Vlado22
21.03.05,14:09
Som zivnostnik, obcas mam prijem podla par. 6 ods.2 pismeno a). (autorsky zakon), a mam aj prijem z prenajmu bytu.
Otazka: mozem si u prijmu zo zivnosti a u prijmu z prenajmu uplatnovat danove vydavky a u prijmu podla par 6 odst 2 pismeno a) uplatnovat vydavky vo vyske 25 % (par 6. odst 10). ???
jessica
21.03.05,14:36
Podrobnosti hľadaj v poradách, je tam toho viac k tomuto problému.
Stručne povedané za 2004 musí byť na všetko buď 25% alebo na všetko preukázateľné výdavky ak nie si platca DPH. Ak si platca tak výdavkyx musia byť preukázateľné.
Vlado22
21.03.05,14:48
... a v roku 2005 to moze byt aj inak ? Lebo ten odst 10 par 6 je znacne nejasny a len tak dookola z toho vyplyve ze bud 25 % alebo danove vydavky
Nie som platca DPH.
Zita5
21.03.05,14:56
V roku 2005 môžeš uplatniť kombinované výdavky . T.j. živnosť preukázateľné výdavky a prenájom paušálne výdavky .
Vlado22
21.03.05,15:09
Zita5 a Jessica dakujem Vam za odpovede.
A bude sa dat v roku 2005 kombinovat na zivnost danove naklady a na prijmy z autorskej odmeny (odst 2 pisneno a) pousalne 25 % vydavky
Pisica
13.03.07,00:31
mozem uplatnit skutocne vydavky pri prijmoch z podnikania vykonavaneho podla os.predpisov a sucasne pausalne vydavky vo vyske 40 % pre prijmoch znalcov a tlmocnikov za cinnost podla osobitneho predpisu. Dakujem za odpoved
katkaj
13.03.07,06:55
mozem uplatnit skutocne vydavky pri prijmoch z podnikania vykonavaneho podla os.predpisov a sucasne pausalne vydavky vo vyske 40 % pre prijmoch znalcov a tlmocnikov za cinnost podla osobitneho predpisu. Dakujem za odpoved

Obidve činnosti sú § 6 takže treba uplatniť buď paušál na všetky tieto príjmy alebo skutočne preukázateľné výdavky na všetky príjmy. Kombináciu výdavkov nie.
Johanka
13.03.07,06:55
Nemôžeš, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch z § 6 ods.1 a 2 nie je možná.

Pozri, kde sú zaradené Tvoje príjmy:

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.



(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou
Pisica
13.03.07,11:34
dakujem Vam velmi pekne, presne to iste som si myslela. Len neviem ako to zoberie majitel.
katkaj
13.03.07,11:35
dakujem Vam velmi pekne, presne to iste som si myslela. Len neviem ako to zoberie majitel.

Zoberie to tak ako mu káže zákon ;)
Pisica
15.03.07,08:33
Hihi, dakujem konecne som sa v tomto mesiaci usmiala. Skoncilo to tak ze danovy poradca dotycnej osobe poradil ze toto nie je v zakone zakazane a tak si moze skombinovat vydavky. A ja kedze asi som v poslednej dobe vela vymyslala som prisla o pracu. To bol rachot ked mi ten balvan spadol zo srdca.