bejulik
04.03.08,13:20
Zdravim vsetkych poradakov a zaroven Vas chcem poprosit o radu ohladom stravnych listkov a odpocet zo mzdy - stravne listky sa zamestnancom davaju mesiac dopredu t.j., marec 2008 ma 19 pracovnych dni, z toho sa odpocita dovolenka, PN a pod. za mesiac februar a zamestnavatel hradi 55% z ceny gastrolistka, co pri hodnote 90 Sk listka predstavuje pre zamestnanca zrazku cca 769,50 Sk a zamestnavatel hradi 1045 Sk ak by som to pocitala pri 19 pracovnych dni a malo by to byt odpocitane a vykazane na vyplatnej paske za mesiac februar, alebo sa odpocita a vykaze na vyplatnu pasku zamestnancovi cca 850,50 Sk nakolko februar ma 21 pracovnych dni? ako to je spravne?:confused::confused::confused: dufam, ze sa to da pochopit, bo ked si to teraz citam a kontrolujem, tak tomu uz ani ja nechapem :D
Zita4
04.03.08,16:44
Zbytočne komplikuješ ;).
Zo mzdy za mesiac február sa zrazí presne toľko korún, koľko má zamestnanec zaplatiť za odobraté lístky na mesiac marec. (Mimochodom môže za tie gastrolístky platiť v pokladni v hotovosti, a vtedy už tento problém nemáš ;).)
Zita4
04.03.08,20:08
Podľa mňa by sa to zbytočne naťahovalo. Takto objednám lístky na marec podľa neodpracovaných dní vo februári a hneď ich aj zrazím. Tie lístky už v momente výplatného termínu zamestnanec má prevzaté.
bsbs
05.03.08,14:41
Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
Dakujem.
jessica
05.03.08,15:10
Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
Dakujem.

Príspevok zamestnávateľa na stravovanie vo výške 55% zo sumy stravného podľa platnej sadzby sa pre účely zistenia odvodovej povinnosti neprirátava k základnej mzde.
Pre upresnenie je to daňový výdavok zamestnávateľa podľa §19 ods.4 a podľa §5 ods.7 písm.b) je to príjem zamestnanca oslobodený od dane.
bsbs
05.03.08,15:44
Totizto, mám pred sebou vyplatne pasky, ktore uctovala nemenovana firma, ktora financny prispevok na stravne (tych 55%) pripocitala k zakl. mzde. Z takto ziskaneho zakladu odviedla odvody do zdrav. poistenia, pricom do soc. poist. odviedla zo zakladu znizeneho o uvedeny prispevok. Podla mna to spravne nie je. Mam pravdu? Dakujem
bsbs
06.03.08,07:21
Áno je to tak, lebo som prevzal učt. doklady za firmu, ktorá spracovávala účtovníctvo za 1/2008, teda aj mzdy. Aby som mohol v apríli vytlačiť 1/4 prehľad a urobiť ucelenú agendu od začiatku roka 2008, musel som nahádzať do PC aj mzdy za 1/08.
Takže, aby to bolo správne urobené, musím to prerobiť a vystaviť opravné výkazy a odvody krátiť v ďalšom mesiaci, pretože pridaním príspevku 55% na stravné sa základ zvýšil.
liba2
06.03.08,07:44
Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
Dakujem.


Totizto, mám pred sebou vyplatne pasky, ktore uctovala nemenovana firma, ktora financny prispevok na stravne (tych 55%) pripocitala k zakl. mzde. Z takto ziskaneho zakladu odviedla odvody do zdrav. poistenia, pricom do soc. poist. odviedla zo zakladu znizeneho o uvedeny prispevok. Podla mna to spravne nie je. Mam pravdu? Dakujem
Táto téma je o stravných lístkoch ! Ak v tejto súvislosti hovoríme o 55%-tách, tak každému príde na myseľ, že je reč o príspevku zamestnávateľa na stravný lístok ! Preto boli odpovede v tom zmysle, že tento príspevok sa nezdaňuje u zamestnanca.

Lenže v tvojom prípade pravdepodobne ide o finančný príspevok, teda príjem zamestnanca namiesto poskytnutia stravného lístka. A takýto príjem sa zdaňuje.
Tak prosím, upresni ako to vlastne je.