liliana23
04.03.08,23:46
chcela by som poprosit,ci by mi niekto mohol napisat PRESNY POSTUP PRI VYPOCTE DOVOLENKY zo vsetkym.dakujem
veronikasad
04.03.08,22:51
chcela by som poprosit,ci by mi niekto mohol napisat PRESNY POSTUP PRI VYPOCTE DOVOLENKY zo vsetkym.dakujem
Pozri § 100-117 Zákonníka práce - dozvieš sa o dovolenke skutočne všetko.


http://www.porada.sk/f96-zakonnik-prace.html

Veronika
liliana23
04.03.08,23:30
asi som sa presne nevyjadrila,potrebujem priklad a postup.dakujem
Stina
05.03.08,05:25
Ak chceš výpočet priemerného zárobku na pracovno-právne účely pozri link :
http://www.porada.sk/t75268-vypocet-dovolenky.html.
Hepi
05.03.08,06:33
Dosť tvrdá odpoveď pre začiatočníčku. Ale povedz, nie je táto porada aj pre takýchto ľudí? Alebo už sa aj tu odpovedá podľa toho, kto položí otázku? Nehnevaj sa, Endrju,ale takto na mňa zapôsobil tvoj príspevok.
liliana23
05.03.08,08:48
mily andrej,prepac ale ty si sa asi už narodil zo vsetkymi zakonmi a mudrostami.ja som chcela len poradit a odrazit sa od niekal. a na co je potom toto forum ked sa vola porada?!tak asi som tu skončila dakujem!!!
Chobot
05.03.08,11:34
mily andrej,prepac ale ty si sa asi už narodil zo vsetkymi zakonmi a mudrostami.ja som chcela len poradit a odrazit sa od niekal. a na co je potom toto forum ked sa vola porada?!tak asi som tu skončila dakujem!!!

Musím sa zastať andreja, lebo mne nepripadá jeho príspevok tvrdý;, možno trochu žartovne - ironický, ale tvrdý nie. Skôr tvoja požiadavka je imperatívna - "potrebujem to, tak mi to dajte!"

Porada nie je o tom, že urobíme komplet školenie na tému "Výpočet dovolenky". Ľudia, ktorí tu prispievajú, to robia dobrovoľne a zadarmo. Keby som robil také kompletné školenie, asi by som si vypýtal školné.

Pokiaľ si fakt začiatočníčka, urob aj ty niečo pre to, aby si sa to naučila - a to prečítať si najprv ZP, potom nejaké témy tu na porade a ak ti bude niečo nejasné (napr. koľko dní nároku bude mať človek, čo nastúpi 1.6 do PP), tak ti to vysvetlíme. Ale nemôžeš očakávať na Porade kompletnú náhradu školenia alebo ucelenej literatúry.

A príkladov na výpočet dovolenky je tu neúrekom, treba len trochu hľadať. Pamätaj, že pečené holuby samé do úst nepadajú.

Takže ak máš konkrétnu otázku ohľadne dovolenky, tak ju zadaj.
jankasm
05.03.08,12:09
Úplne súhlasím a odporúčam začiatočníkom na porade neurážať ľudí - teda nás, tých ktorí ochotne, radi a zadarmo radia ostatným, keď to potrebujú.
Tvoje konštatovanie "asi som tu skončila" vôbec nie je opodstatnené. Keď nechceš, nepíš a nepýtaj sa. Ale keď potom budeš potrebovať skutočne poradiť v niečom, čo v zákone presne definované nie je, veľmi rada by si sa na nás obrátila, to mi ver. ;)
Pretože aj my skúsenejší sem tam narazíme na problém, s ktorým potrebujeme poradiť. A vždy sa nájde niekto, kto si nájde čas na odpoveď. Ale ak vidíme, že zadávateľ otázky si nedal ani tú námahu /možno pár minút/ aby si dal vyhľadať tému s podobným problémom, tak sa nečuduj, že reakcie sú také ako sú.
A za seba osobne môžem povedať, že sa čudujem všetkým mzdárom, ktorí nemajú zákonník práce naštudovaní, a dávajú tu také otázky, za ktoré by som sa ja osobne hanbila. Veď predsa ak chce niekto robiť mzdy, nesmie sa spoliehať na dobrákov na porade. V prvom rade si treba preštudovať zákonník práce, a potom, keď Ti niečo nie je celkom jasné, opýtať sa. :)
liliana23
05.03.08,12:39
v skratke:ak som niekoho urazila a dotkla som sa ho,ospravedlnujem sa. keby som mala skutočne toho casu ako si predstavujem a ze ho potrebujem aspon 3x tolko,tak by som presedela aj cely tyzden len aby som si vsetko prestudovala a dopodrobna vyhladala.asi to teraz niekomu vyznie ako vyhovorka,robim si vsetko sama,uplne-od objednavok,cez mzdy,personalne,uctovnictvo atd.-k tomu 2 male deti-2roky a 1rok-domacnost,2 zamestnankyne,manzela,ktory mimochodom ma tiez forum ale bohuzial uplne na inu temu a nerobi mu problem odpovedat aj 5x na tu istu otazku,ale to je mimo-a som stastna ze to zvladam a funguje mi to ako funguje,a ze tych problemov sa miteraz nakopilo.
asi budem musiet trochu inek formulovat otazku.
Chobot
05.03.08,12:55
v skratke:ak som niekoho urazila a dotkla som sa ho,ospravedlnujem sa. keby som mala skutočne toho casu ako si predstavujem a ze ho potrebujem aspon 3x tolko,tak by som presedela aj cely tyzden len aby som si vsetko prestudovala a dopodrobna vyhladala.asi to teraz niekomu vyznie ako vyhovorka,robim si vsetko sama,uplne-od objednavok,cez mzdy,personalne,uctovnictvo atd.-k tomu 2 male deti-2roky a 1rok-domacnost,2 zamestnankyne,manzela,ktory mimochodom ma tiez forum ale bohuzial uplne na inu temu a nerobi mu problem odpovedat aj 5x na tu istu otazku,ale to je mimo-a som stastna ze to zvladam a funguje mi to ako funguje,a ze tych problemov sa miteraz nakopilo.
asi budem musiet trochu inek formulovat otazku.



Nikoho si neurazila (aspoň teda myslím), to ty si sa tvárila urazene, že sme ťa usmernili, ako to na porade funguje. Očakávala si niečo iné a nebola si spokojná s odpoveďou.:rolleyes:

Tak sa opýtaj na konkrétnych pracovníkov, koľko majú nárok na dovolenku, keď ich máš vo firme len dvoch. Uveď od kedy (dátum) pracujú vo firme, aký je ich ročný nárok (20/25 dní), koľko dní vymeškali pre chorobu a vypočítame ti ich nárok na tento rok.

Ale musíš uznať, že nie si jediná, ktorá má deti, manžela, prácu aj domácnosť. Aj tí, ktorí by ti odpovedali, majú rovnaké povinnosti ako ty.
jankasm
05.03.08,13:28
chcela by som poprosit,ci by mi niekto mohol napisat PRESNY POSTUP PRI VYPOCTE DOVOLENKY zo vsetkym.dakujem


v skratke:ak som niekoho urazila a dotkla som sa ho,ospravedlnujem sa. keby som mala skutočne toho casu ako si predstavujem a ze ho potrebujem aspon 3x tolko,tak by som presedela aj cely tyzden len aby som si vsetko prestudovala a dopodrobna vyhladala.asi to teraz niekomu vyznie ako vyhovorka,robim si vsetko sama,uplne-od objednavok,cez mzdy,personalne,uctovnictvo atd.-k tomu 2 male deti-2roky a 1rok-domacnost,2 zamestnankyne,manzela,ktory mimochodom ma tiez forum ale bohuzial uplne na inu temu a nerobi mu problem odpovedat aj 5x na tu istu otazku,ale to je mimo-a som stastna ze to zvladam a funguje mi to ako funguje,a ze tych problemov sa miteraz nakopilo.
asi budem musiet trochu inek formulovat otazku.

Musím plne súhlasiť s tým, čo napísal Chobot. Keby si chcela vedieť nejakú konkrétnu vec, tak Ti odpovedia možno naraz aj traja /často sa nám to stáva :---/. Ale pozri sa na tvoju otázku. :eek: Čo sme Ti k tomu mali napísať? Keby Ti aj niekto chcel napísať presný postup na výpočet dovolenky, nárok, krátenie, preplácanie .... trvalo by mu to asi tak pol dňa :D a možno by to nevošlo ani na jednu stránku.

Takže dobudúcna, treba uviesť konkrétny prípad, alebo sa aspoň spýtať na konkrétnu vec.

Nikto sa neurazil /teda dúfam, že ani ty ;)/, a že na poradu budeš chodiť aj naďalej.

A k tomu, že máš málo času, takých je nás skutočne viac. Ak nestíhaš, a podnikáš, ako som pochopila z príspevku, tak si zožeň načas nejakú výpomoc. Tiež mám 2 malé deti - 3 roky a 6 mesiacov. A viem, že keby som mala popri tom stíhať všetko to, o čom si tu písala, asi by to bolo poriadne náročné. :o
liliana23
05.03.08,19:44
chobot-nie neurazila som sa,len som si myslela ze ked sa spytam,ze mi niekto hned poradi.no zmylila som sa a priznavam bola aj moja chyba ze som nezadala presnejsiu otazku.verim ze su tu vsetko ludia ktori to robia dobrovolne v ramci svojho volneho casu a radi.a co sa tyka mojej osoby fakt mam cas naslapany a ako o 7 vstanem,tak koncim o 2v noci.neodychujem a ani to uz 4 roky neviem.
jankasm-trocha som popracovala na konkretnom pripade.a co sa tyka výpomoci v podstate nemam na co,deti maju byt s kym,v praci mam ludi a ja si robim to co potrebujem,cize vsetko-musim to stihat,zatial sa mi to dari,aj ked casto padam dole hubou.
endrju-je majitelom fora a ano dotuje.vystihol sa to uplne presne,az na to ze mi to obcas vadi-jeho hobby.
a teraz ku konkretnemu problemu,aj ked po tom vsetkom mam urcite obavy,urcite veci si viem vypocitat,spravit,len sa potrebujem uistit a potvrdit,ze je to vsetko o.k..
;)
liliana23
05.03.08,23:38
dovolenka sa pocita z posledneho Q,priklad:10,11,12 mesiac-8.133+8.100+8.100=24.333,-vydelim to poctom odpracovanych hodin-176+176+168=520=46,99=47 je na hodinu,vynasobim to 8 hodinami=376 je na den.
hrubu mzdu 8.100 vydelim poctom dni za dany mesiac kolko ma byt odpracovanych 23=352,17=352 je na den,potom to vynasobim poctom skutocne odpracovanych dni 352x22=7.744 je zakladna mzda a k nej priratam dovolenku 376=8.120,-je hruba mzda.

je to spravne?snazila som sa to napisat co najjasnejsie.dakujem velmi pekne vopred,ak sa na to niekto pozrie a ak nieco nebude o.k.povie.este raz vdaka.
Stina
06.03.08,05:23
8100 : 23 = 352,17
352,17 x 22 = 7747,8
7747,8 + 376 = 8123,8 t.j. 8124,--
liliana23
06.03.08,08:06
dakujem velmi pekne.este mam par otazok,ak mozem:zaokruhluje sa az uplne vysledna suma, alebo aj v priebehu vypoctov?zaokruhluje sa od 0,50 smerom nahor?a este si nie som ista ako sa pocita dovolenka v dalsom kvartali ak je z toho jeden mesiac dovolenka.
Chobot
06.03.08,08:43
dovolenka sa pocita z posledneho Q,priklad:10,11,12 mesiac-8.133+8.100+8.100=24.333,-vydelim to poctom odpracovanych hodin-176+176+168=520=46,99=47 je na hodinu,vynasobim to 8 hodinami=376 je na den.
hrubu mzdu 8.100 vydelim poctom dni za dany mesiac kolko ma byt odpracovanych 23=352,17=352 je na den,potom to vynasobim poctom skutocne odpracovanych dni 352x22=7.744 je zakladna mzda a k nej priratam dovolenku 376=8.120,-je hruba mzda.

je to spravne?snazila som sa to napisat co najjasnejsie.dakujem velmi pekne vopred,ak sa na to niekto pozrie a ak nieco nebude o.k.povie.este raz vdaka.

Vidíš, k akým nedorozumeniam môže prísť, ak položíš nejasne otázku? Všetci sme si mysleli, že chceš vedieť postup pri výpočte nároku na dovolenku a pritom ty si mala na mysli spôsob výpočtu náhrady mzdy za dovolenku a to je niečo úplne iné.

Ale pochopila si to dobre. Spôsob výpočtu máš dobrý, berie sa vždy prechádzajúci kvartál.
liliana23
06.03.08,10:04
este jedna nejasnost-ked ratam odpracovane hodiny do vypoctu dovolenky,tak musim od danych hodin odratat hodiny za tie dni,ktore su dovolenka a vyjde mi skutocne odpracovany pocet hodin
napr.:je danych 160,ale mala 1den dovolenky tak 160-8=152 za januar
vo februari mala 2dni dovolenky a je danych 184,tak 184-16=168
za marec 0dni dovolenky a hodiny su 176
takze ratam 152+168+176=496
robim to dobre?:(vopred dakujem.
ja_na
13.04.08,12:11
mili poradaci, ja mam len taku malu bocnu otazocku. viem, ze tu pisete, ze sa pocita predosly kvartal. mozem to chapat tak, ze ked mam dovolenku npr v mesiaci jun, tak sa mi rata dovolenkovy priemer z mesiacov jan+feb+mar alebo z mesiacov mar+apr+maj? dakujem velmi pekne.
DanielaSL
13.04.08,12:16
Na dovolenku v júni sa ráta priemer z prvého kvartálu..teda január - marec.
ja_na
13.04.08,12:51
dakujem :-)
danuliena
25.08.08,20:42
robím 1x výpočet mzdy a dovolenky a potrebujem sa uistiť či to je správne: HM=9800 každý mesiac,zmluvný plat, 2Q=21,22,22dní, 8hod smena. 29400:65:8=56,54priemer Bolo 10dní dovolenky,23prac.dní. 9800:23:8=53,26x104=5540 56,54x8x10=4524 4524+5540=10064 A z tejto sumy sa potom odvádzajú aj odvody???...ďakujem za odpoveď
Andyke
25.08.08,21:04
9800:23x13= 5540
56,54x80hod.= 4524
Hrubá mzda: 10064 a z tejto sumy všetky odvody