Lydka R
04.03.08,11:52
Dnes mi doniesol nádejný klient doklady a hneď prvý pohľad do knihy výkazov tržieb ERP ma šokoval. Klient nie je a ani nikdy nebol platcom DPH (overila som si na stránke DR), ale blokuje s DPH. Čo s tým teraz? Má túto DPH odviesť? Predpokladám, že áno a urýchlene dať preprogramovať kasu. Alebo máte iný názor?
V § 71 ods.6 ZDPH sa píše:

(6) Ak platiteľ vo faktúre uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane.

A ako mu to vlastne účtovať v roku 2007? Neviem, ako to mal účtované v roku 2006 (vtedy začal). Zaúčtujem do príjmov celé sumy a DPH na konci roka preúčtujem ID do nákladov so súčasným vznikom záväzku voči DÚ? Poraďte prosím, lebo sa z toho zjaším.
aktaK
04.03.08,11:09
mimotemy prepac, neporadim Ti, ale dovolim si dat len taku poznamocku, ze zjasit by sa mal hadam ten klient...:eek:

p.s. ale hadam najlepsie riesenie necakat a ist najkratsou cestou na DU - aj s vinnikom a pytat odpoved na riesenie prave tam a az potom sa trapit nad tym, ako to dalej zauctovat - v zavislosti aku alternativu oni ponuknu :confused:
azla
04.03.08,12:11
Dnes mi doniesol nádejný klient doklady a hneď prvý pohľad do knihy výkazov tržieb ERP ma šokoval. Klient nie je a ani nikdy nebol platcom DPH (overila som si na stránke DR), ale blokuje s DPH. Čo s tým teraz? Má túto DPH odviesť? Predpokladám, že áno a urýchlene dať preprogramovať kasu. Alebo máte iný názor?
V § 71 ods.6 ZDPH sa píše:

(6) Ak platiteľ vo faktúre uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane.

A ako mu to vlastne účtovať v roku 2007? Neviem, ako to mal účtované v roku 2006 (vtedy začal). Zaúčtujem do príjmov celé sumy a DPH na konci roka preúčtujem ID do nákladov so súčasným vznikom záväzku voči DÚ? Poraďte prosím, lebo sa z toho zjaším.

Zaujímavá situácia. Ak na svojich dokladoch z ERP neuvadzal IČ DPH, tak doklad neobsahoval náležitosti, aby si odberatelia mohli uplatniť odpočet, ale toto teraz neriešime.

Na túto situáciu sa vzťahuje § 69, odst. 5
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

Domnievam sa, ža ak zinkasovanú daň má firma odviesť tak, na účet 604 v PU by sa mal účtovať len základ dane, čiže len toto vstupuje do príjmov.

Ešte predtým ho "skonsolidujte", aby sa chyba neťahala.