zuzcirocka
04.03.08,17:02
Ahojte všetci úspešní pestovatelia :-) dala som sa na pestovanie kvetiniek - a tak vás všetkých veľmi pekne prosím o radu ako sa starať o Gardéniu - tú som si totiž kúpila, lebo tá v predajni bola krásne rozkvitnutá :-)))) aj ja chcem takú :-))) tak prosím raďte čo Vám písmená stačia :-) Ďakujééééém...
rybanka
06.03.08,09:13
Aj ja som si ju kúpila, len takú maličkú s pukmi, ešte mi nekvitla, ale zatiaľ sa drží, púšťa dokonca aj nové listy. Vraj sa to pestuje podobne ako azalky. Prečítam doma v knihe a potom napíšem, lebo tak narýchlo neviem, nechcem poradiť nejakú hlúposť.
zuzcirocka
06.03.08,11:17
jáááj to by bolo super... čítala som kdesi niečo o "spätnom reze" ale čo to je, to tam vysvetlené nebolo, a tak neviem ako ďalej :-((((
rybanka
07.03.08,05:13
Tak tu to máte: GARDÉNIA:
- stanovisko svetlé, bez priameho slnka
- najvhodnejšia teplota 16-20 C, v zime nižšie teploty
- vývoj pukov podporujú nižšie teploty 15-17 C
- udržiavať rovnomerne vlhkú zeminu
- prihnojovať od jari do leta každých 8-14 dní
- silnejšie výhonky po odkvitnutí skrátiť
- substrát ako azalky a kamélie /PH cca 5/
- opadávanie pukov pri vysokých teplotách
- na jar je vhodné trochu zrezať vrcholce, odštipnúť

Toľko múdra kniha, dúfam, že Vám to pomôže.
bulnova
07.03.08,09:12
Gardéniu mám štyri roky. Podmienky na jej pestovanie sú presne ako u ibišteka - čínskej ruže. Azálka je citlivejšia na podmienky. Tú musím polievať prevarenou vodou - ináč mi uhynie a naznáša osvetlenie z východu.
zuzcirocka
07.03.08,15:05
Ďakujem... a prajem hodne veľa pestovateľských úspechov... :-)
81janka
19.05.11,15:44
Vedel by mi, prosím, niekto poradiť, kedy mám zrezať gardéniu? Veľmi som po nej túžila, kúpila som si ju vlani v auguste a v podstate ihneď kvitla, v zime mala množstvo pukov, ktoré jej zrejme z dôvodu príliš vysokých teplôt v obývačke začali opadávať až usychať, no akonáhle som ju premiestnila na chladnejšie miesto, šla sa v kvitnutí priam pretrhnúť. A ešte stále má dosť nerozvitých pukov... V literatúre som sa dočítala, že pre túto kvetinku je priam nevyhnutný spätný rez, ak chcem, aby aj o rok kvitla. A ja Vás prosím, kedy a ako mám tento rez urobiť? Na jar som to nerobila (ako napr. pri čínskej ruži, ako to tu niekto spomínal), pretože bola samý puk a samý kvet... A nerada by som o ňu prišla... Vďaka za každú radu...:)
Alcielle
20.05.11,08:16
"Počas rastu gardénie dobre znášajú rez. Na tomto mieste si treba uvedomiť, že kvitnú na terminálnych výhonkoch a preto kombinácia silného spätného rezu a zaštipovania je viac než potrebná. Pri častom zaštipovaní by však rastlina nemusela vytvárať kvety. Kompaktný tvar rastliny získame, ak silný rez urobíme na začiatku vegetačného obdobia, veľmi vyčnievajúce výhonky odstránime v marci a bežné skracovanie a zaštipovanie vykonáme až po odkvitnutí. " tolko som nasla :)
81janka
21.05.11,19:37
"Počas rastu gardénie dobre znášajú rez. Na tomto mieste si treba uvedomiť, že kvitnú na terminálnych výhonkoch a preto kombinácia silného spätného rezu a zaštipovania je viac než potrebná. Pri častom zaštipovaní by však rastlina nemusela vytvárať kvety. Kompaktný tvar rastliny získame, ak silný rez urobíme na začiatku vegetačného obdobia, veľmi vyčnievajúce výhonky odstránime v marci a bežné skracovanie a zaštipovanie vykonáme až po odkvitnutí. " tolko som nasla :)
Dakujem za radu, presne toto som nasla aj ja. Lenze ako hovorim, na zaciatku vegetacneho obdobia bola samy puk, neskor krasne a vonave kvietky. Mala som rezat vtedy?:confused::confused:Ked zreze teraz, bude to uz neskoro???