ErikaOl
05.03.08,08:07
Ahojte,

chcela by som sa spýtať jednu otázku. Môže si zamestnanec pracujúci 8 hodín denne zobrať 1/2 dňa dovolenky, t.z. 4 hodiny?
Ďakujem:rolleyes:
katkaj
05.03.08,08:12
Ahojte,

chcela by som sa spýtať jednu otázku. Môže si zamestnanec pracujúci 8 hodín denne zobrať 1/2 dňa dovolenky, t.z. 4 hodiny?
Ďakujem:rolleyes:

A prečo by nemohol ??
darvas
05.03.08,08:17
Ahojte poradaci,
prosím všetkých, ktorý vedia poradiť - naša zamestnankyňa má tento rok 33 rokov a mal by mať nárok na 25 dní dovolenky. Vzhľadom k tomu, že bola 3 roky pred tým, ako začala pracovať v našej spoločnosti v zahraničí a nebola evidovaná nikde na Slovensku, ale odvádzala dobrovoľné poistné a nemocenské do soc. poist.. Má preto nárok na 25 dní dovolenky, alebo tie tri roky sa jej nezaratávajú??? Ďakujem
Tweety
05.03.08,08:19
Ahojte poradaci,
prosím všetkých, ktorý vedia poradiť - naša zamestnankyňa má tento rok 33 rokov a mal by mať nárok na 25 dní dovolenky. Vzhľadom k tomu, že bola 3 roky pred tým, ako začala pracovať v našej spoločnosti v zahraničí a nebola evidovaná nikde na Slovensku, ale odvádzala dobrovoľné poistné a nemocenské do soc. poist.. Má preto nárok na 25 dní dovolenky, alebo tie tri roky sa jej nezaratávajú??? Ďakujem

Ak vie dokladovať odpracovaných 15 rokov, po 18.roku veku, tak jej nárok na 5 týždňov vzniká od 1.1., inak nie.
katkaj
05.03.08,08:21
Ahojte poradaci,
prosím všetkých, ktorý vedia poradiť - naša zamestnankyňa má tento rok 33 rokov a mal by mať nárok na 25 dní dovolenky. Vzhľadom k tomu, že bola 3 roky pred tým, ako začala pracovať v našej spoločnosti v zahraničí a nebola evidovaná nikde na Slovensku, ale odvádzala dobrovoľné poistné a nemocenské do soc. poist.. Má preto nárok na 25 dní dovolenky, alebo tie tri roky sa jej nezaratávajú??? Ďakujem


Na dovolenku 25 dní potrebuješ mať zdokladované že odpracovala 15 rokov po 18tom veku života. Nie je tam len podmienka že má 33 rokov

§ 103

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.