anka
21.03.05,16:23
Ak konantel dostal v roku 2004 podiel na zisku z roku 2003, je povinny z tohto podielu odvadzat nejake odvody?
Vlastas
22.03.05,08:28
Odvody nie, ale musí si celú čiastku zdaniť 19%. Podiel na zisku za rok 2004 sa už nezdaňuje.Ahoj
ayya
23.03.05,20:44
Ahoj, VlastaS, odhadujem, že ty budeš "môj človek" :-)
Prosím, kde v daňovom priznaní sa uvádza ten podiel na zisku za prechádzajúci rok v tlačive B? V ostatných príjmov v riadku "iné" ... či niekde inde?
Vďaka za odpoveď
dada909
23.03.05,21:16
Dala by som to do VIII.oddielu, riadok č.10 iné - veď inde to asi ani nejde
Evanka
23.03.05,21:24
Dala by som to do VIII.oddielu, riadok č.10 iné - veď inde to asi ani nejdeJe to tak. DP typ B § 8 riadok 10.
ayya
23.03.05,21:29
Ďakujem Vám obom, medzitým som rovnakú otázku objavila aj v iných poradách, takže som vlastne vyrobila duplicitu, mrzí ma to, ospravedlňujem sa. Ale aspoň sa mi pripočítal príspevok :-)
Richard by zo mňa nemal radost... hmmm ...
nepto
18.11.07,19:39
Konatel ma podiel na zisku? To odkedy?

Podla mna maju podiel na zisku spolocnici (majitelia), ale nie konatelia.

Alebo myslite take cosi, ze zasadne po Novom Roku VZ spolocnosti a rozhodne zdaneny zisk pouzit ako jednorazovu odmenu konatelovi? To som uz pocul, ze sa da, ale trosku mi uchadza motiv a zmysel tohto konania, kedze spolocnici mozu odsuhlasit (vyplatit) odmenu konatelovi kedykolvek pocas roka a to v lubovolnej vyske.

Alebo proste ide len o to, aby konatel mal odmenu a firma bola co najviac ziskova? (kedze odmena konatela pocas roka by isla do nakladov, a tym padom by bol vysledny hospodarsky zisk znizeny o tieto "odmenove" naklady)
Jozef Mihál
18.11.07,19:47
Ak konateľ dostane podiel na zisku, tak na rozdiel od "obyčajnej" odmeny z podielov na zisku neplatí poistné na zdravotné poistenie.
nepto
18.11.07,20:04
Pan Mihal, vdaka ze ste mi odpovedali, ocenujem to. Dnes vecer som vas videl v televizii a starej mame som vysvetloval aka ste kapacita :-)

Zda sa mi to ako mensi podfuk, kedze klasicka odmena konatela je zatazena ZP 4% + 10% (+ 19% dan) a takto tu odmenu (po zdaneni firemneho zisku 19%) moze dostat konatel bez ziadnych odvodov a dalsich dani.

To moze VZ rozhodnut o prideleni zdaneneho firemneho zisku komukolvek resp. na akykolvek ucel?

(viem, ze v zakone je to asi celkom presne napisane, ale neviem v ktorom hladat)
Aljok
20.11.07,10:25
supky
26.11.07,09:59
Dobry den,
chcela by som sa informovat ako to je z odvodmi. KEby som bola spolocnikom a zaroven konatelom v s.r.o, bez naroku na mzdu, len by som si vyplacala odmenu, musela by som z nej platit 4% do ZP. Nemusim uz nic ine platit, alebo musim este odviest do zdravotnej poistovne klasicky 670, SK alebo kolko je to presne, ako keby som bola dobrovolne nezamestnana. Nie je mi celkom jasne, ze keby som si dala odmenu len 1000 SK z toh odviedla 4 %, zda sa mi to celkom malo. Vie mi niekto poradit? Dakujem
nepto
26.11.07,10:02
Dobry den,
chcela by som sa informovat ako to je z odvodmi. KEby som bola spolocnikom a zaroven konatelom v s.r.o, bez naroku na mzdu, len by som si vyplacala odmenu, musela by som z nej platit 4% do ZP. Nemusim uz nic ine platit, alebo musim este odviest do zdravotnej poistovne klasicky 670, SK alebo kolko je to presne, ako keby som bola dobrovolne nezamestnana. Nie je mi celkom jasne, ze keby som si dala odmenu len 1000 SK z toh odviedla 4 %, zda sa mi to celkom malo. Vie mi niekto poradit? Dakujem

Nezabudaj, ze este firma musi odviest 10% do ZP. Ty odvadzas 4% ako si spravne poznamenala. A svoj prijem pochopitelne este zdanujes.

Co mne nie je jasne je, ci sa zdanuje aj prijem, ktory je vyplateny z podielu na zisku (teda uz raz zdaneny). Ale na toto som tu odpoved este nedostal, resp dostal viac protichodnych :-)
supky
26.11.07,10:08
No ja este nic nezdanujem len sa pytam nakolko firmu si chcem zalozit zaciatkom buduceho roka.... A kedze budeme len dvaja a zaroven tam budeme aj pracovat, nechceme zbytocne platiti velke odvody.... Preto ma to napadlo z konatelom, cize budem mat rovnake lekarske osetrenie ako obcan ktory si plati do ZP viac?
liba2
26.11.07,13:17
Dobry den,
chcela by som sa informovat ako to je z odvodmi. KEby som bola spolocnikom a zaroven konatelom v s.r.o, bez naroku na mzdu, len by som si vyplacala odmenu, musela by som z nej platit 4% do ZP. Nemusim uz nic ine platit, alebo musim este odviest do zdravotnej poistovne klasicky 670, SK alebo kolko je to presne, ako keby som bola dobrovolne nezamestnana. Nie je mi celkom jasne, ze keby som si dala odmenu len 1000 SK z toh odviedla 4 %, zda sa mi to celkom malo. Vie mi niekto poradit? Dakujem
Ak sa konateľovi vypláca odmena za výkon konateľa (pozor, na toto nemôže byť pracovná zmluva), z odmeny sa odvedie do ZP 4% za konateľa a 10% odvedie firma. Konateľ ešte platí daň z príjmu 19% zo sumy odmeny zníženej o 4% odvodu do ZP.
Keď prídeš k lekárovi, nikto sa nepýta akú sumu odvádzaš na ZP, takže... stačí odmena vo výške 1000 Sk na to, aby si bola zdravotne poistená.
supky
26.11.07,18:06
Dakujem to som presne aj chcela pocut... :)
bui
16.01.08,13:12
Bojim sa opytat sa lebo to na porade urcite niekde je, no som strasne nesikovna vo vyhladavani. Skusim sa teda spytat :o
...ako som sa docitala
odmena konatela zo zisku je oslobodena od dane z prijmu no odvadza sa z nej zdravotne poistenie.
Podiel konatela na zisku je od dane oslobodeny a aj od akychkolvek odvodov.
Pytam sa lebo neviem ako je co najlepsie a v medziach zakonov rozdelit zisk. Sme 5 spolocnici a zaroven aj konatelia.Mame podpisane zmluvy o vykone funkcie konatela bez naroku na odmenu. Vsetci sme zamestnani v inych firmach.
Viem ze spolocnikom sa rozdeluje zisk podla ich podielu na majetku firmy. My mame vsetci rovnaky 20 perc. podiel. No kazdy sa k vzniku nasho zisku pricinil inou mierou a preto by sme si chceli vyplatit zisk podla zasluh kazdeho z nas. Vsetci s tym samozrejme suhlasia. Preto sa pytam ako je to co najvyhodnejsie. Mozu si spolocnici rozdelit zisk v inom podiele ako je ich podiel na majetku firmy? Alebo to musime riesit odmenami konatelov, resp. podielmi konatelov?
bui
18.01.08,23:23
ziadny nazor?
Jozef Mihál
19.01.08,00:22
Spoločníci si môžu rozdeliť zisk v inom pomere, ako je pomer ich vkladov.
Evanka
19.01.08,08:03
Spoločníci si môžu rozdeliť zisk v inom pomere, ako je pomer ich vkladov.
Musí byť táto skutočnosť upravená aj v Spoločenskej zmluve, alebo stačí aby to bolo schválené VZ?
KEJKA
19.01.08,08:09
Podľa môjho názoru spoločníci si majú deliť zisk podľa pomeru svojich vkladov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
Takže buď pmerom svojich vkladov alebo podľa spoločenskej zmluvy.
Ovšem VZ je najvyšší orgán, a ak sa tam rozhodne o úplne inom delení, ktoré bude schválené všetkými spoločníkmi,
neda sa proti tomu namietať.
Zdanlivo súhlasím s príspevkom J.M. (č.18). Je to tak, - problém vidím akurát v tom, že ak VZ rozhodne podľa miery zásluh, ale napr. 1 spoločník sa nezúčastní, tak môže inak platné uznesenie VZ napadnúť, lebo je v rozpore s právnou úpravou.
A v prípadnom súdnom spore môže byť úspešný.
Jozef Mihál
19.01.08,13:47
Otázka znela:

"Mozu si spolocnici rozdelit zisk v inom podiele ako je ich podiel na majetku firmy?"

Obchodný zákonník, § 123 ods. 1):

"Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak."
bui
20.01.08,01:01
Takze ak my v nasej spolocenskej zmluve nemame zmienku o tom ze delenie zisku bude prebiehat inak ako to stanovuje obch. zakonnik, tak musia byt podiely spolocnikov na zisku v rovnakom pomere? Cize potom to mozeme riesit len tym podielom konatela na zisku..resp.odmeny konatela zo zisku?
ja som tu na porade tiez prvy krat pocula slovne spojenie podiel konatela na zisku....
Toto by bola potom teda najvyhodnejsia varianta, kedze nie su z toho ziadne odvody ani dan z prijmu....na rozdiel od odmeny konatela zo zisku, kde sa platia odvody do ZP...
liba2
20.01.08,01:15
Takze ak my v nasej spolocenskej zmluve nemame zmienku o tom ze delenie zisku bude prebiehat inak ako to stanovuje obch. zakonnik, tak musia byt podiely spolocnikov na zisku v rovnakom pomere? Cize potom to mozeme riesit len tym podielom konatela na zisku..resp.odmeny konatela zo zisku?
Vo vašom prípade spoločník=konateľ, teda všetci spoločníci=majitelia dostanú svoj 20%-ný podiel na zisku.
ja som tu na porade tiez prvy krat pocula slovne spojenie podiel konatela na zisku.... určite aj viackrát - je to preto, že nie každý vie, že podiel na zisku má spoločník, teda majiteľ firmy (nie konateľ bez majetkovej účasti).
Toto by bola potom teda najvyhodnejsia varianta, kedze nie su z toho ziadne odvody ani dan z prijmu....na rozdiel od odmeny konatela zo zisku, kde sa platia odvody do ZP...
. .
bui
20.01.08,20:45
To bohuzial nebude mozne ze kazdy dostane rovnaky podiel, pretoze mame medzi sebou dohodu ..aj ked nie spisanu v spolocenskej zmluve....ze kazdy dostane taky podiel akym sa podielal na vzniku zisku. Nikto s tym nema problem, zeby bol proti.
Teda to budeme musiet nejako vyriesit. Bud zmenit spolocensku zmluvu, co sa mi zda byt trochu komplikovane, menili sme ju nedavno kvoli zmene sidla....
alebo vyplatime odmeny konatelom...co je zase nevyhodne kvoli odvodom do zdrav. poistovne..
alebo porusime obchodny zakonnik a vyplatime podiely na zisku v nerovnakom pomere....na zaklade zapisnice z valneho zhromazdenia so suhlasom vsetkych spolocnikov potvrdenym podpisom....
Co sa stane ak porusime obchodny zakonnik? Kto to moze kedy napadnut? Nie je dolezite ze s tym suhlasia vsetci spolocnici?
KEJKA
20.01.08,22:41
ak všetci spoločníci podpíšu uznesenie VZ, tak to potom asi nemá kto napadnúť. Tie ustanovenia sú na to aby chránili práva spoločníkov.
andy4
23.01.08,21:09
ahojte...ak je osoba zamestnanec a zaroven konatel/bez odmeny/,odvadza dvakrat do ZP?
liba2
23.01.08,21:22
ahojte...ak je osoba zamestnanec a zaroven konatel/bez odmeny/,odvadza dvakrat do ZP?a má aj príjem 2x ? Podľa mňa nemá, má príjem iba z pracovného pomeru a z neho odvádza. Keď bude mať príjem za výkon funkcie konateľa, potom z neho odvedie.
Z podielu na zisku neplatí nič - ani daň ani odvody.
andy4
24.01.08,20:39
a má aj príjem 2x ? Podľa mňa nemá, má príjem iba z pracovného pomeru a z neho odvádza. Keď bude mať príjem za výkon funkcie konateľa, potom z neho odvedie.
Z podielu na zisku neplatí nič - ani daň ani odvody.
no prave o to mi ide..aby boli co najnizsie odvody,pretoze zamestnanec je konatel a zaroven aj podielnik..ako z toho vyjst co najjednoduchsie a najefektivnejsie.:rolleyes:
Ako zamestnanec odvody,a ako konatel ziadny prijem/mzda ,a ani odmena..aj tak sa da??:rolleyes:
andy4
26.01.08,15:46
no prave o to mi ide..aby boli co najnizsie odvody,pretoze zamestnanec je konatel a zaroven aj podielnik..ako z toho vyjst co najjednoduchsie a najefektivnejsie.:rolleyes:
Ako zamestnanec odvody,a ako konatel ziadny prijem/mzda ,a ani odmena..aj tak sa da??:rolleyes:

poradte prosim ako z toho von..
Jozef Mihál
26.01.08,17:39
andy, ak občan je v nejakej s.r.o. zamestnancom s pracovnou zmluvou a súčasne konateľom bez odmeny za výkon funkcie konateľa a súčasne spoločníkom danej s.r.o. bez odmeny za prácu pre s.r.o. - čiže keď má v s.r.o. príjem len na základe pracovnej zmluvy, tak:

1. Všetko je OK, žiadny zákon sa tým neporušuje.

2. Do ZP má byť prihlásený ako zamestnanec - z dôvodu že má pracovnú zmluvu - a preddavky do ZP platí ako zamestnanec len a len z príjmov plynúcich mu na základe pracovnej zmluvy.