heldik
04.03.08,12:26
Ahojte,
Potrebujem radu. Sme vlastníkmi pozemku - ornej pôdy. Chceme previesť túto pôdu na stavebný pozemok (tu vieme postup). Avšak ešte nemáme vypracovaný projekt domu, tak asi budeme musieť vyňať celú parcelu (cca 1150 m2).
Moja otázka znie: Dala by sa odňať z pôdneho fondu len polovica pozemku (na ktorej predpokladáme výstavbu)? Lebo v budúcnosti, ked budeme platiť daň, tak za záhradu je to 0,10 Sk a za stavebný pozemok 1 Sk za m2 (a viac, zalezi na tom, koľko obyvateľov má obec).
Dik
jamosa
21.03.08,23:04
Možno by sa to dalo. Lebo na vyňatie z pôdneho fondu sú 2 spôsoby a to:
1, celé vyňatie. Tam treba list vlastníctva, myslím, že snímok z katastrálnej mapy, kolok. Výhoda:jednoduchosť, nevýhoda: dane
2, vyňatie pod stavbou - potrebuješ okrem dokladov v bode 1, geodetický plán, uzemné rozhodnutie, prípadne vyjadrenie, že stavebný úrad súhlasí so zlúčeným konaním, bilanciu skrivky - kam dáš ornicu. Nevýhoda: dlhší proces, výhoda: dane

U teba by sa možno dalo spraviť to, že požiadaš o uzemko - tam sa prikladá situácia umiestnenia stavby, keď prebehne konanie, dostaneš územné rozhodnutie. Ale spýtaj sa na stavebnom úrade.
Xero
24.03.08,06:27
Pocul som, ze podla pripravovaneho zakona sa ma za vynatie pody z podneho fondu platit 500 Sk/m2 (1.6.2008). Myslim, ze to by uplne menilo kriteria pre rozhodovanie. Kriterium vysky dane z tohto pohladu straca na vyzname.
(Ide o neoverenu informaciu. Ak ma niekto presnejsie info, budem rad za reakciu, pretoze sa rozhodujem o zacati vystavby RD a cakalo by ma to iste)
VladoaKatka
24.03.08,06:51
jamosa
25.03.08,18:41
Čo ja mám info, tak sa to týka poľnohospodárskej pôdy v nezastavanom území obce, príp. miest.
NInive
26.03.08,13:02
Cena za m2 by mal byť určovaný podľa bonity pôdy, max do 500 sk za m2. Vyníma sa len do 1000m2. Vynímajú sa parcely, ktoré niesú planované v obci ako budúce zastavované oblasti a je úplne jedno, či ide o intravilán, alebo extravilán......
andrejf
27.03.08,13:41
Čo ja mám info, tak sa to týka poľnohospodárskej pôdy v nezastavanom území obce, príp. miest.
urcite sa jedna teda o nezastavane uzemie ? Ked mam teda ornu podu v zastavanom uzemi v obci v intravilane tak nebudem platit za vynatie na stavebne ucely ?
NInive
27.03.08,19:29
urcite sa jedna teda o nezastavane uzemie ? Ked mam teda ornu podu v zastavanom uzemi v obci v intravilane tak nebudem platit za vynatie na stavebne ucely ?

Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
VladoaKatka
28.03.08,10:57
andrejf
28.03.08,13:31
Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
oj to nie , to ani nehovor - teraz som vyvalil kopec penazi za fundus - predrazeny - uz mam 30 rokov by sa patrilo nieco mat a tu este dalsia porazka mi na hlavu 100 000 vyvalit za poplatok ... to je smola ...
NInive
28.03.08,18:49
oj to nie , to ani nehovor - teraz som vyvalil kopec penazi za fundus - predrazeny - uz mam 30 rokov by sa patrilo nieco mat a tu este dalsia porazka mi na hlavu 100 000 vyvalit za poplatok ... to je smola ...

Tak rýchlo o to požiadaj, ak máš veci k tomu potrebné a budeš to mať za 100sk kolok. Nám to prišlo práve dnes. A trvalo to cca 20 dní:---
andrejf
30.03.08,17:42
este otazocka - mam teda ziadat o trvale vynatie ? Nebudu chciet prv kolaudacne rozhodnutie ?
andrejf
31.03.08,10:01
Cena za m2 by mal byť určovaný podľa bonity pôdy, max do 500 sk za m2. Vyníma sa len do 1000m2. Vynímajú sa parcely, ktoré niesú planované v obci ako budúce zastavované oblasti a je úplne jedno, či ide o intravilán, alebo extravilán......
Cize ked mam parcelu ktora je oznacena v uzemnom plane ako planovana vystavba (alebo nieco podobne) tak nebudem platit ? A vynima sa iba co je pod domom ? Preto iba do 1000 m 2 ? Alebo ako sa to mysli ?
Peter82
31.03.08,12:54
Zdravím Vás všetkých.
Aj ja mám taký istý problém.pozemok je rozdelený na 5 častí.3 časti z toho sú vedené ako ostatné plochy a dve časti ako orná pôda.Dá sa z toho
na katastri spravit prepisom 1 celý pozemok?Neviem či je to vôbec možné.
a takisto čo sa týka prepisu na stav.pozemok či treba len zastavaná plocha domu alebo komletný celý pozemok?ďakujem za rady.
s pozdravo Peter
andrejf
01.04.08,07:54
Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
No prave som dostal odpoved z pozemkoveho uradu a pisu ze pohoda : "ak máte pozemok mimo zastaveného územia obce a bude schválený zákon o poplatkoch budete musiet platit. Ak máte pozemok v zastavanom území obce budete od poplatkov oslobodený"
Mikolajova
01.04.08,08:05
Ak máme ornú pôdu do 1000 m2 týka sa to aj nás?
NInive
01.04.08,11:08
No prave som dostal odpoved z pozemkoveho uradu a pisu ze pohoda : "ak máte pozemok mimo zastaveného územia obce a bude schválený zákon o poplatkoch budete musiet platit. Ak máte pozemok v zastavanom území obce budete od poplatkov oslobodený"

Ako to môžu vedieť, veď ešte to nebolo schválené, spoplatnenie bude, ale stále sa nevie ako s intravilánom a ako s extravilánom. Extravilán sa bude platiť na 100% (teda tak myslím), ale o intraviláne ešte nieje rozhodnuté. Veď to bolo tuším len v prvom čítaní, alebo sa mýlim??? (čo je dosť možné)
jamosa
01.04.08,19:57
Ahojte. Dnes bol celkom dobrý článok v sme. Bolo tam popísané, akých pozemkov sa spoplatnenie týka. Ak pozemok je v územnom pláne obce resp. mesta určený na bývanie, alebo na budúcu zástavbu, resp. sa nachádza v zastavanom území obce(aj to býva v územnom pláne určené)nebudeme platiť žiadne poplatky za vyňatie, budeme od nich oslobodení. Ak tam v budúcnosti budeme chcieť stavať, tak až k stavebnému povoleniu sa vyžaduje vyňatie pôdy.
(bližší popis o možnostiach vyňatia som písala na predchádzajúcej strane. Snáď ti to Peter 82 pomôže:) - my sme si dali spraviť geodetovi geodet. plán, vyčlenil tam dom a cestu k nemu. Peter 82 - čo sa týka tvojho prepisu pozemku - ak sa smiem spýtať, tak z akého dôvodu to chceš robiť? Skrz dane? Lebo k stavbe to nepotrebuješ, predpokladám, že máš len jeden list vlastníctva a na ňom máš rozdelené, čo je z pozemku orná pôda a čo nie.
janula94
02.04.08,14:58
Možem sa opýtať. Chceli by sme stavať u rodičov v záhrade, na katastri je to vedené ako orná pôda. Otec mi chce darovať cca 10 árov. Potrebujem k tomu vyňatie? Ako máme postupovať, aby sme neplatili tie šialené poplatky? Musím mať stavebné povolenie, z toho chcem urobiť stavebný pozemok? A mám šancu to stihnúť do 1. júla? Ďakujem všetkým za odpoveď.
andrejf
03.04.08,05:42
Možem sa opýtať. Chceli by sme stavať u rodičov v záhrade, na katastri je to vedené ako orná pôda. Otec mi chce darovať cca 10 árov. Potrebujem k tomu vyňatie? Ako máme postupovať, aby sme neplatili tie šialené poplatky? Musím mať stavebné povolenie, z toho chcem urobiť stavebný pozemok? A mám šancu to stihnúť do 1. júla? Ďakujem všetkým za odpoveď.
Zalezi ci to je intravilan - prv musis ist za starostom - on ti ukaze uzemny plan a povie ci sa tam planuje stavat a ci ti to vobec povoli - potom sa musi urobit zmena uzemneho planu ... a tak ...
VladoaKatka
07.04.08,13:45
Podľa najnovších informácii, sa bude platiť vyšší poplatok za vyňatie z ornej pôdy aj vtedy, ak je to teraz časť Vašej záhrady, ale máte smolu, lebo na katastrálnom úrade je to vedené ako - orná pôda.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/platit-sa-ma-aj-za-stavbu-v-zahrade-drl-/sk_phypo.asp?c=A080407_054808_sk_phypo_p01
cimox
10.04.08,17:36
ale zase je super ze sa nebude platit do 1000m2
india
20.04.08,20:42
Zdravim vsetkych! Ako sa to vlastne robi, prepis ornej pody na stavebny pozemok resp. ake su podmienky? Kolko sa za to plati? Dakujem za odpoved
andrejf
21.04.08,06:09
Zdravim vsetkych! Ako sa to vlastne robi, prepis ornej pody na stavebny pozemok resp. ake su podmienky? Kolko sa za to plati? Dakujem za odpoved
Ak to mas v intravilane, pojdes na okresny pozemkovy urad a tam ti daju tlacivko ... poplatok je 100 sk kolok.
misomiso
21.04.08,06:36
oj to nie , to ani nehovor - teraz som vyvalil kopec penazi za fundus - predrazeny - uz mam 30 rokov by sa patrilo nieco mat a tu este dalsia porazka mi na hlavu 100 000 vyvalit za poplatok ... to je smola ...

Smola? Len tak mimochodom - a koho si volil? Ja viem, na to sa nepatri pytat, to bola len recnicka otazka, necakam odpoved. Ide o to, ze reci o Janosikovi z ust premiera neboli nahodne. Aby bolo a rozdavanie vianocnych prispevkov dochodcom (poniektorym - chuderty vdovy nedostali), tak treba odniekial zobrat. Komu zobrat? Bohatym. Kto je bohaty? Ten, ktory ide stavat dom.

Minule som bol vo Velke Lehote na nejakych oslavach a dozvedel som sa, ako vznikol nazov obce. Vtedajsie "panstvo" udelilo niekolkorocnu ulavu od desiatkov (cize dani) ludom, ktori sa rozhodli odist do lesa (vtedy tam bol les), vyklcovat ho, postavit si tam vlastnou namahou domy a zabyvat sa tam. Aj vtedajsie panstvo uznalo, ze to nie je sranda a ze to bude makacka, tak dostali lehotu, po ktoru nemuseli platit dane.

Dokonca este aj Komunisti zaviedli paragraf, podla ktoreho boli novostavby oslobodene od dane 15 rokov, viem to, tykalo sa to napr. rodicov. Terajsia lavicova vlada ale presla od Marxa k Janosikovi a dnes je kazdy, kto sa rozhodne stavat zbohatlik, ktoreho treba pocecat.
rado11
02.05.08,15:47
ja mam ornu podu v dedine a chcel by som zmenit na stavebny pozemok len cast pozemku len tam, kde bude stat dom co by som na to potreboval
Karas Milan
04.05.08,05:07
Ahoj.

Porozmýšľaj,či neskúsiš (napr. podľa predbežného projektu) rozdeliť (goeplánom) parcelu a vyňať (preklasifikovať) len tú čo bude zastavaná plocha (dom a dvor).

ahoj
Ka Mil
xywy
06.06.08,08:30
Dobry den vsetkym,

chcem sa spytat, ked sa chystam kupit pozemok, kt. je v sucastnosti vedeny ako "vinica" ale v novom uzamnom plane (z febr. 2008) je uz zaradeny ako pozemok pre domy, bude z tohoto pozemku automaticky po ukonceni konania stavebny pozemok? Alebo ta budem musiet platit rekvalifikaciu? Pozemok ma 950m2, sklada sa z 3 parciel, takze by som teoreticky ak bude treba mohol dat vynat iba cast nie?

Dakujem
xywy
06.06.08,08:49
Myslim ze to bude zaujimat aj viac ludi, dam sem odpoved co mi poslal kamarat kt. toto presne riesil minuly tyzden ...

to ti viem zodpovedat
zistoval som to
do 10arov !zastavanej plochy! sa nebude platit - teda co musis spravit..
poziadas na (tusim obvodnom) pozemkovom urade o SUHLAS s vynatim nejakeho useku z parcely (9arov napr) - pretoze je to v intravilane obce podla noveho uzemneho planu
potom postavis dom, das ho zamerat geodetovi a vyjme sa len realne xy m2 pod domom
jenifer_nr
03.09.09,09:01
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ako sa postupuje pri prepise ornej pôdy na stavebný pozemok. Potrebovala by som poradiť ako mám postupovať a koľko to bude stáť.
ďakujem za radu
wagner
15.05.10,13:35
Kamarátka chce postaviť prístrešok pre hydinu na záhrade. Plocha prístrešku by mala byť maximálne 9 m2. V zákone č. 220/2004 sa hovorí, že rozhodnutie sa do 15 m2 nevydáva. Mám to rozumieť tak, že nie je potrebné ani žiadať o vyňatie, keď je to taká malá plocha? Alebo to mám chápať tak, že stačí ísť na PPLH a požiadať o stanovisko o zábere pôdy na výstavbu prístrešku pre hydinu, doniesť snímku z mapy. Na základe toho by mali dať stanovisko - teda súhlas? Neplatí sa za to? Viď citáciu zákona:

§ 17
Odňatie poľnohospodárskej pôdy


(1) Na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "rozhodnutie o odňatí"). Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23), v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza.

(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné vydať,
a) ak ide o umiestnenie signálov, stabilizačných kameňov a iných značiek na geodetické účely, na vstupné šachty, prečerpávacie stanice, vrty a studne, stožiare alebo iné objekty nadzemného a podzemného vedenia a výmera jednotlivých uvedených objektov nepresiahne 25 m2 a ak ide o jednorazovú zmenu druhu pozemku do 15 m2,
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).

(3) V prípadoch podľa odseku 2 vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde a v prípadoch vykonaných zmien druhov pozemkov do 15 m2 na základe kópie katastrálnej mapy.
jar88
15.05.10,13:54
Kamarátka chce postaviť prístrešok pre hydinu na záhrade. Plocha prístrešku by mala byť maximálne 9 m2. V zákone č. 220/2004 sa hovorí, že rozhodnutie sa do 15 m2 nevydáva. Mám to rozumieť tak, že nie je potrebné ani žiadať o vyňatie, keď je to taká malá plocha? Alebo to mám chápať tak, že stačí ísť na PPLH a požiadať o stanovisko o zábere pôdy na výstavbu prístrešku pre hydinu, doniesť snímku z mapy. Na základe toho by mali dať stanovisko - teda súhlas? Neplatí sa za to? Viď citáciu zákona:

§ 17
Odňatie poľnohospodárskej pôdy


(1) Na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "rozhodnutie o odňatí"). Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23), v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza.

(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné vydať,
a) ak ide o umiestnenie signálov, stabilizačných kameňov a iných značiek na geodetické účely, na vstupné šachty, prečerpávacie stanice, vrty a studne, stožiare alebo iné objekty nadzemného a podzemného vedenia a výmera jednotlivých uvedených objektov nepresiahne 25 m2 a ak ide o jednorazovú zmenu druhu pozemku do 15 m2,
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).

(3) V prípadoch podľa odseku 2 vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde a v prípadoch vykonaných zmien druhov pozemkov do 15 m2 na základe kópie katastrálnej mapy.
Záhrada nie je orná pôda.
olybaba
15.05.10,15:55
- treba rozlisovat, ci sa pozemok nachadza:
v intravilane (zastavane uzemie obce k 1.1.1990-LV kod 1)
v extravilane (mimo zastavaneho uzemia obce k 1.1.1990-LV kod 2)

- ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 (499 m2) v hraniciach zastavaného územia obce, obvodny pozemkovy urad vydava stanovisko za 3 € kolok
- ak ide o vymeru vacsiu ako 500 m2 v hraniciach zastavaneho uzemia obce, obvodny pozemkovy urad vydava rozhodnutie za 33 € kolok

- ak ide o vymeru mimo zastavaneho uzemia obce a parcela je v sulade s uzemno planovacou dokumentacou (UPD) obce, obvodny pozemkovy urad dava rozhodnutie za 33 € kolok
- v pripade, ze sa jedna o trvaly zaber v rozsahu nad 1000 m2 mimo zastavaneho uzemia obce, ktory nie je v sulade s platnou UPD je potrebne poziadať krajsky pozemkovy urad o udelenie suhlasu na nepolnohospodarske vyuzitie polnohospodarskej pody za 99,5 € kolok a nasledne po suhlase kraja osa poziada bvodny pozemkovy urad o vydanie rozhodnutia za 33 € kolok

- obvodny pozemkovy urad stanoviskom a rozhodnutim podla § 17 zakona 220/2004 Z.z. meni polnohospodarsky druh pozemku (orna poda, chmelnice, vinice, záhrady, ovocne sady, trvale travne porasty) na ostatnu plochu
- neskor, na zaklade porealizacneho zamerania stavby sa meni ostatna plocha na zastavanu plochu (skutkova vymera) - zapis do katastra nehnutelnosti na zaklade geometriceho planu
wagner
15.05.10,17:13
Ďakujem za informácie
olybaba
15.05.10,20:29
wagner,
- pre 9m2 pristresok pre hydinu vid ziadost v prilohe
wagner
16.05.10,09:23
wagner,
- pre 9m2 pristresok pre hydinu vid ziadost v prilohe

Ďakujem, potešila si ma:)
to_mas2
23.01.11,10:56
Dobry den chcel by som sa vas opytat,kupil som pozemok v jednej obci v LV okrese,pozemok ma 740m a je vedeny ako zahrada,chcel by som na nom zacat stavata a vynat ho z PF ako stavebny pozemok,teraz neviem ako to najrychlesie uskutocnit,vynat iba 500m,alebo iba pozemok pod stavbou(viem ze je tam ta vyhoda pri daniach,ak vyjmem iba pod domom),ale mam tu este jeden problem,pozemok je v intravilane,ale obec nema schvaleny uzemny plan a niekde som pocul ze pokial obec nema tento uzemny plan,tak sa mi pozemok nepodari vynat ako stavebny..alebo staci iba stanovisko obce,ze suhlasi s tym,ze sa tam bude stavat rodinny dom???? dakujem
jar88
25.01.11,11:48
Veľmi pekne, prehľadne a zrozumiteľne napísané.

- treba rozlisovat, ci sa pozemok nachadza:
v intravilane (zastavane uzemie obce k 1.1.1990-LV kod 1)
v extravilane (mimo zastavaneho uzemia obce k 1.1.1990-LV kod 2)

- ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 (499 m2) v hraniciach zastavaného územia obce, obvodny pozemkovy urad vydava stanovisko za 3 € kolok
- ak ide o vymeru vacsiu ako 500 m2 v hraniciach zastavaneho uzemia obce, obvodny pozemkovy urad vydava rozhodnutie za 33 € kolok

- ak ide o vymeru mimo zastavaneho uzemia obce a parcela je v sulade s uzemno planovacou dokumentacou (UPD) obce, obvodny pozemkovy urad dava rozhodnutie za 33 € kolok
- v pripade, ze sa jedna o trvaly zaber v rozsahu nad 1000 m2 mimo zastavaneho uzemia obce, ktory nie je v sulade s platnou UPD je potrebne poziadať krajsky pozemkovy urad o udelenie suhlasu na nepolnohospodarske vyuzitie polnohospodarskej pody za 99,5 € kolok a nasledne po suhlase kraja sa poziada obvodny pozemkovy urad o vydanie rozhodnutia za 33 € kolok

- obvodny pozemkovy urad stanoviskom a rozhodnutim podla § 17 zakona 220/2004 Z.z. meni polnohospodarsky druh pozemku (orna poda, chmelnice, vinice, záhrady, ovocne sady, trvale travne porasty) na ostatnu plochu
- neskor, na zaklade porealizacneho zamerania stavby sa meni ostatna plocha na zastavanu plochu (skutkova vymera) - zapis do katastra nehnutelnosti na zaklade geometriceho planu
Čo dodať ? No asi už nič. Viac po lopate to asi už nepôjde.
mendo933
25.01.11,12:22
Dobry den chcel by som sa vas opytat,kupil som pozemok v jednej obci v LV okrese,pozemok ma 740m a je vedeny ako zahrada,chcel by som na nom zacat stavata a vynat ho z PF ako stavebny pozemok,teraz neviem ako to najrychlesie uskutocnit,vynat iba 500m,alebo iba pozemok pod stavbou(viem ze je tam ta vyhoda pri daniach,ak vyjmem iba pod domom),ale mam tu este jeden problem,pozemok je v intravilane,ale obec nema schvaleny uzemny plan a niekde som pocul ze pokial obec nema tento uzemny plan,tak sa mi pozemok nepodari vynat ako stavebny..alebo staci iba stanovisko obce,ze suhlasi s tym,ze sa tam bude stavat rodinny dom???? dakujem

V intravilane stym nieje problem, v extravilane je potrebne aby obec mala aspon rozpracovany uzemny plan. Vynat len zastavanu cast a prijazdove cesty, aj kvoli spominanym daniam. Prip. by som sa spital na obecnom urade ci tam môzem postavit RD, ci tam nieje zahradkarska osada a pod.