maben
04.03.08,18:19

Dobry den,
zamestnanec, ktoreho docasne zamestnavali pocas mojej rodicovskej dovolenky odchadza od zamestnavatela. Nakolko neakceptuju moju ziadost o skrateny prac. uvazok, je jasne, ze do zamestnania sa uz vratit nemozem. Maju uz vyhliadnuteho nastupcu. V kazdom pripade teda koncim najneskor dnom ukoncenia rod.dovolenky (cca o 5 mesiacov), avsak chcu, aby som podpisala dohodu o ukonceni prac. vztahu dnom, ked budu prijimat noveho cloveka na moje miesto. Chcela by som odist v dobrom, preto rozmyslam, ze vyhoviem tejto ziadosti.
Avsak rada by som vedela, ake nevyhody by vyplyvali z takej dohody?
Dakujem za pomoc.
jankasm
05.03.08,08:35

Dobry den,
zamestnanec, ktoreho docasne zamestnavali pocas mojej rodicovskej dovolenky odchadza od zamestnavatela. Nakolko neakceptuju moju ziadost o skrateny prac. uvazok, je jasne, ze do zamestnania sa uz vratit nemozem. Maju uz vyhliadnuteho nastupcu. V kazdom pripade teda koncim najneskor dnom ukoncenia rod.dovolenky (cca o 5 mesiacov), avsak chcu, aby som podpisala dohodu o ukonceni prac. vztahu dnom, ked budu prijimat noveho cloveka na moje miesto. Chcela by som odist v dobrom, preto rozmyslam, ze vyhoviem tejto ziadosti.
Avsak rada by som vedela, ake nevyhody by vyplyvali z takej dohody?
Dakujem za pomoc.

Neviem aké nevýhody máš na mysli.
Dohodou sa proste dohodnete, že končíš. Bez nároku na odstupné. A je úplne jedno či tú dohodu podpíšeš teraz alebo až dňom ukončenia RD. Budeš sa však musieť ísť nahlásiť na ZP, pretože zamestnávateľ Ťa z ich evidencie odhlási, musíš sa teda u nich nahlásiť ako osoba na RD. Platiť nemusíš nič. ;)
Ingrid Ondruskova
05.03.08,08:44
To fakt nedostane odstupné? Veď chcú prijať nového nástupce na to isté miesto, takže niekto je tam naviac...pointa pre odstupné. Nemá žiadnu šancu zabojovať?
Tweety
05.03.08,08:48

Dobry den,
zamestnanec, ktoreho docasne zamestnavali pocas mojej rodicovskej dovolenky odchadza od zamestnavatela. Nakolko neakceptuju moju ziadost o skrateny prac. uvazok, je jasne, ze do zamestnania sa uz vratit nemozem. Maju uz vyhliadnuteho nastupcu. V kazdom pripade teda koncim najneskor dnom ukoncenia rod.dovolenky (cca o 5 mesiacov), avsak chcu, aby som podpisala dohodu o ukonceni prac. vztahu dnom, ked budu prijimat noveho cloveka na moje miesto. Chcela by som odist v dobrom, preto rozmyslam, ze vyhoviem tejto ziadosti.
Avsak rada by som vedela, ake nevyhody by vyplyvali z takej dohody?
Dakujem za pomoc.
Neradím skončiť PP dohodou, nebudeš mať nárok na odstupné podľa ZP . Zamestnáv. je povinný po skončení RD prijať ťa na miesto podľa PZ.
jankasm
05.03.08,09:06
To fakt nedostane odstupné? Veď chcú prijať nového nástupce na to isté miesto, takže niekto je tam naviac...pointa pre odstupné. Nemá žiadnu šancu zabojovať?

Má šancu zabojovať a dostať aj odstupné, to záleží na nej.
Ako píše Tweety, zamestnávateľ je povinný ju po RD zamestnať.
Ona však píše, že zamestnávatešľ nesúhlasí s jej polovičným úväzkom, a že chce ukončiť PP dohodou a ona že sa chce rozísť v dobrom a dohodu podpísať. Takže v tom prípade nedostane odstupné. :cool:
Ingrid Ondruskova
05.03.08,10:24
Na jej škodu...
brčko
05.03.08,11:22
Neviem, či vieš, na čo budeš mať nárok po ukončení RD ak nebudeš mať zamestnanie. Tak to radšej napíšem.

Vzhladom na to, že počas RD (predpokladám, že ju čerpáš do 3-och rokov dieťaťa) je prerušené napr. nemocenské a poistenie v nezamestnanosti, tak (ak si si sama neplatila poist. v nezam.) nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

Neviem to na 100%, ale myslím, že ak ukončíš PP počas RD, resp. posledným dnom RD, nemáš ani nárok na PN, OCR po ukončení zamestnania, lebo predpokladám, že ti nezačína plynúť ochranná lehota.

Ak napr. plánuješ v blízkej dobe dalšie dieťa, tak "medzi iným - zjednodušene povedané" potrebuješ splniť podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do týchto dní NP sa ti rátajú aj dni počas čerpania RD. Ale len tie dni, počas ktorých PP trvá!
Takže záleží od tvojich plánov a vyhliadok novej práce.
Súhlasím s Jankou a Tweety, ak v dohode o ukončení PP nebude napísaný ako dôvod ukončenia PP napr. nadbytočnosť alebo organizačné zmeny, tak nárok na odstupné nebudeš mať.
maben
06.03.08,07:16
Dakujem krasne Vam vsetkym. Planujem sa zamestnat vo vlastnej sro a pracovat dalej na volnej nohe /robim preklady a pod., zakazky aj od terajsieho zamestnavatela/. Vlastne, uz sa to rozbieha niekolko mesiacov. Tym padom by som mala poistenia vyriesene...a mozem zostat s deturencami doma:)
Potrebovala som vlastne vediet napr., ci sa tym neprerusi obdobie zapocitane pre ucely poskytnutia starobneho dochodku a pod. Z Vasich odpovedi som pochopila, ze by to malo byt OK. Vdaka este raz.