claudia
04.03.08,08:19
Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o pomoc. Robím kurzové rozdiely k 31.12.2007 a mne to automaticky vyhadzuje program, ja to po ňom skontrolujem (lebo niekedy si vymýšľa :)). A vyhodilo mi, že by som mala robiť kurzové rozdiely aj k účtu 341-preddavky-daň z úrokov. Máme bankový účet v USD, kde máme úroky a aj samozrejme sa platí daň z týchto úrokov. Prepočítava sa teda aj táto daň k 31.12.2007? Alebo mám nechať tak ako to bolo prepočítané kurzom NBS podľa dňa stiahnutia preddavku z účtu... Ďakujem veľmi pekne.
petovsan
07.03.08,19:25
Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o pomoc. Robím kurzové rozdiely k 31.12.2007 a mne to automaticky vyhadzuje program, ja to po ňom skontrolujem (lebo niekedy si vymýšľa :)). A vyhodilo mi, že by som mala robiť kurzové rozdiely aj k účtu 341-preddavky-daň z úrokov. Máme bankový účet v USD, kde máme úroky a aj samozrejme sa platí daň z týchto úrokov. Prepočítava sa teda aj táto daň k 31.12.2007? Alebo mám nechať tak ako to bolo prepočítané kurzom NBS podľa dňa stiahnutia preddavku z účtu... Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď na túto otázku by zaujímala aj mňa ...práve som sa zastavila pri DP :D ... prvýkrát účtujem o devízovom účte, kde boli strhnuté úroky z účtu (jedná sa síce o JÚ, ale myslím, že to na veci nič nemení)... v priebehu roku boli zaúčtované v PD v prepočte kurzom NBS, lenže teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ... a po prečítaní tohto príspevku premýšľam dokonca nad tým, či by to teda nemalo byť kurzom k 31.12.2007 :eek: ???
liba2
07.03.08,19:26
to "ohovárate" omegu, potom sa pridám aj ja :D
liba2
07.03.08,19:32
Ja pracujem s omegou. Tento program to tiež sám vypočíta. Ale došla som na fígeľ - počíta len na tých účtoch, ktoré sú označené ako saldokontné. A účet 341 ako saldokontný nemám označený, takže mi tam zostáva suma Sk pôvodná pri vzniku pohľadávky (daň z úrokov). Spočiatku sa mi zdalo absurdné, aby sa v tomto prípade zostatok prepočítal kurzom k 31.12., ale čím viac som nad tým uvžovala, tým pevnejšie som dospela k názoru, že - je to pohľadávka - malo by sa to prepočítať.
Vidím, že ma v tomto utvrdzujete, len nikde som sa to nedočítala konkrétne, ani tu na porade.
andrej_rv
07.03.08,19:39
A účet 341 ako saldokontný nemám označený, takže mi tam zostáva suma Sk pôvodná pri vzniku pohľadávky (daň z úrokov). Spočiatku sa mi zdalo absurdné, aby sa v tomto prípade zostatok prepočítal kurzom k 31.12., ale čím viac som nad tým uvažovala, tým pevnejšie som dospela k názoru, že - je to pohľadávka - malo by sa to prepočítať.
.
A nevzťahuje sa aj na tieto preddavky § 24 ods. 6 ZÚ
"Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" ?
Ja som to veru neprepočítaval. A nakoniec, spravidla sa preddavková daň z úrokov aj tak započíta k 31.12. s daňovou povinnosťou, takže tam veľmi podľa mňa nie je čo prepočítavať...
Rozalka
07.03.08,19:39
Ale keď sa to započíta na splatnú daň, tak už nie je žiadna pohľadávka, preto nevidím dôvod prepočítavať.
Ak sa mýlim, opravte ma.
Rozalka
07.03.08,19:41
... teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ...

Zrážková daň sa zaokrúhli na celé Sk nadol.
andrej_rv
07.03.08,19:43
lenže teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ...
Podľa § 47 ods. 1 ZoDP sa daň (aj §43) zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
liba2
07.03.08,19:46
Lenže tá omega si to pamätá, že časť preddavkov (teda z devízového účtu) vznikla v eur a prenáša to tak do nasledujúceho roka (eur+skk), lebo účet 341 sa nevynuluje po zaúčtovaní dane, daň sa platí až v nasle. roku.
A suma Sk je iná, ak preddavky prepočítam kurzom 31.12. alebo ak ich nechám tak.
Zamotávam sa do toho ? no teraz ste ma spochybnili...
koňo
07.03.08,19:53
Dobre napísala Rozalka, že zostatok na účte 341 nie je pohľadávka v cudzej mene a nie je dôvod prepočítavať kurzom. V softvéri si to musíš nastaviť ako korunový zostatok (nepoznám omegu).
andrej_rv
07.03.08,19:53
Lenže tá omega si to pamätá, že časť preddavkov (teda z devízového účtu) vznikla v eur a prenáša to tak do nasledujúceho roka (eur+skk), lebo účet 341 sa nevynuluje po zaúčtovaní dane, daň sa platí až v nasle. roku.
Ja omegu nepoznám. Ale predpokladám, že na zrážkovú daň máš samostatnú analytiku. A keď raz daň k 31.12. preúčtuješ na daňovú povinnosť, tak nemá podľa mňa čo prenášať do budúceho roka. Nedá sa to nejako ošetriť v nastavení účtu ? Buď aby si to "nepamätal", alebo aby tieto zrazené úroky v CM vôbec neúčtoval.
liba2
07.03.08,19:58
Dobre napísala Rozalka, že zostatok na účte 341 nie je pohľadávka v cudzej mene a nie je dôvod prepočítavať kurzom. V softvéri si to musíš nastaviť ako korunový zostatok (nepoznám omegu).aha, tak teraz som pochopila pointu: ono to fakt nie je pohľadávka v cudzej mene (iba mi to vzniklo pri bežnom účte vedenom v cudzej mene), takže nič nebudem prepočítavať. :D
liba2
07.03.08,20:00
účet 341 mám momentálne nastavený správne - nie je označený ako saldokontný, tak tam program neprepočítava menu.
Slovenka
10.03.08,19:46
Majú sa k 31.12.2007 vypočítavať kurzové rozdiely
pri prijatých a platených preddavkoch, keďže
§ 24 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve
nadobudol účinnosť až od 1.1.2008?
Rozalka
10.03.08,20:30
Majú sa k 31.12.2007 vypočítavať kurzové rozdiely
pri prijatých a platených preddavkoch, keďže
§ 24 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve
nadobudol účinnosť až od 1.1.2008?
ÁNO, k 31.12.2007 ešte áno.
Vianocka
27.03.08,15:39
Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene, z ktorých sa daň vyberá podľa §43 (daň vyberaná zrážkou), sa použije kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol - § 31 ods. 3 zákona 595/2003 o dani z príjmov.
- t.j. nie je čo zaokrúhľovať na konci roka, daň sa zaokrúhľuje na celé SKK priebežne.
matuma
27.03.08,20:28
Tak tento príspevok č. 16 ohľadom zaokrúhľovania priebežne ma zaujal. Už dlhšie rozmýšlam nad správnym účtovaním tejto dane pri devízovom účte. Otázne je, keď pri použití kurzu NBS budem mať zúčtovať na účet 341 napr. 10,80 ako to budem riešiť. Čo s tými 0,80 hal. Jednoducho naúčtujem 10 Sk bez ohľadu na správny prepočet zahr. meny podľa NBS, alebo mi vznikne kurzový rozdiel?
Podobný problém riešim aj s bankovými poplatkami. Na výpise z banky, je uvedená suma v EUR, ale zároveň aj v SKK. Rozdiel je síce len nejaké haliere, ale treba účtovať podľa toho čo uvádza banka ako prepočet v SKK alebo prepočítať EUR podľa NBS bez ohľadu na to čo je napísané v bankovom výpise?
andrej_rv
27.03.08,21:37
Otázne je, keď pri použití kurzu NBS budem mať zúčtovať na účet 341 napr. 10,80 ako to budem riešiť. Čo s tými 0,80 hal. Jednoducho naúčtujem 10 Sk bez ohľadu na správny prepočet zahr. meny podľa NBS, alebo mi vznikne kurzový rozdiel? Nie kurzový, ale rozdiel zo zaokrúhľovania. Pri zrážkovej dani 10,80:
10,00 ..341A/221
0,80 ...568A/221


Podobný problém riešim aj s bankovými poplatkami. Na výpise z banky, je uvedená suma v EUR, ale zároveň aj v SKK. Rozdiel je síce len nejaké haliere, ale treba účtovať podľa toho čo uvádza banka ako prepočet v SKK alebo prepočítať EUR podľa NBS bez ohľadu na to čo je napísané v bankovom výpise.
Prepočítať podľa kurzu NBS.
Laborec
27.03.08,21:49
A nevzťahuje sa aj na tieto preddavky § 24 ods. 6 ZÚ
"Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" ?
Ja som to veru neprepočítaval. A nakoniec, spravidla sa preddavková daň z úrokov aj tak započíta k 31.12. s daňovou povinnosťou, takže tam veľmi podľa mňa nie je čo prepočítavať...
ani podla mna nie je co prepocitavat, lebo to banka v ten den strhla z uctu a odviedla statu vo vtedy aktualnom kurze, a ja mam narok si to v tom kurze i uplatnit.
Laborec
27.03.08,21:50
nestaci zaokruhlovat vyslednu rocnu sumu? to skutocne zaokruhlujete kazdu zrazku zvlast?
Laborec
27.03.08,22:01
do citala som paragraf 31 odsek 3 danoveho zakona a pytam sa, ci radsej nepouzit zasadu hospodarnosti. ak nezaokruhlim, sposobim rozdiel maximalne 12 korun. kazde zaokruhlenie je 1 uctovny pripad a neraz i 1 interny doklad. za kazdy riadok je kolko? 25 korun bez dph minimalne?
liba2
28.03.08,03:54
ani podla mna nie je co prepocitavat, lebo to banka v ten den strhla z uctu a odviedla statu vo vtedy aktualnom kurze, a ja mam narok si to v tom kurze i uplatnit.


nestaci zaokruhlovat vyslednu rocnu sumu? to skutocne zaokruhlujete kazdu zrazku zvlast?


do citala som paragraf 31 odsek 3 danoveho zakona a pytam sa, ci radsej nepouzit zasadu hospodarnosti. ak nezaokruhlim, sposobim rozdiel maximalne 12 korun. kazde zaokruhlenie je 1 uctovny pripad a neraz i 1 interny doklad. za kazdy riadok je kolko? 25 korun bez dph minimalne?V priebehu roka len účtuješ. Výslednú sumu za rok k 31.12. v celých Sk použiješ na úhradu dane ako preddavok a len zvyšné haliere zaúčtuješ ako daň 591.

oprava: tak som si to pozrela v zákone, skutočne je to tak, že každá zrážka dane sa zaokrúhľuje v deň pripísania úroku daňovníkovi.
andrej_rv ďakujem za upozornenie.
andrej_rv
28.03.08,06:22
V priebehu roka len účtuješ. Výslednú sumu za rok k 31.12. v celých Sk použiješ na úhradu dane ako preddavok a len zvyšné haliere zaúčtuješ ako daň 591.
Aj ja som to takto účtoval, ale zo znenia § 31 ods. 3 i § 43 podľa mňa jednoznačne vyplýva, že sa má zaokrúhľovať každá jednotlivá zrážka dane z úrokov, nie súhrn zrazenej dane pri zápočte preddavku...
azla
28.03.08,13:55
Aj ja som to takto účtoval, ale zo znenia § 31 ods. 3 i § 43 podľa mňa jednoznačne vyplýva, že sa má zaokrúhľovať každá jednotlivá zrážka dane z úrokov, nie súhrn zrazenej dane pri zápočte preddavku...

Len to pretransformujem do ženského rodu a detto ...
Vianocka
28.03.08,16:15
Citácia účtovania z príspevku č. 18
10,00 ..341A/221
0,80 ...568A/221 "

------------------------------------------------------------------------------------------------
S takýmto postupom by som nesúhlasila, i keď dopad na výšku dane je v konečnom dôsledku rovnaký.

Ja to účtujem nasledovne:
1) 10,80 Sk ....341A / 221A - daň zaúčtujem vo výške, aká vyjde z prepočtu kurzom NBS zo dňa pripísania úroku na bankovom účte
2) 0,80 Sk ......548A / 341A - halierové zaokrúhlenie dane na celé Sk dole

Zaokrúhľujem výšku dane (548/341), neúčtujem o poplatku banke (568/221).
azla
28.03.08,16:40
1*
Máš to naozaj správne a precízne.
Halierové položky (ja osobne) až tak "nestrážim".
andrej_rv
28.03.08,21:03
Citácia účtovania z príspevku č. 18
10,00 ..341A/221
0,80 ...568A/221 "
------------------------------------------------------------------------------------------------
S takýmto postupom by som nesúhlasila, i keď dopad na výšku dane je v konečnom dôsledku rovnaký.
Ja to účtujem nasledovne:
1) 10,80 Sk ....341A / 221A - daň zaúčtujem vo výške, aká vyjde z prepočtu kurzom NBS zo dňa pripísania úroku na bankovom účte
2) 0,80 Sk ......548A / 341A - halierové zaokrúhlenie dane na celé Sk dole
Zaokrúhľujem výšku dane (548/341), neúčtujem o poplatku banke (568/221).
Ja by som nesúhlasil zase s takýmto postupom :).
Daň sa má podľa mňa zaúčtovať v tej sume, ako vyplýva zo znenia § 31 ods. 3, pretože len zaokrúhlená suma je daňová povinnosť, resp. zrazená preddavková daň. Tie haliere zo zaokrúhlenia podľa mňa na účet 341 nepatria.
Zaokrúhlenie 548 podľa mňa nie je správne, pretože podľa mňa sa nejedná o náklady súvisiace s hospodárskou ale finančnou činnosťou (prijaté úroky patria do finančného okruhu). A tieto náklady teda podľa mňa patria na účet 568. Tento účet nemá názov "bankové poplatky" ale "ostatné finančné náklady" (tak ako pre prevádzkový okruh 548 - ostatné náklady na hospodársku činnosť).
Ale keďže ide naozaj len o halierové položky, toto je úplne na okraj témy ;)
Laborec
20.08.08,03:04
Podľa § 47 ods. 1 ZoDP sa daň (aj §43) zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
ma sa zaokruhlit kazdy jeden preddavok zvlast, nestaci spolu celkova suma na konci roka? robi to rozdiel do 12 korun za rok.

mne to softver neurobil a rucne sa mi nechce. ako na potvoru sa mi tam objavuju sumy 8.99 alebo 12.98 a podobne. asi preto, ze pouzijem kurz nbs namiesto kurz banky.

a este si chcem overit, ci robim spravne, ze pouzijem kurz nbs na prepocet. banka tam nepise slovensky ekvivalent, ale uz som videla vypisy, kde to bolo i v skk a tam som si nebola ista, ci ta suma nema byt taka ako na ucte. banka nepouzije kurz nbs ale vlastny.

lebo banka tiez strhava cele koruna a cele koruny i odvadza DU, tak mam narok uplatnit si celych 9 a 13 sk alebo len 8 a 12 sk?
andrej_rv
20.08.08,16:55
ma sa zaokruhlit kazdy jeden preddavok zvlast, nestaci spolu celkova suma na konci roka? robi to rozdiel do 12 korun za rok.
Daň z úroku vyberaná zrážkou sa zdaňuje vždy pri pripísaní úrokov v prospech daňovníka (§ 43 ods. 10 ZDP). V zmysle § 31 ods. 3 ZDP sa táto daň prepočíta kurzom v deň pripísania úroku daňovníkovi, takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Podľa mňa zo znenia zákona úplne jednoznačne vyplýva, že nadol na celé koruny sa zaokrúhľuje každá jednotlivá zrážka dane, nie až celková suma na konci roka.


a este si chcem overit, ci robim spravne, ze pouzijem kurz nbs na prepocet. banka tam nepise slovensky ekvivalent, ale uz som videla vypisy, kde to bolo i v skk a tam som si nebola ista, ci ta suma nema byt taka ako na ucte. banka nepouzije kurz nbs ale vlastny.

Podľa § 31 ods. 1 ZDP "...sa na daňové účely pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska". Čiže kurz NBS bez ohľadu na prípadné údaje v SKK na výpise z banky prepočítavané nejakým interným bankovým kurzom.
KvetkaK
19.03.09,13:15
Daň z úroku vyberaná zrážkou sa zdaňuje vždy pri pripísaní úrokov v prospech daňovníka (§ 43 ods. 10 ZDP). V zmysle § 31 ods. 3 ZDP sa táto daň prepočíta kurzom v deň pripísania úroku daňovníkovi, takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Podľa mňa zo znenia zákona úplne jednoznačne vyplýva, že nadol na celé koruny sa zaokrúhľuje každá jednotlivá zrážka dane, nie až celková suma na konci roka.

Podľa § 31 ods. 1 ZDP "...sa na daňové účely pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska". Čiže kurz NBS bez ohľadu na prípadné údaje v SKK na výpise z banky prepočítavané nejakým interným bankovým kurzom.
Tak tento problém som tu raz riešila aj ja, a došli sme k tomu, že to zaohrúhlenie nadol stačí urobiť na konci roka. A teraz pri vypisovaní daň.priznania mi tam vyskakujú haliere a pri vyhľadávaní mi vyskočila táto téma. Takže predsa to budem musieť zaokrúhliť priebežne počas roka? A bude chyba, keď účet 341A halier.vyrovnám teraz, či to musím opraviť počas roka?
liba2
19.03.09,13:39
Ja som to urobila jedným dokladom v decembri avšak každú sumu osobitne. Nepovažovala som za dôležité sa tým celý rok zaoberať, lebo išlo o malé sumy; celková suma zaplatenej dane po zaokrúhlení mi vyšla 100 Sk.
KvetkaK
19.03.09,13:41
Ja som to urobila jedným dokladom v decembri avšak každú sumu osobitne. Nepovažovala som za dôležité sa tým celý rok zaoberať, lebo išlo o malé sumy; celková suma zaplatenej dane po zaokrúhlení mi vyšla 100 Sk.
Ja som to tiež urobila práve jedným interným dokladom a dala som to jednou sumou, u mňa to bol len rozdiel 5,98SK, čiže smiešna čiastka. Myslíš, že je podstatné dať každé zaokrúhlenie osobitne?
liba2
19.03.09,14:00
Ja som to tiež urobila práve jedným interným dokladom a dala som to jednou sumou, u mňa to bol len rozdiel 5,98SK, čiže smiešna čiastka. Myslíš, že je podstatné dať každé zaokrúhlenie osobitne?logicky, keď máš viac súm a každú zaokrúhliš smerom nadol - zostane ti celkom iná suma, ako keď zaokrúhliš súčet čiastkových súm.
KvetkaK
20.03.09,06:15
logicky, keď máš viac súm a každú zaokrúhliš smerom nadol - zostane ti celkom iná suma, ako keď zaokrúhliš súčet čiastkových súm.
Ja som si zaokrúhlila každú daň samostatne, ale zaúčtovala som to len jednou sumou ako súčet tých zaokrúhlení jednotlivých daní.
liba2
20.03.09,06:28
Ja som si zaokrúhlila každú daň samostatne, ale zaúčtovala som to len jednou sumou ako súčet tých zaokrúhlení jednotlivých daní.... no veď presne tak , potom to máš v poriadku.
KvetkaK
20.03.09,06:28
... no veď presne tak , potom to máš v poriadku.
Tak ďakujem.;)
tibor1000
18.03.11,14:32
Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete v OMEGE zahraničné došlé preddavkové faktúry,a ich úhrady?
ja som si normálne zaúčtoval cez zDPF faktúry - v CZK,boli uhradené z bank.účtu v Eurách - takže mi omega nedopočítala kurz.rozdiel - úhrada v czk sedí

k zDPF sú účtované aj zDF
no na 314 mi ostával rozdiel,aj v saldokonte
tak som si cez ID vypočítal kurzové rozdiely-a zaúčtoval-ale len cez eurá
v hlavnej knihe mám 314 vyčistenú,ale saldokonto je nejaké divné

ked si teda kontrolujem saldokonto,stále mi to tam trčí,aj mi to prenesie do saldokonta do roku 2011
sumu,ktorú mi vykazoval na účte 314 v eurách 5 eur
mi teraz vykazuje- uz aspon nie na 314
ale v saldokonte - a v cudzej mene 5 eur (asi preto,ze cez ID som dal kurzovú stratu iba do eur,ale czk mi sadlo pekne)
tak som z toho jelen :confused:

tak neviem, čo s tým,iba ak to tak nechám,a v roku 2011 opravím ID a zaskrtnem nezahrnut do saldokonta,a takto ho obabrem:eek:

uz ste to prosim vas niekto nejako uspešne vyriešili ?
dakujem vopred moc za hocijaký názor
tibor1000
18.03.11,15:59
hm
len teraz to trči v zaväzkoch
ked si dam tlačiť odsúhlasenie pohladávok a záväzkov :mee:

asi nik to v omege neriešil,je to des
tibor1000
19.03.11,09:06
Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete v OMEGE zahraničné došlé preddavkové faktúry,a ich úhrady?
ja som si normálne zaúčtoval cez zDPF faktúry - v CZK,boli uhradené z bank.účtu v Eurách - takže mi omega nedopočítala kurz.rozdiel - úhrada v czk sedí

k zDPF sú účtované aj zDF
no na 314 mi ostával rozdiel,aj v saldokonte
tak som si cez ID vypočítal kurzové rozdiely-a zaúčtoval-ale len cez eurá
v hlavnej knihe mám 314 vyčistenú,ale saldokonto je nejaké divné

ked si teda kontrolujem saldokonto,stále mi to tam trčí,aj mi to prenesie do saldokonta do roku 2011
sumu,ktorú mi vykazoval na účte 314 v eurách 5 eur
mi teraz vykazuje- uz aspon nie na 314
ale v saldokonte - a v cudzej mene 5 eur (asi preto,ze cez ID som dal kurzovú stratu iba do eur,ale czk mi sadlo pekne)
tak som z toho jelen :confused:

tak neviem, čo s tým,iba ak to tak nechám,a v roku 2011 opravím ID a zaskrtnem nezahrnut do saldokonta,a takto ho obabrem:eek:

uz ste to prosim vas niekto nejako uspešne vyriešili ?
dakujem vopred moc za hocijaký názor

posúvam