petovsan
04.03.08,11:51
Teraz som sa dozvedela, že klient, ktorý je v r.2007 cca 500 tis. v strate, by potreboval dostať do DP kladné čísla kvôli možnosti čerpania úveru. Jeden úver už od banky dostal, riadne ho spláca, len kvôli rozsiahlej rekonštrukcii IM by potreboval ešte ďalší úver a so stratou v DP to nepôjde.
Rozmýšľam nad možnosťou neuplatnenia ním plateného nájomného do VOZD (činí cca 800 tis./rok), len sa obávam toho, keďže z tohto nájmu bola uplatňovaná DPH, či by sa mu ju pri kontrole DPH nesnažili vyhodiť z nároku na odpočet z dôvodu, že nájom nebol účtovaný do VOZD ??? ... čo Vy na to, múdre hlavičky?
Alebo napadne niekoho jednoduchšie riešenie?
martynko
04.03.08,11:48
A) Prerušením daňových odpisov
B) Ak si uplatňuje výdavky na súkromný automobil za km+stravné+benzín

Iné bez uplatnenia DPH ma nenapadá...
petovsan
04.03.08,11:54
A) Prerušením daňových odpisov
B) Ak si uplatňuje výdavky na súkromný automobil za km+stravné+benzín

Iné bez uplatnenia DPH ma nenapadá...

Ďakujem za reakciu, martynko, k odpisom sme sa ešte ani nedostali :D, tie prerušujeme s určitosťou, a o súkromnom automobile firma neúčtuje.
Napadne niekoho ešte nejaká iná možnosť, prosím?
A zaujímal by ma Váš názor aj na to nezaúčtovanie nájomného do VOZD ...
martynko
04.03.08,12:00
Som v tej istej situácii, až na to, že nájomné dostávam oslobodené od DPH. Takže sa mi to lepšie vyhodí zo základu dane. Ostatné dodávky mám s DPH. A tiež mám hlavu v smútku. Chcel by som si neuplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka ale bojím sa, či na seba neupozorním. Aj tak ide len o cca 95 tisíc... a potrebujem ešte asi tak 250 tisíc. :cool:
karpis
04.03.08,12:07
Odpisy za rok 2007 neuplatnite tým sa Vám povýši ZD, nájomné by som zo ZD "nevyhadzovala" pretože Vám dá DU pokutu, že ste viedli účtovníctvo zle
petovsan
04.03.08,12:45
Odpisy za rok 2007 neuplatnite tým sa Vám povýši ZD, nájomné by som zo ZD "nevyhadzovala" pretože Vám dá DU pokutu, že ste viedli účtovníctvo zle
díky za reakciu, ale opakujem, že v tej strate 500 tis. ešte vôbec nemáme zaúčtované odpisy, ani s ich zaúčtovaním neuvažujeme .... hľadám ešte iné možné riešenie zníženie straty :confused:
Danila
04.03.08,13:02
díky za reakciu, ale opakujem, že v tej strate 500 tis. ešte vôbec nemáme zaúčtované odpisy, ani s ich zaúčtovaním neuvažujeme .... hľadám ešte iné možné riešenie zníženie straty :confused:Verím, že to s tým nájomným bola len taká skúška Poraďákov:eek:. A zobrať úver pri takejto strate a za situácie ešte nesplateného úveru je aby si tomu rozumela napíšem ako počujem bandžidžanpink.:)
cloe
04.03.08,13:03
Tiež ma nenapadá veľa riešení, jedine sa dá hýbať s položkami, u ktorých nebol odpočet DPH.
Prípadne by sa dalo, ak má nejaký drobný majetok nakúpený do 30000,-- priamo v nákladoch, že by sa zaradil a odpisoval, tým pádom by ti tiež vypadol z nákladov. Prípadne nejaké väčšie opravy, ak mal, že by sa brali ako technické zhodnotenie. Ale je to na pováženie.
Danila
04.03.08,13:05
Tiež ma nenapadá veľa riešení, jedine sa dá hýbať s položkami, u ktorých nebol odpočet DPH.
Prípadne by sa dalo, ak má nejaký drobný majetok nakúpený do 30000,-- priamo v nákladoch, že by sa zaradil a odpisoval, tým pádom by ti tiež vypadol z nákladov. Prípadne nejaké väčšie opravy, ak mal, že by sa brali ako technické zhodnotenie. Ale je to na pováženie.Babenky, až ma dvíha na stoličke?!:):eek:
cloe
04.03.08,13:06
Babenky, až ma dvíha na stoličke?!:):eek:

Viem si predstaviť...:)
petovsan
04.03.08,13:13
Tiež ma nenapadá veľa riešení, jedine sa dá hýbať s položkami, u ktorých nebol odpočet DPH.
Prípadne by sa dalo, ak má nejaký drobný majetok nakúpený do 30000,-- priamo v nákladoch, že by sa zaradil a odpisoval, tým pádom by ti tiež vypadol z nákladov. Prípadne nejaké väčšie opravy, ak mal, že by sa brali ako technické zhodnotenie. Ale je to na pováženie.
Vidíš, Cloe, to s tým drobným majetkom ma nenapadlo :eek: ... to je super tip, díky moc, idem pozrieť, ako to u nich vypadá.

to Danila: no.... nechcem teraz poraďákov skúšať ... viem, že nie je k tomu vhodné obdobie ... ja som nad tým nájmom začala premýšľať až po tom, čo mi tento "nápad" ako jednu z možností vnukla známa (o.i. kontrolórka na DÚ) s argumentom, vraj žiadny zákon neprikazuje SZČO, čo si musí uplatňovať vo výdavkoch, v § 19 ods. 2 sú totiž spomínané výdavky, ktoré možno uplatniť vo výdavkoch ... no... tiež by sme o tom mohli asi dlho diskutovať
... len som chcela poznať Vaše názory, čo sa toho prepojenia nájomného (VNZD) a uplatnenej DPH týka
petovsan
04.03.08,13:25
Som v tej istej situácii, až na to, že nájomné dostávam oslobodené od DPH. Takže sa mi to lepšie vyhodí zo základu dane. Ostatné dodávky mám s DPH. A tiež mám hlavu v smútku. Chcel by som si neuplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka ale bojím sa, či na seba neupozorním. Aj tak ide len o cca 95 tisíc... a potrebujem ešte asi tak 250 tisíc. :cool:

...podotýkam, že tých 95.616,- Sk nemá so stratou nič spoločné !!!
petovsan
24.03.08,12:46
Ja sa ešte predsa len vrátim k tejto téme ... a síce, zaujímali by ma Vaše názory na neuznanie nároku pri odpočte DPH z toho nájmu, za predpokladu, že o nájomnom samotnom by sa účtovalo ako o VNZD.
Stále nad tým premýšľam a nenachádzam súvis, ani žiadne iné prepojenie medzi zákonom o DzP a zákonom o DPH, na základe ktorého by prípadná kontrola mohla neuznať takto odpočítanú DPH.
Čisto teoreticky: z titulu uplatnenia si DPH pri nájomnom boli splnené podmienky uložené zákonom, t.j. toto plnenie bolo prijaté pre poskytnutie zdaniteľných príjmov (viď. tržby z poskytovania reštauračných služieb z ERP) a daňový doklad (faktúra za nájom) je riadne zaúčtovaný v PD (avšak vo výdavkoch NZD), aj v evidencii DPH.
Z titulu zákona o DzP sa v § 19 uvádza, ktoré výdavky si daňovník môže uplatniť ako výdavky znižujúce základ dane. Ak by tam bolo uvedené musí, je to už o inom.
Prosím, vyjadrí mi niekto svoj názor, na základe čoho by prípadná kontrola na DPH nemusela uznať takto odpočítanú daň?
Monika Kováčová
24.03.08,12:54
DPH - odpočítanie nemá vplyv na skutočnosť, či si daňovník uplatní VOZD.
veronikasad
24.03.08,12:59
Som v tej istej situácii, až na to, že nájomné dostávam oslobodené od DPH. Takže sa mi to lepšie vyhodí zo základu dane. Ostatné dodávky mám s DPH. A tiež mám hlavu v smútku. Chcel by som si neuplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka ale bojím sa, či na seba neupozorním. Aj tak ide len o cca 95 tisíc... a potrebujem ešte asi tak 250 tisíc. :cool:
Odpočítateľná položka na daňovníka ti nezvýši základ dane /zisk/.

-------
Veronika
Monika Kováčová
24.03.08,13:20
ešte vidím riešenie v účtovaní v Podvojnom účtovníctve. FO má možnosť sa rozhodnúť... ak máš čas, preúčtuj celý rok do podvojného... :D