suzinka
05.03.08,08:59
Ahojte, chcem sa opýtať na jednu vec. Do našej stavebnej firmy prijali novú pani rozpočtárku (prípravarku), pritom už jedného rozpočtára máme. Šéf prišiel za pani mzdárkou s tým, že rozpočtára treba povýšiť na vedúceho, lebo keď sú dvaja rozpočtári, tak jeden z nich "musí" byť vedúci. Neni to nezmysel???
Pani mzdárka mu na to povedala, že ale máme aj dve účtovníčky, tak prečo jedna z nich neni vedúca a na to mal úplne blbý argument, že každý robí niečo iné. A najlepšie je to, že novému vedúcemu rozpočtárovi sa mzda zvýši a mi môžeme pracovať za pár korún.
No chápete tomu? Lebo my na ekonomickom oddelení nie!
Tweety
05.03.08,08:01
Ahojte, chcem sa opýtať na jednu vec. Do našej stavebnej firmy prijali novú pani rozpočtárku (prípravarku), pritom už jedného rozpočtára máme. Šéf prišiel za pani mzdárkou s tým, že rozpočtára treba povýšiť na vedúceho, lebo keď sú dvaja rozpočtári, tak jeden z nich "musí" byť vedúci. Neni to nezmysel???
Pani mzdárka mu na to povedala, že ale máme aj dve účtovníčky, tak prečo jedna z nich neni vedúca a na to mal úplne blbý argument, že každý robí niečo iné. A najlepšie je to, že novému vedúcemu rozpočtárovi sa mzda zvýši a mi môžeme pracovať za pár korún.
No chápete tomu? Lebo my na ekonomickom oddelení nie! Nemusíme zas všetko chápať.
,
:cool:
suzinka
05.03.08,08:06
No ale čo to znamená? Je to somarina, alebo niekde je napísané, že také pravidlo existuje?
VladoaKatka
05.03.08,08:10
Šéf má vždy pravdu, aj keď nemá pravdu:cool:
hanelie
05.03.08,08:12
Majiteľ fy má výsostné právo rozhodovať o tom, koho na aký post prijme, koho povýši, koho naopak prepustí ap. :)
suzinka
05.03.08,08:14
My vieme aké má práva, že ak chce, tak ho povýši aj bez toho, ale my ho chceme vyviesť z omylu, že nikde to neni tak, keď majú dvaja ľudia tú istú funkciu, tak jeden z nich musí byť nadriadený.
Tweety
05.03.08,08:19
My vieme aké má práva, že ak chce, tak ho povýši aj bez toho, ale my ho chceme vyviesť z omylu, že nikde to neni tak, keď majú dvaja ľudia tú istú funkciu, tak jeden z nich musí byť nadriadený.
Tak to teda určite nikde nie je, ale je to na vedení firmy, ako si to vo svojej štruktúre zariadi.
m.hladka
05.03.08,08:20
Škoda námahy, tento čas treba využiť užitočnejšie.
suzinka
05.03.08,08:37
Hej, hej je mi to jasné... aj bolo. Ale ďakujem za názory!:)
Tweety
05.03.08,08:40
Hej, hej je mi to jasné... aj bolo. Ale ďakujem za názory!:)
Ber to tak, že z dvoch má jedného múdrejšieho, tak ho urobí šéfom, ale, čo má chudák zamestnávateľ robiť, ak má dve múdre účtovníčky, má potom dilemu, ktorá z nich bude šéfkou, tak si povie, že žiadna, aby sa im nekrivdilo.:rolleyes::cool:
Marta_
05.03.08,09:01
Ja tomu rozumiem. Pani rozpočtárku zobrali na to, aby robila a pán rozpočtár ju bude kontrolovať, a preto musí byť vedúci.
mimaemma
05.03.08,09:09
Aj u nás na firme to tak bolo...spravilo sa oddelenie, len aby dotyčný mohol byť šéfom, to že bol sprostý sťa peň a posielal materskej firme výkazy kde v súvahe nesedela suma A a P nikoho nezaujímalo...:---
Takže keď sa pán šéf aj u vás takto rozhodol...spraviť to môže..prajem veľa pevných nervov v práci.
Treba sa naladiť pozitívne, jar už asi prichádza a tešiť sa z toho:)
pravnicka
05.03.08,09:11
možno že mu je za niečo zaviazaný, tak vytvoril pre svojho kamaráta novú funkciu.:D:D:D
Chobot
05.03.08,10:27
My vieme aké má práva, že ak chce, tak ho povýši aj bez toho, ale my ho chceme vyviesť z omylu, že nikde to neni tak, keď majú dvaja ľudia tú istú funkciu, tak jeden z nich musí byť nadriadený.

On už bol vopred rozhodnutý, že ho povýši. Len vám to musel nejako zdôvodniť, tak si vymyslel taký dôvod. Nemá význam mu to vysvetľovať, jeho rozhodnutie nezmeníte. On ho nepovýšil preto, že bol presvedčený, alebo že by vedel, že nejaký predpis to prikazuje (myslím, že on vie, že to nikde nie je takto prikázané), ale preto, lebo to tak chcel.

Vedúci a majitelia firiem niekedy vedia "trepnúť" do neba volajúce nezmysly. Ako príklad uvediem slová jedného majiteľa súkromnej firmy, ktorý počas stretnutia zamestnancov firmy, kde sa prezentovali výsledky firmy, na margo dosiahnutého čistého zisku po zdanení vo výške x miliónov SKK povedal, že nech si ale ľudia nemyslia, že je to až tak veľa, lebo z toho treba ešte uhradiť mzdové náklady. :D:D No bude mu to niekto vysvetľovať? :rolleyes::D:D
jales
05.03.08,11:37
Ja už mám občas pocit, že my mzdári a účtovníci sme len nutné zlo vo firme, čo neprináša firme žiadne príjmy len výdaje. Ale tých, čo majú na starosti výrobu tých si treba vždy vážiť - aj keď výroba frčí a nemajú čo robiť. Som si vedomá, že z výroby žijeme, ale myslím si, že potrebný je každý rovnako.
suzinka
05.03.08,12:02
No len neviem, čo by robili, keby mzdári a účtovníci sa raz jedného dňa zdvihli a odišli z firmy. Vyzdvihujú výrobu nad ekonomickým oddelením a my sme potom nedocenené.
misomiso
05.03.08,12:30
No len neviem, čo by robili, keby mzdári a účtovníci sa raz jedného dňa zdvihli a odišli z firmy. Vyzdvihujú výrobu nad ekonomickým oddelením a my sme potom nedocenené.

Ako mozes trepat take nezmysly. Objavuje sa to tu niekolkokrat denne. Ja viem, ze je to stranka pre uctovnikov, ale co by sa stalo sa da lahko domysliet. Firmy by skolabovali v tom zmysle, ako funguju dnes. No to samo o sebe este noc neznamena. Medzi 100 povolaniami najdte mozno 5 takych, u ktorych mozno povedat, ze by sa nic vazne nestalo, ak by tito ludia prestali vykonacat svoju pracu. O tych zvysnych 95% plati to iste, ako o uctovnikoch. Firmy by sa bez nich nezaobisli. A nie len firmy, ale ludstvo ako take.

Je to naozaj hlupa otazka, to sa tu mozeme bavit o tom, ako dlho by trvalo, kym by sme skapali hladom, keby prestali pracovat soferi, robotnici vo vyrobe, farmari, lekari, ucitelia.... Samozrejme - v pripade farmarov, soferov a ludi vo vyrobe by ludstvo prezilo radovo mesiace, v pripade ucitelov roky bez toho, ze by niekto nieco zbadal - potom by ludstvo prezivalo v obrovskych problemoch a chaose, ale zanik by asi nehrozil. V pripad lekarov by 90% populacie prezilo bez toho, ze by si nieco vsimli, ostatni by jednoducho zomreli skor.

A v pripade uctovnikov? No ak by nieco taketo nastalo, tak by sa iba jednoducho zmenil system civilizovaneho a byrokratickehio riadenia statu a ekonomiky na chaoticky system dzungle (skutocne celkom "volneho trhu"), aky fungoval pred tisickami rokov. Stat by stratil kontrolu nad ekonomikou a financiami. Ale podnikanie by to urcite nepolozilo. Naopak - mnohi by to uvitali. Jednoducho by sa vyplacali ludom peniaze v hotovosti, pravdepodobne kazdy den po skonceni prace. Nejestvovali by pracovne zmluvy, ludia by sa najimali na pracu mozno zo dna na den. Ale urcite by to nezlikvidovalo civilizaciu ako taku. Vypadok mnohych inych povolani by bol ovela vacsou katastrofou.

Kazdy sa citi byt nedoceneny. Ak sa niekomu nepaci robit uctovnika, nech ide na mesiac do fabriky k pasu alebo na ZS natahovat sa z drzymi deckami. Oboje v priemer asi za 1,5 nasobok min. mzdy. Zasa som sa raz nechal vytocit. Ale skutocne ma vzdy na... ak si niekto zalozi svoju vynimocnost a nedocenenost na takej hanebnej veci, ako je prilisna byroktaricka narocnost podnikania a podnikatelskeho prostredia a tvari sa, ze musi zarabat viac, ako ostatni. Ak by ste zarabali tak zle, tak by sa tolko mladych ludi nedavalo na drahu uctovnika. Mate predsa ekonomicke skoly nie? To je pre vas taky problem pochopit, ze trh prace je tiez iba trh? Ze sa to reguluje same podla ponuky a dopytu?
suzinka
05.03.08,13:04
Dávam ti Áčko za túto prednášku... No vysvetlím ti niektoré skutočnosti. Na dráhu účtovníčky som sa dala iba z finančných a rodinných dôvodov, ináč by som študovala denne a na inej VŠ ako teraz. To že robím účto tu vo firme, je len preto, že mi tolerujú štúdium a náhradné voľno v dňoch, kedy to potrebujem. Ale tú mzdu by si mi nezávidel ani pracovník vo fabrike a takisto ani učiteľ, ktorý sa naťahuje s drzými deckami... tak len toľko...
suzinka
05.03.08,13:06
A nemyslela som výrobu a ekonomické všeobecne, ale v našej firme! Inde to môže byť úplne ináč ako tu.
misomiso
05.03.08,13:28
Na dráhu účtovníčky som sa dala iba z finančných a rodinných dôvodov, ináč by som študovala denne a na inej VŠ ako teraz. To že robím účto tu vo firme, je len preto, že mi tolerujú štúdium a náhradné voľno v dňoch, kedy to potrebujem.

Aha - tak uz je to jasnejsie. Ja iba tolko, ze si myslim, ze v tvojej situacii asi mozes by rada, ze si nasla zamestnavatela, ktory ta zamestnal popri studiu, a ktory ti toleruje s tym suvisejuce volno. Mysim, ze ak by si si v takejto situacii (pocas studia) hladala pracu hoci aj ako hotovy pravnik , tak by si si asi nemohla klast nejake mzdove podmienky, pretoze miesta, naktorych sa dobre zaraba su obycajne tie, kde moze zamestnavatel rata s tym, ze ak treba, ma zamestnanca k dispozicii kazdy den do 20:00 alebo aj dlhsie.

Platy tycho ludi, ktori robia od rana do vecera do osmej sa tiez zaratavaju do oficialnej statistiky platov, ktora mimochodom teraz bola aktualizovana na priemer 20.000 Sk/ mesiac - hrubeho. Ked robis v rezime, ktory ti dovoljue studovat, tak prepac - ale nemozes sa s touto statistikou porovnavat. Neviem, kolko zarobis, ale myslim si, ze mozno mnohi vyskoskolaci by brali tu moznost, co mas ty, za tie iste peniaze ako privyrobenie si pocas studia.

Ja som este pred par rokmi (cca 6 rokov dozadu) orem ineho ucil externe na VS v Blave. Platili mi 65,- za hodinu HRUBEHO. Do prace som sa dopravoval autom (byvam mimo Blavy), za parkovanie som platil zvycajne 40 - 60 Sk/hod na platenych parkoviskach a v garazach (dnes je to az 80 Sk). Teda ak zaratam aj benzin, bol som stratovy. Ale nikde som sa nestazoval, ani na Porade nie.

Jednoducho mal som moznost rozhodnut sa, ci to chem robit alebo nie. Pre mna ta praca vtedy mala aj iny vyznam. Tak som to robil. Jedneho dna, ked som usudil, ze viem robit aj ine veci, som s tym sekol, dal som vypoved aj z inych prac. pomerov a zalozil som firmu. Taku moznost ma kazdy. Ak chces inspiraciu, celkom pekne pribehy najbohatsich ludi planety (ako zacinali od nuly) najdes v najnovsom cisle Profitu.

Len prosim nechod fnukat sem, ja osobne to povazujem u cloveka, ktory studuje a este je aj zamestnany za stratu casu.
suzinka
05.03.08,13:32
Ja tu nefňukám, pýtala som sa na jednu vec a dostalo sa to až sem. Bohužiaľ