Infarkt
05.03.08,06:32
Sevaste poraďáci :)

potrebujem poradiť a nenašiel som tu na porade k môjmu problému tému, tak Vás prosím o radu :

Mám možnosť dodávať službu na Ukrajine. Na Slovensku som platcom DPH. Nejedná sa o služby súvisiace s nehnuteľnosťou.

Čo všetko vyplýva pre mňa, ako platcu DPH na Slovensku ?
Fakturácia bez, alebo s ?
Samozdanenie ?

Vopred veľká vďaka za ochotu mi pomôcť ;)
Vladimír Ozimý
05.03.08,08:32
Riešite dodanie služby na ukraine...málo informácii ale podľa všetkého nebude táto služba zaťažená slovenskou daňou a svoju daňovú povinnosť by ste mali riešiť z pohľadu dane na ukraine

ale pre presnú informáciu potrebujeme vedieť o akú službu ide
Infarkt
06.03.08,09:58
Jedná sa o vizuálnu kontrolu a následné vyradenie chybných polotovarov z výrobného procesu vykonávanú vlastnými zamestnancami...ide o priemyselnú elektrotechnickú výrobu...
Vladimír Ozimý
06.03.08,10:47
Jedná sa o vizuálnu kontrolu a následné vyradenie chybných polotovarov z výrobného procesu vykonávanú vlastnými zamestnancami...ide o priemyselnú elektrotechnickú výrobu...

faktúrovať sa bude ukrainskej spoločnosti?
Infarkt
07.03.08,05:56
faktúrovať sa bude ukrainskej spoločnosti?

Presne tak...faktúrovať sa bude ukrajinskému platcovi DPH, služba bude vykonávaná na území Ukrajiny...fakturácia aj platba v Euro...

Ja som registrovaný platca DPH v SR...

Ešte jedna podotázočka :
Je nutné a prípadne výhodnejšie založiť bankový účet pre platby z tej Ukrajiny v Euro, alebo používať doterajší účet vedený v Sk ?
Vladimír Ozimý
07.03.08,06:16
vizuálna kontrola a následné vyradenie tovarov - nedalo by sa to zahrnúť do služieb § 15 ods 8 písm b)?
Infarkt
07.03.08,06:27
vizuálna kontrola a následné vyradenie tovarov - nedalo by sa to zahrnúť do služieb § 15 ods 8 písm b)?

Aj ja si myslím... ;) ...problematika miesta dodania služby je pre mňa vyriešená...hlavne ma zaujímajú informácie ohľadom zdaňovania, fakturácie, prípadne samozdanenia vo vzťahu k DPH :confused:
Infarkt
08.03.08,09:42
Posúvam ... ;)
Infarkt
11.03.08,07:15
Po naštudovaní rôznych stránok viem, že budem faktúrovať bez DPH...

Rád by som, keby ma kontaktoval nejaký odborník na daňovú problematiku Ukrajiny, ohľadom rady, či mi vzniká nejaká povinnosť sa nejako registrovať na Ukrajinských úradoch, nakoľko služba bude dodávaná pravidelne na základe zmluvy, vykonávaná vlastnými zamestnancami na území Ukrajiny, ale nemienim zakladať na Ukrajine nejakú pobočku alebo niečo podobné...

Vopred vďaka ;)
Vladimír Ozimý
11.03.08,09:50
Ešte jedna podotázočka :
Je nutné a prípadne výhodnejšie založiť bankový účet pre platby z tej Ukrajiny v Euro, alebo používať doterajší účet vedený v Sk ?


no to záleží na posúdení ako chcete s nimi obchodovať aj keď čoskoro bude len euro takže každopádne euro účet budeme mať všetci :) ...ale keďže posiluje SK koruna tak možno by bolo lepšie si ho ponechať...
Infarkt
13.03.08,06:16
... P O S Ú V A M ...


Po naštudovaní rôznych zákonov a stránok viem, že budem faktúrovať bez DPH...

Rád by som, keby ma kontaktoval nejaký odborník na daňovú problematiku Ukrajiny, ohľadom rady, či mi vzniká nejaká povinnosť sa nejako registrovať na Ukrajinských úradoch, nakoľko služba bude dodávaná pravidelne na základe zmluvy, vykonávaná vlastnými zamestnancami na území Ukrajiny, ale nemienim zakladať na Ukrajine nejakú pobočku alebo niečo podobné...

Vopred vďaka ;)
Infarkt
17.03.08,07:10
... POSÚVAM ...
Infarkt
23.03.08,19:15
Mnoo, zákazku mám za sebou, ale o to viac otázok ;)

1. Služba vykonaná na Ukrajine, nesúvisí s nehnuteľnosťou, nie je to preprava ani sprostredkovanie (viď skoršie príspevky).

2. Faktúrujem na firmu z Rakúska, ktorá je v Rakúsku aj platcom DPH.

3. Ja som platcom DPH na Slovensku.

Toť fakty... :rolleyes:

Moja 1.otázka :

Vystavím faktúru bez, alebo s DPH ??? :confused:


Ďalšie fakty :

S odberateľom (tá firma z Rakúska)mám dohodnuté, že mi preplatí náklady s poskytnutím služby spojené, tzn. hotel,cestovné,strava od ktorých mám aj príslušné daňové doklady (ukrajinské). Bolo platené v ukrajinskej mene, ale ja to na faktúre dávam v EUR-ách.

Moja 2.otázka :

Tieto položky faktúrujem bez, alebo s DPH ??? A zo slovenskou, alebo ukrajinskou DPH ??? :confused: Z ktorého dňa mám použiť prípadný kurz na prepočet z ukrajinskej meny do Eura, ak vôbec treba ??? :confused: Mám aj potvrdenky priložiť ku faktúre ??? :confused:
Monika Kováčová
23.03.08,19:43
Infarkt, moc kričíš....

Takže miesto dodania máš vyriešené, preto už musíš vedieť odpoveď na svoju prvú otázku:
§15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

T.j. dodávaš službu pre zdaniteľnú osobu identifikovanú v IČŠ: t.j. Rakúsko, miesto dodania je Rakúsko, fakturuješ bez DPH, Rakúšan samozdaňuje

detto druhá otázka. Potvrdenky dolož. O Ukrajinskej DPH vôbec neúčtuješ, o slovenskej nemáš prečo: viď hore.
Infarkt
24.03.08,21:21
Infarkt, moc kričíš....

Takže miesto dodania máš vyriešené, preto už musíš vedieť odpoveď na svoju prvú otázku:
§15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

T.j. dodávaš službu pre zdaniteľnú osobu identifikovanú v IČŠ: t.j. Rakúsko, miesto dodania je Rakúsko, fakturuješ bez DPH, Rakúšan samozdaňuje

detto druhá otázka. Potvrdenky dolož. O Ukrajinskej DPH vôbec neúčtuješ, o slovenskej nemáš prečo: viď hore.

Teraz nekričím ;) Vieš, v týchto veciach nie som zbehnutý, nakoľko som doteraz podnikal len na Slovensku a pre slovenské subjekty :rolleyes: :) :rolleyes: Veľmi si mi pomohol a ozrejmil danú problematiku...veľká vďaka :cool: