janomila
04.03.08,09:35
Aj tebe sa zdá, že pojem "volný čas" je na vymretie? Mám 35 rokov, som vydatá,zamestnaná a svojimi troma deťmi maximálne vyťažená žena. Popravde beriem internet za jednu z mála možností, ako sa v kľude porozprávať s ľudmi, bez ohľadu na to, či mám na sebe pyžamo a či sa mi chce vôbec niekam inam ísť, ako na gauč. Takže dúfam, že na porade nájdem dosť podobne vyťažených zúfalcov, s ktorými si pokecám. janomila
zuhl
04.03.08,08:50
Ja som vyťažená takisto a nikto si nevie ničoho vážiť čo robím, ani rodina. A najlepšie je, keď príde večer kamoška a ja unavená sedím na sedačke a snažím sa s ňou komunikovať a keď sa jej opýtam čo robí jej muž, tak ona na to, že rozdelila som mu prácu, musí na zajtra uvariť, ožehliť a vyvešať prádlo, lebo ona ide ešte cvičiť.
Danila
04.03.08,08:57
Ja som vyťažená takisto a nikto si nevie ničoho vážiť čo robím, ani rodina. A najlepšie je, keď príde večer kamoška a ja unavená sedím na sedačke a snažím sa s ňou komunikovať a keď sa jej opýtam čo robí jej muž, tak ona na to, že rozdelila som mu prácu, musí na zajtra uvariť, ožehliť a vyvešať prádlo, lebo ona ide ešte cvičiť.Odovzdaj jej odo mňa tie najsrdečnejšie pozdravy. A skús ju nasledovať. Až na to žehlenie je to tak absolútne v poriadku.:)
janomila
04.03.08,09:26
Ja som vyťažená takisto a nikto si nevie ničoho vážiť čo robím, ani rodina. A najlepšie je, keď príde večer kamoška a ja unavená sedím na sedačke a snažím sa s ňou komunikovať a keď sa jej opýtam čo robí jej muž, tak ona na to, že rozdelila som mu prácu, musí na zajtra uvariť, ožehliť a vyvešať prádlo, lebo ona ide ešte cvičiť.Aj mne manžel pomáha s domácnasťou a s deťmi. Neviem si predstaviť, čo by som robila bez jeho pomoci. Je oravda, že to nie je vždy všetko podľa mojich predstáv, po tom, čo vidím okolo seba si cením aspon tú snahu. Ale to je vec manželskej výchovy. Ja som mu vždy vravela, že" spolu sme robili a bolo nám dobre, spolu sa postaráme, a bude nám dobre"
Nika
04.03.08,09:35
Aj mne manžel pomáha s domácnasťou a s deťmi. Neviem si predstaviť, čo by som robila bez jeho pomoci. Je oravda, že to nie je vždy všetko podľa mojich predstáv, po tom, čo vidím okolo seba si cením aspon tú snahu. Ale to je vec manželskej výchovy. Ja som mu vždy vravela, že" spolu sme robili a bolo nám dobre, spolu sa postaráme, a bude nám dobre"

Neviem aké staré máš deti, ale v rámci ich schopností prideľ aj im nejakú prácu.
janomila
04.03.08,10:29
milá Nika, mám 8 ročného chlapca, ktorý mi vynáša smeti, pomôže s vzklepaním a obalením reznov, uprace svoju izbu aj izbu svojich sestier, zaskočí do obchodu, postará sa o zverinec, a mám 5-ročné dvojičky dievčence, ktorým môžem hovoriť aj anjelskym hlasom alebo intenzitou hlasu pripomínajúcou lodnú sirénu - neurobia nič, po prípade ešte väčší neporiadok. Respektíve, aby som bola spravodlivá, len jedna z nich. Druhá sa aspon v rámci svojich obmedzených schopností snaží. Bohužiaľ, na nejakú výdatnejšiu pomoc sú proste ešte malí.
Nika
04.03.08,10:47
milá Nika, mám 8 ročného chlapca, ktorý mi vynáša smeti, pomôže s vzklepaním a obalením reznov, uprace svoju izbu aj izbu svojich sestier, zaskočí do obchodu, postará sa o zverinec, a mám 5-ročné dvojičky dievčence, ktorým môžem hovoriť aj anjelskym hlasom alebo intenzitou hlasu pripomínajúcou lodnú sirénu - neurobia nič, po prípade ešte väčší neporiadok. Respektíve, aby som bola spravodlivá, len jedna z nich. Druhá sa aspon v rámci svojich obmedzených schopností snaží. Bohužiaľ, na nejakú výdatnejšiu pomoc sú proste ešte malí.

Hmm, dievčatá sú naozaj ešte malé.....vychádzala som z tvojho veku....to ja som sa vtedy už obávala, že sa stanem babičkou....:--- Ale syna máš skutočne šikovného. Držím ti palce, aby bol sestry vzorom...
ondrejvla
04.03.08,11:05
No súdiac podľa vašich odpovedí, ja som si toho môjho asi nevychovala dobre, v garáži a na dome porobí všetko, ale navariť a ožehliť...alebo že by pomohla prevýchova? Poraďte, aký kurz aplikovať na 65 ročného manžela, aby sa naučil práce, ktoré ovládajú jeho mladší súkmeňovci?:confused:
Gabi03
04.03.08,11:10
No súdiac podľa vašich odpovedí, ja som si toho môjho asi nevychovala dobre, v garáži a na dome porobí všetko, ale navariť a ožehliť...alebo že by pomohla prevýchova? Poraďte, aký kurz aplikovať na 65 ročného manžela, aby sa naučil práce, ktoré ovládajú jeho mladší súkmeňovci?:confused:

Nechať ho dlhší čas osamote. :D Viem, že u vás to aj tak je a nie z tvojej vôle, ale snáď aspoň toto bude pozitívne na tom. :o
Hovorím zo skúseností. Totiž môj otec (už cez 50), ten aj čaj pripálil (tak zvykieval hovoriť). Mama bola "nútená" odísť pracovať do zahraničia na turnusy a ani ja ani sestry sme otcovi neboli na blízku, tak sa musel naučiť sám o seba postarať. Teraz robí ten najlepší mäsový vývar. :D Druhé jedlo mu zväčša mama nachystá do mrazáku, ale teraz už neumrie hladom. :)
janomila
04.03.08,11:19
Vlastička, dám ti jednu pesimistickú radu-skús prevychovať seba samú. Proste pár zrniek prachu na televízore ignoruj, ved stačí utrieť raz za týžden, pár omrviniek na koberci ti predsa nepokazí náladu. Prečítaj si radšej dobrú knihu alebo časopis, pozri si pekný film, chod na prechádzku. Aj mne dlho trvalo, kým som zistila, že život nie je len o vypulírovanom nábytku a dlážke, z ktorej môžeš jesť. Hlavné je, aby si si nabrala len toľko domácich prác, že si nebudeš pripadať ako otrok mopu, handry či vysávača. A potom sa už ani nebudeš jedovať na svojho starkého, lebo sa mi nezdá pravdepodobnéí, že by sa dal nejaký chlap v akomkoľvek veku prevychovať.
jajkach
04.03.08,11:25
ja mám deti už veľké - sú obaja už na VŠ -domov chodia iba na víkendy - vtedy musím viac variť, lebo chovať doma troch dospelých chlapov dá zabrať. Cez týždeň - hlavne v tomto hektickom období daňových priznaní - varím málo, muž musí byť spokojný - veď sám si uvariť neuvarí, takže keď frfle - poviem mu urob si sám, veď vidíš že nestíham, keď niečo uvaríš dám si rada aj ja - no a potom radšej stíchne.
janomila
04.03.08,11:35
Máš úplnú pravdu. My si chlapov naučíme na rôzne pozornosti a oni ich potom vyžadujú, aj ked prídeme z práce uťahané na smrť alebo proste po dni strávenom upratovaním a varením nemáme chuť robiť našim "silnejším" polovičkám donáškovú službu. Ja som si svojho chklapa vychovala tak, že ked chcem upratať, vezme deti von alebo k starkej, dokáže navariť kompletný obed, urobí mi do práce jesť. Netvrdím, že to bolo jednoduché, alebo či je ten môj ohýbateľnejší, ale aspon nejaké výsledky mám. Ale najviac mi asi pomohlo to, že som sa zmierila s tým, že proste nepostíham všetko a hotovo.
lenkak
04.03.08,14:20
Aj mne dlho trvalo, kým som zistila, že život nie je len o vypulírovanom nábytku a dlážke, z ktorej môžeš jesť. Hlavné je, aby si si nabrala len toľko domácich prác, že si nebudeš pripadať ako otrok mopu, handry či vysávača. A potom sa už ani nebudeš jedovať na svojho starkého, lebo sa mi nezdá pravdepodobnéí, že by sa dal nejaký chlap v akomkoľvek veku prevychovať.

Mne to dlho netrvalo, u nás vysáva, umýva dlážku a odnesie smeti manžel. Variť nevie, ale riad umyje. Nehovorím, že zakaždým, ale podstatné je, že NEROBÍM všetko sama.
damati
04.03.08,14:30
Mne to dlho netrvalo, u nás vysáva, umýva dlážku a odnesie smeti manžel. Variť nevie, ale riad umyje. Nehovorím, že zakaždým, ale podstatné je, že NEROBÍM všetko sama.
Ty sa máš, aj ti závidím.
lenkak
04.03.08,14:42
nezáviď,
nie si otrok, treba si podeliť úlohy, robím síce viac ako manžel, ale nie všetko. Prach sa nájde, aj omrvinka, ale svet sa kvôli tomu nezrúti.
damati
04.03.08,14:55
nezáviď,
nie si otrok, treba si podeliť úlohy, robím síce viac ako manžel, ale nie všetko. Prach sa nájde, aj omrvinka, ale svet sa kvôli tomu nezrúti.
No veď aj môj dačo zvládne, smeti určite, ale tak vysávať to už ani za nič.
beba13
04.03.08,15:50
Veru tak rodina by si mala pomáhať vo všetkom, nie len pri uvarenom obede, ved niekto musí aj variť potom ešte umyť riad, upratať, oprať a to má všetko robiť jeden človek ved to je nemyslitelne, konečne sa mi po dlhom čase a dobrým radám z porady podarilo donutiť mojích synátorov k nejakej pracovnej činnosti. Jednoducho som prestala robiť veci ktore boli samozrejmosťou, že by som to mala robiť len ja. Len som jeného dna začala pozorovať, že sa zahadne umylo samo zrkadlo v kupelni, umývadlo, riad sa umyl, prach sa utrel a všeličo iné ani si neviete predstaviť tu obrovsku radosť, že konečne sa zapojili aj deti. Manžel ten mi pomáha odjakživa, pretože všetko robíme spolu, ale teraz už sme nato štyria a to už je viac volného času.
Bastian
04.03.08,16:14
No súdiac podľa vašich odpovedí, ja som si toho môjho asi nevychovala dobre, v garáži a na dome porobí všetko, ale navariť a ožehliť...alebo že by pomohla prevýchova? Poraďte, aký kurz aplikovať na 65 ročného manžela, aby sa naučil práce, ktoré ovládajú jeho mladší súkmeňovci?:confused:
Buď rada že vie aspoň niečo :D - sú taký čo iné nevedia len v krčme sedieť...
uliana
04.03.08,16:23
Veru tak rodina by si mala pomáhať vo všetkom, nie len pri uvarenom obede, ved niekto musí aj variť potom ešte umyť riad, upratať, oprať a to má všetko robiť jeden človek ved to je nemyslitelne, konečne sa mi po dlhom čase a dobrým radám z porady podarilo donutiť mojích synátorov k nejakej pracovnej činnosti. Jednoducho som prestala robiť veci ktore boli samozrejmosťou, že by som to mala robiť len ja. Len som jeného dna začala pozorovať, že sa zahadne umylo samo zrkadlo v kupelni, umývadlo, riad sa umyl, prach sa utrel a všeličo iné ani si neviete predstaviť tu obrovsku radosť, že konečne sa zapojili aj deti. Manžel ten mi pomáha odjakživa, pretože všetko robíme spolu, ale teraz už sme nato štyria a to už je viac volného času.

beba13, si šťastná žena.
Spolupatričnosť v rodine je to najvzáctnejšie čo môžeš mať. Budúce nevesty Tvoju - vašu výchovu určite ocenia.:)
Kazu
04.03.08,16:37
Náhodou, ani ja si na svojho manžela nemôžem sťažovať. Dnes si napríklad sám uvaril čaj. Malo to len jednu chybu. Prihorel mu.:--- Do malého kastrólika:eek: nalial trochu vody a nasypal toľko sušenej lipiny, že skoro všetku vodu vsiakla a ten zvyšok vodičky varil štvrť hodiny až sa lipina pripiekla a začala smrdieť. Teraz je kastrólik na balkóne aby nám nesmrdel v kuchyni a večer ho skúsim vydrhnúť. :D:D:D No ale zato môžem iba ja. lebo neviem variť poriadny čaj, iba taký riedky vodový :D:D:D:D:D:D ... ale aspoň sa mu uľavilo. :---
Ingrid Ondruskova
04.03.08,16:42
Veru tak rodina by si mala pomáhať vo všetkom, nie len pri uvarenom obede, ....jeného dna začala pozorovať, že sa zahadne umylo samo zrkadlo v kupelni, umývadlo, riad sa umyl, prach sa utrel a všeličo iné ani si neviete predstaviť tu obrovsku radosť, že konečne sa zapojili aj deti. Manžel ten mi pomáha odjakživa, pretože všetko robíme spolu, ale teraz už sme nato štyria a to už je viac volného času.

...ako z muzikálu..."samo sa to urobilo...", šťastná žena, ja mám zatiaľ malé dieťa, takže nič také u mňa nehrozí, ale už sa teším, keď dieťa/deti/ vyrastú
a budem to môcť skonštatovať aj ja...
Bastian
04.03.08,16:46
Náhodou, ani ja si na svojho manžela nemôžem sťažovať. Dnes si napríklad sám uvaril čaj. Malo to len jednu chybu. Prihorel mu.:--- Do malého kastrólika:eek: nalial trochu vody a nasypal toľko sušenej lipiny, že skoro všetku vodu vsiakla a ten zvyšok vodičky varil štvrť hodiny až sa lipina pripiekla a začala smrdieť. Teraz je kastrólik na balkóne aby nám nesmrdel v kuchyni a večer ho skúsim vydrhnúť. :D:D:D No ale zato môžem iba ja. lebo neviem variť poriadny čaj, iba taký riedky vodový :D:D:D:D:D:D ... ale aspoň sa mu uľavilo. :---
To určite preto, lebo nebol čistý ani jeden veľký kastrol a on chudák musel variť v malom... a všetka voda vsiakla preto, lebo si ten čaj príliš dlho sušila... a možno len chcel dosiahnuť, aby si ten kastrolik konečne poriadne vydrhla :D:D:D
Kazu
04.03.08,16:51
To určite preto, lebo nebol čistý ani jeden veľký kastrol a on chudák musel variť v malom... a všetka voda vsiakla preto, lebo si ten čaj príliš dlho sušila... a možno len chcel dosiahnuť, aby si ten kastrolik konečne poriadne vydrhla :D:D:D

:D:D:Dže som nebola radšej ticho:D:D:D
durisovad
04.03.08,18:30
Vlastička, dám ti jednu pesimistickú radu-skús
prevychovať seba samú. Proste pár zrniek prachu na televízore ignoruj, ved stačí utrieť raz za týžden, pár omrviniek na koberci ti predsa nepokazí náladu. Prečítaj si radšej dobrú knihu alebo časopis, pozri si pekný film, chod na prechádzku. Aj mne dlho trvalo, kým som zistila, že život nie je len o vypulírovanom nábytku a dlážke, z ktorej môžeš jesť. Hlavné je, aby si si nabrala len toľko domácich prác, že si nebudeš pripadať ako otrok mopu, handry či vysávača. A potom sa už ani nebudeš jedovať na svojho starkého, lebo sa mi nezdá pravdepodobnéí, že by sa dal nejaký chlap v akomkoľvek veku prevychovať.

Mile zlate, to nepoznate nasu Vlasticku, ta je schopna aj v chorobe upratovat, varit a piect, len aby bolo vsetko tip-top.
Ale jej rodinni prislusnici jej v tom velmi ucinne pomahaju a vsetci su ohromne zlati, aj jej manzel je jeden velmi prijemny, sikovny a usilovny pan. Poznam ich vsetkych.
alenad
04.03.08,18:47
Ja mám jeden návrh. Čo keby sme tých našich synov naučili to, čo učíme naše dcéry a čo požadujeme od našich manželov. Myslím si, že by nám potom boli naše nastávajúce nevesty veľmi vďačné.
Rozalka
04.03.08,19:49
Náhodou, ani ja si na svojho manžela nemôžem sťažovať. Dnes si napríklad sám uvaril čaj. Malo to len jednu chybu. Prihorel mu.:--- Do malého kastrólika:eek: nalial trochu vody a nasypal toľko sušenej lipiny, že skoro všetku vodu vsiakla a ten zvyšok vodičky varil štvrť hodiny až sa lipina pripiekla a začala smrdieť. Teraz je kastrólik na balkóne aby nám nesmrdel v kuchyni a večer ho skúsim vydrhnúť. :D:D:D No ale zato môžem iba ja. lebo neviem variť poriadny čaj, iba taký riedky vodový :D:D:D:D:D:D ... ale aspoň sa mu uľavilo. :---
Poznám tieto skúsenosti a odporúčam aj hrniec vyhodiť a kúpiť nový, škoda práce a už nikdy nebude taký, aký má byť, ten smrad z neho budeš cítiť naveky (ak sa mu to podarilo pripáliť tak, ako môjmu)


Ja mám jeden návrh. Čo keby sme tých našich synov naučili to, čo učíme naše dcéry a čo požadujeme od našich manželov. Myslím si, že by nám potom boli naše nastávajúce nevesty veľmi vďačné.
Oboch synov synov som k tomu viedla, žiaľ, k nevestám sa nemajú. Neviem, kedy budem babkou?!?!
janomila
04.03.08,20:44
Clovek sa niekedy pripadá ako v bludnom kruhu. Doma nás rodičia učia pomáhať, nás to baví až do puberty, potom máme pár rokov pauzu, neskôr, ked sme už sami rodičmi, snažíme sa to naučiť naše deti (niekedy mám z toho pocit dejá vu) tie nám pomáhajú, kým prídu do puberty atd.atd... Verím, že existujú výnimky, ktoré potvrdzujú toto bludné pravidlo, ale von z tohto kola asi nejde. A čo sa týka toho, aby sme boli spokojné, že náš chlap aspoň niečo doma robí a nesedí celý čas v krčme, keby boli ľudia spokojní so ststus quo, asi by sme teraz diskutovali búchaním palicou do steny jaskyne a naši drahí mužíčkovia by nás s revom ťahali za vlasy a mávali pri tom kyjakom. Bŕŕŕ ro je príšerná predstava.:D
VladoaKatka
05.03.08,04:37
:D:D:Dže som nebola radšej ticho:D:D:D

Zuzka, nič si z toho nerob, veď Bastian len zastal len tú našu tak totálne neschopné ale o to milovanejšie polovičky:)veď čo by ste bez nich robili, ak sa Vám vypáli žiarovka:D(keď mu ho podáte, aj vymení),keď niekde treba dajaký šroubik dotiahnúť (ak nájde šroubovák):D lebo určite ste mu to schovali ba dokonca vyhodili Vy,:):):)
Vy tu o takom banálnom upratovaní, varení :D:D:D keď to zvládne BABA, no to by už vyzeralo, aby to nezvládol CHLAP.:D:D:D
No môj muž není prípad, komu aby mu aj čaj prihoral, dokonca ma variť naučil on a keď varí - už aj nevesta povedala - u nás to tak nádherne voní.

A ostatné, ak sa robí s láskou pre svojich, tak sa nemusí nikto sťažovať a verte aj deti sa to naučia.Každopádne by som mladým mamičkám doporučila zapájať deti a to neni vôbec ohraničené vekom.
Zapamätajte si, ak niekomu budete hovoriť "ešte si malá,malý" a potom zrazu budete chcieť aby to robili naplno, to nejde.aj dvojročná môže chodiť s handričkou pomáhať mame utierať prach, aj keď vám narobí robotu, ale to je ako "naučiť sa chodiť", to im tiež nejde zrazu.
ondrejvla
05.03.08,08:22
Mile zlate, to nepoznate nasu Vlasticku, ta je schopna aj v chorobe upratovat, varit a piect, len aby bolo vsetko tip-top.
Ale jej rodinni prislusnici jej v tom velmi ucinne pomahaju a vsetci su ohromne zlati, aj jej manzel je jeden velmi prijemny, sikovny a usilovny pan. Poznam ich vsetkych.

Dáška len nechváľ, môj manžel nevarí, len na záhrade guľáš, žehlil naposledy plienky pri narodení našej dcéry a to už prešlo 38 rokov...Nie som závistlivá, len neviem pochopiť prečo aj ten môj napriek mužským prácam neurobí aj tie, ktoré dnešní mladí muži robia - ženské, teda varenie a žehlenie? Ale je pravdou, že to nerobí ani môj syn, aj čaj uvarí kalný a vajíčka na mäkko aspoň pol hodiny, aby zmäkli:---
Nika
05.03.08,08:38
Takáto som bola aj ja, ale teraz sú o mne len prvé dva riadky ;)


Rodiče se dívali na televizi a matka řekla:
je už pozdě, jsem unavená, půjdu spát!
Odešla do kuchyně udělat chlebíčky na zítřejší výlet dětem.
opláchla šišky kukuřic, vytáhla maso z mrazáku na zítřejší
večeři, zkontrolovala, kolik müsli je v zásobníku, dosypala
pepř a sůl do solničky, připravila kávu do kávovaru na ráno.
Pak dala vyprané prádlo do sušičky, do pračky dala další
várku prádla, vyžehlila košili a přišila knoflík.
Uklidila ze stolu hru, kterou děti dohrály, dala na místo telefonní
seznam. zalila kytky a vynesla odpadkové koše, pověsila mokrý
ručník na sušák.
Pak zívla, protáhla se a odešla do ložnice. Zastavila se u psacího
stolu, napsala na lístek vzkaz pro učitele, odpočítala nějaké
peníze na výlet a vytáhla učebnici schovanou pod křeslem.
Napsala blahopřání k narozeninám pro svoji kamarádku, napsala
adresu na obálku, nalepila známku a zároveň napsala na lístek
seznam, co se má zítra nakoupit v potravinách.
Oba lístečky si položila vedle kabelky. Pak se odlíčila pleťovým
mlékem tři v jednom, natřela se výživným nočním krémem a krémem
proti vráskám, umyla si zuby. Pilníkem si upravila nehty.
Otec zavolal: Myslel jsem si, že jsi šla do postele!? Právě jdu ?
odpověděla. Nalila psovi do misky vodu, pustila kočku ven a
zkontrolovala dveře, jestli jsou zamčené a jestli svítí venkovní
světlo. Nahlédla do pokoje každého dítěte, pozhasínala noční lampičky
a televize, rozvěsila košilky, hodila špinavé ponožky do koše a
promluvila s dětmi, které ještě dělaly úkoly. V ložnici si nastavila
budík, nachystala si oblečení na zítřek, dopsala na lístek 6
nejdůležitějších věcí, které musí zítra zařídit. Pomodlila se a
představila si, že splnila vše, co měla na dnešek naplánované.
Ve stejné chvíli otec vypnul televizi a řekl, že jde spát. To taky
bezmyšlenkovitě provedl.
Něco zvláštního v tomhle příběhu?
Uvažuješ, proč ženy žijí déle?
Protože jsme naprogramovány na dlouhý proces!!! Nemůžeme umřít
dřív, protože máme ještě tolik práce...
anklar
05.03.08,08:43
Dáška len nechváľ, môj manžel nevarí, len na záhrade guľáš, žehlil naposledy plienky pri narodení našej dcéry a to už prešlo 38 rokov...Nie som závistlivá, len neviem pochopiť prečo aj ten môj napriek mužským prácam neurobí aj tie, ktoré dnešní mladí muži robia - ženské, teda varenie a žehlenie? Ale je pravdou, že to nerobí ani môj syn, aj čaj uvarí kalný a vajíčka na mäkko aspoň pol hodiny, aby zmäkli:---
Vlastička, už nechci meniť čo je zabetónované. Aj tak si myslím, že by bola priveľká škoda pre Tvojich ľudí, keby si varenie-pečenie nechala na manžela.
Čítajúc Tvoje recepty - si v tom pridobrá. Naposledy som robila šišky podľa Tvojho receptu. Dopadlo to veľmi dobre aj dosť zle. Vysvetlím: veľmi dobre preto, lebo moji ľudia (rodina) ešte také dobré šišky nejedli; zle preto, lebo sa to odvážili nahlas povedať aj pred našou mamičkou, ktorú išlo rozhodiť, že niekto iný vie niečo lepšie ako ona. Tak sme z Tvojich šišiek mali perfektnú maškrtu, trochu zábavy na mamičkin účet a, trochu mrzutosti, lebo mamičke sa úspech šišiek celkom vážne nepozdával.
janomila
05.03.08,09:42
milá Nika, tvoj príbeh je úplne geniálne presný. Neviem, kto je jeho autorom (ak si to ty, tak klobúk dole) ale zrejme má bohaté skúsenosti s manželskými vzťahmi. Niekedy hovorím babám v robote, že som doma nič také neurobila a predsa som takými maličkosťami zabila celé doobedie alebo poobedie, podľa toho, akú mám smenu. Tieto tisíce maličkostí dokážu "zožrať" neuveriteľné kvantum času a predsa by som ich nenazvala maličkosťami. Je to ako s tým slonom. Slon zašliapne jednoho mravca, aj dvoch, ale tisíce mravcov umorí aj slona.
Nika
05.03.08,09:53
milá Nika, tvoj príbeh je úplne geniálne presný. Neviem, kto je jeho autorom (ak si to ty, tak klobúk dole) ale zrejme má bohaté skúsenosti s manželskými vzťahmi. Niekedy hovorím babám v robote, že som doma nič také neurobila a predsa som takými maličkosťami zabila celé doobedie alebo poobedie, podľa toho, akú mám smenu. Tieto tisíce maličkostí dokážu "zožrať" neuveriteľné kvantum času a predsa by som ich nenazvala maličkosťami. Je to ako s tým slonom. Slon zašliapne jednoho mravca, aj dvoch, ale tisíce mravcov umorí aj slona.

myslím, že je autorom tohto príbehu je väčšina žien.... nie, ja som to nenapísala......
janomila
05.03.08,10:15
Zrejme je zbytočné trápiť sa otázkou prečo je to tak. Ale aj tak nechápem filozofiu tých mužov, ktorí si nevážia svoje (ani žiadne iné) ženy a berú ich ako podradné alebo menejcenné bytosti, poprípade ako neplatené slúžky. Ved aj oni vo svojej bohorovnosti prišli na svet z lona tej "obyčajnej" ženy. Mimochodom, budem rada ked sa zapojí do debaty aj nejaký chlap, či už so mnou súhlasí alebo nie.
Bionda
05.03.08,11:11
Ja sa na toho svojho tiez nemozem stazovat, pomoze, nakupi, navari, povysava, najhorsie je ked on pracuje sam... vtedy pomaha aspon na mieste hopkat, len nesediet ... inak je zlaty:D .
Najstarsia 16r - asi to ma - po babke- sa roztrhnut za upratovanim nemusi a v hlave ma nazor, naco upratovat casto, ked aj tak sa to este rychlejsie rozhadze... no hroza a to mate vidiet, ked si pusti 2r. sestru do izby.. hotova II.svetova po bombardovani Berlina:eek: Ale tiez je zlvastne ze toto pravidlo ma len so svojou izbou, inak v dome maka, pomoze- jasne ked jej poviem. A krpata ta zas by len pomahala, len si viete predstavit ako vzpada pomoc 2r. dietata. :D:D nuz ale aspon je sranda od nudy urcite neumrieme , ale i tak ma najviac ser.. ked varim a tak rychlo to jedlo zmizne a zostane len bordel :D:D
ondrejvla
05.03.08,11:22
Zrejme je zbytočné trápiť sa otázkou prečo je to tak. Ale aj tak nechápem filozofiu tých mužov, ktorí si nevážia svoje (ani žiadne iné) ženy a berú ich ako podradné alebo menejcenné bytosti, poprípade ako neplatené slúžky. Ved aj oni vo svojej bohorovnosti prišli na svet z lona tej "obyčajnej" ženy. Mimochodom, budem rada ked sa zapojí do debaty aj nejaký chlap, či už so mnou súhlasí alebo nie.
Muž sa už zapojil do tejto témy a to dosť výstižne. Má správny pohľad na problémy, že Bastian ?!
Bastian
05.03.08,12:00
Muž sa už zapojil do tejto témy a to dosť výstižne. Má správny pohľad na problémy, že Bastian ?!
Vlastička dúfam že som Ťa nenahneval :). Len som chcel povedať, že keď sú v rodine rozdelené jednotlivé práce, tak je všetko OK. Problém je vtedy, keď jeden robí všetko a druhý márni čas v krčme.
Nika
05.03.08,12:44
Ja sa na toho svojho tiez nemozem stazovat, pomoze, nakupi, navari, povysava, najhorsie je ked on pracuje sam... vtedy pomaha aspon na mieste hopkat, len nesediet ... inak je zlaty:D .
Najstarsia 16r - asi to ma - po babke- sa roztrhnut za upratovanim nemusi a v hlave ma nazor, naco upratovat casto, ked aj tak sa to este rychlejsie rozhadze... no hroza a to mate vidiet, ked si pusti 2r. sestru do izby.. hotova II.svetova po bombardovani Berlina:eek: Ale tiez je zlvastne ze toto pravidlo ma len so svojou izbou, inak v dome maka, pomoze- jasne ked jej poviem. A krpata ta zas by len pomahala, len si viete predstavit ako vzpada pomoc 2r. dietata. :D:D nuz ale aspon je sranda od nudy urcite neumrieme , ale i tak ma najviac ser.. ked varim a tak rychlo to jedlo zmizne a zostane len bordel :D:D

Ja som sa minule bavila na tom ako mi dcéra rozprávala o nakupovaní . Bola so svojim priateľom a bratom, a kým ona behala po obchode a vyberala tovar, oni len bezradne stáli pri vozíku. A ako na nich bolo vidieť ako trpia....:D
A čo sa týka upratovania, včera v MHD som si vypočula rozhovor dvoch dievčat. Jedna z nich sa sťažovala, že mama jej vždy uprace v skrini a všetko jej tam prehádže a ona potom musí pol dňa hľadať jedno tričko....:rolleyes:.
Myslím, že niekedy sme si same na vine, že sme preťažené. Chceme mať všetko podľa našich predstáv, dokonalé. Možno by bolo dobré sa niekedy opýtať aj ostatných členov domácnosti, čo a ako robiť, aby sa cítili doma príjemne. Možno by sa potom ochotnejšie zapojili do domácich prác....
Barbara
05.03.08,12:48
mimotemy Vlastička mám z toho veľkú radosť, že Ťa tu zase vidím v plnom pracovnom nasadení. Čakala som každý deň, že kedy už ťa tu konečne uvidím.

Veľmi sa teším:---:) nejaká malá pozornosť odo mňahttp://www.gify.nou.cz/kv_ruze1_soubory/2.gif
KvetkaK
05.03.08,12:48
Vlastička dúfam že som Ťa nenahneval :). Len som chcel povedať, že keď sú v rodine rozdelené jednotlivé práce, tak je všetko OK. Problém je vtedy, keď jeden robí všetko a druhý márni čas v krčme.
Vieš niekedy to nieje len o tom, že je v krčme ale ako veľa ženatých mužov povie "veď načo som sa potom ženil?", na to keď mu žena hovorí prečo mi nepomôžeš, prečo nenavaríš občas atď.
A máš pravdu "ve dvou se to lépe táhne". ;) Škoda však, že to neplatí v každej domácnosti.
VladoaKatka
05.03.08,12:51
Ja mám jeden návrh. Čo keby sme tých našich synov naučili to, čo učíme naše dcéry a čo požadujeme od našich manželov. Myslím si, že by nám potom boli naše nastávajúce nevesty veľmi vďačné.

Neviem ako Ty, ale ja som mala len synov a myslím si, že som ich naučila, lepšie povedané naučili sme ich robiť všetky práce, ktoré súvisia s chodom domácnosti. Vysávali, umývali riad, pomáhali aj v záhrade aj variť vedia, dokonca im nerobí problémy spraviť halušky, domáce rezance ba aj lokše.Nevidím, ale som presvedčená o tom, že aj teraz, keď už majú svoje domácnosti, pomáhajú svojim manželkám vo všetkom.
A nevesty som sa ešte nespýtala, či nám vdačia za to, akých majú manželov:)
VladoaKatka
05.03.08,13:06
[quote=Rozalka;666930
Oboch synov synov som k tomu viedla, žiaľ, k nevestám sa nemajú. Neviem, kedy budem babkou?!?![/quote]

Rozalka nič sa neboj, príde aj to :):):)
durisovad
05.03.08,18:19
Dáška len nechváľ, môj manžel nevarí, len na záhrade guľáš, žehlil naposledy plienky pri narodení našej dcéry a to už prešlo 38 rokov...Nie som závistlivá, len neviem pochopiť prečo aj ten môj napriek mužským prácam neurobí aj tie, ktoré dnešní mladí muži robia - ženské, teda varenie a žehlenie? Ale je pravdou, že to nerobí ani môj syn, aj čaj uvarí kalný a vajíčka na mäkko aspoň pol hodiny, aby zmäkli:---

Vlasticka, musim pochvalit. Ten Tvoj sice nevari a nezehli, ale uvaz, ze nepozname tych, ktori varia a zehlia, co za psie kusky stvaraju. Ten Tvoj robi veci, ktore ti mladi urcite nevedia. Budme radi, ze je to tak ako je a nereptajme. Moj muz sice vari, ale o upratovani nema ani ponatia. Napriek tomu by som nemenila a som rada, ze ho mam.
Rozalka
05.03.08,18:28
Vlasticka, musim pochvalit. Ten Tvoj sice nevari a nezehli, ale uvaz, ze nepozname tych, ktori varia a zehlia, co za psie kusky stvaraju. Ten Tvoj robi veci, ktore ti mladi urcite nevedia. Budme radi, ze je to tak ako je a nereptajme. Moj muz sice vari, ale o upratovani nema ani ponatia. Napriek tomu by som nemenila a som rada, ze ho mam.
Kočky, nesťažujte sa. Ja som si o mojom sb myslela, že nie je na nič v kuchyni súci, ale pri polročnom maródení so zlomenou nohou som zistila, že keď treba, aj uvariť, upiecť vie, aj upratať a vyprať. Nemusí to byť tak dokonale čisté, ako si to spravíme my, to je jasné, ale snaha sa cení. Nechcite vyskúšať, či to dokážu, ako som ho vyskúšala ja.
Žehlenie obišiel, to ale ani nebolo treba, od istého času kupujem veci na oblečenie zásadne bez potreby žehlenia. :)
janomila
05.03.08,18:30
Prisla som dnes do práce a kolegyňa sa mi sťažovala, že od soboty má doma tichú domácnosť. Ked som sa jej opýtala prečo, hovorí mi, že prišla v sobotu o pol tretej z práce domov (momentálne ťaháme šesť smien v týždni) a muž sa jej od televízora opýtal, čo budú jesť. Ked sa ho spýtala čo robil celé doobedie, povedal, že nič, lebo do pol druhej spal. Ja na jej mieste by som ho ovalila panvicou po tej sprostej hlave, aspoň by som mala chvíľu pokoj. Apropo, pomoc od 2-ročného dieťaťa. Niekedy mám pocit, že nám tie naše ratolesti chcú pomôcť akurát tak do hrobu. Dokážu človeka tak vytočiť, že by mohol aj vraždiť a potom večer spinkajú ako anjelici a človeku až srdce stisne od lásky k nim. Najradšej som, ked im poviem, aby si upratali izbu, oni zachvíľu pribehnú s rozžiarenými tváričkami, že už je hotovo a ja potom spoza postele vyťahujem plesnivé zvyšky týždenného jedálnička. No povedzte, dá sa ich nemilovať?
cloe
05.03.08,18:31
Rozalka, so všetkým súhlasím, dokonca aj s tým žehlením-nežehlením;)
Som na tom podobne.
janomila
05.03.08,19:08
Vladoakatka ešte chcem reagovať na tvoj príspevok. Aj ja mám takú svokru, ktorá si muža naučila pomáhať a viedla k tomu aj syna (moju polovičku), takže vdakabohu je vás, takýchto zlatých žien viac, a dúfam, že aj tvoje nevesty sú ti vdačné tak, ako som ja mojej svokre. Možno ti to len nevedia dať najavo. Ved aj mne trvalo dlho, kým som dokázala povedať svokre "dakujem mama".
VladoaKatka
06.03.08,03:58
Vladoakatka ešte chcem reagovať na tvoj príspevok. Aj ja mám takú svokru, ktorá si muža naučila pomáhať a viedla k tomu aj syna (moju polovičku), takže vdakabohu je vás, takýchto zlatých žien viac, a dúfam, že aj tvoje nevesty sú ti vdačné tak, ako som ja mojej svokre. Možno ti to len nevedia dať najavo. Ved aj mne trvalo dlho, kým som dokázala povedať svokre "dakujem mama".

Vieš ja som dávno,pradávno počula: Najlepšie svokry sú tie, ktoré nemajú dcéry - nemajú s kým porovnávať svoje nevesty." A ja som tiež v tej situácii a je na tom pravdy. Ja nevesty mám rada, ako svojich synov, keď vidíš, že si rozumejú, čo viac môže rodič chcieť. A to oslovenie rodičov svojich partnerov mama a otec si myslím, že každej a každému išlo a ide ťažko, tiež mi to trvalo a niekedy aj teraz po 33-och rokoch je to také zvláštné, najlepšie sa oslovovali a to hádam v každej rodine, keď už boli deti - to hneď boli babka a dedko a s tým asi nemá nikdo problémy.
VladoaKatka
06.03.08,04:11
Kočky, nesťažujte sa. Ja som si o mojom sb myslela, že nie je na nič v kuchyni súci, ale pri polročnom maródení so zlomenou nohou som zistila, že keď treba, aj uvariť, upiecť vie, aj upratať a vyprať. Nemusí to byť tak dokonale čisté, ako si to spravíme my, to je jasné, ale snaha sa cení. Nechcite vyskúšať, či to dokážu, ako som ho vyskúšala ja.
Žehlenie obišiel, to ale ani nebolo treba, od istého času kupujem veci na oblečenie zásadne bez potreby žehlenia. :)

Toto isté som mala aj ja pred 3-mi rokmi, štvornásobná zlomenina členku - operácia a potom druhá na odstránenie drôtov z členku - kto to zažil, vie potvrdiť od vstávania, obliekania, raňajok... až to nešťastné večerné kúpanie to je niečo hrozné, ale môj muž mi pomáhal oddane. Varenie, pranie, upratovanie všetko bolo na jeho pleciach. Prvýkrát v živote som vtedy žehlila posediačky, to som už musela robiť ja, ale aj tak mi to bolo "PROTISRSTI", aby ma takto obskakoval.
Kupujem aj ja veci "nepotrebné žehliť", ale ja žehlím všetko,muž mi za to nadáva, ale ja to prádlo nemôžem bez toho uložiť do skrine. Aha a tu som sa pristihla, že "len čo ja spravím je dobré".
janomila
06.03.08,08:37
Dnes som si spravila upratovacie doobedie ( zas budem poobede v práci ako handra) a tak nemám čas ani na poradu ( muž sa ma už pýtal či nie som chorá Ha-Ha). Ak by nebolo Porady, ani by som si nemohla s nikým pokecať. Chcem sa opýtať, milí poradáci, či nemáte niekto doma zvieratko, ktoré sa volá Osmák degu. Ja mám dvoch, a bola by som rada, keby som si mohla s niekým pokecať o týchto fantastických zvieratkách. A ešte jednu radu by som potrebovala. Už pol roka zháňam štartér do môjho autíčka Renault 9. Nepoznáte niekto stránky nejakého autovrakoviska alebo nejakého bazáru, kde sa za slušnú cenu dajú zohnať náhradné diely do starších áut?
Bastian
06.03.08,08:55
Dnes som si spravila upratovacie doobedie ( zas budem poobede v práci ako handra) a tak nemám čas ani na poradu ( muž sa ma už pýtal či nie som chorá Ha-Ha). Ak by nebolo Porady, ani by som si nemohla s nikým pokecať. Chcem sa opýtať, milí poradáci, či nemáte niekto doma zvieratko, ktoré sa volá Osmák degu. Ja mám dvoch, a bola by som rada, keby som si mohla s niekým pokecať o týchto fantastických zvieratkách. A ešte jednu radu by som potrebovala. Už pol roka zháňam štartér do môjho autíčka Renault 9. Nepoznáte niekto stránky nejakého autovrakoviska alebo nejakého bazáru, kde sa za slušnú cenu dajú zohnať náhradné diely do starších áut?
?
http://www.vrakoviska.sk/
O osmákovi môžeš podebatiť tu:
http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=5414
http://www.hlodavce.sk/viewforum.php?f=40&sid=3d41fdb01414c871444d66b25a3d965a
http://forum.vivarista.sk/viewtopic.php?start=15&t=7
janomila
06.03.08,09:29
Bastian dakujem veľmi pekne. Tomu sa hovorí rýchlosť. Poradička je veru super vec.:o:o:o
janomila
06.03.08,20:45
Sú veci, na ktoré si asi nikdy nezvyknem. Aj sa sama sebe čudujem, hovorím si " Jana, v tvojom veku sa ešte niečomu divíš a vytáča ťa to?". No asi patrím medzi tých nenapraviteľných hľadačov spravodlivosti a potom vždy banujem. Zažili ste niekedy v práci kolegyňu (kolegu), ktorý dokázal svoje menej závažné zdravotné problémy tak predať, že ste ho mali vrcholne plné zuby(a keby len tie!)? U nás jednu takú "hnilobu hnilú simulantskú" máme a už nevieme čo s ňou. Sú mi odporní takí ľudia, ktorí dokážu profitovať z ohľaduplnosti a poctivosti iných. Na jednej strane žena, ktorá statočne bojuje s rakovinou a nepriazňou osudu a na druhej taká, ktorá sa nevie rozhodnúť na ktorej nohe má krívať (niekedy na to úplne zabudne), ale má papier, že nemôže stáť. Niekedy mi potom možnosť niekomu vykrútiť krk pripadá mimoriadne zaujímavá. Bola som vychovaná v tom, že starým, chorým a slabým treba pomáhať a patrím medzi tých naivistov, že niekedy vyjdem za dobrotu na žobrotu, ale takýmto ľudom , boh mi odpusť, by som radšej tým krkom zakrútila, ako podala pohár vody.
Bionda
07.03.08,16:03
Janomila, my tiež máme doma osmáka degu párik- dcéra je odborník a všetkých nás občas ohuruje svojimi znalosťami, pred pár dňami sa nám narodilo malé deguliatko. Úplne prvú sme si doniesli domov samičku- kinderko- o 3 mesiace sme mali 3 mláďatká :D:Dv jednom.
Je to veľmi inteligentný tvor a vždy ma udivuje ako lezie dcére po pleci a poslúcha... Prajem veľa radosti, len si daj pozor, aby sa ti nedostalo von z domčeka, lebo zuby to má riadne :D:D poprehrýza neuveriteľné hrúbky :D:D bobor v mini podobe :D
janomila
08.03.08,08:07
:D:D:DMilá Bionda, ja mám dvoch chlapcov osmákov Dorka a Miška. Nechcela som párik, lebo mojej mame samička zomrela pri pôrode a oni sú schopné otehotnieť hned po pôrode a samičky potom zomierajú oveľa skôr, pretože sú vyčerpané pôrodmi. Osmáci by mali mať mladé maximálne dvakrát do roka. A tie zuby. Ja ich púšťam pobehať po izbe, ale vždy s nimi musí niekto byť, lebo sú ako malé deti. Ked sú bez dozoru, robia neplechu. Ale mám z nich takú radosť, že im sem tam nejakú tú neplechu odpustí. Sú to naozaj veľmi inteligentné zvieratká a už by som osmáčikov veru nemenila.
VTerezka
08.03.08,09:14
Ľudkovia moji zlatí, asi nepoviem nič nové. Ale pokúsim sa prispieť svojou skúsenosťou. Ako tu bolo už spomenuté. Na utieranie prachu som vyčlenila 1x za týždeň - zvyšok privieram oči. Upratujem to, čo horí. A snažím sa nestresovať - to sa dobre povie, najmä v situácii, keď už idete na doraz a niekto ešte pridá.
Ale vždy ma upokojí hudba - hovorím, nič nové. Moja osvedčená forma muzikoterapie je jedno CD -soundtrack z filmu Nothing Hill. Vlastne som prišla na to, že pri ňom účtujem už piaty rok a ešte sa mi neobohralo v ušiach. Čo poviete ? Skúste napísať, aká hudba upokojuje Vás ? A či vôbec ? hm? Krásny dník všetkým...
janomila
08.03.08,10:02
Milá Terezka, takisto mám svoju obľúbenú muzičku, ktorú si púšťam vo vani, alebo sko podmaz pri upratovaní. Jamám rada Georga Michaela, Kylie, Madonnu, proste osemdesiate roky, alebo klasiku Bacha, Haydna, Albinoniho. Takisto soundtracky, trebárs Platoon. Muzikoterapia je senzačná vec a dokonca dokáže aj také žehlenie alebo utieranie prachu urobiť ak už nie príťažlivým, tak aspoň znesiteľným.
Rozalka
08.03.08,11:31
Janomila, my tiež máme doma osmáka degu párik- :D
Jednoducho neviem, o aké zvieratko ide, nie som v obraze, môžete niekto prilepiť fotku?
Olice
08.03.08,12:33
Jednoducho neviem, o aké zvieratko ide, nie som v obraze, môžete niekto prilepiť fotku?
Rozalka, ja to síce doma nemám, ale vygúglila som Ti toto, tak snáď sa nemýlim :)

http://www.osmandegu.estranky.cz/archiv/iobrazek/1
http://www.osmandegu.estranky.cz/
cactus
08.03.08,12:43
Rozalka, ja to síce doma nemám, ale vygúglila som Ti toto, tak snáď sa nemýlim :)

http://www.osmandegu.estranky.cz/archiv/iobrazek/1
kukám, kukám na toto vygooglené a ?:confused:
alebo zase len ja? :(
nevidím?:mee:
mysimis
08.03.08,12:45
Olice
08.03.08,12:48
kukám, kukám na toto vygooglené a ?:confused:
alebo zase len ja? :(
nevidím?:mee:
nie je to vidieť :eek:
mysimis
08.03.08,13:17
nie je to vidieť :eek:

Netráp sa Olice, ja som to tam už prilepila.:)
cactus
08.03.08,13:31
kuk sem: http://cisarikova.blog.sme.sk/c/32923/Degu-cilsky-osmak-degu.html


Netráp sa Olice, ja som to tam už prilepila.:)

priznám sa, v živote som o takom zvieratku nepočula.
Je to niečo medzi marčaťom, zajacom, myšou a..... samým sebou, že?

A že vraj osmozub - zaujímavé.

Takže, ďakujem za názorné vysvetlenie
Olice
08.03.08,13:31
Netráp sa Olice, ja som to tam už prilepila.:)
Netrápim :), dala som tam aj stránku, keď nie je obrázok vidieť ;).
Sarah1
08.03.08,16:46
Čas je to čo nám chýba. Niekedy som si myslela že týždeň je dlhý, dnes sa mi to nezdá. Problém je, že si myslím, že musím všetko stihnúť. Pravda je taká, že vôbec nie. Máme nárok aj na svoj súkromný čas. Tak si ho dopraj a zistíš, že to nebolo ani také dôležité. A ostatní členovia rodiny sa určite zapoja.
Nika
08.03.08,21:15
toto sa do tejto témy hodí......
janomila
09.03.08,09:26
Milá Sarah, máš pravdu. Ja mám tiež niekedy dojem, že deň už nemá 24 hodín, ale že sa nejako skracuje. Tuším, že tá teória relativity naozaj platí. Máme stále viac povinností za relatívne menej času. A pritom čas sa nezmenil. Minule som sa svojej lekárke sťažovala, že asi budem potrebovať niečo na zlepšenie pamäti, lebo čo si nenapíšem, na to zabudnem. Dostala som odpoveď, že to nie je mojou pamäťou, ale tým, že naše mozgy sú vystavené obrovskému množstvu vnemov a informácií, s ktorými majú problém sa vysporiadať. Preto si treba mozog naučiť, že to, čo nie je dôležité, treba vypustiť. Takže obezita Britney Spears mi mozog asi zaťažovať nebude. Ale pripomienky v mobile mi aj tak stále pípajú.Skúsim priložiť fotku mojich osmáčikov, ale neviem, či sa mi to podarí.
cactus
09.03.08,09:52
Rozalka
09.03.08,12:23
Olinka, Miška, Janomilka, ďakujem, vďaka vám som "in", inak by som si myslela, že je to nejaký zakrpatený zajko.
janomila
09.03.08,17:48
:---Konečne je večer, deti sú obriadené, úlohy napísané, veci na zajtra nachystané a ja mám trocha kľudu na písanie. Chcela som vám, milé kočky poráďáčky, povedať o sbvojej skúsenosti s geniálnym pomocníkom v domácnosti. Pred štyrmi rokmi sme sa sťahovali do nového bytu, ktorý bol pekný, ale nemal ani balkón ani sušiareň. A tak, keď sa ma rodičia pýtali, čo chcem do nového bytu, chcela som sušičku na bielizeň. A odvtedy vravím, že je to môj najužitočnejší pomocník. Nielen že vysuší a vyvetrá prádlo, ale keďže má aj tzv. nekrčivú úpravu, skoro úplne som prestala žehliť. Proste operiem, vysuším, poskladám a dám do skrine. Bez ohľadu na počasie. Milé dámy, ktoré máte skúsenosti s touto šikovnou mašinkou, pridajte svoj názor. Ja som vlastne takto vyriešila problém so žehlením-nežehlením. Ale aj tak je to zvláštne: máme doma plno strojov a strojčekov, ktoré nám majú uľahčovať prácu, ale roboty máme aj tak vyše hlavy. Ale dnes je nedeľa a tak volím postup strategického ústupu a pred robotou ujdem. Napríklad do napenenej vane. Čo poviete, milé dámy, nie je to vynikajúca taktika?
Bionda
09.03.08,18:13
Toho samčeka sme dokupovali min. rok, lebo dcéra si zabezpečila veľkú klietku s konármi a tak nás "ukecala" predstavte si, že som ho pri Hornbachu naháňala popod autá aj mužom, ktorý podcenil nového a myslel si, že to naša Lima. A nebyť jedného naozaj ochotného pána, ktorému veľmi ďakujem a že vraj je brankár- čo som sa dozvedela, keď mi ho pomohol chytiť, určite kupujeme ďalšieho. :D
Osmák je úžasný aj v tom, že ten vás nikdy nepohryzie a naozaj ani divého, ako bol ten nový, keď vystrašeného chytíte, vás nepohryzie, ako napr. škrečok .
Tá vaňa je úžasná a aj s hiudobným podmazom naozaj hudby ktorú máte radi, je naozaj veéééľmi lahodné aj pre dušu. Z vane vyjde nový človek :) Príjemné hovenie:)
Rozalka
09.03.08,18:25
:--- ... chcela som sušičku na bielizeň. A odvtedy vravím, že je to môj najužitočnejší pomocník. Milé dámy, ktoré máte skúsenosti s touto šikovnou mašinkou, pridajte svoj názor.
Ja mám na sušičku veľmi ťažké srdce, po návšteve u brata v USA som mohla moje najobľúbenejšie veci vyhodiť, tak sa zbehli, ich veciam sa nič nestalo.
Okrem toho, čo sa dalo ešte nosiť, vyzeralo ako psovi z úst vytiahnuté, takže som musela žehliť, čo inak nerobím, lebo nosím veci, ktoré žehliť netreba. :mad:
Nemám rada túto šikovnú mašinku. :D:D:D
Bionda
09.03.08,18:58
Na sušičku tiež nedám dopustiť a je to tiež o tom, aby ušetril čas a hlavne za krátky čas mám usušenú blielizeň a nemusí niekde visieť a v zime aj niekoľko dní v práčovni.
Ak človek zvolí vhodný program (citlivá bielizeň, polovičný výkon a pod.)tak sa dá usušiť všetko bez akejkoľvek ujmy. A hlavne keď použije aj nastavenie kedy sušiť a kedy vypne a hneď vyberie+ľahké žehlenie, tak prádlo je práveže minimálne žehlenia potrebné:)
Ja moju sušičku mám veľmi rada:)
janomila
09.03.08,19:04
Neviem, či je zo mňa nový človek, mila Bionda, ale určite čistejší a voňavejší. Ale je fakt, že človek si pripadá ako znovuzrodený.Som rada, že nie som sama, ktorá patrím do rodiny osmákomilov, sú to naozaj úžasné zvieratká. Ja už podľa zvukov, ktoré vydávajú poznám, čo chcú, čo sa im nepáči. Osmozúbky, keby ste tak ešte hovoriť vedeli. Ja mám vo všeobecnosti dobrý vzťah k zvieratám. Myslím si, že človek, ktorý je dobrý k nemým tváram, je dobrý aj k ľuďom.
Bionda
09.03.08,19:07
Nám strašne pískali, keď jeden z nich umrel, srdcervúci piskot, tak sa tieto múdre tvory lúčili so svojim súkmeňovcom a súhlasím s tebou, že sú to rozumné tvory.
janomila
09.03.08,19:18
Keď sa ma ľudia pýtajú, ako môžem chovať v byte takéto zvieratká(rozumej, že vyzerajú ako myši) tak to vysvetlím takto. Keď prídem z práce, privítajú ma deti: maminkáááá, naša maminkáááá, ahoj, čo si nám priniesla? Keďže pracujem vo firme, kde sa vyrábajú také malé motory, vždy im poviem, že nič. Jedine, ak by ma nechytil vartáš, tak by som mohla doniesť rotor, stator, kúsok drôtu a pod. A tak milé deti prestanem zaujímať až do chvíle, keď prídem z obchodu. Ale osmozúbky, tie ma privítajú pískaním a ku šťastiu im stačí dať ruku a poláskať a potom doslova pradú ako mačky. Od detí musím božtek niekedy vyžobrať, ale tí moji chlpáči, tí by sa maznali stále. Je fakt, že zvieratá sú väčšinou vďačnejšie ako ľudia a za dobré sa vždy dobrým oplatia. Aspoň mne ano.
janomila
10.03.08,17:33
Milí poraďáci, myslela som si, že svoje deti poznám, ale dnes ma moja päťročná dcéra priklincovala. Ráno prišla za mnou do kúpeľne a s bohorovným pokojom sa ma opýtala:" Mami, prečo my nemáme vši" No teda, skoro som okoktavela, ale s maximálnym úsilím som zachovala vážnu tvár a spýtala som sa jej prečo by sme mali mať vši. Odpoveď znela:" Lebo ostatní majú vši." ( V škôlke sa pravidelne opakuje výzva prezerať deťom hlavy). Snažila som sa jej vysvetliť pozitíva toho, že má čistú hlavu, ale nepochodila som. Proste je to podľa nej nespravodlivé, že iné deti vši majú a ona nie. Poraďte mi, ako mám vysvetliť päťročnému dieťaťu, že jej správanie je obyčajný otočený snobizmus alebo niečo podobné. Dúfam, že nabudúce bude chcieť niečo ešte romantickejšie, napríklad svrab.:mad:A ako zlatý klinec programu vám poviem, ako vysvetlila svojej tiež päťročnej kamarátke úlohu Boha v evolúcii druhov:" Ty to nevieš? Pánbo bol menežer!!!" Moja hĺbavá ropotačka mi určite ešte pripraví nejednu krušnú hodinku.
tina1
10.03.08,17:48
To bud rada, ze chodi iba do skolky. Moj syn, ked chodil do ZS, tam si kupovali vsi jeden od druheho za 5 SK. Dovodom ich kupcenia bolo volno na deratizaciu hlavy. No uznajte naco vsetko pridu nase ratolesti. :D:D:D
mysimis
10.03.08,17:52
Tinka, dnes už idú vši za 20,- Sk....:D:D:D
tina1
10.03.08,17:54
neblazni............. dobry biznis :D:D:D:D
Bionda
10.03.08,19:02
Keď sa ma ľudia pýtajú, ako môžem chovať v byte takéto zvieratká(rozumej, že vyzerajú ako myši) tak to vysvetlím takto. Keď prídem z práce, privítajú ma deti: maminkáááá, naša maminkáááá, ahoj, čo si nám priniesla? Keďže pracujem vo firme, kde sa vyrábajú také malé motory, vždy im poviem, že nič. Jedine, ak by ma nechytil vartáš, tak by som mohla doniesť rotor, stator, kúsok drôtu a pod. A tak milé deti prestanem zaujímať až do chvíle, keď prídem z obchodu. Ale osmozúbky, tie ma privítajú pískaním a ku šťastiu im stačí dať ruku a poláskať a potom doslova pradú ako mačky. Od detí musím božtek niekedy vyžobrať, ale tí moji chlpáči, tí by sa maznali stále. Je fakt, že zvieratá sú väčšinou vďačnejšie ako ľudia a za dobré sa vždy dobrým oplatia. Aspoň mne ano.
S tým ako sú to milé zvieratká pkne súhlasím a aj s ich inteligenciou nakoľko vraj si zapamätajú každého kto im ublíži - nikto z našej rodiny to nie je :) takže nám dôverujú. Naša Lima má najradšej orech a jablko, Zigi ten špekuluje najviac a to malinké už ako 1dňové behalo a začalo liezť po strome čo majú v klietke.
Na margo sušičky a voňavosti oblečenia véééľký súhlas, nikdy nebude prádlo tak voňavé a nadýchané ako vybraté zo sušičky.
Janomila :D neboj sa svrab sa kúpiť nedá- veľmi tie potvory nevidno, ale myslím si čoskoro pri hygiene našich niektorých spoluobčanov budem doporučovať aj smetiaky otvárať zásadne s vreckom na ruke, aby sme zabránili prípadnej kontaminácii a zisku svrabu- preniká pod kožu v najtenšej časti.:D
danushka
10.03.08,19:49
To bud rada, ze chodi iba do skolky. Moj syn, ked chodil do ZS, tam si kupovali vsi jeden od druheho za 5 SK. Dovodom ich kupcenia bolo volno na deratizaciu hlavy. No uznajte naco vsetko pridu nase ratolesti. :D:D:D


Tinka, dnes už idú vši za 20,- Sk....:D:D:D


neblazni............. dobry biznis :D:D:D:D

Teda:eek:...to som nevedela, že aj tieto zvery sa dajú speňažiť. Pred dvoma rokmi moja dcéra doniesla domov tiež tento ,,tovar". Dva týždne sa driapala až mi to nedalo a pozrela som jej do vlasov. Skoro som dostala infarkt! Hemžilo sa to v tých jej dlhých vlasoch. No napadlo by doma len tak niekoho, že má zavšivené dieťa? Pri pohľade na poriadne hniezdo vší ma okamžite začalo svrbieť celé telo a mužovi som povedala, nech pozrie aj do mojich vlasov. Našiel tam čiernu vypasenú všicu nacucanú krvou a to ma teda pochytila riadna panika spojená so zúfalstvom, že je už skoro hlboká noc a čo teraz...Muž a syn šli okamžite pod strojček dohola a ja v ten večer s dcérou sme ako prvú pomoc použili ORTHOSAN na psov a mačky. Odvšivovali sme sa preventívne ešte mesiac, dcérke som vyťahovala zoschnuté hnidy 3 mesiace a krásne dlhé vlasy sme ostrihali. Keď si na to spomeniem, tak mám ešte stále husiu kožu , že by ste mohli na mne mrkvu strúhať:eek:...
VladoaKatka
11.03.08,07:13
....A tak, keď sa ma rodičia pýtali, čo chcem do nového bytu, chcela som sušičku na bielizeň. A odvtedy vravím, že je to môj najužitočnejší pomocník. Nielen že vysuší a vyvetrá prádlo, ale keďže má aj tzv. nekrčivú úpravu, skoro úplne som prestala žehliť. Proste operiem, vysuším, poskladám a dám do skrine. Bez ohľadu na počasie. Milé dámy, ktoré máte skúsenosti s touto šikovnou mašinkou, pridajte svoj názor. Ja som vlastne takto vyriešila problém so žehlením-nežehlením. Ale aj tak je to zvláštne: máme doma plno strojov a strojčekov, ktoré nám majú uľahčovať prácu, ale roboty máme aj tak vyše hlavy. Ale dnes je nedeľa a tak volím postup strategického ústupu a pred robotou ujdem. Napríklad do napenenej vane. Čo poviete, milé dámy, nie je to vynikajúca taktika?

No až také terno tá sušička nie je. Ja mám tiež, tá eufória zo začiatku ma opustila už dávno.
Prečo...
1. všetko prádlo sušené v sušičke vydrží podstatne menej, ako sušené voľne.
Froté úteráky sú síce mäkšie, ale za rok sú ako sito, všetko bavlnené
prádlo stráca na kvalite.
2. sú veci ktoré stejne musím sušiť voľne rozložené, lebo sa nehodia do sušičky, ponožky 8-ky sú tak 4-ky po sušení, tričká ak obsahujú trochu sintetiky už sa nemôžu sušiť v sušičke.

A s tou vôňou prádla tiež nemôžem súhlasiť.Môžem dať aviváž akú chcem, vôňa je v priestore ale z toho prádla sa to vytratí.
Nie je nad prádlo vysušené volne v záhrade.
Ja sušičku teraz už používam len vo vínimočných prípadoch - súrne vysušiť, a uznajte to je zase drahý špás.
janomila
11.03.08,14:00
Keď som bola malá, tiež som doniesla domov "tovar" v podobe vší. Moja mama mi každé ráno zapletala vrkoče, ktoré som mala po pás a dávala na ne veľké mašle. Keď ma strojčekom strihali, plakala. Ten šampón na psov a mačky je na to vraj veľmi dobrý. A tiež som počula, že sa dajú vši speňažiť, ale prevádzkovať takýto biznis, to teda chce silný žalúdok.:confused::confused::confused: Uvažujem či nám bolo treba trhové hospodárstvo.
ale deti majú vo všeobecnosti dobrý vzťah k takým veciam, ktoré nám dospelým akurát nadrapujú žalúdok. Minule sa moje dievčence aj s dvoma kamarátkami krásne hrali v záhrade, ktorú máme za bytovkami. Až mi to bolo divné, a tak som ich išla trochu omrknúť. No, znesiem toho veľa, ale mať ako hračku zdochnutú mačku v rozklade, to už bolo na mňa moc. A tie fascinované tváre dievčeniec, ktoré hneď postrehli, že mačička nemá oči a že jej vidno do bruška!!! Na večeru som vtedy do seba dostala iba čaj, ale deti boli nadšené. Neprestáva ma udivovať tá fascinácia zdochlinami, výkalmi a podobnými radostnými vecami. Naozaj sme boli aj my takí??? Po kom teda tie deti sú???
Nika
11.03.08,14:05
Keď som bola malá, tiež som doniesla domov "tovar" v podobe vší. Moja mama mi každé ráno zapletala vrkoče, ktoré som mala po pás a dávala na ne veľké mašle. Keď ma strojčekom strihali, plakala. Ten šampón na psov a mačky je na to vraj veľmi dobrý. A tiež som počula, že sa dajú vši speňažiť, ale prevádzkovať takýto biznis, to teda chce silný žalúdok.:confused::confused::confused: Uvažujem či nám bolo treba trhové hospodárstvo.
ale deti majú vo všeobecnosti dobrý vzťah k takým veciam, ktoré nám dospelým akurát nadrapujú žalúdok. Minule sa moje dievčence aj s dvoma kamarátkami krásne hrali v záhrade, ktorú máme za bytovkami. Až mi to bolo divné, a tak som ich išla trochu omrknúť. No, znesiem toho veľa, ale mať ako hračku zdochnutú mačku v rozklade, to už bolo na mňa moc. A tie fascinované tváre dievčeniec, ktoré hneď postrehli, že mačička nemá oči a že jej vidno do bruška!!! Na večeru som vtedy do seba dostala iba čaj, ale deti boli nadšené. Neprestáva ma udivovať tá fascinácia zdochlinami, výkalmi a podobnými radostnými vecami. Naozaj sme boli aj my takí??? Po kom teda tie deti sú???

Deti sú skrátka zvedavé, zaujíma ich všetko nové........ :)
janomila
11.03.08,16:29
Moji poraďáci, kto ste fundovaný v zákonníku práce, povedzte mi , ako je to s nadčasmi v práci? My od začiatku januára robíme šieste smeny (ranné, poobedné), lebo firma je v krízovej situácii. Ako je to stanovené v ZP? Ja už teraz ťahám šiesty týždeň vkuse(okrem nedieľ) a mám toho plné zuby. Nemám nič proti jednej prípadne dvom sobotám, človek si príde na nejakú korunu, ale už je toho moc. Len sa bojím, aby som si nevypočula to známe:"nepáči sa vám, môžete ísť"
Rozalka
14.03.08,19:54
Ja mám na sušičku veľmi ťažké srdce, :mad:


No až také terno tá sušička nie je. Ja mám tiež, tá eufória zo začiatku ma opustila už dávno.

Nie je nad prádlo vysušené volne v záhrade.
Ja sušičku teraz už používam len vo vínimočných prípadoch - súrne vysušiť, a uznajte to je zase drahý špás.
Katka, presne si vystihla moje pocity...
Eulalia
15.03.08,04:57
Moji poraďáci, kto ste fundovaný v zákonníku práce, povedzte mi , ako je to s nadčasmi v práci? My od začiatku januára robíme šieste smeny (ranné, poobedné), lebo firma je v krízovej situácii. Ako je to stanovené v ZP? Ja už teraz ťahám šiesty týždeň vkuse(okrem nedieľ) a mám toho plné zuby. Nemám nič proti jednej prípadne dvom sobotám, človek si príde na nejakú korunu, ale už je toho moc. Len sa bojím, aby som si nevypočula to známe:"nepáči sa vám, môžete ísť"
Ročne môže zamestnávateľ nariadiť maximálne 150 hodín nadčasov. Ďalších 100 hodín nadčasov ročne len so súhlasom pracovníka.
Bionda
17.03.08,11:11
Ja na margo sušičky sa musím zastať jej, že mne teda prádlo naozaj až extrémne dlho a nádherne vonia, práveže ak ho suším vonku alebo v práčovni len tak voľne, tak takého mäkkého a voňavého prádla sa nedočkám. nemám ani nejaký extra aviváž normálne quanto. Ja som teda z jej službami naozaj veľmi spokojná, už 1,5 roka. a ani to prádlo po 1,5r sušenia v sušičke nie je opotrebované a (musím si zaklopať na drevo:D možno aj o lebku stači), že ani zbehnuté prádlo som nezažila. Ja si myslím, keď sa zvolí správny program, teplota,typ prádla, všetky údaje čo sú dôležité, tak naozaj ma ešte nepodrazila- a susím v nej naozaj všetko, dokonca aj páperové vetrovky, vlnené svetre (je na to program)....
janomila
18.03.08,07:34
Ono je to zrejme so všetkým tak. Niekomu vyhovuje to, inému ono. Ja si už bez takýchto pomocníkov v domácnosti neviem ani život predstaviť. Keď počúvam rozprávať starých ľudí, hlavne ženy, ako žili, myslím, že sme na tom, aspoň čo sa týka fyzickej námahy, ďaleko lepšie. Predstava pláchania v potoku mi nepripadá romantická. Preto dávam klobúk dole pred všetkými babkami a prababkami, ktoré sa takýmto spôsobom doslova zodrali. Nám dnes zaberá najviac času zamestnanie. Kedysi boli ženy doma a chlapi živili rodiny. Nebol to síce žiadny luxus, ale ľudia žili. Síce skromne, ale určite zdravšie a s menej stresmi. Dnes, keby som chcela zostať doma, prípadne pracovať len na polovičný uväzok, síce by sme z manželovho príjmu zaplatilli bývanie, energie, telefóny, poistky, pôžičky atď, ale o by sme jedli, to teda neviem. Ešte v lete by to šlo, mohli by sme sa pásť, ale čo v zime? Aj tak by som asi nedokázala byť doma, ale ak by môj muž zarobil toľko, aby sme mohli slušne žiť, ten polovičný úväzok by mi celkom vyhovoval. A deťom určite tiež.
janomila
27.03.08,16:48
Milí poraďáci, ktorí ste kvetinkoví záhradkári ako ja, poraďte mi: kúpila som si popínavé ruže- sadeničky kríčky. Kedy ich mám zasadiť? Môžem už teraz alebo mám ešte počkať. A ak je ešte na ruže skoro, ako mám tie sadeničky uskladniť?:confused::confused::confused:
Bionda
31.03.08,17:00
Neuskladnuj, uz sad von. Ja som sice sadila este na jesen, ale jedna z 15 mi neviem preco vobec neozila. Pritom som mala aj ruze v baloch a aj take len s holymi korenmi v pilinach. V nedelu som ich pohnojila pokukala zdatnost a co mi jedna neozila nahradu som dokupila a vysadila a dnes ich muz este postrekoval. Takze hopsa- hejsa vysadit von a tesit sa, ja mam velmi rada ruze a co som aj mala vysadene vzdy boli nadherne kvety a kvitli mi cele leto az do mrazov, len postreky musia byt aby boli zdrave- aj ked su odolne, nejake hubovite pliagy a vosky to sa normalne zbavit neda . Vela radosti
janomila
01.04.08,06:12
Ďakujem za radu. Už aj pôjdu do zeme. Ja som síce len taký kvetinkový záhradkár, pretože bývam v bytovke a mám len také malé záhončeky pred a za barákom, ale aj s tým som spokojná. Moji susedia hovoria, že presne vedia, kedy prišla jar. Je to vtedy, keď sa začnem kutrať v záhradke. Ruže aj ja milujem, ale zatiaľ som si trúfla len na mini a popínavé. Dve popínavé už mám, ale tie som sadila na jeseň pred rokom a pol a už majú nádherné výhonky. Poraď mi Bionda ešte nejaký slušný postrek na ruže. Ja síce osobne proti voškám nič nemám, ale ruže mi žrať nebudú.A ešte jeden problém. Tie čo mám už zasadené môžem už teraz pohnojiť? Ráno býva ešte rezko a nerada bz som niečo pokafrala.
Bionda
01.04.08,10:02
T.r. odporučajú na vošky Vektafid A (inak nie je zlý ani Karate Zeon 50 CS ten sme používali aj v minulom roku a je dobrý aj proti piliarke drobnej aj voškám, čak. d. 3dni, škod. pre človeka) kontaktný a neškodný postrek čakacia doba je tam len 2 dni, takže aj v pribehu obdobia kvitnutia stačí počkať tie 2 dni a potom ich môžeš vôňať koľko chceš :) Na ostatné hrdzu, múčnatku a čiernu škvrnitosť máme Baycor 25WP, odporúčajú síce postrek cca v máji , len mne v min. roku to už bolo neskoro a nejaké hubov. ochorenie mi pozastavilo rast, našťastie liečba zabrala. Na hnojenie je dobrý Kristalon- univers. plod a kvet event. špecial na ruže. V dobrých záhradkárskych ti vedia hneď pomôcť a odporučiť.
Bionda
01.04.08,10:10
Ešte som zabudla , ten Vektafid A je dobrý aj ako predjarný postrek pred kvitnutím všetkých opadavých listnatých okrasných drevín proti prezimujúcim škodcom.
EMILY04
04.04.08,07:32
Janomilka ja mam tiež päť ročne dievcatko a to mi zase velmi rado pomaha. Vies co mi pomohlo? Minutky. Vela prac robime takou hravou formou. Este z pestunky som to obkukala a je to skvela vec. Skus to aj na svojich dvojickach. Kup im pekne minutky a daj im nejaku pracu a natiahni minutky na adekvatny cas za kolko by to mali zvladnut a ked to stihnu dovtedy urobit, pochval ich a skus vymysliet zaujimavu odmenu. To pomaha aspon na tie moje dievcata. Takto som naucila aj tu starsiu akemusi navyku na poriadok, a potom to ide aj bez minutiek.
Drzim ti prsty.
janomila
04.04.08,07:54
Ďakujem vám, dievčence moje, za dobré rady. Vyskúšam hnojivká aj postreky, aby mi tie ružičky krásne kvitli a voňali. A s tými stopkami to tiež stojí za pokus. Zatiaľ síce nezabralo nič, ale za pokus to stojí. Síce frflem na moje deťúrence, že sú nepodarené, ale v konečnom dôsledku môžem byť rada, že sú také ako sú. Včera moja kolegyňa neprišla do práce, pretože lietala so svojím 12 ročným synom po lekároch. Spolužiaci si ho počkali pred školou a zlomili mu nohu, narazili ľadvinu tak, že má krv v moči, dobili celú tvár. Moja otázka znie: čo budú robiť, keď budú mať 18? Alebo upáliť psíka za živa? Videli ste to v telke? Mne je z toho doteraz zle. Ale nič sa nedeje. Nie sú plnoletí a hotovo. Tvrdo sa zastávam zníženia vekovej hranice trestnej zodpovednosti u detí, možno aj na 10 rokov. Ak sú dosť dospelí, aby páchali takéto svinstvo, nech si zvyknú aj na to, že za všetko sa musí zaplatiť.
janomila
04.04.08,07:56
Milá Bionda, chcela som ti dať bodík za rýchlu a detailnú reakciu, ale nechce mi to systém umožniť, pretože naposledy som dávala bod tebe. Takže aspoň "ďakujem".
EMILY04
04.04.08,08:27
Zistila som, ze väčšinou ked mám viac práce a nestíham sa deťom viac venovať ako by som chcela tak vtedy zlostia. Tým svojím správaním upozorňujú na seba.
Myslím, že keby sme sa našim deťom viac venovali tak aj naše deti by boli iné. Keby sme sa s nimi hrali, počúvali ich a snažili sa pochopiť ich detský svet. Veď aj z nich raz budú dospeláci a budú musiet možno riešiť tie isté problémy svojich deti.
Bionda
04.04.08,12:00
Janomila, som rada ak môžem a pomôžem. a ešte k tým ružiam hneď ako budú odkvitať, treba dať taký kvet hneď dole, podporí to ružu, aby vznikali nové kvety a bude ti dlho kvitnúť.
VladoaKatka
17.04.08,09:23
Trochu relaxu, ja robím teraz DP k DPH a Q-né prehľady a musela som trochu prerušiť prácu kvôli vnúčke.

A verte je to pekný relax, balzám na dušu... skúste aj vy vypnúť na chvíľu, napr. táto básnička, ktorú som ju učila....

Tri čarovné slová



Tri čarovné slová viem,
vždy sú so mnou ako tieň.
Keď svoj sladký cukrík zjem,
poviem: "Pekne ďakujem".

Ľahké je to slovko druhé,
podobá sa jarnej dúhe,
neprekáža máčny máčik,
vravieť slušne: "Nech sa páči".

Tretie slovko v ústach nosím,
keď niečo chcem, pekne prosím.
Za to slovko ocko hneď,
dá mi hoc aj celý svet.




http://www.rozpravky.wz.cz/
janomila
23.05.08,17:40
Milí poraďáci, chcem poradiť, resp. vypočuť si názor na otázku: škola v prírode pre druháka ano či nie? Synátor má ísť teraz v júni, je druháčik a ja mám strach pustiť ho. Nie že by som nechcela alebo bola nejaká hysterická mater, ale po tom, čo človek vidí v školách a vôbec v školstve (opité učiteľky a deti odkázané sami na seba, vzpnuté mobily a týždeň bez spojenia s dieťaťom) mám rozhodne obavy. Chlapča sa veľmi teší a ja by som sa chcela tešiť s ním, ale nejaký hlúpy pocit mi hovorí, že to "nem dopadne dobre". Aké máte v tomto smere skúsenosti? Na jednej strane si hovorím, že som zbytočne starostlivá, ale je podľa mňa lepšie byť prehnane a zbytočne starostlivá, ako si neskôr niečo setsakramentsky vyčítať.
Dav
23.05.08,18:02
Moje detváky boli v škole v prírode, keď boli druháčik a tretiačka. Je to pár rokov dozadu, ale dopadlo to dobre. Dodnes na to s nadšením spomínajú.Také základné otázky: vieš, kto mu bude robiť dozor? Ako dôveruješ tým učiteľkám? Alebo idú bez svojich pedagógov? Kto bude mať zdravotnú službu? Kde idú? Poznáš to miesto? Nemáš možnosť ísť ho tam odprevadiť? Poznáš niekoho, kto už s tými učiteľkami na tom mieste bol? Materinské obavy sú veľakrát prehnané, ale materinský inštinkt sa nezvykne mýliť.
Liptáčik
23.05.08,18:12
Moja vnučka bola v škole v prírode už v škôlke. Boli tam týždeň, nevedeli si to vynachváliť a boli spokojné nielen deti, ale aj rodičia. Boli s nimi učiteľky, ktoré ich mali od troch rokov a rodičia mohli učiteľkám volať po večierke bez akýchkoľvek problémov hoci aj denne :).
janomila
30.06.08,19:52
V posledných dňoch mi v ušiach dosť rezonuje otázka, ktorú počúvam skoro od každeho známeho: Čo s deťmi cez prázdniny? Panebože, to sme to dopracovali. Zlatý klinec tomu dnes nasadil môj synátor, ktorý mi vyčítavo odpovedal, že veď on si prázdniny nevymyslel a kam má teda ísť, keď mi vadí, že je doma. Skoro ma porazilo. Hovorím si " Jana, prepánajána, veď aj ty si mala prázdniny a rodičia ti ich takto nekazili"! Je fakt, že doba deťom nepraje. Všade síce počúvame, že deti sú najcennejšie čo máme, že sa im máme venovať, vychovávať ich, ľúbiť ich, ale v skutočnosti je to inak. Príde žena pýtať prácu, pýtajú sa jej na deti, na OČR, na zdravotný stav starkých, aby bolo isté, že sa budú v prípade núdze budú schopní postarať. Prídete pýtať úver, nedajboh, že máte viac detí, vaša bonita klesá nadzvukovou rýchlosťou.Nie som dokonalá matka, ale takéto uvažovanie mi príde zvrátené. Jednoducho je to raz tak dané, že každý živočíšny druh má mláďatá, o ktoré sa stará a my, ľudia, máme aj tú nádhernú výhodu, že ich dokážeme aj milovať, a to je pre mňa priorita. Takže milí spoluutrápení rodičia, aj keď väčšina z nás má z letných prázdnin našich ratolestí nočnú moru, debatujte o tom, až keď deti nebudú na dohľad a dosluch. Pre nich je to najkrajšie obdobie v roku (Vianoce nehnevajte sa) a tak im to nekazme. Tú chvíľu detstva, ktorá im v dnešnej tvrdej dobe ostáva im predsa nesmieme pokaziť.:):):)
janomila
14.07.08,11:14
Využila som dnešný upršaný deň, aby som si dala do poriadku papiere. Od 1.7. som nezamestnaná a zaradená do evidencie na ÚP. Žiadam aj o podporu v nezamestnanosti, keďže prácu mám až od 1.9. Moji milí, žiadali ste už niekedy niečo od štátu? Ak sa na niečo také chystáte, pripravte si dostatočnú zásobu energie a nervov. Nechápem, načo vlastne dostávame zápočtové listy od zamestnávateľov, keď aj tak musím teraz zháňať potvrdenia pre sociálnu poisťovňu o tom, kde, kedy a ako čo som bola zamestnaná a koľko som zarábala, hoci všetky tieto údaje už predsa majú. Veď poistenie som platila. Mne sa zdá, že je to proste o tom, aby odradili ľudí, a tí radšej o nič nežiadali.
wagner
14.07.08,17:28
Tiež mám s tým skúsenosť. Som na ÚP od prvého mája. Zárobky som mala na tlačive, ktoré mi dali v apríli. Prišla som v máji a mohla som to tlačivo na zárobky použiť iba až tak ako WC papier, lebo od prvého mája mali nové tlačivá. Dali mi nové a znovu som bola navštíviť mojich dvoch zamestnávateľov, aby mi to prepísali.Okrem toho mi dali ešte tlačivo a keď som ho doniesla tak "milá pani" zistila, že mi dala staré. Tak mi ho prepísala na nové:(. Jedného by asi riadne kleplo. Ozaj treba pevné nervy.:D:D Pred tromi mesiacmi som dala sťažnosť na jedného zamestnanca ÚP a napísala som, že zvíťazila arogancia štátnej moci. Odpísali mi, že sťažnosť bola opodstatnená, ale zamestnanec nebol arogantný:mad: . Asi si sedia na kábli:D:D
Monika V.
14.07.08,17:41
V posledných dňoch mi v ušiach dosť rezonuje otázka, ktorú počúvam skoro od každeho známeho: Čo s deťmi cez prázdniny? Panebože, to sme to dopracovali. Zlatý klinec tomu dnes nasadil môj synátor, ktorý mi vyčítavo odpovedal, že veď on si prázdniny nevymyslel a kam má teda ísť, keď mi vadí, že je doma. Skoro ma porazilo. Hovorím si " Jana, prepánajána, veď aj ty si mala prázdniny a rodičia ti ich takto nekazili"! Je fakt, že doba deťom nepraje. Všade síce počúvame, že deti sú najcennejšie čo máme, že sa im máme venovať, vychovávať ich, ľúbiť ich, ale v skutočnosti je to inak. Príde žena pýtať prácu, pýtajú sa jej na deti, na OČR, na zdravotný stav starkých, aby bolo isté, že sa budú v prípade núdze budú schopní postarať. Prídete pýtať úver, nedajboh, že máte viac detí, vaša bonita klesá nadzvukovou rýchlosťou.Nie som dokonalá matka, ale takéto uvažovanie mi príde zvrátené. Jednoducho je to raz tak dané, že každý živočíšny druh má mláďatá, o ktoré sa stará a my, ľudia, máme aj tú nádhernú výhodu, že ich dokážeme aj milovať, a to je pre mňa priorita. Takže milí spoluutrápení rodičia, aj keď väčšina z nás má z letných prázdnin našich ratolestí nočnú moru, debatujte o tom, až keď deti nebudú na dohľad a dosluch. Pre nich je to najkrajšie obdobie v roku (Vianoce nehnevajte sa) a tak im to nekazme. Tú chvíľu detstva, ktorá im v dnešnej tvrdej dobe ostáva im predsa nesmieme pokaziť.:):):)

Ja má dve deti 4,5 a 3 ročné a škôlku chcú na 5 týždňov zavrieť. Tiež moja nočná mora. Aj keď svokrovci už sú na dôchodku, neviem si predstaviť, že im nechám našich dvoch čertíkov na starosti celé prázdniny.:)
janomila
15.07.08,13:30
Ja má dve deti 4,5 a 3 ročné a škôlku chcú na 5 týždňov zavrieť. Tiež moja nočná mora. Aj keď svokrovci už sú na dôchodku, neviem si predstaviť, že im nechám našich dvoch čertíkov na starosti celé prázdniny.:)
Milá Monika, ja by som bola celkom rada, keby tí moji "anjelíci" išli aspoň na týždeň na prázdniny. Mám svokrovcov na dôchodku, aj by boli radi, keby deti išli k nim, ale oni nie. Boli na prázdninách od piatku a v nedeľu sme už museli ísť pre nich, lebo zuňali, že chcú ísť domov. Ale mala som aspoň necelé tri dni pokoj. Treba byť vďačný aj za tie drobné radosti. Ináč, aj u nás je škôlka zavretá a na nejaké tábory bohužiaľ nemám financie. Takže bohužiaľ, deti sú doma. A vďaka fantastickému počasiu sú neznesiteľné.:(
janomila
15.07.08,13:36
Tiež mám s tým skúsenosť. Som na ÚP od prvého mája. Zárobky som mala na tlačive, ktoré mi dali v apríli. Prišla som v máji a mohla som to tlačivo na zárobky použiť iba až tak ako WC papier, lebo od prvého mája mali nové tlačivá. Dali mi nové a znovu som bola navštíviť mojich dvoch zamestnávateľov, aby mi to prepísali.Okrem toho mi dali ešte tlačivo a keď som ho doniesla tak "milá pani" zistila, že mi dala staré. Tak mi ho prepísala na nové:(. Jedného by asi riadne kleplo. Ozaj treba pevné nervy.:D:D Pred tromi mesiacmi som dala sťažnosť na jedného zamestnanca ÚP a napísala som, že zvíťazila arogancia štátnej moci. Odpísali mi, že sťažnosť bola opodstatnená, ale zamestnanec nebol arogantný:mad: . Asi si sedia na kábli:D:D
To si na omyle milá moja. Veď predsa my sme tí arogantní, nie štátna moc. Ako si to vôbec môžeme dovoliť takto obťažovať našich maximálne vyťažených štátnych úradníkov. Ku mne sa pani na ÚP správala ako k nejakej onuci. Tak som jej povedala, že to predsa nedáva zo svojho. A ak sa jej táto práca nepáči, môže ísť trebárs strážiť mestské WC. Asi bola veľmi prekvapená, že nielen naši neprispôsobiví snedí občania si vedia buchnúť na stôl. A mne sa, poviem vám, strašne uľavilo.
janomila
17.07.08,16:58
Bože, kedy už prestane pršať? Toto leto je katastrofálne. Už som z tohto počasia totálne frustrovaná. Vcelku by mi to nevadilo, keby som si ľahla na gauč s dobrou knihou a litrovou zmrzlinou, ale moje milé detičky ma idú zožrať od nudy. Moji milí rovesníci, pamätáte sa, že by sme sa my niekedy nudili? Ja som teda nemala čas sa nudiť. Alebo otázka typu " maamii, ja sa nudiiim, ako sa mám hrať?" Nikdy som nepotrebovala poradiť ako sa zahrať. Ešte pár dní bude pršať a skoncím na práškoch. Poraďte mi, poraďáci moji, ako zabaviť deti cez upršané dni bez toho, aby som musela vygruntovať celý byt? Ja už si neviem rady. Puzzle, lego, Pony, mackovia, karty, počítač, rozprávky - to všetko už sme vyskúšali. Nezaberá:mad::mad::mad:! Aspoň nie na tak dlho, aby som si aspoň na chvíľu vydýchla. Poraďte, prosíííím!:mee::mee::mee:
Modroocko
17.07.08,17:07
Tiež mám s tým skúsenosť. Som na ÚP od prvého mája. Zárobky som mala na tlačive, ktoré mi dali v apríli. Prišla som v máji a mohla som to tlačivo na zárobky použiť iba až tak ako WC papier, lebo od prvého mája mali nové tlačivá. Dali mi nové a znovu som bola navštíviť mojich dvoch zamestnávateľov, aby mi to prepísali.Okrem toho mi dali ešte tlačivo a keď som ho doniesla tak "milá pani" zistila, že mi dala staré. Tak mi ho prepísala na nové:(. Jedného by asi riadne kleplo. Ozaj treba pevné nervy.:D:D Pred tromi mesiacmi som dala sťažnosť na jedného zamestnanca ÚP a napísala som, že zvíťazila arogancia štátnej moci. Odpísali mi, že sťažnosť bola opodstatnená, ale zamestnanec nebol arogantný:mad: . Asi si sedia na kábli:D:D

Ja mám podobnú skúsenosť so sociálnom poisťovňou. Prvýkrát v živote som podala písomnú sťažnosť, lebo toľká arogancia, s akou som sa stretla ma teda poriadne "dožrala." Povedala som si, že so mnou sa nikto nebude rozprávať ako s malým deckom a sťažovala som sa písomne aj ústne. Pri ústnej sťažnosti som sa dozvedela, že konkrétna pracovníčka má toho na rováši už trošku viacej, že nie som prvá, ktorá bola jej obeťou. Ale aké prekvapenie - na moju písomnú sťažnosť mi odpísali, že sa mi za správanie zodpovednej pracovníčky hlboko ospravedlňujú, že sa s ňou vyporiadali (nenapísali ako), ale že moju sťažnosť považujú za neopodstatnenú. :confused::confused::confused:
Pozerala som na to ako mucha PUK. A napísala som im ešte raz - priamo na ústredie, že pri takomto ich prístupe sa ani nečudujem, že to na tomto úrade vyzerá, ako to vyzerá. Veď tam sedia samí nekompetentní a zamindrákovaní ľudia.
Modroocko
17.07.08,17:10
Bože, kedy už prestane pršať? Toto leto je katastrofálne. Už som z tohto počasia totálne frustrovaná. Vcelku by mi to nevadilo, keby som si ľahla na gauč s dobrou knihou a litrovou zmrzlinou, ale moje milé detičky ma idú zožrať od nudy. Moji milí rovesníci, pamätáte sa, že by sme sa my niekedy nudili? Ja som teda nemala čas sa nudiť. Alebo otázka typu " maamii, ja sa nudiiim, ako sa mám hrať?" Nikdy som nepotrebovala poradiť ako sa zahrať. Ešte pár dní bude pršať a skoncím na práškoch. Poraďte mi, poraďáci moji, ako zabaviť deti cez upršané dni bez toho, aby som musela vygruntovať celý byt? Ja už si neviem rady. Puzzle, lego, Pony, mackovia, karty, počítač, rozprávky - to všetko už sme vyskúšali. Nezaberá:mad::mad::mad:! Aspoň nie na tak dlho, aby som si aspoň na chvíľu vydýchla. Poraďte, prosíííím!:mee::mee::mee:

Urobte si výlet po slovenských jaskyniach. Čas vám zaberie aj cesta tam a späť, keď zvolíte jaskyňu vo výškach, aj sa trochu zapotíte pri výstupe na ňu, uvidíte čosi pekné a počasie vám môže byť ukradnuté. A večer budú decká dobre spať.
janomila
18.07.08,09:38
Modroočko máš pravdu, ja som na jaskyne úplne zabudla. Ako dieťa som ich s rodičmi všetky obehala a veru bolo sa na čo pozerať. Takže vďaka za osvieženie pamäti a dobrý nápad.:)
Modroocko
23.07.08,11:54
V jaskyni Domica je pozastavená plavba pre nízky stav vody. Ale po posledných upršaných dňoch sa dá predpokladať, že plavbu obnovia.
Katarina Karakaya
23.07.08,12:49
Ahojte som tu nová a teším sa na vás všetkých.
janomila
23.07.08,13:06
Moji milí, dnes ma mimoriadne potešili moje ratolesti. Chcela som využiť tento upršaný deň na upratanie vecí, na ktoré inokedy nemám čas. a tak som si povedala, že dám na dobré rady zaslúžilejších rodičov porady a zapojím aj deti. Čuduj sa svete, prvýkrát som sa dožila bezchybne fungujúcej spolupráce. Išlo ná to ako na bežiacom páse, dokonca som stihla mimo plán aj vygruntovať špajzu, s čím som nerátala ani v tých najoptimistickejších snoch. Dokonca som nemusela ani kričať alebo sa nejako extra rozčuľovať. Takže napriek príšernému počasiu mám dnes happy day.:):):)
Monika Kováčová
23.07.08,13:09
janomila nie si ty náhodou ja?
janomila
23.07.08,13:55
Neviem o tom, že by som bola Ty, ermon. Aspoň zatiaľ. Ale pokiaľ máš nejakú podobnú skúsenosť, sem s ňou. :)
Monika Kováčová
23.07.08,13:57
asi si ty ja a tvoje deti sú určite tvoje, lebo moje sú moje a sú úplne iné...
wagner
23.07.08,14:53
Tak vitaj medzi závislákmi Katarina Karakaya. Určite sa Ti tu bude páčiť:---.
janomila
23.07.08,15:55
asi si ty ja a tvoje deti sú určite tvoje, lebo moje sú moje a sú úplne iné...
Ermon, tak Ty si ja, ja som Ty, moje deti sú Tvoje a Tvoje sú moje ... a ja som z toho úplný jeleň. Asi mi z toho vychádza, že v dnešnej dobe máme všetci s deťmi rovnaké problémy. Ja som asi trochu zaváhala vo výchove, pretože som zistila, že moje deti už nie sú také malé a nešikovné čo sa týka domácich prác ako som si myslela. Takže som dnes okrem kopca roboty stihla debatiť na Porade celý deň, pretože moji drobci mi výdatne asistovali. Napríklad synátor urobil celej rodine na raňajky salámové rožky, nakrájal mi všetku zeleninu do gulášu, vyupratoval botník a skriňu na chodbe, podľa môjho návodu vytriedil prádlo na pranie atď. Moje dievčence upratali zásuvky v kuchyni, skrinku v kuchyni, navliekli čisté posteľné prádlo, pomohli mi roztriediť a poukladať veci, ktoré im od januára kupujem do školy a ešte mi asistovali pri uprataní špajze. A ešte stále chcú nejakú prácu. Len dúfam, že im to nejaký ten rôčik vydrží. Ale nie je tu namieste otázka" Čo som vlastne robila celý deň ja?"
Monika Kováčová
23.07.08,16:04
;) http://www.porada.sk/752849-post18.html neznamená, že ja nemám čas ale pozri túto tému: http://www.porada.sk/752849-post18.html
janomila
23.07.08,16:17
Aha, konečne sa mi rozsvietilo. :D:D:D
Monika Kováčová
23.07.08,16:31
Aha, konečne sa mi rozsvietilo. :D:D:D

poznáš, že? hneď som vedela, že si moja krvná skupina. :D
janomila
23.07.08,16:42
Poznámka typu: chodím karpavá a strapatá ešte o 11:00 hoci som od šiestej hore - nevideli sme sa niekde v zrkadle? Alebo že by druhé ja? Je to podozrivé!!!:---
janomila
25.07.08,19:37
Dnes som sa konečne po dvoch týždňoch obliekla ( alebo vyzliekla ) do plaviek a strávila som asi hodinu opaľovaním. Síce som už predvčerom chcela kupovať dušičkový veniec, ale dnes už sa mi zdá, že leto je už zase tu. Ešte sme ani toto leto nikde neboli. Cez týždeň sa nedá, cez vikendy zo zásady prší. V nedeľu sa chystáme do Bojníc. Najprv omrkneme zvieratká a potom šup ho na kúpalisko. Teda ak boh počasia nepovie, že budeme doma. Ale to už by som tak ľahko neprekúsla. Počasníci nám sľúbili, že by malo byť pekne, ale, ako hovorí môj muž, oni môžu predpovedať akurát, ako bude včera. Tak uvicíme. Aj zajtra sa chystám do plaviek. No najprv musím ísť navštíviť so zverincom veterinárku. Dnes mi pribudol do zverinca malý škorec. Vypadol z hniezda a pri počte túlavých psov a mačiek v našich končinách by do rána nevydržal. A tak som zvieratko zobrala, nakŕmila šunkovou salámou, zaváranými čerešňami a hroznom, dala som mu napiť a teraz spokojne spí na starej handre v klietke. Ale má švely. A tak sa ideme zajtra dať nastriekať. Dúfam, že z neho vyrastie pekný vtáčik a za nejakých pár dní ho pustím na slobodu. Už sme vychovali glezga, vrabčiaka, drozda, tak si myslím, že aj tento rok sa nám zadarí. Moje deti mu dali meno Škorička. Akurát náš papagáj nejako nevie pochopiť, čo je to za papagája. Aj mu švitorí a on nič. Chúďa je z toho úplne frustrované. Ozaj, už ste niekedy vešali prádlo s papagájom na hlave?
janomila
25.07.08,19:44
Samozrejme som zabudla, čo som vlastne chcela (poznáte to ?). Poraďte mi niekto nejaké CD alebo DVD alebo niečo podobné na výuku angličtiny. Potrebovala by som si pred nástupom do školy zopakovať trochu slovíčok a frazeológie, ale nemám prehľad čo je dostupné na trhu a kde to hľadať. Veľká vďaka.
ola
25.07.08,20:01
No najprv musím ísť navštíviť veterinárku....nakŕmila som ho /škorca/ šunkovou salámou, zaváranými čerešňami a hroznom, dala som mu napiť a teraz spokojne spí

:D:D no neviem, či po takej stravovacej kombinácii, bude s kým ísť k tej "vetoške". Ja som všeličo videla a aj počula a aj robila, ale fakt by mi nenapadlo dávať škorcovi šunkovú salámu a zaváraniny :D:D
Mamička moja, musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť :)
janomila
25.07.08,20:15
Neboj sa milá ola, keď to v zdraví prežil drozd a vrabčiak, myslím, že to prežije aj Škorička. Ale neboj sa, zajtra pôjdem vykutrať aj nejakých červíkov a muchy, nech má zviera radosť.:D:D:D
Hanka28
03.08.08,19:55
Myslím si, že je čas a zmeniť to. Sadnuť si s celou rodinou za stôl a rozdeliť úlohy pre každého......Ja viem nie je to ľahké. Ale je to jediná možnosť ako žiť život s úsmevom,či nie?
janomila
04.08.08,15:32
Veru máš pravdu. S úsmevom ide všetko lepšie. Len niekedy mi skôr pripomína grimasu. Dokážem svojim deťom 150-krát v kľude povedať, aby nerobili to, alebo aby robili toto, poprosím, div že si pomaly nekľaknem, ale potom príde ten 151-krát a to už psychicky nezvládnem. Neviem, či majú raketový pohon alebo sú ako zajko Duracelko, ale niekedy to proste nezvládam. Teraz je to o to horšie, ze sú prázdniny a deti sú doma. Prešiel mesiac a oni sa nudia. Je ťažké im vysvetliť, že ja sa nemám kedy nudiť. Chvalabohu, september sa blíži a iskrička nádeje tam v diaľke žiari.Mimochodom, kým toto píšem, pri klávesnici sedia môj papagáj a môj drozd (bohužiaľ zo škorca sa vykľul drozd) a komentujú moje písanie. Tak Ťa teda aj za niech pozdravujem.:):):)
janomila
25.09.08,16:56
Milí poraďáci, ktorí máte skúsenosti s pooperačnými stavmi, skúste poradiť. Mama je týždeň po náročnej gyn. operácii. Ako správnej cukrovkárke sa jej rana veľmi zle hojí, stále mokvá, je zapálená. V stredu ju pustili z nemocnice s Biseptolom, ale evidentne nezaberá tak, ako by mal. Ranu ošetrujeme aj repíkovým odvarom. Zajtra ideme k dr., budeme asi musieť vymeniť antibiotiká, ale rada by som vedela, či nepoznáte nejaký osvedčený "babský" recept na takéto patálie. Vďaka:)
Rozalka
25.09.08,17:02
Rany sa najlepšie hoja repíkom, dá sa aj harmančekom, ale ten dosť vysušuje a potom pokožka svrbí. Ak nezaberá ten repík, treba ísť k doktorovi, je možné, že je tam nejaký ...kok /... colli, ktorý nezaberá na biseptol.
janomila
25.09.08,17:31
Tiež mám ten dojem, že by bolo dobré urobiť ster na kultiváciu a potom vybrať vhodné antibiotikum. Ale ja som len laik a nemôžem radiť doktorovi. Som len nešťastná kvôli mame, pretože sa to už odzrkadľuje aj na jej psychike a chce sa pochovávať. A ja z vlastnej skúsenosti viem, že psychika je skoro rovnako dôležitá, ako samotná liečba. A tak skúšam nájsť aj niečo iné. Ale ďakujem za snahu, Rozalka.:)
Dáša_
25.09.08,17:34
Milí poraďáci, ktorí máte skúsenosti s pooperačnými stavmi, skúste poradiť. Mama je týždeň po náročnej gyn. operácii. Ako správnej cukrovkárke sa jej rana veľmi zle hojí, stále mokvá, je zapálená. V stredu ju pustili z nemocnice s Biseptolom, ale evidentne nezaberá tak, ako by mal. Ranu ošetrujeme aj repíkovým odvarom. Zajtra ideme k dr., budeme asi musieť vymeniť antibiotiká, ale rada by som vedela, či nepoznáte nejaký osvedčený "babský" recept na takéto patálie. Vďaka:)

údajne veľmi dobre zaberá wobenzym.

Inak, repík je u nás doma jedna z najoblúbenejších byliniek :)
veronikasad
25.09.08,17:59
Na hojenie rán používam ľaliový lieh. Či je vhodný aj pre cukrovkárov, neviem ...
janomila
25.09.08,18:06
Ďakujem vám všetkým za dobré rady. Viem, že Wobenzym sa dá kúpiť v lekárni, ale ako alebo kde sa dá získať ľaliový lieh?
nela88
25.09.08,18:09
Skúste čajovníkový olej. Dostať ho v lekárni. Je 5x silnejší ako penicilín. Riedi sa vodou- pár kvapiek. V lekárni Vám poradia.
janomila
25.09.08,18:34
Vidíte, a na čajovník som úplne zabudla. Hlavne, že kozmetika s obsahom čajovníka patrí pre jej protizápalové účinky k mojim najobľúbenejším. Ďakujem ešte raz, je to super, patriť na Poradu.:)
willma
26.09.08,05:12
ja poradím skorocelové listy, osvedčené pri babke cukrovkárke na preležaninách. Listy umyť, pomrviť priložiť na ranu, prekryť obväzom. Meniť aspoň trikrát denne. Vytiahne to všetko svinstvo z rany a malo by to zaceliť.
wagner
26.09.08,17:10
Janomila ľaliový lieh dostaneš iba od toho, kto má ľalie naložené v liehu. Ja tiež mám, len neviem ako by som Ti to doručila.
janomila
26.09.08,17:25
Moja milá, ďakujem za ochotu, ale poriešili sme to ináč. Dnes sme boli u lekára, ranu vyčistil, ošetril, nasadil Augumentin a kúpili sme konskú dávku Wobenzymu. Postačí aj dobrá slivovica na potieranie, a hotovo. Dúfam, že to zaberie a že už to konečne bude lepšie. Ale všetkým vám ďakujem za dobré rady. Dúfam, že aj ja budem niekedy na oplátku môcť pomôcť vám.;)