rena79
04.03.08,20:50
Ahojte!
SZČO kúpil štvorkolku na lízing. Kúpa bola 23.08.2006, kedy zaplatil aj akontáciu 110 000 Sk s DPH. 07.09.2006 zaplatil spracovateľský poplatok a aj prvú splátkulízingu. Cena obstarania je 168 067,2Sk bez DPH. Ja som vyrátala odpisy na mesiac
OC : 48 mesiacov=3 501,4 Sk
Zaradila som ju do používania k 23.08. čiže aj odpisy som rátala od Augusta5x3501,4=17 507 a nie od septembra 4x3 501,4=14 005,6. Je to chyba? Mám podať dodatočné DP za r. 2006??? Alebo čo s tým???

Do ceny obstarania mám prirátať aj kúpnu cenu 1 000 Sk, pri prepise z lízingovky na SZČO a potom vyrátať odpisy???
Poraďte prosím, lebo ak je to zle nech môžem podať čo najskôr dodatočné DP!!!!
rena79
04.03.08,20:14
Prosím poraďte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jarka 1
04.03.08,20:25
Odpisy si rátala správne od augusta, kedy ste zaradili do používania. Cenu obstarania by som pripočítala k istine, z ktorej rátam odpisy.
rena79
04.03.08,20:38
A keď mám splátkový kalendár od septembra?
Ja som myslela či mám k cene obstarania pripočítať 1000 sk to je cena za ktorú si ju odkúpim po skončení lízingu.Neroumiem tej istina. Veď istina je splátka bez úroku!
Tak nemusím podávať dodatočné DP??? Lebo som normálne spanikárila!
Jarka 1
04.03.08,20:51
Odpisy rátaš zo sumy: istina bez DPH + spracovateľský poplatok bez DPH + odkupná cena bez DPH. Úrok a DPH dávaš do réžie postupne, ako ich platíš.
Petra29
04.03.08,20:55
Odpisy si rátala správne od augusta, kedy ste zaradili do používania. Cenu obstarania by som pripočítala k istine, z ktorej rátam odpisy.
Doplním: odpisovať pri prenájme začne mesiacom, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie.
Skús pozrieť § 26 zákona 595/2003
Jarka 1
04.03.08,21:17
Doplním: odpisovať pri prenájme začne mesiacom, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie.
Skús pozrieť § 26 zákona 595/2003

Čítam, čítam zákon a trošku som na rozpakoch. Pri finančnom prenájme začne odpisovať mesiacom, v ktorom bol ... Nie je tu podmienka zaúčtovnia a evidencie? Je mi jasné, že evidovať a účtovať to musím. O nič mi nejde, len sa mi to zdá trochu zavádzajúce. Alebo sa mýlim?
rena79
05.03.08,06:14
Odpisy rátaš zo sumy: istina bez DPH + spracovateľský poplatok bez DPH + odkupná cena bez DPH. Úrok a DPH dávaš do réžie postupne, ako ich platíš.

Ja som použila len OC zo zmluvy a vydelila 48 mesiacmi!Takže aj tak musím spraviť dodatočné a k OC prirátať spracovateľský poplatok+odkúpna cena a potom vydeliť mesiacmi! Nedá sa to nejako inak, aby som nemusela posielať dodatočné DP???
Petra29
05.03.08,06:54
Odpisy rátaš zo sumy: istina bez DPH + spracovateľský poplatok bez DPH + odkupná cena bez DPH. Úrok a DPH dávaš do réžie postupne, ako ich platíš.

Ja som použila len OC zo zmluvy a vydelila 48 mesiacmi!Takže aj tak musím spraviť dodatočné a k OC prirátať spracovateľský poplatok+odkúpna cena a potom vydeliť mesiacmi! Nedá sa to nejako inak, aby som nemusela posielať dodatočné DP???
Do OC sa zahrnie istina /aj kúpna, predajná cena/ + náklady súvisiace s obstaraním. Na spracovateľský poplatok sú viaceré názory, ja mám za to, že je súčaťou OC. Z tohoto pohľadu, ak si ho zahrnula priamo do VOZD, znížila si základ dane v r.2006, tým si odviedla nižšiu daň do ŠR. Bolo by dobré podať dodatočné DP.
rena79
05.03.08,11:28
Do OC sa zahrnie istina /aj kúpna, predajná cena/ + náklady súvisiace s obstaraním. Na spracovateľský poplatok sú viaceré názory, ja mám za to, že je súčaťou OC. Z tohoto pohľadu, ak si ho zahrnula priamo do VOZD, znížila si základ dane v r.2006, tým si odviedla nižšiu daň do ŠR. Bolo by dobré podať
dodatočné DP.

Ja som dávala spracovateľský poplatok aj akontáciu do VNepod.P. Taktiež aj mesačnú splátku dávam do VNEOP a uplatňujem si len DPH. Čiže je to logické že som mala dať všetko do obstarávacej ceny. Podám dodatočné DP. Ďakujem za radu!!!
zhv
05.03.08,11:31
Ťu máš usmernenie z DU SR
rena79
05.03.08,14:28
Díky! Takže mala som k OC prirátať aj spraco. poplatok. Keď som si ho neuplatnila, tak je to moja chyba, daňováci nemôžu namietať, lebo je to náklad, ktorý mám evidovaný ako VNEPod! Asi to nechám tak a nepodám DP. Bola som v strate v r. 2006 a aj tento rok, asi to nemá význam!

Spravil by to niekto takto????