dobsony
04.03.08,21:00
Dobrý večer prajem, Chcela by som spýtať, či dôchodca za výsluh rokov má nárok na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka? :confused:
Rozalka
04.03.08,20:24
Dobrý večer prajem, Chcela by som spýtať, či dôchodca za výsluh rokov má nárok na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka? :confused:
§ 11 ZoDP
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku 22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
veronikasad
04.03.08,21:26
§ 11 ZoDP
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku 22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.


Rozálka, dôchodok za výsluhu rokov a výsluhový dôchodok nie je to isté. Tu som sa pokúšala to riešiť :
http://www.porada.sk/t73234-vysluhovy-dochodok-a-dochodok-za-vysluhu-rokov.html?highlight=v%FDsluhov%FD+d%F4chodok

---------
Veronika
Rozalka
04.03.08,21:29
Vďaka, Veronika, zas som o voľačo múdrejšia.
Lekon
06.03.08,16:30
Dobrý večer, ja sa chcem poradiť, či výsluhový dôchodca (dôchodok po odpracovaní 25 rokov u vojska), ak mal v r. 2007 dohodu o VP, má nárok na vrátenie dane ako starobný dôchodca, v prípade že jeho príjem bol 38 tisíc. Ďakujem.
halimino
06.03.08,20:15
§ 46 ZoDP - Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdovie nepresiahne 500 Sk alebo celk. zdaniteľné príjmy daňvoníka, ktorý je FO, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje DB podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, al. ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Keďže za rok dosiahol zdaniteľné príjmy len vo výške 38 tis., celá zrazená daň sa mu vráti vo forme preplatku.
Lekon
07.03.08,05:26
Ďakujem. A to, že poberá mesačný výsluhový dôchodok vyše 20 tisíc na to nemá žiadny vplyv? Zaškrtáva sa potom okienko na str. 2 DP typu A o poberaní dôchodku, ak sa nejedná o starobný dôchodok? Ďakujem za odpoveď.
halimino
07.03.08,14:29
Áno, zaškrtneš to okienko v riadku 28 DP - nakoľko na začiatku zdaňovacieho obdobia poberal výsluhový dôchodok. Výsluhový dôchodok je uvedený v § 11 ods. 7 ZoDP, čo je uvedené aj v riadku 28 DP typ A.
dobsony
16.03.08,12:23
Keď dobre rozumiem tak dôchodok za výsluhu rokov dostanú od ministerstva a výsluhový dôchodok zo sociálneho zabezpečenie? Alebo zle som pochopila? Alebo to je jedna že odkiaľ dostane ?
Dotyčný pán dostane dôchodok od ministerstva vnútra. Nevedel povedať že aký dôchodok presne dostane, že vraj teraz počul 1 krát o tom, že v tom je rozdiel. Ináč aj ja som bola veľmi prekvapená, nevedela som to. ďakujem, zase som trošičku múdrejšia. Aspoň si myslím .:confused: