Kvietocek
05.03.08,10:43
Prosim Vas o radu ako je to v pripade spisania zavetu.

Sme 4 surodenci. Otcov brat - cize moj ujo vlastny dom ktory je jeho. Napisal pred notarom zavet, kde tento dom odkazuje rovnym dielom mne a mojmu bratovi. Ti dvaja nasi surodenci v zavete nie su ani spomenuty.

1. Je takyto zavet napadnutelny tymito nasimi dvoma surodencami kedze v zavete nie su vobec spomenuty a su v priamej "linii" dedenia?
nika17
05.03.08,10:31
Ja si myslim, ze nie!
Nemozu napadnut nic, lebo nie su tvz. "neopomenutelní dedici", cize takí, ktorí ak nemaju dedit zo zavete ani zo zakona, je treba vyslovne vydedit a lebo takym potom obciansky zakonník priznava tvz. "zakonny podiel" alebo "polovicu "zakonneho podielu" podla veku.

Cize, ak v zaveti nie su uvedení, "dovi-dopo". Budu dedit len tí, ktorí su v zaveti uvedení. Vyslovne vydedenie v ich pripade nie je nutne. To je nutne len u potomkov ( preto ich aj volame neopomenutelní dedici - sorry za cesky vyraz)
Chobot
05.03.08,11:01
Prosim Vas o radu ako je to v pripade spisania zavetu.

Sme 4 surodenci. Otcov brat - cize moj ujo vlastny dom ktory je jeho. Napisal pred notarom zavet, kde tento dom odkazuje rovnym dielom mne a mojmu bratovi. Ti dvaja nasi surodenci v zavete nie su ani spomenuty.

1. Je takyto zavet napadnutelny tymito nasimi dvoma surodencami kedze v zavete nie su vobec spomenuty a su v priamej "linii" dedenia?

Súhlasím s tým, čo napísala nika17.

Treba sa ešte ale spýtať, či náhodou ten strýko nemá vlastné deti alebo ich potomkov, lebo títo by mohli napadnúť závet. Jeho deti sú neopomenuteľní dediči.
Kvietocek
05.03.08,11:48
Nie ujo nema ziadne deti a preto sa rozhodol dat ten dom v zavete 2 surodencom.
Chobot
05.03.08,12:19
Nie ujo nema ziadne deti a preto sa rozhodol dat ten dom v zavete 2 surodencom.

Tak je to OK.
anaj555
10.06.08,12:22
Chcem sa spýtať ohľadne závetu, ak spíšem závet, môžem cely môj majetok odkázať iba mojím deťom s tým, že manžela z dedičstva vynechám? Zatiaľ nie sme rozvedený, ale manžel podal návrh na rozvod.
Chobot
10.06.08,12:47
Chcem sa spýtať ohľadne závetu, ak spíšem závet, môžem cely môj majetok odkázať iba mojím deťom s tým, že manžela z dedičstva vynechám? Zatiaľ nie sme rozvedený, ale manžel podal návrh na rozvod.

Manžel nepatrí do skupiny neopomenuteľných dedičov, takže kľudne môžeš v závete vynechať manžela, nemá zákonný nárok na pozostalosť.
Iwett
14.06.08,17:46
overím si, takže ked sa niekto rozvedie,sú na tom jeho deti rovnako ako ked sa nerozvedie a spíše závet, v ktorom sa uvedie, že sa manžel z dedičstva vynecháva?
robovi
15.06.08,08:20
Mna by ale zaujimalo aka je situacia, ked sa niekto rozvedie a uzatvori druhe manzelstvo a potom zomrie. Ci z jeho casti majetku, ktory bol v BSM v druhom manzelstve, dedia aj jeho deti z prveho manzelstva, alebo nie?
§ 473 Obc. zakonnik

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel,
každý z nich rovnakým dielom.
Zoltán Kovács
15.06.08,08:31
Mna by ale zaujimalo aka je situacia, ked sa niekto rozvedie a uzatvori druhe manzelstvo a potom zomrie. Ci z jeho casti majetku, ktory bol v BSM v druhom manzelstve, dedia aj jeho deti z prveho manzelstva, alebo nie?
§ 473 Obc. zakonnik

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel,
každý z nich rovnakým dielom.



Áno dedia. Sú dedičmi v priamom rade, a dokonca neopomenuteľnými dedičmi. Teda nie je možné ich vynechať z dedičtva. Jedine vydediť, ale na to potrebuješ vážny dôvod.
Chobot
16.06.08,07:30
overím si, takže ked sa niekto rozvedie,sú na tom jeho deti rovnako ako ked sa nerozvedie a spíše závet, v ktorom sa uvedie, že sa manžel z dedičstva vynecháva?

Nedá sa to takto jednoducho povedať, je to komplikovanejšie.

Pokiaľ sa rozvedie, tak predpokladám, že sa vysporiada BSM. Vtedy bývalá manželka nezíska z ex-manželovho majetku nič.

Pokiaľ sa nerozvedú a manžel zomrie, aj keby napísal závet, kde by manželku vydedil, stále majú spoločný majetok, nejaké veci v BSM, na ktorý má ako manželka nárok. Napr. také auto, aj keď je písané na manžela, je v BSM pokiaľ ho kúpili počas trvania manželstva. Majetok z BSM nemôže závetom vylúčiť.
Iwett
16.06.08,12:13
Nedá sa to takto jednoducho povedať, je to komplikovanejšie.

Pokiaľ sa rozvedie, tak predpokladám, že sa vysporiada BSM. Vtedy bývalá manželka nezíska z ex-manželovho majetku nič.

Pokiaľ sa nerozvedú a manžel zomrie, aj keby napísal závet, kde by manželku vydedil, stále majú spoločný majetok, nejaké veci v BSM, na ktorý má ako manželka nárok. Napr. také auto, aj keď je písané na manžela, je v BSM pokiaľ ho kúpili počas trvania manželstva. Majetok z BSM nemôže závetom vylúčiť.
Myslela som, či deti budú na tom čo sa týka majetku rovnako. Keď sa rozvediem, a nedajbože sa mi niečo stane, dostanú moje deti moju polovicu majetku. A tak isto na tom budú keď sa nerozvediem ale napíšem závet, že celá moja polovica patrí deťom. Je to tak, či sa mýlim??? Dík
Chobot
16.06.08,14:06
Myslela som, či deti budú na tom čo sa týka majetku rovnako. Keď sa rozvediem, a nedajbože sa mi niečo stane, dostanú moje deti moju polovicu majetku. A tak isto na tom budú keď sa nerozvediem ale napíšem závet, že celá moja polovica patrí deťom. Je to tak, či sa mýlim??? Dík

Keď sa rozvedieš a znovu nevydáš, tak celý tvoj majetok zdedia deti, nielen polovicu.

Ale viem asi čo myslíš s tou polovicou. Tam pôjde o takú polovicu, ktorú by si v prípade rozvodu získala do výlučného alebo podielového vlastníctva. Takže v podstate áno, je to skoro rovnaké. Píšme skoro, lebo všetko závisí od toho, čo by si si pri rozvode vysúdila.
Iwett
16.06.08,15:32
Keď sa rozvedieš a znovu nevydáš, tak celý tvoj majetok zdedia deti, nielen polovicu.

Ale viem asi čo myslíš s tou polovicou. Tam pôjde o takú polovicu, ktorú by si v prípade rozvodu získala do výlučného alebo podielového vlastníctva. Takže v podstate áno, je to skoro rovnaké. Píšme skoro, lebo všetko závisí od toho, čo by si si pri rozvode vysúdila.
Ďakujem za odpovede Chobot, ja by som sa nevydala, to viem isto, ale tá jeho polovica pre deti je neistá a tak chcem aspoň istotu, že nebude dediť z tej mojej polovice aj on. To je všetko. Neviem, čo by som vysúdila, ani ma to nejako netrápi, len som sa chcela uistiť, či naozaj nieje nutný rozvod.
Ešte raz dík;)
olacik
02.12.10,09:12
Keď sa manželia rozvedú, vo veci dedenia sa na bývalého manžela hľadí ako na cudziu osobu. Dedenie po bývalom manželovi sa ho vôbec netýka. Podmienkou je ale, že bývalý manžel po ktorom sa má dediť zomrie až po vydaní právoplatného rozhodnutia o rozvedení manželstva.
olacik
02.12.10,09:14
Ešte chcem podotknúť, že majetok, ktorý nadobudneš pred uzatvorením manželstva sa neráta do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda vlastníš ho výlučne ty. Delenie majetku medzi manželov sa vzťahuje iba na majetok nadobudnutý ažpo uzatvorení manželstva.
Chobot
02.12.10,09:33
Ešte chcem podotknúť, že majetok, ktorý nadobudneš pred uzatvorením manželstva sa neráta do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda vlastníš ho výlučne ty. Delenie majetku medzi manželov sa vzťahuje iba na majetok nadobudnutý ažpo uzatvorení manželstva.

Predpokladám, že ivett sa za tie 2,5 roka nielen rozviedla, ale že už možno bude aj znovu vydatá.

treba si všímať aj dátum na príspevkoch, na ktoré chceš reagovať a nevyťahovať zbytočne staré témy, ak sa nikto nič k tomu nepýta.
dada111
02.12.10,11:52
Chcem sa opýtať tiež na dedenie, som druhý krát vzdatá a spoločné deti nemáme, len manželove z pvého manželstva, kto bude dediť ak nedajboh odídem z tohto sveta a mám majetok nadobudnutý ešte za slobodna- teda výlučne je to môj majetok. Aký nárok majú manželove deti? Ďakujem za odpovede.
Chobot
02.12.10,11:54
Chcem sa opýtať tiež na dedenie, som druhý krát vzdatá a spoločné deti nemáme, len manželove z pvého manželstva, kto bude dediť ak nedajboh odídem z tohto sveta a mám majetok nadobudnutý ešte za slobodna- teda výlučne je to môj majetok. Aký nárok majú manželove deti? Ďakujem za odpovede.

Manželove deti žiadny nárok, ale dediť po tebe bude tvoj manžel a vaše spoločné deti (teda tvoje deti). Ak máš deti z prvého manželstva, tak aj tie.
Mária27
02.12.10,14:02
Ak nemáš vlastné deti len mažela, prejde sa do druhej skupiny zákonných dedičov, lebo manžel v prvej skupine nemôže dediť sám. V druhej skupine už môže dediť manžel sám, alebo aj rodičia sami.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
sarasara
03.12.10,08:26
Ak nemáš vlastné deti, môžeš napísať závet. Ten, koho uvedieš ako závetného dediča, bude dediť. Ak zdedí tvoj majetok manžel, po ňom budú dediť jeho deti a ak by sa znovu oženil, aj jeho manželka.
jerry23
02.05.11,13:09
ahojte...chcem sa opytat, ci mate niekto vzor zavete s vydedenim? dakujem
Mária27
02.05.11,18:13
Vydedenie je niečo iné, musí byť napísané samostatne na konkrétnu osobu a s uvedením zákonného dôvodu (§ 469a obč.z.).
Závet len menuje dedičov a im určený majetok; môže obsahovať aj príkaz na započítanie darov zákonným dedičom.