totiž veeeeľmi neochotná, /tá sa bude tváriť ako keby mi to mala vyplatiť ona z vlastného vrecka/ tak najprv skúsim tú prvú možnosť.
Monica
26.05.05,21:55
presne taký ako uvádzaš, vraj mi lekárka/na liečení/ mala vypísať OČR-ku a nie PN-ku. Lekárka na liečení mi zase tvrdila, že vypisujú iba PN-ky a nemali s tým žiadne problémy. Tak teraz neviem, čo mám vlastne urobiť. 3 týždne som nezarobila ani korunu a ešte musím zaplatiť odvody. Dosť ma to teda nahnevalo.Píšeš, že si bola na liečení s dieťaťom. Z toho mi vyplýva,že sa jednalo o detskú lekárku. Keď áno, tak to je samozrejmé, že Ti pediatrička nemôže vystaviť PN, len OČR.
Jankaaa
02.06.05,12:16
Tú PN-ku mi vystavili na liečení a oni ani OČR-ky vystaviť nemôžu. Veľmi milá pani zo sociálky mi vysvetlila, že na liečenie vôbec v zákone nemysleli, ale vraj sa pripravuje zmena, kde PN-ky z liečenia už sú v zákone zahrnuté. Poradila mi, tak ako
Luba 2, že nech poprosím detskú lekárku o vystavenie OČR-ky, tak som to skúsila a tak mám pokrytých aspoň tých 11 dní.
marianna
09.08.05,06:55
Ak som bola na lekárskom vyšetrení od 7.00 do 13.00, od 13.00 som bola v práci až do konca smeny, má sa mi to počítač celý deň ako prekážka v práci - tzv. paragraf? Takýchto vyšetrení budem mať tento rok ešte viac.
marianna
09.08.05,07:00
Ešte raz sa pýtam presnejšie. V § 141 ods. 2a, bod 3:3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

To znamená, že takéto prehliadky sa nerátajú dotých 7 dní v bode 1.?
Jana Motyčková
09.08.05,07:01
Nepočíta sa to ako celý deň, iba ako alikvotná časť.
Jana Motyčková
09.08.05,07:02
Ešte raz sa pýtam presnejšie. V § 141 ods. 2a, bod 3:3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

To znamená, že takéto prehliadky sa nerátajú dotých 7 dní v bode 1.?Preventívne prehliadky súvisiace s tehotenstvom sa nepočítajú do limitu 7 preplatených dní návštevy lekára.
azalka
17.08.05,17:41
Môže mi miekto poradiť ? Je nutné 7 dní nároku na vyšetrenie u lekára prepočítavať na dobu trvania PP? Ja som to doteraz nerobila - ak bol v limite 7 dní tak som mu počítala náhradu, bez ohľadu na to ako dlho trval jeho PP v danej firme, ale známej, kt. používa MRP jednoducho nechcel program akceptovať 8h, pretože zamestnanec pracoval len cca mesiac ( ukončený PP). Musela "okabátiť" program tak, že hodiny teda nechala tak ako jej to dovolil (4h), ale sumu prepočítala na 8h.

V zákone som nenašla nikde zmienku o tom, žeby sa nárok týkajúci sa osobných prekážok mal prepočítavať na dĺžku PP (pri dovolenke to je jasné).
Ak mám pravdu, tak vie mi niekto poradiť ako to ošetriť v MRP?
Jana Motyčková
17.08.05,17:47
7 dní sa neprepočítava podľa trvania PP. Ale s MRP ti nepomôžem.