Laco79
04.03.08,12:20
Dobry den,

mal by som jednu otazku ohladom pozemku. Kupil som pozemok ktory je evidovany v katastri ako orna pôda pod oznacením C. Parcela je sucastou obytnej zóny, ktorá má 26 rozparcelovanych pozemkov. Existuje uzemne rozhodnutie o moznosti vystavby rodinnych domov,ale to sa vztahuje na celu obytnu zonu a nie su tam spomenute jednotlive parcely. Je tam napisaná možnost vystavby rodinných domov na 40% z parcely. Chcem sa spytat či v tomto pripade su uz pozemky stavebnym pozemkom, aj ked na katastri je to este ako orna poda? A bude treba vynatie z pozemkoveho fondu alebo ked je tam to uzemne rozhodnutie tak by to malo byt v poriadku?
Lebo cital som ze od juna bude stat vynatie 500 Sk za m2. To sa bude vztahovat iba na zastavané priestory alebo na cely pozemok?

Dakujem velmi pekne za vase rady.
svrbik juraj
06.03.08,19:10
nieco podobne riesime aj my.bude treba preklasifikovat cast pozemku,ale iba pod domom.tych 500 sk/m to je ta najvyssia sadzba a tyka sa ba a tt,kde je najkvalitnejsia orna poda a je to navrh od 1.jula,ktory nemusi byt este schvaleny.sposobila to hromadna vystavba fabrik na okrajoch miest na ornej pode v poslednych rokoch a polnohospodari teraz tvrdia,ze je malo ornice-kecy,aj tak sa vsetko vozi zo zahranicia/ved o to v unii islo/
m&m
09.03.08,14:57
Ja sa pridavam k povodnemu dotazu...

Mam pozemky v zastavanom uzemi obce, na katastri registrovane ako orna poda. V uzemnom plane je zakreslena vystavba zhruba na polovicu kazdeho pozemku (su to dlhe, uzke pasy).

Chcel by som vediet, ci v pripade novelizacie dotknutych zakonov budem musiet platit za vynatie pozemkov na stavebne ucely.

Bolo by mozne vyhnut sa plateniu poziadanim o zmenu typu pozemku (napr. na zahradu alebo trvale travnaty porast) pred pripadnym nadobudntim ucinnosti danej novely?
Danovnik
11.03.08,19:27
Ahojte,
neviete mi poradiť ako zistím zaradenie ornej pôdy podľa kódu bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky? V obci, kde je uvedená orná pôda (resp. na obecnom urade)? Alebo na pozemkovom urade?

Dakujem vopred za vasu pomoc.
Danovnik
12.03.08,07:23
Nikto mi nevie, prosim, poradit?
cimox
12.03.08,07:47
to by som aj ja rad vedel kde sa to da zistit:)
olybaba
12.03.08,08:40
Ahojte,
neviete mi poradiť ako zistím zaradenie ornej pôdy podľa kódu bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky? V obci, kde je uvedená orná pôda (resp. na obecnom urade)? Alebo na pozemkovom urade?

Dakujem vopred za vasu pomoc.
pozdravujem,
- v katastralnych uzemiach, kde bol vyhotoveny register - ROEP udaje o BPEJ by mali byt sucastou listu vlastnictva - cize si treba o ne poziadat na prislusnej sprave katastra
- v katastralnych uzemiach, kde sa spracovava register, alebo este sa nevyhotovuje, BPEJ urcuje pracovnik prislusneho obvodneho pozemkoveho uradu
Danovnik
12.03.08,08:57
Dakujem pekne!
VladoaKatka
12.03.08,12:36
andrejf
31.03.08,09:50
nieco podobne riesime aj my.bude treba preklasifikovat cast pozemku,ale iba pod domom.tych 500 sk/m to je ta najvyssia sadzba a tyka sa ba a tt,kde je najkvalitnejsia orna poda a je to navrh od 1.jula,ktory nemusi byt este schvaleny.sposobila to hromadna vystavba fabrik na okrajoch miest na ornej pode v poslednych rokoch a polnohospodari teraz tvrdia,ze je malo ornice-kecy,aj tak sa vsetko vozi zo zahranicia/ved o to v unii islo/
No, to je trieda 5, lenze ostatne su trieda 4 - tj 400 korun, co tiez nie je malo. Mne hrozi nieco podobne a neviem sa dopatrat odpovede, ci sa da este nieco vynat teraz pred prijatim zakona - avsak este nemam kolaudacne ani stavebne rozhodnutie ...
andrejf
31.03.08,09:52
Ja sa pridavam k povodnemu dotazu...

Mam pozemky v zastavanom uzemi obce, na katastri registrovane ako orna poda. V uzemnom plane je zakreslena vystavba zhruba na polovicu kazdeho pozemku (su to dlhe, uzke pasy).

Chcel by som vediet, ci v pripade novelizacie dotknutych zakonov budem musiet platit za vynatie pozemkov na stavebne ucely.

Bolo by mozne vyhnut sa plateniu poziadanim o zmenu typu pozemku (napr. na zahradu alebo trvale travnaty porast) pred pripadnym nadobudntim ucinnosti danej novely?
Tiez by som potreboval vediet ci sa da nieco vybavit este pred prijatim toho zakona ...
andrejf
31.03.08,09:53
Ahojte,
neviete mi poradiť ako zistím zaradenie ornej pôdy podľa kódu bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky? V obci, kde je uvedená orná pôda (resp. na obecnom urade)? Alebo na pozemkovom urade?

Dakujem vopred za vasu pomoc.
No cernozem je skupina 1, vacsina bude asi niekde okolo 2,3. Ostatne su asi uz iba skaly si myslim ... Takze minimalne skupina 3 - tj 300 korun.
Kvietocek
20.08.09,09:53
Prosim Vas este stale plati za vynatie ornej pody a zmenu na stavebny pozemok tieto sumy?

1. skupina


500
2. skupina


400
3. skupina


300
4. skupina


200
5. skupina


100
6. skupina


50
7. skupina


20


dakujem
skill
14.02.10,11:49
Dobrý deň, mám tiež podobný problém. Čítal som príspevky ohľadne premeny ornej pody na stavebný pozemok, ale su už staršieho dáta. Mám tiež podobný problém. Potrebujem premeniť pozemok klasifikovaný ako trvalé trávnaté porasty v extraviláne v seneckom okrese na stavebný pozemok a neviem, aký je postup. Na danú oblasť je schválený územný plán na výstavbu rodinných domov. Prosím o radu, kde a aké žiadosti treba podať a ako dlho to trvá.
Ďakujem
Laco-monter
14.02.10,11:59
V niektorých lokalitách by neškodilo uzákoniť opačný postup :

Premena pozemkov na ornu podu !
aviator
14.02.10,12:38
O využití pozemkov by mal rozhodovať vlastník a trh a nie skorumpovaní poslanci a úradníci. Ale to u nás na Balkáne nebude tak skoro, neostal by priestor na korupciu a uprednostňovanie tých správnych majiteľov pozemkov.
jar88
14.02.10,16:17
O využití pozemkov by mal rozhodovať vlastník a trh a nie skorumpovaní poslanci a úradníci. Ale to u nás na Balkáne nebude tak skoro, neostal by priestor na korupciu a uprednostňovanie tých správnych majiteľov pozemkov.

aviator,tu pri Bratislave, zatial rozhoduje vlastník o využití svojich pozemkov.
Rozhoduje sa slobodne a na základe zváženia svojich schopností a potrieb trhu.
Ten tvoj Prešporek je na Balkáne :eek: ? Alebo len ty žiješ na tom Balkáne.:confused:
mendo933
14.02.10,16:44
Extravilan, TTP 6. trieda bonity ( pred rebonitaciou 2.ka) neplatil som nic. Doporucujem sa vybavit trpezlivostou ak budete mat takeho ochotneho obrancu zeme ako tu v TN.
aviator
15.02.10,12:52
aviator,tu pri Bratislave, zatial rozhoduje vlastník o využití svojich pozemkov.
Rozhoduje sa slobodne a na základe zváženia svojich schopností a potrieb trhu.
Ten tvoj Prešporek je na Balkáne :eek: ? Alebo len ty žiješ na tom Balkáne.:confused:
Tak si skús postaviť na svojej ornej pôde dom a uvidíš, kto rozhoduje.
Držím palce.:)
jar88
15.02.10,13:12
Tak si skús postaviť na svojej ornej pôde dom a uvidíš, kto rozhoduje.
Držím palce.:)
aviator, asi si nerozumieme.
Na ornej pôde sa stavať nedá, to dá rozum.
(vieš prečo sa to nedá ?) Lebo ak na pozemku postavíš dom, je stavebný, už to nieje orná pôda. Orná pôda je na skládke a čaká na svoje využitie.
Až sa dozvieš, kto iný ešte rozhoduje o spôsobe využitia mojej pôdy, napíš mi to. Rád sa nechám poučiť.
Zatiaľ (tu pri Bratislave) o tom rozhoduje majiteľ pôdy (podľa zákona) a úrad to rozhodnutie len schvaľuje (tu nie je Balkán).
aviator
15.02.10,13:57
Až sa dozvieš, kto iný ešte rozhoduje o spôsobe využitia mojej pôdy, napíš mi to. Rád sa nechám poučiť.
Zatiaľ (tu pri Bratislave) o tom rozhoduje majiteľ pôdy (podľa zákona) a úrad to rozhodnutie len schvaľuje (tu nie je Balkán).
Rozhodujú o nej príslušní úradníci, ktorí ti tvoj zámer môžu schváliť, alebo nemusia, si závislý od ich / ovplyvniteľného / rozhodnutia.
Keď nemôžeš na svojej pôde stavať, alebo ju predať niekomu kto stavať chce, alebo si urobiť ranč, letisko alebo farmu,nerozhoduješ o jej využití.
Keď predá majiteľ svoju ornú pôdu za pár korún tým správnym ľuďom, potom sa na nej zrazu dá stavať a predáva sa za stovky euro/m2. /napríklad Čierna Voda/
Keď sledujem, čo sa u nás deje, mám pocit, že som na tom Balkáne, len tie teploty nezodpovedajú :).
olybaba
15.02.10,14:58
- v zmysle zak.c.220/2004 Z.z. v platnom zneni vynatie z polnohospodarskej pody na zaklade ziadosti s prilohami zabezpecuje prislusny obvodny pozemkovy urad

- uvedeny zakon stanovuje odvody za vynatie polnohospodarskej pody zaradenej podla kodu BPEJ do kvalitativnych skupin

- za polnohospodarsku podu zaradenu podla BPEJ do skupin 1 - 4 sa odvody platia
- za polnohospodarsku podu zaradenu podla BPEJ do skupin 5 - 9 sa odvody neplatia

- informaciu o BPEJ vydava po ROEPe prislusna sprava katastra
- kde nebol vyhotoveny a zapisany ROEP prislusny obvodny pozemkovy urad
mendo933
15.02.10,15:05
doplnim ze taku bonitu pôdy 2. sa plati cca. 12€/m2. Kto ma ornu pôdu/TTP a planuej stavat napr. o rok. V danej lokalite je uzemny plan......zistil by so si hned aj bonitu pôdy. Ak je tam vysoka, doporucujem dat rebonitovat. Trocha to trva, ale mne menili bonitu z 2. na 6. cize co v mojom pripade usetrenych 3700€
jezo421
16.02.10,05:56
doplnim ze taku bonitu pôdy 2. sa plati cca. 12€/m2. Kto ma ornu pôdu/TTP a planuej stavat napr. o rok. V danej lokalite je uzemny plan......zistil by so si hned aj bonitu pôdy. Ak je tam vysoka, doporucujem dat rebonitovat. Trocha to trva, ale mne menili bonitu z 2. na 6. cize co v mojom pripade usetrenych 3700€
Nie je to ale tak, ze sa to tyka len pozemkov vacsich ako 1000m2?
mendo933
16.02.10,06:47
Nie je to ale tak, ze sa to tyka len pozemkov vacsich ako 1000m2?
Zakon som necital, pisem len z vlastnej skusenosti. Ja som mal pod 500m2 a keby som nedal rebonitovat tak by som platil
jezo421
16.02.10,08:07
Zakon som necital, pisem len z vlastnej skusenosti. Ja som mal pod 500m2 a keby som nedal rebonitovat tak by som platil
Ok, ale ak by tu bol niekto znaly, myslim ze by vysvetlenie zaujimalo viacerych. Takisto ako je to v pripade, ked sa zluci stavebne a uzemne konanie a zmena na stavebny pozemok sa robi len zo zastavanej casti...
jar88
16.02.10,18:25
Ok, ale ak by tu bol niekto znaly, myslim ze by vysvetlenie zaujimalo viacerych. Takisto ako je to v pripade, ked sa zluci stavebne a uzemne konanie a zmena na stavebny pozemok sa robi len zo zastavanej casti...

Tak či tak je to zo zákona, najmenej 200 m2. Menej zákon nepustí.