jeju
21.03.05,12:53
Dobry den,

som uctovnicka amaterka, preto by som Vas, skusenych, rada poprosila o radu - tento rok vyuzijem u zivnostnika pausalne vydavky 25%. Rada by som vedela, ci mozem a ako, upravit stav pokladne - evidovala som len prijmy do pokladne (cca 300tis.) a z nej len prevody na ucet, z ktoreho len plati odvody. Mozem behom roka alebo na konci urobit vyber pre osobnu spotrebu podnikatela?
(Ak budem musiet odovzdat spolu s dan.priznanim tiez vykazy, stav pokladne oproti predchadzajucemu roku, kedy som viedla JU, je 10-nasobny).

Dakujem za pomoc a prajem prijemny zvysok dna
blcha
21.03.05,13:06
S pokladňou si môže živnostník urobiť čo chce, môžeš celú previesť do osobnej spotreby. Ale ak uplatňuješ %, tak nie je potrebné viesť účtovníctvo, iba evidenciu - teda zoznam príjmov a výdavky na poistenie (okrem doplnkového dôch. poistenia) a preto sa ani nezostavujú výkazy (veď tam ani nemáš čo dať). Je teda úplne jedno, aký máš "papierový" stav pokladne. K priznaniu nič neprikladáš, na str. 9 DP vyznačíš, že si uplatňuješ % a je to.
mv66
21.03.05,13:10
si si ista s tym DDP?
blcha
21.03.05,13:14
som si tým veľmi istá, konzultovala som to s viacerými daňovákmi, aj na UDR, aj s pracovníčkou MF. Zdá sa mi to nespravodlivé, že všetci ostatní áno a oni nie. No ale čo už!
jeju
21.03.05,14:41
Ďakujem za odpoveď.
kalkulantka
28.03.05,17:29
Dobry den,

som uctovnicka amaterka, preto by som Vas, skusenych, rada poprosila o radu - tento rok vyuzijem u zivnostnika pausalne vydavky 25%. Rada by som vedela, ci mozem a ako, upravit stav pokladne - evidovala som len prijmy do pokladne (cca 300tis.) a z nej len prevody na ucet, z ktoreho len plati odvody. Mozem behom roka alebo na konci urobit vyber pre osobnu spotrebu podnikatela?
(Ak budem musiet odovzdat spolu s dan.priznanim tiez vykazy, stav pokladne oproti predchadzajucemu roku, kedy som viedla JU, je 10-nasobny).


Dakujem za pomoc a prajem prijemny zvysok dna
prosimTa,som tiež amaterka,porad mi,kedy sa mozu uplatnovat a u koho paušálne vydavky. dik
ondrejvla
28.03.05,17:37
Uplatniť si ho môže každý živnostník, hovorí o tom §6, ods.10 zákona o DP, ak máš príjmy napr.100 tis. Sk, a výdavky máš menej ako 25%, okrem platieb do fondov, tak si vyrátaš 25% z tej sumy príjmov, v tomto prípade je to 25 tis.Sk, plus platby do fondov a uvedieš to do DP. Výkazy sa k tomu neprikladajú žiadne, len celkom vzadu, na str.9 napíšeš a zaškrtneš, že si uvádzaš výdavky % z príjmov. Pri určitých remeselných živnostiach si môžeš uplatniť až 60%, ale musíš mať tú živnosť v Živnostenskom oprávnení. Ak chceš podrobnejšie, daj si cez vyhľadať - paušálne výdavky, popísalo sa už tu o tom veľmi veľa.