apo
05.03.08,01:11
Klient nedbal na moje rady, že nemôže do pokladne hádzať len tak, aby mal povinnosť DPH podľa jeho predstáv. Krčahu sa ucho utrhlo a tu je výsledok po kontrole roka 2006.

Dohodou sa určil vyšší priemerný rabat na tovare s dopadom na základ dane z príjmu PO a zvýšenie odvodu DPH. V protokole je uvedené:
- zvýšenie základu dane z príjmu
- zvýšenie odvodu DPH
- umorenie starou stratou zvýšeného základu dane z príjmu
- pokuta za krátenie DPH
- pokuta za porušenie zákona o účtovníctve to všetko za rok 2006.

Podľa pani Cenigovej budem účtovať:
Pokuty 545/379
Dorub DPH 538/343

:confused:Ale čo budem účtovať a či budem účtovať:
Zvýšenie výnosov z predaja tovaru?
Umorenie zvýšeného základu dane stratou z predchádzajúcich rokov?

Prosím o radu?

apo
Stefan2005
05.03.08,06:35
Nikto sa neozýva, tak oživím tému.
Účtoval by som len to, čo si uviedol z p.Cenigovej...
Lebo na účtovanie do výnosov neviem, že či je podklad doklad o kontrole.
O umorovaní straty sa vedie evidencia, neúčtuje sa o nej.
Tiež uvítam ďalšie poznatky...
azla
05.03.08,06:54
Nikto sa neozýva, tak oživím tému.
Účtoval by som len to, čo si uviedol z p.Cenigovej...
Lebo na účtovanie do výnosov neviem, že či je podklad doklad o kontrole.
O umorovaní straty sa vedie evidencia, neúčtuje sa o nej.
Tiež uvítam ďalšie poznatky...

Súhlasím, že o výnosoch sa neučtuje.

O odloženej daňovej pohľadávke, za určitých predpokladov /ak je takmer isté, že základ dane v budúcich obdobiach umožní odpočítať daňovú stratu/ sa môže učtovať.

Ak bolo o tom učtované - po daňovej kontrole je to potrebné upraviť.
apo
05.03.08,08:10
Zatiaľ ďakujem pekne.

No ani mne nevychdí nejaké zmysluplné účtovanie.

Iná je situácia keď sa zistí napríklad pri daňovej kontrole, že faktúra nebola zaúčtovaná, alebo bola zaúčtovaná nesprávne.

V takom prípade sa podá dodatočné daňové priznanie a v nasledujúcom roku sa zaúčtuje chýbajúci predpis 311/604 analyticky tak, aby 604 mohla byť odpočítaná od základu dane v roku keď o faktúre sa bude účtovať.

Výsledok po kontrole je ten, že ku 604 nemám žiadnu zmysluplnú súvzťažnosť, o jedenje by som vedel :
365/604 a bola by zmysluplná, lebo z dôvodu krátenia tržieb sa dávali vklady do pokladne, aby nebola v mínuse.

Poznámka.
Po skončení roka 2005 som oznámil, že už im nebudem robiť účtovníctvo robiť lebo som vedel čo sa v prevádzke deje. Dal som sa ukecať a bol som pri tom pri čom som nechcel byť, no už nebudem, toto je posledný problém ktorý pre nich riešim.

apo